Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Mai ascultați radio pe A.M. (M.A.)?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Am incercat un pic de DX cu un fir intins pe stalp, banda e deschisa mult mai mult decat FM.
Distantele de receptie sunt mari, cu putin noroc si peste 10000km.
Sunt de acord cu cei care spun ca nu e calitatea buna, dar depinde ce iti doresti cand asculti.

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004

View PostBursul, on 06 iunie 2021 - 16:19, said:

Dar de ce pe AM? Ai vreun radio favorit? Cine asculta radio in functie de frecventa si nu de genul de muzica sau stiri?

Da, până se strice un radio mai băgam noaptea ceva Polonia că aveau muzichie bună.
În F.M. sunt multe posturi, dar ascult maxim 3-5, că deşi teoretic mai difuzează muzică cu sunetul meu, practic, m-am săturat de lălăieli. Rar mai suport piese de amor.

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ai muzica buna pe net la radio pe genul tau. Legi un rapan de telefon la boxe si uite radio modern, plus ce-ti pofteste inima. In era comunicatiilor nu mai stai ca altu' sa-ti faca infrastructura.

Edited by neagu_laurentiu, 07 June 2021 - 14:30.


#40
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Asta aşa e, dar e anume farmec. Plus că dacă eşti on-line, există tentaţia de a intra şi pe alte chestii. Off-line îţi vezi de treabă   :)

#41
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,761
  • Înscris: 01.10.2002

View PostLunaCrystal, on 06 iunie 2021 - 22:10, said:

Tocmai ca rar e paraitor, nici macar pe furtuni sau viscole nu e mereu. Ma refer la radio ce il folosesc cel mai mult.


Esti sigur ca prinzi Radio Timisoara pe 1630 si nu alt post? Pentru ca eu ascult ocazional Radio Timisoara pe 630 Khz (acasa nu tot timpul se prinde ok ca sunt departe, dar la munte merge ok - noaptea muzica generatiei tale), niciodata nu am prins Timisoara insa pe 1630.
Corect. E 630. Greseala de scriere.

#42
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,460
  • Înscris: 14.01.2008

View Postmercur68, on 06 iunie 2021 - 20:15, said:

Recomand Arctic Outpost AM1270, daca nu il prindeti, merge si OnLine,  https://onlineradiob...utpost&played=1    sau https://www.aor.am/

Multumesc de recomandare!

E superb!

Am gasit un nou post favorit de ascultat in masina 👍👍👍👍

#43
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
cele mai bune pentru MW sunt Tecsun 660-PL

este unul la pret bun pe olx si inca unul pe okazii

nimic nu egaleaza un radio fizic

astea merg pe baterii sau acumulatori sau la priza

best choice

Edited by mediasick, 10 June 2021 - 15:17.


#44
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 21.02.2022
Taicamiu vrea un radio cu AM să prindă și el "radio la pescuit"... Mi-a cârâit in cap două zile cu șurubelnița prin niște niste chinezării de m-am hotărât să-i iau un radio cu AM! Acolo unde pescuiește el are și semnal 4G; poate să asculte si de pe Tidal dacă vrea! Știu, cârâiala aia are farmecul ei dar...nu prea mai cârâie multe lucruri, s-a cam terminat cu radioul pe unde.

#45
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
De ce-i trebuie musai cu AM, mai ales ca pe AM se prind doar doua posturi, Antena Satelor, si Romania Actualitati? Majoritatea oamenilor asculta radioul pe FM, unde sunt mult mai multe posturi si receptia e mult mai clara. RRA ai si pe FM, la o calitate mult mai clara, de asemenea si Radio Constanta, mult mai clar decat pe AM! Ca sa nu mai vorbim ca pe AM majoritatea posturilor intra mai mult seara, noaptea, gen Radio Iasi 1053 sau Radio Chisinau ori Radio Timisoara....

#46
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
În zone aglomerate, într-adevăr, se recepţionează doar cele 2 posturi. Dar în zone mai puţin aglomerate, pe câmp sau seara se pot recepţiona mai mult posturi, eventual cu muzică. Omul poate vrea să fie 100% ca pe vremuri.

#47
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Ce sa asculti nene, pe unde medii? Am un Selena sovietic (radio super bun la vremea sa), am incercat sa prind ceva pe MW la Fetesti, toata banda e plina de bruiaje (huruieli asurzitoare), de la atata aparatura electrica din oras. Poate departe in camp pe baterii sa mai ai semnal curat. Abia se mai aud in capatul stanga al benzii 531, 603 sau 630 khz antena satelor, sau pe LW 153 khz tot antena satelor. In rest huruiala continua…

#48
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Dar seara tot asa, ai huruiala? In general posturile straine se prind mult mai bine seara, pe intuneric, decat ziua, cand se prinde doar RRA si Antena Satelor si Radio Constanta! De ex. Radio Iasi se prinde la mine la Constanta doar dupa lasarea intunericului, ziua niciodata.

#49
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Seara e mai bine, dar bruiajele persista. Pe vremea lui Ceausescu nu exista decat un singur bruiaj pe unde medii, intre 855 si 810 khz, apoi s-au inmultit in 30 de ani in toata banda. Si la Bucuresti e la fel. Poate in camp pe la Drajna, Lehliu - sa mai poti scapa de huruieli. Nu imi dau seama de unde vin bruiajele atat de multe pe unde medii si lungi.

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Nu prea sunt bruiaje in mod normal daca nu sunteti langa linii de inalta tensiune etc, cu un tuner bun cu SDR de ia totul usor. Sa nu aveti in casa incarcatoare fake care imporosca banda sau calculatoare cu surse praf, nonbrand fara filtre ca alea da, baga emisii broadband.

View Posttoto_riina, on 10 iulie 2022 - 15:46, said:

Dar seara tot asa, ai huruiala? In general posturile straine se prind mult mai bine seara, pe intuneric, decat ziua, cand se prinde doar RRA si Antena Satelor si Radio Constanta! De ex. Radio Iasi se prinde la mine la Constanta doar dupa lasarea intunericului, ziua niciodata.
Pai si nu e normal, cand ai vrea sa se prinda, ziua ? In undele medii propagarea buna este noaptea, la fel cum e si in scurte in 3.5MHz.
Ziua prinzi prin unda de suprafata, noaptea incepe si reflexia.

De ex ziua iau slab radio Tiraspol adica 1413khz un rusa din Bucuresti, noaptea ajunge la 40-55dB chiar, si asta pe Tecsun 310ET care nu e chiar tare pe medii. Se folosete filtru pe 3KHz, nu mai larg.

Edited by andreic, 10 July 2022 - 22:02.


#51
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Tecsun-ul e mai fiabil, nu amplifica bruiajele atat de tare (e tehnologie mai noua 398PL il am eu). Da, am linie electrica modernizata la casa paralela cu trotuarul, probabil de asta sunt huruieli in toata banda.

#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Uite cum se receptioneaza cu un sdr pe unde lungi din Bucuresti doar cu telescopica, fara antene ferita, heterodine si alte chestii incurajatoare de interferente Posted Image Unde cu Tecsun iau doar 2 posturi ascultabile, Bod si polonezii... deja cu ala zici ca esti pe scurte in vremurile bune... si culmea, pe autotune nu cautare manuala. E mutl mai curata banda de unde lungi sau medii cand nu mai folosesti ferite.

Attached File  lw sdr.mp4   12.46MB   17 downloads

70dB pe Bod iar cu tecsunul nu sar de 30-45 in acelasi loc.

Edited by andreic, 11 July 2022 - 10:28.


#53
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postdincadan78, on 10 iulie 2022 - 10:23, said:

Ce sa asculti nene, pe unde medii? Am un Selena sovietic (radio super bun la vremea sa), am incercat sa prind ceva pe MW la Fetesti, toata banda e plina de bruiaje (huruieli asurzitoare), de la atata aparatura electrica din oras. Poate departe in camp pe baterii sa mai ai semnal curat.
N-am inteles cum ai incercat ...pe baterii sau retea ?!
Pe baterii ,la SELENA ,stiam ca e acceptabil .

#54
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,436
  • Înscris: 29.04.2010
Pe reteaua electrica, nu am incercat cu baterii R20x6 bucati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate