Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Cascada Bigăr s-a prăbușit

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postbotelucian, on 07 iunie 2021 - 20:47, said:

Nici ploile din ultima vreme nu au ajutat, nici vibratiile cauzate de trafic.
Se stia de fisuri de ceva timp , 2 ani cica.
Pacat se putea interveni sa se sustina cumva sa nu stea suspendata
Care ar mai fi fost farmecul?

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postbotelucian, on 07 iunie 2021 - 20:47, said:

Pacat se putea interveni sa se sustina cumva sa nu stea suspendata

Atunci ar fi fost o cascadă artificială.

Nu cred că e simplu de intervenit. Nu-i cu robinet, nu e așa ușor să oprești apa, nici să torni betoane sub apă.

În plus, ăsta e farmecul acestor obiective, că sunt făcute de natură. Că așa poți face orice, dar nu se duce nimeni să vadă cascada din plastic.

#21
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,140
  • Înscris: 09.08.2006
Se mai intampla. Si Grota Miresei de la Slanic Prahova s-a prabusit acum ceva ani. Este ceva natural.

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am niste prieteni dependenti de drumetii si vad ca sunt marcati de intamplarea aceasta, numita de ei nenorocire. Pe mine ma lasa rece. Se erodeaza munti, seaca mari, mor oameni, se prabusesc blocuri etc. Domnu' a dat, Domnu'  a luat.
In fine, sunt multe locuri absolut feerice in Romania, in care ne bagam toti picioarele, pana cand aflam ca li s-au parut unora frumoase. Locuri, lucrui, oameni. Cred ca din cauza asta ma lasa rece atitudinile unora.

#23
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 16.01.2011
Asta e cursul naturii, sa nu facem o tragedie pentru ca o dam in ridicol.

#24
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Pentru mine e o nenorocire. Vara trecuta trebuia sa ajung in Europa chiar la Timisoara (cu slujba...) si aveam in plan ca sa inchiriez o masina si sa imi prelungesc deplasarea cu cateva zile drumetii prin zona, cascada Bigar era pe lista. A venit Covid-19 si s-a anulat deplasarea. Iar acum s-a prabusit cascada.

#25
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

View PostAlexEn, on 07 iunie 2021 - 20:42, said:

Ma bucur ca am reusit sa o vad. Am ajuns in zona acum vreo luna, intamplator. Era foarte frumoasa.
Si eu am ajuns tot cam atunci,. dar nu mi s-a parut ceva foarte spectaculos. Ma asteptam sa fie mai inalta, cu debit mai mare etc. Ne spunea ghidul cu care am mers ca anul trecut prin august abia daca era un fir de apa. Sincer, mai mult mi-a placut cascada din Geoagiu baiu, desi nici aia nu e cine stie ce. Dar macar e mai inalta si cu mai multa apa.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Postargonaut, on 07 iunie 2021 - 20:31, said:

Cam asa arata inainte:

[ https://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2021/06/07/60be556a5163ec4271dbfd30/646x404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eh, nici chiar. Asa arata cu un filtru ND si expunere lunga :)


Eu sunt curios, oare nu pot lipi bucata cazuta? Si sa-i puna un pilon s-o tina

#27
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 02.11.2009

View PostArader, on 07 iunie 2021 - 22:11, said:

Asta e cursul naturii, sa nu facem o tragedie pentru ca o dam in ridicol.

Corect, asa s-a intamplat si in insulele Galapagos
https://www.digi24.r...rabusit-1532667

#28
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Acuma arata la observator... "considerata una din cele mai frumoase caderi de apa din lume"... ce fumeaza astia ? Aia e cascada ? Aia e cea mai frumoasa ? Sa fim seriosi.

#29
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postandreic, on 07 iunie 2021 - 21:18, said:

Nu trebuie sa intervii in natura.

Nu e clar ce e natura si ce nu e - activitatile oamenilor au efecte mai mult sau mai putin subtile peste tot. Personal, cred ca merita sa se intervina pentru controlul eroziunii la Bigar. Uite, un exemplu bun e Niagara. Debitul de apa e controlat, insulele din jur sunt regularizate periodic iar la sfarsitul anilor 1960 s-a facut o consolidare masiva (betoane, mutat grohotis ...) a bazei cascadei. Deci, e Niagara natura?
Din nou, cred ca merita (la trecut) intervenit la Bigar. Ma intreb daca acum se poate face ceva. Nu reconstructia cascadei Bigar, dar vreun program national de conservare si control al eroziunii in astfel de situri valoroase.

#30
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Mare pierdere...
Toti prostii se duceau ca la pomul laudat. Pe langa faptul era deloc impresionanta,zona devenise foarte turistica,asta insemnand cocalari,printese si multe gunoaie lasate in urma.

#31
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postandreic, on 07 iunie 2021 - 21:18, said:

Crunt va fi pentru cei care s-au imprumutat sa dezvolte horeca pe acolo, pentru un hype turistic suprapromovat.
Mai sunt si alte cascade chiar mai faine... search.

Neee, ii vor schimba numele in Cascada Smoler si vor veni turistii sa vada transformarea :D

#32
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002
Cursul unui fir de apa natural se schimba periodic, face parte din sistem. Nu e o tragedie, e natura in actiune.

#33
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Noi am vizitat Izbucul Bigăr anul trecut în august. Dar și peste 3 săptămâni avem programată o vizită în zonă. Așa că o să mergem oricum, că mai avem în plan și morile de apă de la Rudăria și încă vreo 2-3 chestii.
Natura e în permanentă schimbare, e ceva normal. Anul trecut (parcă) s-a dărâmat arcul natural din Malta, iar de Galapagos a spus Mihai Stoian. Asta e, din fericire viața omului e suficient de lungă ca să prindă pe parcursul ei și unele evenimente ca acestea. Sau din păcate, depinde cum consideră fiecare. Ciudat, dar mie îmi e capul acum la Delicate Arch, din Arches National Park, Utah. Și acela e în pericol de prăbușire de când am aflat de el, adică de multe zeci de ani. Și cu ocazia prăbușirii acelei stânci din Cascada Bigăr mă gândesc că ar fi cazul să ajung cât mai repede la Delicate Arch, în 2015 am rezistat tentației. Foarte ciudate gânduri am ...
Cred că ar fi cazul să considerăm partea bună a acestui eveniment, adică să medităm puțin mai mult la locurile pe care dorim să le vedem și să nu mai amânăm vizitatea lor, fiindcă se poate întâmpla oricând orice.


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 08 June 2021 - 01:15.


#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016

View Postclorel_utnapishtim, on 07 iunie 2021 - 22:25, said:

Pentru mine e o nenorocire. Vara trecuta trebuia sa ajung in Europa chiar la Timisoara (cu slujba...) si aveam in plan ca sa inchiriez o masina si sa imi prelungesc deplasarea cu cateva zile drumetii prin zona, cascada Bigar era pe lista. A venit Covid-19 si s-a anulat deplasarea. Iar acum s-a prabusit cascada.

E plină lumea de cascade frumoase, mari, impresionante și tu te duceai la asta? Dacă ai chef de cascade du-te in Islanda, îți iese pe nas. Sint una lingă alta și fiecare in sine ar fi minune naturală in alte părți.

Înțeleg să-ți para rău dacă ești din zona, dar nu de la distanță.

#35
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
A ramas Hotnitsa aici langa noi si nu pare sa se prabuseasca, simbata trecuta chiar parea in stare buna Posted Image .
[sharedmedia=core:attachments:2531057]


Daca s-a prabusiut o stanca nu inseamna ca gata, cascada Bigar nu inseamna ca nu mai exista, si-a modificat nitel forma si cursul de apa, la anul probabil ca va arata foarte bine in noua configuratie cu vegetatie si muschi pe ea.

Edited by spooky51, 08 June 2021 - 07:28.


#36
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postmaccip, on 07 iunie 2021 - 20:40, said:

Era frumoasa, pacat!
Foarte frumoasa, ca un bibelou.
Insa roca aceea suspendata trebuia sa deie de gandit, ca odata-odata o s-o doara capu'...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate