Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!

Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti
 Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

masina de familie 9000 euro

T-Mobile intenționeaza sa in...
 5G N38 Digi Mobil

Road trip moto Tunisia

De ce au devenit recenziile Googl...

Mail suspect
 Care adeziv de placi ceramice ii ...

[GAMING PC BUILD] Aprox 12000 lei

Care sint cele mai ieftine mortar...

Ferdinand Residence - Sectorul 2

S10 Sim Tray - nu iese cu cheița, numai tras fortat

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

remus-gabriel

remus-gabriel

Member

• Grup: Members
Buna ziua! Am cumpărat un Samsung S10 căruia i-am schimbat displayul. Displayul de schimb este cu tot cu rama, schimbarea se face prin transplantarea plăcii de bază și a bateriei.
Nu am luat seama cum se comporta pe celalalta rama dar acum am observat că nu iese sertărașul ăla pt cartele SIM dacă apăs cu cheița. El nu este blocat căci dacă tragi de el în sus, se scoate dar nu declanșează arculețul ăla, sa arunce sertărașul in sus. Ati mai întâlnit situația asta la vreun S10? Ce poate fi?
P.S. Menționez că am încercat și cu alt simtray și tot așa face. Deci e clar că e ceva pe la slotul simului dar mă gândesc, o fi ceva legat de pozitia plăcii de bază în ramă( deși pare că am pus-o bine, se potrivesc toate accesoriile și capacul spate pe ea la fix, nu am porțiuni deplasate, ridicate, etc) sau o fi stricat acel mecanism de ejectare?

Edited by remus-gabriel, 05 June 2021 - 19:29.

Xman_ghio

Xman_ghio

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cine a schimbat carcasa/display-ul? Tu???

Oricum a fost schimbat deficitar si cel mai probabil arcul din interior nu a fost pus bine (sau chiar deloc) si nu mai arunca sim tray-ul. Avand in vedere ca il scoti foarte rar as zice ca nu merita efortul/costul pentru redeschiderea telefonului si remedierea problemei.

remus-gabriel

remus-gabriel

Member

Eu dar nu e prima schimbata. Mă.mai ocup cu așa ceva. La S10 nu are mecanism gen pârghie, in exteriorul slotului SIM. Nu ai nimic de aranjat acolo. Doar se scoate placa și se relaxează în locașul ei de pe noua carcasa. In caz că nu e bine așezată, normal ar fi sa nu se potrivească șuruburile la placa, modulul încărcare și fi și nfc, ar sta mai ridicată, etc. Am întâlnit pe la alte modele ceva că o mica balanta care acționa sertărașul, etc. Aici totul pare a fi în interior slot. Posibil că fostul proprietar sa fi apăsat aiurea când și a scos cartela sau cam așa ceva. Nu am lipit innca acel capac al bateriei. Chiar am să desfac iar să îl verific.
P.S. Are într-adevăr în lateralul slotului ceva ca o mica parghiuta dar nu e reglabila sau detașabilă. Mă gândesc, poate sta oarecum prinsa in plasticul carcasei sau uite că nu m.am uitat cu atenție dacă a fost împinsă prea tare de fostul proprietar și strâmbă, etc. In fine, am să verific

Edited by remus-gabriel, 05 June 2021 - 20:16.

remus-gabriel

remus-gabriel

Member

Revin cu ultimele informații. Mulțumesc frumos colegului Xman_ghio, într-adevăr montajul plăcii îl făcusem defectuos. Un micron nu era apăsată placa la locul ei. Trebuia strâns încă o jumătate de filet șurubul din apropierea slotului SIM. Nu știu cum să.a întâmplat pt că am reparat zeci de telefoane din gama S. Îmi amintesc că am lucrat cam pe inserate, ne rea derula lumina, poate de aia. Acum totul e ok.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate