Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Apple Airtag

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View Postmaccip, on 06 iunie 2021 - 14:22, said:

Tu ai venit cu sintagma "Adevar suprem", nu eu.
Eu eventual opiniile mi le-am exprimat in jurul axei bine-rau, nu adevar-fals.


View Postmaccip, on 06 iunie 2021 - 12:02, said:

Tot ce am spus e cunoscut si adevarat, nu-mi permit sa te mint, am o reputatie foarte inalta.

Mie mi se pare ca o intorci ca la ploiesti. Iti exprimi opiniile de average joe ca si cum ai fi dumnezeu pe pamant.

View Postmaccip, on 06 iunie 2021 - 14:24, said:

Pana vine cel cu iq 180, raspund eu. Ceasul i-l bagi acolo unde i-ai baga tagul.

Eu cred ca ne incurcam reciproc. Am sa te scutesc de neplacere.

#20
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
N-o intorc ca la ploiesti, asta se vede din pozitia ta, eventual Dar mi-am permis sa dau o tura complecta a problemei, pana te lamuresti tu despre ce-i vorba, despre problematica adevarului absolut.
Am dat un tur, atata tot, am explorat playgroundul, chestie de stil, daca vrei.

Tinere,
hahaha

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da de ce ai pune tag de tracking la un copil de 3 luni ?
Cum ar putea fi răpit un copil de 3 luni ? Nu stai permanent cu el?
Cred ca doar cu forța, atac cu arme, etc
Nu am auzit in România de sugari răpiți in amiaza mare...

Locuiti in Mexic ?

#22
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
:D
Cred ca s-a uitat pe bumerang. Numai acolo baga feik news cum ca copiii de 3 luni pleaca prin oras.

#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Apple nu recomanda folosirea lor pentru tracking de persoane.
Românul: las ca știu eu mai bine...

1. Nu e așa plin de iphoane după cum ai crede
2. Ieri am văzut iPhone 11 pro Max de 256 de Giga dar omu n-avea net ca e pe prepay și se terminase netu
Deci 7000 de lei pe telefon dar după aia n-are bani de abonament
3. Tagul asta e pentru portofel ceas bicicleta rucsac etc

E o greșeală enorma sa îl prezinți ca măsura adecvată pentru siguranța unui copil .
NU toți care văd asta pe net se pricep, iau “soluția” de buna și faci rău fără sa vrei

Oricum ideea e halucinanta.
Unu, sa pui in scutecele unui sugar chestia asta.
De ce ai face asta ?
Te temi ca îți ia unu copilu din brațe sau cum ?

Doi la mâna sa presupunem ca dispare un obiect cu tagu atasat...

Și mai afli tu ca la 5 minute a fost in locul x.
Așa și ? Ce faci cu asta ?

Citește topicul lui Maccip sa vezi ce l-a ajutat pe el ceasu magic când le-a dat celor de la poliție locația exactă a obiectelor furate ...

Mai bine stai cu copilu atent și lași tagu pentru rucsac...



#24
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://amp.cnn.com/...erns/index.html

#25
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,208
  • Înscris: 06.01.2007
Nu pune nimeni tagul in scutecele copilului, nici macar el cand o sa aiba copii. Zice si el asa, poate primeste un laik.
Si nu prea te ajuta, de fapt la o adica te si incurca deoarece iti da falsa iluzie a sigurantei.

Dar sa poti urmari un copil mai mare prin parc, e folositor. Sunt multi oameni prin parc si se poate rataci repede. Sau vrei sa te intalnesti cu el si nu stii unde e. Evident, copii mai mari, care se descurca cat de cat, nu cacaciosi mici.
In plus il utilizeaza copilul ca si telefon. Avantajul e ca nu poate juca pe el mai nimic deoarece are ecranul foarte mic. La scoala, copiii mai mari au smartfoane cu care se mai si joaca in timpul orelor.
La liceu e chiar jale cu aceste smartfoane. N-am inca copii de liceu, dar cand or sa creasca, daca-i vad tot timpul cu nasul in smartfon, le dau un astfel de ceas si cu asta-basta. Poi.. ce facem nene? Nu sunt de acord cu chestia asta.

Si repet, astfel de taguri, chiar si GPS exista pe aliexpress de multa vreme. Unele au capabilitati chiar destepte de pozitionare. Insa, nu-i la fel de practic ca un ceas. Cine sta toata ziua sa se asigure ca copilul poarta tagul in buzunar? Sau ca nu-l bagi din greseala la spalat. Asa, copilul isi ia ceasul de drag sau de nevoie, are grija sa fie incarcat ca altfel nu-l lasi sa plece nicaieri.
Eu asa fac. Si s-au responsabilizat, si-l pun la incarcat, au grija de el sa nu-l strice. Pentru ca stiu ca fara el nu-i las sa se departeze, apoi sa stau sa-i caut. In plus mai vorbesc si ei destul de mult la telefon cu verisorii, cu prietenii lor, cu bunicii.


Ma rog, Apple astia sunt firma de marketing, fac ei ce fac si reusesc sa vanda tot felul de prostii enoriasilor. Mie nu-mi place politica lor cu ecosistemul lui peste prajit. Tendinta corecta cred eu ca trebuie sa fie inspre compatibilitate, nu ecosisteme inchise. Asa de mandri sunt enoriasii lor, unii. Si cu ce dispret zice "el" despre "ceasul chinezesc", de parca Appe ar fi americanesc. Pai l-am simtit, dar am last-o sa curga.
:D


Eu nu cred ca userii Apple sunt cocalari, cum zic cei antiApple. Sunt de tot felul, unii au bani si-i doare in bendix, s-au obisnuit cu Apple si merg pe Apple. Altii, cei mai multi, cocalari care vor sa para ceea ce nu sunt. Dar, nu-i numai la Apple chestia asta. Sau nu-i vina lui Apple ca sunt mai multi cocalari decat oameni care-si permit.
De fapt si samsungerii sunt mai multi cocalari care vor sa arate ceea ce nu sunt, nu-i numai la Apple. Au si aia niste smartfoane scumpe cu draci.
Si la ioppo, si la orie marca. Nu din cauza marcii, dar din cauza faptului ca sunt foarte multi cocalari si acestia au si ei telefoane. Mie mi se pare nefiresc sa dai 2000-3000 lei pe un telefon, la salariile din Romania. Adica, daca sunt alte variante, de ce sa dai atat?
Iti permiti? Waw.. impressive, doar ca majoritatea pustilor vor sau au telefoane scumpe, e intrecere intre ei. Ca atat ii duce capul, copii corditi. Macar de-ar avea note bune la scoala, dar uite ca nici bacul nu-l iau. Si e clar ca nu si-l permit, de unde naiba atatia bogatani in Romania salariului mediu de 500euro?
De exemplu fata femeii de serviciu de la mine de la bloc are apple. Ok, e o fata de toata isprava, o ajuta pe ma-sa sa termine treaba mai repede desi are doar 12 ani. Chiar imi place fata, e bine crescuta, dar nu cred ca-si permit apple, hai sa fim seriosi. Probabil ca se simte bine sa aiba un telefon in mana la fel de scump ca unul miliardar. E o chestie si asta.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Off topic
Am și eu iPhone dar pentru ca mi se pare mie mai stabil, e mic - iPhone 5se de 128
Pur și simplu îmi place forma aia de la 5.
Și încă merge de rupe. 10x colegu, te știi tu care :)
Am și un 7 luat pe aproape nimic, a picat foarte ieftin.
Am avut și 3, și 4s, inca funcționale. Acum tastez de pe un 6s folosit pe post de tableta.
Am avut și Samsung și Motorola Accompli 009 și Nokia 6600 și Comunicator etc
Cred ca îmi permit și un 12 asta ultimul, dar nu ma ajuta cu nimic in plus, nu vreau sa îngrop mii de lei in telefon.
E bun telefonul care îți îndeplinește nevoile tale, unii sunt multumiți cu 3310, alții vor 16 camere pe el, e chestie de gusturi, nevoi și putere de cumpărare, și un mic grad de naivitate...
Părerea mea, nu neaparat corecta.

On
Interesante tagurile astea de la Apple dar mie mi se par inutile.
Las ca țin minte unde am cheile, nu dau 29 de dolari pe un breloc.


#27
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
In afara primei postari nici o alta postare nu este la subiect. Daca e sa fac curat ar trebui sa va sterg toate postarile in afara primului. Am sters doua dintre ele pe prima pagina, nu mai postati daca postarea voastra nu are legatura cu prima postare.
Daca mai postati pe langa subiect voi fi nevoit sa aplic niste sanctiuni.

@sergiu08, pentru a da o directie discutiei, scrie-ne care-s motivele pentru care ai achizitionat deja asa ceva.

Edited by Ciubex, 07 June 2021 - 00:42.


#28
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 31.12.2013
Îmi cam pierd cheile și având în vedere că îmi schimb mașina, nu aș vrea să rămân din prima fără ele. Nu m-am gândit o clipă să urmăresc altceva cu el. Văd că au fost ceva discuții nelalocul lor, dar vroiam doar să văd dacă mai are cineva și chiar este util pentru a găsi anumite lucruri pierdute nu pentru urmărire.

#29
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 12.10.2005

View PostGroot, on 06 iunie 2021 - 14:20, said:

Si inca ceva "dragule", cum pui un geas gps unui copil de 3 luni?

Nu-i pui. Un copil de 3 luni trebuie sa fie supravegheat in permanenta de catre o persoana responsabila, doar nu-l lasi singur pe strada, sau?

#30
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006
Am unul de cateva zile, luat mai mult din curiozitate.

L-am lasat in masina parcata la bulevard, locatia se actualiza in timpul zilei cam la 5 minute ori de la oamenii care mergeau pe trotuar..ori de la cei din masina ?!

Daca il pierzi prin casa si ai iphone>=11 atunci poti activa "Precision finding" si te duce cu exactitate catre item.

Eu l-am pus la cheia de la masina in final :lol:.

#31
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

View PostAWE, on 07 iunie 2021 - 12:25, said:

Nu-i pui. Un copil de 3 luni trebuie sa fie supravegheat in permanenta de catre o persoana responsabila, doar nu-l lasi singur pe strada, sau?

Bineinteles ca un copil poate disparea. Dispar mii de copii anual in Romania. Fie ca ti se pare tie normal sau nu. De fapt chiar tu poti pierde un copil de 3 luni, nimic nu este exclus, esti in mare eroare de fiecare data cand rostesti fraza: "mie nu mi se poate intampla".

https://www.hotnews....te-politiei.htm

Omul nu este o masina de precizie, este un organism extrem de unreliable. Face greseli cu toptanul. D-aia exista checklisturi in aviatie.

Edited by Groot, 07 June 2021 - 15:17.


#32
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
A cumparat cineva pana acum ? Care e pretul de vanzare pentru piata romaneasca ?

#33
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,127
  • Înscris: 31.12.2013
Eu am găsi aici
https://www.dabstore...t/airtag-apple/

#34
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Mi-a venit airtagul.

Suge la doua capitole:

1. Nu merge precision finding la modele sub iphone 11.
2. Nu poti sa ii dai share sa il vada si alti membri din familie.

#35
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Am lasat si eu airtagul in masina parcata pe strada. Se actualizeaza pozitia la fiecare om cu un iphone in buzunar care trece pe strada. Nu am vazut actualizare mai veche de 10 minute. La capitolul localizare nu are rival. E la ani lumina avans fata de cel mai puternic competitor pe segmentul de tiles bluetooth.

Evident ca o sa mai cumpar cateva. Chiar asa cu cele doua neajunsuri expuse mai sus.

Edited by Groot, 18 June 2021 - 17:16.


#36
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postmaccip, on 06 iunie 2021 - 11:17, said:

Eu nu am wonlex in acest moment deoarece prezenta niste dezavantaje, daca e cazul detaliez. Ma intereseaza sa vad unde se afla copiii, sa ma pot intalni cu ei in parc, chestii de-astea. Nu-mi fac iluzia ca in cazul unei rapiri, voi putea urmari copilul si rapitorul.


Desi.. anul trecut i-au furat niste tsigani bicicleta copilului unde avea rucsacul si ceasul in rucsac. Au ajuns aici..
https://www.google.c...!7i13312!8i6656

Am fost la politie cu toate informatiile, crezi ca au facut ceva?
Nimic!
Uitati-va ce moace au aia de pe-acolo. La casa din spatele acelui magazin a ajuns bicla cu ceasul. N-am fost sa incerc sa recuperez. Nici eu, nici politia. Politia a facut misto de mine.

Ma rog, a fost vorba doar despre o bicicleta, un rucsac si un ceas. Am stiut unde au furat bicicleta, unde au dus-o unde au avut parcata masina, pe ce traseu au mers, unde au ajuns si cat timp si-au dat seama ca e posibil sa fie urmariti prin tracking deoarece au incercat sa inchida ceasul de cateva ori. In final i-au scos bateria. Teoretic puteam sa-l urmaresc si dupa ce au pus alt SIM, deoarece urmarirea se face si prin IMEI, dar n-am mai stat sa urmaresc acest aspect, am renuntat si la bicicleta si la ceas.


Zero sanse. Te imbeti cu apa rece. Cine rapeste copii, cunoaste mai bine decat tine metodele prin care pot fi prinsi.
ZERO SANSE.
Ai ratat ocaZia de a-i asculta pe conlocuitori. Mai ales ca au bagat alt SIM dupa aia ca sa se foloseasca de ceas :)
Poate inca mai poti...

Edited by underb, 18 June 2021 - 20:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate