Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Abuzurile ANAF sau ajutor de la ANAF ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020
Salut, comunitate ! Citeam pe aici topicuri gen "Jandarmeria Bucuresti are conturile blocate de ANAF", "frații Micula vs Statul Român" și altele din aceeași categorie. În ultima vreme am tot auzit și de pe la cunoștințe sau familie, tot felul de cazuri care implică ANAF. Mai exact, abuzurile ANAF pentru unii, și toleranță ANAF pentru alții... Că, știm deja... Trăim, din păcate, într-o țară în care legea e flexibilă... :( Mă interesează experiențele voastre personale, dar, mai ales, ce avem de făcut atunci când anaf devine abuzatorul și ne trezim acuzați. Nu se știe niciodată, huh ? 😳 Apropo, îmi cer scuze dacă există și useri care lucrează la ANAF, chiar nu am nimic cu nimeni, nu încerc să judec pe nimeni ! :(


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Ce fel de abuzuri din partea ANAF? A venit cineva de la ANAF si ti-a dat o palma? Te-a pus sa platesti bani desi tu n-ai avut niciodata venit?

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 ina2605, on 07 iunie 2021 - 00:21, said:

În ultima vreme am tot auzit și de pe la cunoștințe sau familie, tot felul de cazuri care implică ANAF.

poprirea pe venituri pt a plati ratele, sau cine stie ce servicii de care au beneficiat dar le-au considerat a fi gratuite prin dreptul fundamental de cetatean european, pt ca la randul lor au considerat ca

 ina2605, on 07 iunie 2021 - 00:21, said:

știm deja... Trăim [...] într-o țară în care legea e flexibilă...

nu inseamna abuz

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 ina2605, on 07 iunie 2021 - 00:21, said:

...abuzurile ANAF .....Mă interesează experiențele voastre personale, dar, mai ales, ce avem de făcut atunci când anaf devine abuzatorul și ne trezim acuzați...
n-am avut niciodata impresia ca ANAF m-a abuzat :)
daca ai o problema, te poti duce sa discuti cu ei. au si departament juridic, in caz ca-ti trebuie o a doua parere. daca nu ajungeti la un consens, iti poti cauta dreptatea in instata.

#5
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,393
  • Înscris: 25.10.2008
parca, de cand suntem europeni, avem doar drepturi, nu si obligatii. in plus, suntem protejati si de GDPR cam pentru orice tampenie.

#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Dany_Darke, on 07 iunie 2021 - 06:46, said:

poprirea pe venituri pt a plati ratele, sau cine stie ce servicii de care au beneficiat dar le-au considerat a fi gratuite prin dreptul fundamental de cetatean european, pt ca la randul lor au considerat ca
nu inseamna abuz
Sunt complet de acord cu tine, dar exista si destule abuzuri ANAF.
Unul celebru e cel de acum 8 sau 10 ani cand binevoitorii nostri conducatori "iubiti" de catre popor au schimbat ceva lege legata de contributiile la sanatate, au aplicat-o retroactiv si au calculat inclusiv dobanzi penalizatoare pentru cei la care au aplicat-o retroactiv.
Frate-meu a avut de platit putin peste 1200 de lei pentru ca a distribuit 1 luna reviste Kaufland in vacanta de vara dintre clasele XI-XII, unde a castigat in jur de 300 de lei net, iar contributiile pentru sanatate la cota la care se aplicau in momentul respectiv au fost platite de catre Kaufland la stat.

csf, n-ai csf...cand fundurile grase ale sefilor trebuie plimbate doar in S-Klasse sau A8-uri vechi de maxim 1-2 ani, prostimea trebuie sa plateasca.

Edited by Hider141, 07 June 2021 - 07:39.


#7
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 24.11.2020

 Hider141, on 07 iunie 2021 - 07:37, said:

Unul celebru e cel de acum 8 sau 10 ani cand binevoitorii nostri conducatori "iubiti" de catre popor au schimbat ceva lege legata de contributiile la sanatate, au aplicat-o retroactiv si au calculat inclusiv dobanzi penalizatoare pentru cei la care au aplicat-o retroactiv.

Si unde este abuzul ANAF aici?

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Abuz e faptul ca nu doar iti calculeaza niste taxe retroactiv, pentru ceva ce oricum poate nu ai folosit (in perioada respectiva nu s-a folosit de serviciile de sanatate oferite de stat nici macar pentru o banala consultatie la medicul de familie), si ti se aplica si sanctiuni din momentul cand ai realizat veniturile respective si pana in momentul cand a intrat in vigoare legea, de parca esti dumnezeu, sa visezi ce legi le vor făta unora mintea peste cativa ani.

Edited by Hider141, 07 June 2021 - 08:28.


#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
amenda platita la un clocit cu chitanta,dupa mult timp cont blocat la brd

#10
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Nu te abuzeaza nimeni de la ANAF. Conditia e sa le platesti amenda pe care o sa ti-o dea, chiar daca ai actele 100% in ordine. E asa, un fel de traditie romaneasca, ca si plugusorul si perinita.

#11
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

 sorin147, on 07 iunie 2021 - 06:06, said:

Ce fel de abuzuri din partea ANAF? A venit cineva de la ANAF si ti-a dat o palma? Te-a pus sa platesti bani desi tu n-ai avut niciodata venit?
Eu pot considera abuz al ANAF-ului cand acum vreo 10 ani m-au pus sa platesc impozit din vanzarea unor actiuni in pierdere ? Sau sa dau vina pe unii lucratori ai institutiei care au calculat gresit ?

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Abuzul începe cu modificările fiscale în 30 decembrie deși legea zice "cu 6 luni înainte". Și se propagă în jos, că fiecare vrea să fie un pui de șef, chiar și peste o balegă.

#13
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Platit impozit pe PFA. ANAF imi trimite confirmare ca a incasat. ANAF imi blocheaza conturile. Trimit la ANAF dovada platii si confirmarea primita de la ei, chiar m-a sunat cineva de acolo sa-mi confirme ca o sa deblocheze contul si ANAF ce face? Imi fura banii din cont!!!

#14
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020

 sorin147, on 07 iunie 2021 - 06:06, said:

Ce fel de abuzuri din partea ANAF? A venit cineva de la ANAF si ti-a dat o palma? Te-a pus sa platesti bani desi tu n-ai avut niciodata venit?

Astfel de cazuri :


 Hider141, on 07 iunie 2021 - 08:27, said:

Abuz e faptul ca nu doar iti calculeaza niste taxe retroactiv, pentru ceva ce oricum poate nu ai folosit (in perioada respectiva nu s-a folosit de serviciile de sanatate oferite de stat nici macar pentru o banala consultatie la medicul de familie), si ti se aplica si sanctiuni din momentul cand ai realizat veniturile respective si pana in momentul cand a intrat in vigoare legea, de parca esti dumnezeu, sa visezi ce legi le vor făta unora mintea peste cativa ani.

 Hider141, on 07 iunie 2021 - 07:37, said:

Sunt complet de acord cu tine, dar exista si destule abuzuri ANAF.
Unul celebru e cel de acum 8 sau 10 ani cand binevoitorii nostri conducatori "iubiti" de catre popor au schimbat ceva lege legata de contributiile la sanatate, au aplicat-o retroactiv si au calculat inclusiv dobanzi penalizatoare pentru cei la care au aplicat-o retroactiv.
Frate-meu a avut de platit putin peste 1200 de lei pentru ca a distribuit 1 luna reviste Kaufland in vacanta de vara dintre clasele XI-XII, unde a castigat in jur de 300 de lei net, iar contributiile pentru sanatate la cota la care se aplicau in momentul respectiv au fost platite de catre Kaufland la stat.

csf, n-ai csf...cand fundurile grase ale sefilor trebuie plimbate doar in S-Klasse sau A8-uri vechi de maxim 1-2 ani, prostimea trebuie sa plateasca.

 ceanu1980, on 07 iunie 2021 - 08:52, said:

amenda platita la un clocit cu chitanta,dupa mult timp cont blocat la brd

Alte 2 cazuri pe care le stiu eu de pe la rude și cunoștințe : 1) pensionar care a beneficiat de acea subvenție/ajutor social cu încălzirea pe timp de iarnă. După 5 (CINCI!) ani s-a trezit cu somație de plată de la ANAF, care îl acuza că a avut ”venituri” din motiv că omul a început să nu mai retragă toată pensia din cont și s-au acumulat bani (din pensie).
2) poprire pe CNP de vreo 10 ani, omul nu are nicio proprietate sau afacere, omul muncește și plătește taxe în altă țară, pentru că în România are poprire prin CNP,
Astea 2 cazuri nu se califică la „abuz” ? :)

#15
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014
Am un prieten face proiecte europene, a venit un pulifrici de la AnaF. i-a impozitat un plan de afaceri. S-a dus omul la superiorul auditorului si s-a rezolvat. Calitatea revizorilor de pe acolo....., sunt si oameni de calitate dar unii...

#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 ina2605, on 07 iunie 2021 - 21:28, said:

Astfel de cazuri :........
Alte 2 cazuri pe care le stiu eu de pe la rude și cunoștințe : 1) pensionar care a beneficiat de acea subvenție/ajutor social cu încălzirea pe timp de iarnă. După 5 (CINCI!) ani s-a trezit cu somație de plată de la ANAF, care îl acuza că a avut ”venituri” din motiv că omul a început să nu mai retragă toată pensia din cont și s-au acumulat bani (din pensie).
2) poprire pe CNP de vreo 10 ani, omul nu are nicio proprietate sau afacere, omul muncește și plătește taxe în altă țară, pentru că în România are poprire prin CNP,
Astea 2 cazuri nu se califică la „abuz” ? Posted Image
aproape nimic din ce s-a scris pe aici nu reprezinta un abuz al ANAF.
nu ei controleaza legislatia, ei doar o aplica. nu-i vina lor ca pensionarul nu s-a interesat de conditiile de acordare a subventiei (daca in lege scrie ca nu primesti subventia daca ai bani in cont, atunci nu mai ceri subventie cand ai bani in cont). nu-i vina lor ca s-a pus poprire "pe CNP", trebuie vazut de ce exista acea poprire si rezolvata acolo problema.

#17
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020

 _Smiley_, on 08 iunie 2021 - 06:05, said:

  nu-i vina lor ca pensionarul nu s-a interesat de conditiile de acordare a subventiei (daca in lege scrie ca nu primesti subventia daca ai bani in cont, atunci nu mai ceri subventie cand ai bani in cont). nu-i vina lor ca s-a pus poprire "pe CNP", trebuie vazut de ce exista acea poprire si rezolvata acolo problema.

Dar oare nu cumva se face treaba asta intentionat ? Adica nu se spune de la început ”băi săracule ce aplici pentru ajutor de încălzire, vezi că dacă moare nevastă-ta și banii ei îți rămân ție, se consideră că te-ai îmbogățit și o să te obligăm să dai înapoi acest ajutor de încălzire, după 5 ani de acum înainte. + dobânzi calculate”   . Posted Image Ăsta nu se numește abuz , o păcăleală pe termen lung ???? Și de ce oare nu se spune ? Ca lumea să pice în plasă. Adevărat ? :)

 ioana1973, on 08 iunie 2021 - 05:14, said:

Am un prieten face proiecte europene, a venit un pulifrici de la AnaF. i-a impozitat un plan de afaceri. S-a dus omul la superiorul auditorului si s-a rezolvat. Calitatea revizorilor de pe acolo....., sunt si oameni de calitate dar unii...

E o veste bună că s-a rezolvat ! Ce bine !!! Iată că se poate !!!

#18
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 ina2605, on 08 iunie 2021 - 09:59, said:

Dar oare nu cumva se face treaba asta intentionat ? Adica nu se spune de la început ”băi săracule ce aplici pentru ajutor de încălzire, vezi că dacă moare nevastă-ta și banii ei îți rămân ție, se consideră că te-ai îmbogățit și o să te obligăm să dai înapoi acest ajutor de încălzire, după 5 ani de acum înainte. + dobânzi calculate”   . Posted Image Ăsta nu se numește abuz , o păcăleală pe termen lung ???? Și de ce oare nu se spune ? Ca lumea să pice în plasă. Adevărat ? Posted Image
conditiile de acordare sunt stiute de la inceput; daca se schimba pe parcurs, schimbarea nu se aplica retroactiv.
singurul abuz este cel al "saracului", care stia foarte bine ca are bani in cont (si nu se califica pentru ajutor de incalzire), dar daca altii iau (pentru ca nu se descurca altfel), atunci vrea si el.

am dat un search pe google dupa "conditii acordare ajutor de incalzire", primul rezultat este acesta: https://primaria-col...rece-2020-2021/
si scrie acolo foarte clar:

Quote

Lista bunurilor ce conduc la excluderea acordării ajutorului social / ajutorului pentru încălzirea locuinţei / alocaţiei pentru susţinerea familiei
.....
Depozite bancare
1. Depozite bancare cu valoare de peste 3000 lei, cu excepția dobânzii.
.......
NOTĂ: Deţinerea unuia dintre bunurile menţionate conduce la excluderea acordării ajutorului social / ajutorului pentru încălzirea locuinţei / alocaţiei pentru susţinerea familiei.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate