Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cascada Bigăr s-a prăbușit

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Posteaox, on 07 iunie 2021 - 20:57, said:

Superba, dar acum că a văzut bolovanul căderea de apa nu este mai.spectaculoasa, mai aproape.de.o cascadă.

Bănuiesc că se poate repara, puși alți bolovani din plastic să-i ofere căderea de apa atât de cunoscută în fotografii.


poate si niste pinguini de plastic daca au mai ramas de la piedone

View Postclorel_utnapishtim, on 07 iunie 2021 - 22:25, said:

Pentru mine e o nenorocire. Vara trecuta trebuia sa ajung in Europa chiar la Timisoara (cu slujba...) si aveam in plan ca sa inchiriez o masina si sa imi prelungesc deplasarea cu cateva zile drumetii prin zona, cascada Bigar era pe lista. A venit Covid-19 si s-a anulat deplasarea. Iar acum s-a prabusit cascada.

e ceva gen final destination doar ca nu a murit nimeni

oricum se intampla intr-o zi. Portiunea suspendata in mod evident devenea tot mai grea prin depunerea de calcar (travertinul ala) si neavand suport pe dedesubt era clar ca intr-o zi urma sa cada. Mai ales ca travertinul ala nu e compact, e o roca sedimentara poroasa si neuniforma asa ca era doar o chestiune de timp. Se face alta in cateva mii de ani Posted Image

Edited by chilly willy, 08 June 2021 - 19:10.


#56
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Prietena avea bunicii acolo si copilaria si-a petrecut-o in zona si ma tot batut la cap sa ajungem acolo.Habar nu aveam de ea,m-am uitat pe net la pozele prelucrate si am zis:frumoasa,sa mergem.
Cand am ajuns acolo,evident ca realitatea nu se mai pupa cu pozele.
O zona frumoasa,un loc dragut,nici pe departe printre cele mai frumoase cascade din lume.Sa fim seriosi,avem tendinta sa exageram la greu lucrurile.
Oricum,mi-a placut la stiri:se va reface in cativa ani-)))

Edited by Groh, 08 June 2021 - 20:06.


#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgarett, on 08 iunie 2021 - 19:54, said:

Romsilva a dat un comunicat simpatic gen "crește la loc", .
Asta cu "creste la loc".. de-a dreptul penibila. Creste in sute/mii de ani.. nu de pe o zi pe alta. De-a dreptul penibil comunicatul autoritatilor.

Edited by MembruAnonim, 08 June 2021 - 20:14.


#58
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,679
  • Înscris: 21.06.2016

View Postoverseas, on 08 iunie 2021 - 16:28, said:

Am fost in anul Unirii, am facut un tur patriotic.
Altii, ca grecii, nemtii, francezii daca au un colt de natura il promoveaza din rarunchi.

Ia spune-mi tu o cascada de care ai auzit la nemti, francezi sau greci.

#59
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 20.06.2005
Am fost acum 2 ani pe acolo, dar nu am fost impresionat. Mai ok a fost cea de la Beusnita.
Verdele ala photoshopat din majoritatea pozelor nu prea are legatura cu realitatea.
Si ca sa fie multumirea deplina, langa pestera si pietroaiele aferente schimbase unu un bebe si a lasat pampersul acolo, chiar langa perete, era un motz cu caca , langa movilite, misto priveliste. Cat de idiot sa faci asta. Probabil si asta a contribuit la dezamagire.

Edited by wolfydRg, 08 June 2021 - 21:21.


#60
oxig3n

oxig3n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 07.09.2016
Ca tot suntem pe aria de vacante, iar Bulai a facut reclama unei cascade de la el din judet, mai sunt in Romania cascade, poate nu de forma aia, dar la fel de spactaculoase.
Una este Cascada Verde din valea Latoritei, Valcea:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XY_OGdvSdQE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Alta, tot in Valcea, este Cascada Scorus: ea mai înaltă cascadă din țară, aproximativ 80 metri cădere de apă, 104 metri înălțime:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W57Dp3w-Mqg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#61
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Eu am mușcat-o cu lacul Vida. Cica "paradisul ascuns". Iaca ce frumusete:

[ https://editiadedimineata.ro/wp-content/uploads/2018/03/lacul-vida.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din pacate, frumusetea e doar in poza.

De jur-imprejur, pe malurile lacului nu poti sa stai decat in cele doua capete, si acolo intr-o zona mica. In rest, malul e ori mocirlos, ori plin de tufe sau pietre pana la apa.

Ca asa, de acasa, ai impresia ca uai, ce fain, pui patura pe malul apei, stai intre copaci, liniste, etc.

Stai pe dracu in liniste. Cand am ajuns acolo, erau doua terase pe malul lacului, la vreo 2-300 m distanta una de alta.

Valea avand un fel de efect de ecou, la terasele alea bubuiau manelele, problema nu era doar faptul ca erau manele... ci mai ales ca erau doua melodii separate, care auzite impreuna, amestecate, si asa mergeau ore intregi, creau un efect de balamuc, de ospiciu, de spalare pe creier, iti venea sa iei tunu` si sa tragi. Posted Image

Ca aveau niste boxe de-alea cat dulapul, cu sute de W, ca de ce sa nu puna ei muzica sa auda si ultimul peste de pe fundul lacului, si ultimul pescar de la 3 km distanta.

Asa cum am ajuns, am stat juma de ora si ne-am bagat picioarele in tot "paradisu`" lor, si am plecat pe valea Bratcuței.

Edited by Phobos, 09 June 2021 - 07:27.


#62
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Foarte bine ca s-a prabusit. Asa am aflat si eu de ea. E mai spectaculoasa acum.

#63
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
In plus peste cateva mii de ani cand se va face alta bucata suspendata o sa ajunga la bucata care a cazut si o sa aiba suport si nu o sa mai cada astfel ca noua cascada care se va forma peste 3000 de ani va fi mai stabila si nu o sa mai cada prea curand, va avea garantie cel putin alti 3000 de ani pana se erodeaza bucata din rau si ramane iarasi suspendata.

Edited by chilly willy, 09 June 2021 - 09:17.


#64
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,613
  • Înscris: 07.02.2003
Posted Image Peste 3000 ani nici nu o sa mai fie acolo la viteza cu care se erodeaza.

Edited by andreic, 09 June 2021 - 11:06.


#65
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

View PostLex404, on 07 iunie 2021 - 22:36, said:

Eu sunt curios, oare nu pot lipi bucata cazuta? Si sa-i puna un pilon s-o tina
Da,sa dea cu niste super-glue. Sau mai bine cu Tac-Pac :P

#66
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Se poate incastra totul in beton. Tine cateva sute de ani garantat. Dar care ar fi rostul...?

#67
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View PostWotan, on 10 iunie 2021 - 00:21, said:

Se poate incastra totul in beton. Tine cateva sute de ani garantat. Dar care ar fi rostul...?

Daca eram pre vremea lu Ceasca probabil s-ar fi facut. LA fel cum se mutau blocuri, operatiuni doar asa, de teatru.

View PostPhobos, on 09 iunie 2021 - 07:24, said:

Eu am mușcat-o cu lacul Vida. Cica "paradisul ascuns". Iaca ce frumusete:

[ https://editiadedimineata.ro/wp-content/uploads/2018/03/lacul-vida.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din pacate, frumusetea e doar in poza.


M-ai convins, o sa-l vad daca trec pe acolo.

Pana la urma se intampla si asa, dar si in sens invers, sa fie mai misto la fata locului decat in poze, asta e viata.

De ce ai asa multe pretentii? LAcul propriu-zis nu arata ca in poza?

Edited by axisborn, 10 June 2021 - 09:56.


#68
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Pe 1 iulie am văzut "minunea" cu propriii ochi. Doar noi eram privitorii, nimeni altcineva, din păcate:

Attached File  IMG_20210701_175542.jpg   230.78K   27 downloads.

Mai încolo, spre parcare, erau vreo 2 - 3 mușterii la o masă. Cam atât.


Sănătate și tcb !

#69
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005

 axisborn, on 10 iunie 2021 - 09:52, said:

De ce ai asa multe pretentii? LAcul propriu-zis nu arata ca in poza?

Nu am asa multe pretentii, lacul in sine e ca orice lac, zona ar fi ok, insa reclamele erau cu mult, cu foarte mult peste realitatea din zona.

Apropo, poza ori e fotoshopata ori nu stiu in ce perioada s-a facut, caci culorile sunt mult mai accentuate decat erau in realitate.

Deci sa ne intelegem, nu lacul in sine m-ar fi deranjat sau conditiile de acolo, ci disproportia dintre reclama si realitate.

Daca mergeam fara sa fi "stiut" din reclame cum e acolo (apropo, am mai trecut prin zona prin anii `90, deci nu era prima data cand il vedeam, insa atunci l-am vazut doar asa, 5 minute de la distanta, iar lacul este de fapt la origini un fel de lac decantor minier sau asa ceva, e artificial, creat pentru exploatarile miniere din zona), deci daca mergeam acolo fara sa fi auzit reclamele, probabil ca n-as fi zis nimic, dar cand mergi acolo dupa ce a fost ridicat in slavi si dai piept cu realitatea de pe teren, ai o dezamagire crunta. Posted Image

Adevarul este ca daca s-ar ocupa cineva de el, pe marginile lacului sa intre cu utilaje si sa curete tufele dintre copaci, sa indrepte un pic malurile astfel incat sa se poata sta aproape de apa, mai ales pe partile impadurite, da, chiar ar putea face din el paradisul mult trambitat.

A, si sa interzica cu desavarsire manelele si boxele tari.

Edited by Phobos, 11 July 2021 - 10:31.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate