Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cât costă (re)zugravirea unei scari de bloc?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020

 FC72, on 07 iunie 2021 - 11:51, said:

Nu este asa simplu, daca ultima zugraveala a fost acum 40 ani, peretii si tencuiala cazuta, zugraveala cu huma sau var trebuie spalata, data jos, balustradele de trebuie lemn slefuite, baituite, lacuite, vopsite praguri, plinte, calorifere, tevi, etc.
Pana si deseurile rezultate se platesc la firma de salubritate.
Majoritatea scarilor de bloc au balustrade de metal cu cauciuc pe ele.
Nu mai zic ca initiatorul zice de "rezugravirea unei scari de bloc".
Si daca era si cu vopsit calorifere si scarile de metal, 18.000 de lei tot este un pret fantezist.

Chiar am calculat 18.000 lei impartit la 15 apartamente = 1200 de lei. Cu 1200 de lei faci ceva pe la propriul apartament. Este o suma mult prea mare ca ma amuza ca le-a fost propusa.

Si oricum inafara de o vopsea lavabila alba nu prea este bine sa investesti prea mult din 2 motive:
1 - Ca mai mult ca sigur ca oricum au senzori de miscare sa faca economie la curent si nu se vede cine stie ce 100W lumina pe scara respectiva.
2 - Ca oricum se murdareste, se mai muta vreun vecin si cara mobila de atinge peretele.

#38
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020
Dacă avea o antenă GSM pe bloc arăta tot blocul curat și zugrăvit, inclusiv tot subsolul curat și dat cu lavabilă.

Așa dacă sunt oameni săraci în blocul ăla va arăta ca o ruină tot timpul.

Eu am calculat și o antenă plătește chirie cam 25.000 de euro pe an.

Și banii ăștia sunt folosiți numai pentru bloc și sunt trecute investițiile pe un raport de cheltuieli anual.

Cu banii proprietarilor cam 35.000 de euro anual se bagă în bloc în modernizări sau zugrăveli sau lift sau țevi.

Edited by -__-, 08 June 2021 - 06:50.


#39
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

 spooky51, on 07 iunie 2021 - 10:29, said:

Noua pentru 4 etaje - 20 de apartamente ni s-a cerut 1600 lei (16 mil lei vechi) insa vecinul care era zugrav a plecat la munca afara pe neasteptate, asa ca vreo 5-6 insi ne-am strans si am rezolvat cele necesare. O parte din banii de materiale i-am scos si din cateva calorifere duse la fier vechi. Intr-un week end am rezolvat cam toata scara. Am vopsit si balustradele, si cutiile postale de jos, vecinul de la parter a pus si un bec cu senzor la intrarea in bloc.
Fix la solutia asta ma gandeam si eu: daca se mobilizeaza intreaga populatie a scarii intr-un weekend e totul gata si va raman bani si de un citybreak la malluldin Baneasa. :D
Oamenii din ziua de azi nici pe-o bidinea nu mai pun mana. Incheie contracte si pentru un simplu smotru.

#40
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 -__-, on 07 iunie 2021 - 10:05, said:

Sunt 3600 de euro.

Scade salariile brute la 3 zugravi vreo 2000 de euro minim o lună cât durează zugrăvitul.

Mai rămân vreo 1600 de euro. Ia administratorul 600 și patronul firmei 1000 de euro.

Pentru banii ăștia care îi rămân patronului nici nu ar trebui să se dea jos din pat un patron.
o lună zugrăvitul?în două zile au plecat de-acolo
vine 4500 de lei /etaj ceea ce  mi se pare cam mult pentru o lavabilă

#41
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,360
  • Înscris: 11.08.2003
Cati sa se mobilizeze? Nici daca le dai bani de-a moaca nu vin toti si tu vrei sa-i scoti la munca? Posted Image Posted Image Posted Image
A doua problema e ca, dupa ce faci, se gaseste unul care sa ti-o zica in fata ca lui nu-i place, ca nu are pe dracu si pe lacu si ca mai bine aduceati o firma decat sa faceti prostia aia. Ca sa eviti astfel de discutii, e uneori mai simplu sa-l trimiti la firma respectiva si sa se certe cu ei.
Exista si reversul, durerea in duda cand vine cu astfel de prostii.  Acum ceva ani m-am apucat de taiat gardul viu. A doua zi, ca e taiat prea scurt, ca nu e bine, ca a vazut el ca nu fac bine. Cat m-am abtinut sa nu-l iau la falus... pana mea, sta sa se uite pe geam dar la munca sula.

#42
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 -__-, on 07 iunie 2021 - 10:05, said:

Sunt 3600 de euro.

Scade salariile brute la 3 zugravi vreo 2000 de euro minim o lună cât durează zugrăvitul.

Mai rămân vreo 1600 de euro. Ia administratorul 600 și patronul firmei 1000 de euro.

Pentru banii ăștia care îi rămân patronului nici nu ar trebui să se dea jos din pat un patron.

Ce să facă o lună ? Nici o săptămână n au de lucru.
Le trebuie 2 spacluri, 2 gletiere, 2 trafaleti si 2 pensule plus materialele efective.
18.000 e enorm.

Întâmplarea face ca de săptămâna viitoare se apucă de zugrăvit si la mine pe scară, n am particitat la asa zisa ședință, au stabilit câte 250 de lei de apartament.
In asta intra dat cu lavabilă pe pereți si tavan, dat cu vopsea pe baza de ulei pe pereți până pe la vreun metru si ceva vopsit balustrada, suportul ei adica si inca 2 randuri de usi de la intrarea in bloc.
Dar la mine e orășel mic, pt București să zicem ca se dublează suma însă totalul tot nu ajunge la 10.000 de lei, dar la 18.000 ...

#43
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,955
  • Înscris: 03.12.2005
Nu mai sunt asa ieftini analfabetii incat sa merite vopsesti la trafalet un bloc. La pompa airless de putere buna randamentul e de ordinul miilor de mp pe zi. Ba chiar pot lucra doua capete de pulverizare pe o singura pompa. Pretul e in zona a cativa lei pe mp.

#44
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018

 sebulbus, on 08 iunie 2021 - 19:18, said:

Nu mai sunt asa ieftini analfabetii incat sa merite vopsesti la trafalet un bloc. La pompa airless de putere buna randamentul e de ordinul miilor de mp pe zi. Ba chiar pot lucra doua capete de pulverizare pe o singura pompa. Pretul e in zona a cativa lei pe mp.
Si cine curata dupa pompa?asa ceva merge cand construiesti de la zero

#45
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 -__-, on 07 iunie 2021 - 10:09, said:

Si ce face patronul ?
Plătește zugravii o săptămână și îi dă afară după aia ?
Ia banii pentru o lună pentru salarii.

Tu vorbesti serios ?! Mare e gradina Dlui ...

#46
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

 tablagiu_xxx, on 10 iunie 2021 - 05:44, said:

Tu vorbesti serios ?! Mare e gradina Dlui ...

Da, scriu foarte serios.

Se vede că voi nu ați trecut de epoca Dorelului luat cu ziua să renoveze.

Și să-i dați și o jumate de vodcă pe lângă o masă pe zi.

Fă-te patron și vezi după aia când ai de dat salariile de unde dai banii ăia.

Edited by -__-, 10 June 2021 - 06:51.


#47
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Boss, ti s-a spus - oamenii sunt angajati sa lucreze zi de zi, asta e treaba patronului - sa gaseasca lucrari. Nu functioneaza nici o afacere daca trei saptamani muncitorii stau degeaba si isi trag salariul din saptamana lucrata.

#48
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,955
  • Înscris: 03.12.2005

 EMPP, on 10 iunie 2021 - 05:28, said:

Si cine curata dupa pompa?asa ceva merge cand construiesti de la zero

Nimeni. Mascheaza inainte. Pe jos se plimba ei cu o prelata sau cartoane in zona de lucru. Daca nu-s idioti e mai curat decat la trafalet.

#49
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Cred ca este discutie lunga pe ceva ce trebuia sa fie simplu:
- Se cereau oferte.
- Se publicau ofertele la avizier, ce contine si costurile.
Se acceptau sau refuzau.

Nu cred ca se uita careva ca o scara de bloc sa fie cine stie ce calitate, la un bloc denumit foarte generic "bloc din Romania" nu cred ca o sa strangi asa de repede 18.000 de lei in plina pandemie sa dai tu cu lavabila pe scara. Suma imi pare aberanta, fac referire la un bloc construit pe vremea lui Ceausescu de majoritatea persoanelor sunt probabil angajate pe lefuri de cacao ca altcumva sa fim sincer ca nu ar locui la bloc.

La bloc poti sa pui botul la 2 vrajeli:
1 - Vrajeala cu plata in rate, in rate totul pare mic.
2 - Vrajeala ca pus la socoteala toate apartamentele, cand practic majoritatea or sa fie indiferenti, probabil ai prin bloc si care stau in chirie, destepti care ei stiu mai bine, priceputi ca zic ca or sa faca ei dar uita si trece anul.

Cel mai bine cumperi o cutie de vopsea lavabila, a mai ieftina, 50 de lei cutia + trafalet de 15 lei si gata. Cu o cutie de vopsea de 10 litri si gata toata discutia.
Iauz si tu 1200 de lei de apartament sa traga ala o spoiala pe scara.

Edited by marianxtx, 11 June 2021 - 09:18.


#50
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 13.11.2012
La bloc cu o scara de 10 etaje si 50 ap s-a platit acum 2 ani aprox 6000 lei manopera doar pt zugravit, nimic altceva.

#51
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

 -__-, on 07 iunie 2021 - 10:24, said:

Depinde unde este și blocul ăla dar în București cam o lună durează. Și pictează în reluare cu vopsea și cu lavabila.
Au facut misto de tine, s-au prins ca nu te pricepi si te-au aburit!

#52
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

 tytysor, on 11 iunie 2021 - 21:14, said:

Au facut misto de tine, s-au prins ca nu te pricepi si te-au aburit!

Nu am știut. Credeam că blocul ăsta în care stau acum și cu 95% bugetari și pensionari bugetari are administrator fost bugetar și nu minte.

Pe etajul meu sunt 2 ofițeri.

Cred că confuzi orașele și blocurile cu ce ai tu în oraș.

Și mai vezi că fiecare apartament a primit Raportul cu cheltuieli pe 2020 cu TOATE sumele trecute acolo.

Așa trăiești în blocuri pline de bugetari care sunt prin centru.

Nu am ce căuta să stau în blocuri în care au stat muncitori din fabrici de la periferie.

Edited by -__-, 11 June 2021 - 21:35.


#53
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
La noi anul acesta s-a zugrăvit scara blocului (bloc de 4 etaje, 16 apartamente). A costat în total 6.250 lei (inițial a fost 5.250 de lei pentru zugrăvirea scării blocului, vopsirea balustradei și alte mărunțișuri, dar pe urmă vecinii s-au hotărât să dea jos faianța de la intrarea în holul blocului și să se facă și acolo la fel ca și în restul blocului, adăugându-se astfel la sumă încă 1.000 de lei). Atașez PV-ul de recepție cu prețul lucrării.

Attached Files


Edited by agorea, 12 June 2021 - 08:15.


#54
cmbc

cmbc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.04.2008
Scriu si eu aici pentru cei oarecum naivi cum se fac smecheriile.
Cunosc intamplator pe unul care se ocupa cu chestii de genul asta, avea firma lui (zugravit, deratizat, termopane si ce se mai face in mod normal pe la blocuri).
Tipul asta ii tot cerea "putin" stampila unui vecin care era ceva agent de vanzari la o firma si pentru ca factura, avea si stampila. In felul asta, el ii ducea administratorului 3 oferte gata facute cu stampila si tot ce mai trebuie; probabil nu verifica nimeni coduri CAEN sau chestii din astea (nu ca ar fi intotdeauna relevant). Evident ca ofertele erau super umflate si "oferta lui" era cea mai ieftina. Avea el cativa administratori cu care lucra in mod curent, probabil nu putini, ca tot timpul era ocupat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate