Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cât costă (re)zugravirea unei scari de bloc?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
tacumd

tacumd

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 21.06.2020

 -__-, on 07 iunie 2021 - 10:05, said:

Sunt 3600 de euro.

Scade salariile brute la 3 zugravi vreo 2000 de euro minim o lună cât durează zugrăvitul.

Mai rămân vreo 1600 de euro. Ia administratorul 600 și patronul firmei 1000 de euro.

Pentru banii ăștia care îi rămân patronului nici nu ar trebui să se dea jos din pat un patron.
Corect.

#20
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
E mare pretul, dar cam asa a devenit pretul pietei, din cauza ca natalitatea e scazuta, tinerii au avut parte de multe mosteniri, retrocedari si prefera sa stea leguma in casa daca nu pot ajunge intr-un birou (la care nu ajung, pentru ca nu stiu sa faca nimic). E criza de mesteri, majoritatea sunt ori batrani, ori tineri adusi de pe la tara, din sate izolate, care pleaca rapid dupa ce deprind minimum de meserie.
Nu va mai dura mult pana ne vom umple de pakistanezi si vietnamezi. La mine in oras deja au ajuns vreo 2-300. Eu am 3 handralai trantori pe scara, cu facultate de mediu, psihologie, jurnalism. Mai au cate o garsoniera mostenire ce-o inchiriaza, mai pensia lu taticu, se multumesc sa aiba chipsuri si cola. Daca le-ai fi zis lor sau parintilor de o meserie, s-ar fi simtit super-jigniti.

Edited by Notsure, 07 June 2021 - 10:55.


#21
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Am vrut si noi sa facem asa ceva (2 scari, Bucuresti, 20 ap / scara):
oferta 1:

OFERTA SCARA
• OFERTA LAVABILA:
• AMORSAREA PERETILOR
• REPARATI CU GLET PARTIAL (60%)
• MONTARE COLTARE DE ALUMINIU PE VERTICALA
• REAMENAJAREA GLAFURILOR CU COLTARE DE ALUMINIU
• SLEFUIREA PERETILOR
• VOPSIREA IN DOUA STRATURI DE LAVABILA
• VOPSIREA TEVEI DE GAZ
• INFOLIEREA USILOR DE PE PALIER
• PROTEJARE CU BANDA MANA CURENTA
• INFOLIEREA PARDOSELEI CU FOLI
OPERATIUNI BRAU DE VOPSEA:
• BUCIARDAREA PERETILOR
• APLICARE O MASA DE ADEZIV
• AMORSAREA SUPRAFETEI
• APLICARE MALMORO 120 MP.
MATERIALELE FOLOSITE DE CATRE SOCIETATEA NOASTRA SUNT CU STANDARDELE IN
VIGOARE
ASTFEL GARANTIA LUCRARI VA FI DE 2 ANI DE ZILE DE LA SEMNAREA PROCESULUI VERBAL
DE RECEPTIE
SOCIETATEA NU SOLICITA AVANS PENTRU LUCRARE
PRET TOTAL MATERIAL MANOPERA
23.500 LEI

s-au speriat multi si am recerut oferta pentru vopsit in loc de malmoDraci. 14.000 / scara si, dupa vreo 2 strabari din nas de la mai multi, am ajuns la 10.000 . Tot nu s-a concretizat si a ramas ca mai cautam sau ne strangem la o bere si facem doar unde e nevoie, nu tot.

Acum vreo 5 ani am dat cam 8.000 (vreo 9600 cu tot cu taxe) unui nene care ne-a zugravit ambele scari.

Edited by sorin147, 07 June 2021 - 10:56.


#22
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Fiind scara de bloc nu vad de ce ai gletui si finisa plus coltare de aluminiu, cand oricum romanul da cu piciorul in ele. Tot ce trebuie e reparat gaurile prea mari, dat cu ceva amorsa apoi lavabila.
In rest, vopsit la pensula balustrada, teava de gaz si gata. Scara blocului trebuie sa arate igienizata, nu perfecta.

#23
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Zugravit = vopsit. In mod uzual inseamna amorsa + 2 maini lavabila. Nu inteleg ce treaba are smirghelul cu operatiunea asta. Nu cred ca suprafata totala depaseste 350 mp. Nu stiu ce preturi se mai practica acum, dar cred ca 2 lei amorsa + 5 lei mana de vopsea e rezonabil. Hai sa zicem nu 15 lei mp, ci 20. 7000 de lei manopera (exagerat zic eu). Materialele nu au cum sa depaseaca 3000 de lei chiar daca incluzi aici trafaleti, scari, echipamente de protectie, folii de plastic si ce iti mai trece tie prin cap. Cred ca a umflat cam mult baietul.

#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Mai mult de 500 de lei de caciula/apartament e japca pe fata... mai ales daca e doar rezugravire, deci fara indepartat moloaze sau reparatii serioase (noi am avut si astea incluse in pret si nu a depasit 500 oricum).

Edited by GlCA_Contras, 07 June 2021 - 11:29.


#25
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 spooky51, on 07 iunie 2021 - 10:29, said:

Noua pentru 4 etaje - 20 de apartamente ni s-a cerut 1600 lei (16 mil lei vechi) insa vecinul care era zugrav a plecat la munca afara pe neasteptate, asa ca vreo 5-6 insi ne-am strans si am rezolvat cele necesare. O parte din banii de materiale i-am scos si din cateva calorifere duse la fier vechi. Intr-un week end am rezolvat cam toata scara. Am vopsit si balustradele, si cutiile postale de jos, vecinul de la parter a pus si un bec cu senzor la intrarea in bloc.

Bravo, un exemplu bun!

@initiator - Dar chiar, nu o puteti face in regie proprie? E o simpla albire a peretilor, nu ar trebui sa implice abilitati deosebite.

Chiar si daca e de cumparat o schela ceva, va ramane voua, acolo, va veti mai folosi de ea la urmatoarea zugravire.

Oricum tine doar cativa ani.

Chestii de genul asta sunt de natura sa aduca mai multa coeziune comunitatii respective, cred eu.

In State sau in alte tari unde oamenii au sentimentul de "Impreuna" cum de se poate sa-si faca tot felul de chestii prin fortele (si cu munca) lor proprii?

Edited by cattavencu, 07 June 2021 - 11:53.


#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Nu este asa simplu, daca ultima zugraveala a fost acum 40 ani, peretii si tencuiala cazuta, zugraveala cu huma sau var trebuie spalata, data jos, balustradele de trebuie lemn slefuite, baituite, lacuite, vopsite praguri, plinte, calorifere, tevi, etc.
Pana si deseurile rezultate se platesc la firma de salubritate.

#27
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 FC72, on 07 iunie 2021 - 11:51, said:


Pana si deseurile rezultate se platesc la firma de salubritate.

Este 6-7 lei sacul, cu factura.

#28
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003

 cattavencu, on 07 iunie 2021 - 11:49, said:


In State sau in alte tari unde oamenii au sentimentul de "Impreuna" cum de se poate sa-si faca tot felul de chestii prin fortele (si cu munca) lor proprii?
mda...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ucspq_h7rqg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,805
  • Înscris: 14.12.2019

 spooky51, on 07 iunie 2021 - 10:29, said:

vreo 5-6 insi ne-am strans si am rezolvat cele necesare. O parte din banii de materiale i-am scos si din cateva calorifere duse la fier vechi. Intr-un week end am rezolvat cam toata scara. Am vopsit si balustradele, si cutiile postale de jos, vecinul de la parter a pus si un bec cu senzor la intrarea in bloc.

Un exemplu foarte bun de cum se face treabă și dup-aia poate și păstrează lumea ce s-a făcut că ați muncit voi pentru voi.


Mai rar așa ceva în ziua de azi, în anii 90 era normal să facă locatarii tot felul de lucrări în bloc și ceilalți îi respectau pe cei care le făceau.


În ce cartier e blocul ăsta minune? Mai e și de 4 etaje, perfect.

#30
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Mai trebuie si muncitorii sa bea un Martini si in plus va acoperiti usile singuri din banii vostri ca ei nu se pricep prea bine...Posted Image

#31
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
La noi pe scara chiar era super jegos, cel putin eu stau de 15 ani in bloc si nu s-a varuit vreodata. Au fost si portiuni de reparat cu glet, insa am reparat ce era gaurit rau, nu crapaturi mici si altele. Evident ca pe alocuri a mai picat gletul vechi, am reparat sumar si aia a fost. Ideea a fost sa avem peretii albi, sa fie igienizat, si sa arate nitel altfel si balustradele, nu sa facem blocul nou :D .

 MarcoSemedo, on 07 iunie 2021 - 12:08, said:

În ce cartier e blocul ăsta minune? Mai e și de 4 etaje, perfect.
Sa nu crezi ca e vreun bloc minune, vecinii care au pus mana la varuiala sunt tot aceiasi care fumeaza si beau bere pe scara blocului de-ti miroase in casa pe hol ca in gara. Insa te impaci cu situatia, majoritatea sunt fumatori, deci e greu ca minoritatea sa faca ceva, chiar daca bunul simt si legea ii da dreptate. La doua saptamani dupa varuiala mirosea la fel ca inainte, insa macar arata altfel. Eu nu stau cu ei la bere si povesti la scara blocului insa asta nu inseamna ca daca e de treaba sa stau deoparte. Caloriferele duse la fier vechi erau ale mele insa in niciun caz nu le puteam cara singur, baietii au venit cu flexul, au taiat, am carat cu totii, e normal ca practic sa devina caloriferele tuturor si sa intre banii la fondul de reparatii.

#32
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

vecinii care au pus mana la varuiala sunt tot aceiasi care fumeaza si beau bere pe scara blocului de-ti miroase in casa pe hol ca in gara.

Și uite-așa într-o jumătate de propoziție s-a spulberat mitul blocului cu comunitate idilică în care într-ajutorarea frățească și lipsită de sine e la ordinea zilei ...

#33
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Suma este aberanta.
Sunt pe grupuri de electricieni si instalatori si este amuzant ce se discuta pe acolo.
Practic se poarta fraiereala.

Sa va intreb doar atat, daca se castiga 18.000 de lei la o lucrare de genul ala, ba, ne faceam cu toti firme si faceam scari de blocuri cu 18.000 de lei.
Daca se discuta doar despre dat cu lavabila pe 4 etaje + parter, daca nu este cu vopsea jos lucioasa, trasat linie si aplicat vopsea lavabila sus, daca nu este asa nu se justifica o asemenea suma.

Pret corect? 5000 de lei.

#34
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Si crezi ca daca platesc unei firme, asta ii va face sa nu mai fumeze si bea bere pe scara blocului?

E lose-lose: firma ia dublu/triplu decat ar fi fost in regie proprie, iar respectivii vecini vor continua la fel, ca doar nu se schimba nimeni peste noapte (iar peste un 40 de ani chiar ca nu se mai schimba nimeni, daca credeti altfel, sunt minciuni de pe la psihologi platiti, nu-i asa, la ora)

#35
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 britneysbitch, on 07 iunie 2021 - 12:24, said:

Și uite-așa într-o jumătate de propoziție s-a spulberat mitul blocului cu comunitate idilică în care într-ajutorarea frățească și lipsită de sine e la ordinea zilei ...
Buna gluma, anul trecut s-a oprit de vreo doua ori apa rece din cauza datoriilor acumulate si s-au suparat pe mine cand le-am zis ca beau si fumeaza pe scara blocului in loc sa-si plateasca apa. Cand am propus sa se faca contorizarea orizontala n-au vrut, ca costa si se face mizerie in casa.
Pana la urma de nevoie s-a pus si apa pe orizontala dupa ce am ramas fara apa de trei ori din cauza unei inundatii la et.1. De data asta putin putin mi-a pasat, de anul asta ne-am cumparat inca un apartament pe care il renovam nitel si vrem sa ne mutam in el. La 7 si ceva dimineata ei urcau cu bidoanele cu apa, noi coboram sa mergem la celalalt apartament :D .

#36
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 -Diana-, on 07 iunie 2021 - 10:00, said:

Macar are 3 oferte, asa de bun simt?

Cred ca l-a prins pe Michelangelo Posted Image)

Edited by jimi91, 07 June 2021 - 13:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate