Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Bolile autoimune (RCUH) si vaccinul anti COVID

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005
Salutare tuturor.

Am fost diagnosticat acum 8 ani cu RCUH si, de 7 ani, sunt in remisie fara medicatie curenta. Nu am avut nici un un episod neplacut in toti acesti ani deoarece am foarte mare grija la tot: incepand de la regimul alimentar pana la orele de somn.

Uite ca am ajuns in punctul in care trebuie sa iau o decizie in privinta vaccinarii anti COVID: sa ma vaccinez sau nu. Singurul lucru de care mi-e frica este doar sa nu-mi declanseze un puseu si sa pierd situatia stabila a sanatatii pe care o am si pe care am obtinut-o cu mari sacrificii.

Am intrebat medicul curant si a zis ca e o optiune personala. Medicul meu de familie a zis ca ma sfatuieste sa nu ma vaccinez iar 2 medici de la 2 centre de vaccinare au spus ca nu e nici o problema pentru cei ca mine. Nu stiu ce sa mai cred. Am sapat putin netul in cautare de alte raspunsuri dar se pare ca cei bolnavi de RCUH si de boala Crohn nu au fost inclusi in studiile clinice, deci nu prea exista date stiintifice concrete.
Majoritatea articolelor pe care le-am gasit spun acelasi lucru: beneficiile vaccinarii in cazul celor cu RCUH depasesc posibilele reactii adverse:

https://www.uchicago...accines-and-ibd

https://www.bidmc.or...lyer-050521.pdf

https://www.crohnsco...ovid-19-and-ibd

Asa ca intrebarea mea este: exista cineva cu RCUH (sau alta boala autoimuna) care s-a vaccinat? Ne poate impartasi din experienta sa?

Edited by hangover, 06 June 2021 - 22:02.


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Am un var diagnosticat in 2010 cu RCUH, de atunci in remisiune dar cu tratament zilnic, Salofalk 500
Nu tine niciun fel de regim, doar ca respecta tratamentul.
S-a vaccinat de vreo luna, nici nu si-a pus problema sa nu.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E decizia ta, dar nu ar trebui sa fie probleme, daca te vaccinezi.
Daca nu te vaccinezi, atunci poti avea probleme, in caz ca te infectezi cu Sars-Cov-2

#4
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 pasilla, on 06 iunie 2021 - 22:19, said:


Daca nu te vaccinezi, atunci poti avea probleme, in caz ca te infectezi cu Sars-Cov-2
La fel de bine poate avea probleme si daca se vaccineaza . Ca la Loto !

#5
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
nevasta-mea are gena de trombofilie teoretica si niste dereglari cu tiroida. a facut AZ si i-au aparut tot felul de complicatii la genunchiul stang si talpa dreapta, caci le-a facut pe parti diferite sperand sa nu fie atat de "norocoasa". Suspectam ca avand in vedere sensibilitatea ei in general, ar fi avut ceva de la oricare dintre seruri, dar AZ s-a dovedit a fi "miezul"

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Soțul meu are o boala autoimuna (poliartrita reumatoida), a trecut prin covid (forma medie spre grava) și a făcut vaccinul (Pfizer) fără ezitare. Din martie pana acum nicio manifestare sau efect secundar. Nici a bolii, nici în urma vaccinului.
Cunosc indirect pe cineva cu boala crohn, s-a stabilit și se tratează în Elveția, dacă rămânea în tara ii făceau rudele parastas. S-a vaccinat recent, zero probleme.

#7
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Dacă zic că am BC, oare toată lumea știe despre ce e vorba?
Puțin probabil, deci e vorba de celiachie ;)
Iar RCUH habar nu am ce înseamnă.

Dacă nu merg într-o țară cu boli exotice, în general nu fac vaccinuri.
Dar având boală autoimună, este un motiv în plus să fug ca de ciumă de un vaccin experimental.
BTW, soțul verișoarei mele a făcut diabet autoimun la o lună după ce s-a injectat, nu știu exact cu care din ele.
Și are deja 50 de ani, iar DZ1 îl faci dacă e până în 30-35 de ani.

#8
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005

 swayzak_master, on 07 iunie 2021 - 04:13, said:

nevasta-mea are gena de trombofilie teoretica si niste dereglari cu tiroida.
Imi pare foarte rau sa aud asta. Multa sanatate sotie tale!

 NelsonMandela, on 07 iunie 2021 - 06:40, said:

Dacă zic că am BC, oare toată lumea știe despre ce e vorba?
Puțin probabil, deci e vorba de celiachie Posted Image
Iar RCUH habar nu am ce înseamnă.
Suntem pe aria "Gastro", deci cine are, stie Posted Image RCUH = RectoColita Ulcero Hemoragica, adica un fel de Boala Crohn cu mai multe zorzoane Posted Image

pana la urma e cum zicea BaXXon

 BaXXon, on 06 iunie 2021 - 22:33, said:

...Ca la Loto !

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Motivul pentru care trebuie sa iau o decizie in privinta vaccinari este ca fiul meu trece a XII-a din toamna si va participa fizic la cursuri (pana acum a fost on-line de cand cu pandemia). Daca pana acum am avut noroc sau am avut grija sa nu patim nimic, nu stiu cum va fi din toamna.

Edited by hangover, 07 June 2021 - 07:08.


#9
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Eu zic sa nu va vaccinati,mai bine va intariti imunitatea, sa zicem cu Propolis C Imunocomplex..Oricum ar fi, vaccinarea asta pentru covid observ ca nu are sfirsit, va fi in functie de numarul de valuri pe care le are pandemia...E alegerea dvs.
La fel si pentru baiat ,ca vad ca bazaie astia cu vaccinuri pentru tineri....

Edited by alionte, 07 June 2021 - 07:26.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Poate prinzi un vaccin clasic, cu virus inactivat. Cred ca urmeaza aprobarea in UE.
Recomand sa te documentezi despre Covaxin de la Ocugen.
Sanatate.

#11
hexadanus

hexadanus

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 06.02.2016

 corinadaniela, on 07 iunie 2021 - 05:15, said:

Soțul meu are o boala autoimuna (poliartrita reumatoida), a trecut prin covid (forma medie spre grava) și a făcut vaccinul (Pfizer) fără ezitare. Din martie pana acum nicio manifestare sau efect secundar. Nici a bolii, nici în urma vaccinului.
Cunosc indirect pe cineva cu boala crohn, s-a stabilit și se tratează în Elveția, dacă rămânea în tara ii făceau rudele parastas. S-a vaccinat recent, zero probleme.
Nu inteleg de ce s-ar vaccina cineva care a trecut deja prin boala. Persoana aia e deja imuna, de ce si-ar inocula ceva despre care stiu vreo 1000 de oameni ce presupune cu adevarat. Dar, da, fiecare are opriunea de partea sa si are dreptul la ea.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Pentru ca a fost la un pas de spitalizare, a avut momente în care se sufoca, și a spus ca decât sa riște sa facă din nou covid și sa aiba o forma mai grava, mai bine se vaccinează, în felul acesta e mai bine protejat.
Imunitate nu cred ca mai avea suficienta, ca să zic asa, în noiembrie am avut covid, în martie s-a vaccinat.
A avut și acordul medicului reumatolog, care îl are în evidenta de la momentul diagnosticării și începerii tratamentului.

#13
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Stiu un autoimun vaccinat cu Astra; dupa vreo 3-4 saptamani, e aproape ca inainte de vaccin. Asa ca eu as evita Astra si Johnson; Mai degraba Phizer sau Moderna.
Bine, vara e cald si daca socializezi cu masca, e putin probabil sa te imbolnavesti; dar, o sa inceapa in a 2-a jumatate a lui spetembrie nu stie ce val; ar trebui ca atunci sa ai vreo 2 saptamani de la rapel; deci, inceputul lui august ar fi perioada ideala de vaccinare.

#14
hangover

hangover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 08.04.2005

 romanasu, on 07 iunie 2021 - 11:00, said:

inceputul lui august ar fi perioada ideala de vaccinare.
Daca ar fi sa ma vaccinez, din calculele mele tot atunci ar trebui sa o fac ca sa fiu pregatit cand incepe fiul meu scoala.

 overseas, on 07 iunie 2021 - 08:08, said:

Poate prinzi un vaccin clasic, cu virus inactivat.
Sputnik parca e bazat pe asa ceva, nu?

 alionte, on 07 iunie 2021 - 07:25, said:

mai bine va intariti imunitatea, sa zicem cu Propolis C Imunocomplex..
ce bine ar fi sa scapam doar daca ne intarim imunitatea...din pacate nu cred ca scapam atat de usor

Edited by hangover, 07 June 2021 - 11:46.


#15
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 hangover, on 06 iunie 2021 - 21:53, said:


Majoritatea articolelor pe care le-am gasit spun acelasi lucru: beneficiile vaccinarii in cazul celor cu RCUH depasesc posibilele reactii adverse:

Cine isi asuma riscurile aia ce scriu articolele sau tu? Toata media oficiala e pro vaccin. Nu te vaccina, cel putin nu acuma cand rata infectarilor scade . Mai incolo vezi tu.

#16
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

 hexadanus, on 07 iunie 2021 - 09:45, said:

Nu inteleg de ce s-ar vaccina cineva care a trecut deja prin boala. Persoana aia e deja imuna, de ce si-ar inocula ceva despre care stiu vreo 1000 de oameni ce presupune cu adevarat. Dar, da, fiecare are opriunea de partea sa si are dreptul la ea.

Stiu 4 persoane care au fost la un pas de moarte covidati. S-au vaccinat de cum au avut posibilitatea si cred ca si-ar fi facut si mai multe doze stiind prin ce-au trecut.
E de ajuns sa citesti vreo doua etichete ale produselor pe care le mancam zilnic. Gramada de E-uri unele cunoscute ca fiind cancerigene. Asa ca ce cacat sa fi pus astia in vaccin care sa fac mai rau ca mancarea pe care o bagam ZILNIC in noi?? Dar da, fiecare cum il trece.

#17
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 dreaQ, on 07 iunie 2021 - 17:19, said:

. Asa ca ce cacat sa fi pus astia in vaccin
Subscriu , vaccinu e cu ca***. Am trecut prin boala , 2 saptamani de chin insa fara probleme respiratorii , prefer sa mai fac boala decat sa ma vaccinez( chiar nu vreau ca*** ) .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate