Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Posibilitate pensionare

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postpasilla, on 06 iunie 2021 - 17:07, said:

Inca se mai poate cumpara vechime.
Costa cca. 6900 lei pentru fiecare an.
unde se poate verifica vechimea reala si cum se pot cumpara anii care lipsesc pana la stagiul minim pentru a beneficia de o pensie(fie ea si minima).

#20
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostIon_Bumbu, on 06 iunie 2021 - 18:31, said:

Este trecut in cartea de munca.
Daca nu...
Pentru a fi incadrat in gr de munca I si II firma la care ati lucrat a platit si contributii CAS pentru acele grupe.
,

Am lucrat la comunisti 12 ani.Dintre care vreo 3 in conditii deosebite.Daca as putea obtine dublu anii de acolo atunci as putea avea stagiul minim.CAS-ul pe vremea aia era in buzunarul lui ceasca si acolitii lui.

#21
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
da

#22
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mai e si o lista cu localitatile poluate, cine a locuit nu mai stiu cati ani,parca 30 in acele zone, sau pe o raza de 10km, pot iesi la oensie mai repede cu 2 ani, fara penalizari, daca au stagiul complet.
Studentii la seral, trebuia sa fie incadrati ij munca undeva, deci e normal ca la ei facultafea nu se considera vechime in munca, ca aveau vechimea de la locul de munca, doar n-o sa primeasca doua vechimi pt aceiasi perioada.
Armata se consideda la vechime, parca, daca erai angajat undeva inainte sa te ia la armata. La mine sigur nu s-a luat in considerare, ca nici nu am muncit inainte, am facut doar 9 luni.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrumegus, on 07 iunie 2021 - 21:43, said:

Armata se consideda la vechime, parca, daca erai angajat undeva inainte sa te ia la armata. La mine sigur nu s-a luat in considerare, ca nici nu am muncit inainte, am facut doar 9 luni.
Cred ca trebuia sa se ia in considerare, indiferent daca erai angajat, sau nu.

#24
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

View Postflp014, on 06 iunie 2021 - 21:35, said:

unde se poate verifica vechimea reala si cum se pot cumpara anii care lipsesc pana la stagiul minim pentru a beneficia de o pensie(fie ea si minima).
In principiu incepi prin a solicita o adeverinta de stagiu de cotizare de la Casa de Pensii. Apoi daca nu ai suficienti ani, incepi sa cauti prin legislatie si prin acte dupa orice ce ti-ar da vechime asimilata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate