Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Taxe freelancing

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
gaby1990

gaby1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.05.2007
Salut, as avea o mica nelamurire cu privire la plata taxelor ca freelancer. Problema este urmatoarea: sunt angajat full-time in cadrul unei companii din RO care plateste toate taxele aferente catre stat. Recent am primit o oferta de munca din afara tarii pentru a lucra ca freelancer, iar oferta este una destul de buna si ma gandesc sa o accept, insa in acelasi timp o sa imi pastrez si actualul job (voi lucra un fel de part-time).
Daca in cazul meu, fiind deja angajat si platitor de taxe, ca freelancer voi mai fi nevoit sa platesc contributiile catre stat? Ma refer in special la CAS si CASS pentru ca sunt sigur ca impozitul pe venit voi fi nevoit sa il platesc.

Mentionez ca venitul realizat va fi mai mare de 12 salarii minime pe economie.

Multumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
DA - daca venitul realizat este mai mare de 12 salarii minime pe economie trebuie sa platesti si CASS si CAS

#3
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
+ Daca activitatea ta (CAEN) este eligibila pentru norma de venit si jumatate din norma (fiind angajat cu norma intreaga) este sub prag, nu esti obligat sa platesti darile.

#4
gaby1990

gaby1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.05.2007
Sa inteleg ca exista un plafon X sub care daca ma incadrez (salariul norma intreaga + salariul freelancing < plafon) ca suma finala, sunt scutit de plata darilor catre stat? Sper ca am inteles corect Posted Image . Mersi

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu le mai zapaci
Salariul e salariu - pentru asta angajatorul plateste CASS + CAS (pentru tine)
Pentru banii care vin din activitatea aditionala - platesti tu

Adica statul ia banii din 2 locuri
Si de la angajatorul tau
Si de la tine

Acum e clar ?

#6
gaby1990

gaby1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.05.2007
E clar. Ce mi se pare mie ciudat este ca statul incaseaza de 2 ori pentru acelasi 'serviciu' Posted Image

#7
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
binenteles ca incaseaza de 2 ori. Si ai sa vezi asta in serviciile care se intorc la tine, NOT. :) bravo ca, castigi bine, esti o vacuta buna de muls pt statul roman. Pai pensiile speciale si salariile bugetarilor din ce crezi ca se platesc ?

#8
gaby1990

gaby1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.05.2007
Pai aici e problema. Nu am o problema cu plata taxelor atat timp cat stiu ca primesc un serviciu/servicii ok la schimb. Cine stie, poate o sa primesc 2 pensii Posted Image

#9
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 21.01.2006

View Postgaby1990, on 09 iunie 2021 - 18:01, said:

Cine stie, poate o sa primesc 2 pensii Posted Image

Pai o sa primesti. Bine, nu doua pensii, ci una singura dubla :)

#10
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008
Ai un contract cu firma asta din strainatate? Cum te plateste?
Daca e o activitate ocazionala, poti declara venitul in categoria 'alte surse' si atunci platesti numai impozit 10% din venit si CASS 10% din 12 salarii minime.
Daca ai un contract pe perioada mai lunga, asa cum spui, ma tem ca va trebui sa te inregistrezi la Registrul comertului ca activitate independenta, caz in care, chiar daca esti si salariat, datorezi  impozit venit 10% din venitul net (iti mai poti deduce niste cheltuieli) ,  CAS cel putin 25% din 12 salarii minime si CASS 10% din 12 salarii minime.
In cazul in care inregistrarea se face pe un CAEN din lista activitatilor pentru care impunerea se face la norma de venit, poti opta pentru norma si vei plati  CAS si CASS numai daca norma e peste 12 salarii minime , plus  impozit la nivelul normei , chiar daca venitul tau e mai mare decat norma. In cazul in care iti pastrezi si jobul actual, ca salariat cu norma intreaga, poti sa reduci norma de venit la jumatate, si atunci vei plati numai impozit 10% din jumatatea normei, fara CAS si CASS.

View Postgaby1990, on 09 iunie 2021 - 18:01, said:

poate o sa primesc 2 pensii Posted Image
2 pensii nu o sa primesti, insa CAS platit ca activitate independenta se aduna si o sa ai un punct de pensie mai mare (in cazul in care mai apucam sa ajungem la pensie...)

#11
marele

marele

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 22.01.2007

View Postbyteworks, on 09 iunie 2021 - 16:47, said:

+ Daca activitatea ta (CAEN) este eligibila pentru norma de venit si jumatate din norma (fiind angajat cu norma intreaga) este sub prag, nu esti obligat sa platesti darile.
Cum a zis colegul. Platesti doar impozitul la jumatate. Nu mai trebuie sa platesti si CAS si CASS.
In aceeasi situatie sunt si eu, doar ca lucrez cu o firma din Romania.

#12
gaby1990

gaby1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 28.05.2007
Momentan contractul nu este semnat, suntem in faza de negociere a salariului. Banuiesc ca dupa ce terminam discutiile vom semna si un contrat, iar plata se va face prin transfer bancar intr-un cont bancar de al meu (cel mai probabil revolut).
Contractul sau activitatea pe care o sa o prestez va fi de 6 luni (undeva pana la sfarsitul anului) cu posibilitate de extindere dupa, deci nu va fi ceva ocazional. Venitul obtinut (>3k euro) este sigur mai mare decat acel plafon al celor 12 salarii minime pe economie Posted Image

Singura mea curiozitate era daca pot in vreun fel sa 'scap' sau sa reduc CAS/ CASS tinand cont ca deja contribui prin salariul platit de firma. Vorba ta, sigur nu mai prindem noi pensie in tara asta Posted Image

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
profit de acest topic și-ntreb: dacă banii câștigați ca freelancer se-ncasează într-un cont bancar străin (dar al meu, bineînțeles), ce mai datorez statului român?

#14
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
dar s-ar putea sa datorezi statului respectiv, si s-ar putea sa fie si mai complicat.

#15
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 02.12.2012

View Postgushpi, on 11 iunie 2021 - 09:04, said:

profit de acest topic și-ntreb: dacă banii câștigați ca freelancer se-ncasează într-un cont bancar străin (dar al meu, bineînțeles), ce mai datorez statului român?

La majoritatea bancilor  
la crearea unui cont bancar
esti intrebat
in ce tara ai  rezidenta fiscala ...

Edited by noname44, 11 June 2021 - 12:26.


#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
...atunci plătesc în UK, pt că la același brut declarat, în UK câștig între 20 și 23% :)

#17
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Ba o sa platesti in RO :) ca acilișa ai rezidenta fiscala!

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
hehe... cine are NINO să-i trăiască... cine nu... să-și dorească!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate