Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Unde se poate face clisma ?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
În fund.


Am venit doar să scriu asta, nu am citit absolut nimic din ce s-a scris până acum. Vă doresc o zi plăcută tuturor!

#20
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postedy_wheazel, on 05 iunie 2021 - 18:38, said:

Sa stii ca in prima parte eram serios, cum stai pe burta cu seringa in fund? In vana banuiesc, da' nu-i ciudata treaba? Acuma, treaba asta trebuie lamurita ca la cum il stiu pe initiator maine o sa ceara sfaturi de zugravit baia.
daca am zis ca tre sa stai pe burta deci cu fundul in sus te miri?
as fi inteles daca as fi spus sa stai pe spate pe pat si sa-ti bagi seringa...

sunt oameni care dorm pe burta, intreaba-i pe ei cu pot sta si cu burta-n jos si cu fundu-n sus in acelasi timp
Posted Image

stai in asa fel incat sa poti sa introduci ceaiul, evident, te ridici un pic...
ai alta solutie?

personal nu am avut de-a face cu clisme de cand eram mic si mi le facea maica-mea, dar am citit un articol care mi-a picat in poala de la indieni, am fost foarte surprins sa vad ca la ei e o traditie... e bun pt detoxificare nu numai pt constipatie cum se crede in mod prost la noi, sau inainte de operatie/colonoscopie....

nu tre sa stai cu seringa in fund, seringa doar introduce lichidul, apoi se scoate.. nah...

n-ar trebui sa fie asa complicat, ma gandesc, la urma urmei te-nvata si nevoia... iar daca nevoia nu te preseaza, ai tot timpul saptamana viitoare sa te gandesti cum poti ajunge la Viena....

Edited by odastramosilor, 05 June 2021 - 18:45.


#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Inițiator, găsești la farmacie microclisme pentru adulți.
https://www.drmax.ro...bAaAsGNEALw_wcB


#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View PostMinettoMatoi, on 05 iunie 2021 - 16:35, said:

unde se poate face de urgenta clisma ?

cum unde ? in coor :D

#23
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Cauta un infirmier sau o ea care sa presteze,bineinteles contra cost,sau iti faci singur cu utilaju microclisma.....sau bagi la greu prune uscate sau similare in perioada administrarii acelui medicament...

#24
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postcorinadaniela, on 05 iunie 2021 - 18:55, said:

Inițiator, găsești la farmacie microclisme pentru adulți.
https://www.drmax.ro...bAaAsGNEALw_wcB
microclsimele alea cred ca nu-l ajuta, el are o problema serioasa, efect secundar al unui medicament, nu e vb de o mica constipatie...
poate fi nasol...
la o clisma normala bagi cel putin 500-1000 ml.

#25
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Eventual filmeaza-te in timp ce executi procedura, stii tu...ca sa ne asiguram c-o faci bine, pentru siguranta ta.

#26
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Uite ca gasesti si la emag:
https://www.emag.ro/...7/pd/DKKGK2MBM/

Procedura e simpla, atarni punga undeva la inaltime, o umpli cu apa calduta, eventual poti sa prepari un ceai slab, ungi canula cu crema, te asezi in pat pe o parte, iti vari canula unde nu intra soarele si dai drumul usor la robinet. Normal dupa 1l incepe sa apara si senzatia de defecare; rabzi pana se goleste punga apoi scoti canula si mai stai 10-15 min sa se inmoaie bine problema. Apoi te duci la buda si gata.
Am sarit peste partea cu dezbracatu' ca-i evidentaPosted Image
E bine sa treci si pe la medic daca recidiveaza.
In spital se face clisma inainte de anumite proceduri chirurgicale; daca-i careva medic pe aici poate sa explice mai bine.
Dar oricine poate face acasa, nu-i rocket science; e chiar recomandat sa faci din cand sa cureti colonul.

View Postodastramosilor, on 05 iunie 2021 - 18:46, said:

daca am zis ca tre sa stai pe burta deci cu fundul in sus te miri?
as fi inteles daca as fi spus sa stai pe spate pe pat si sa-ti bagi seringa...

sunt oameni care dorm pe burta, intreaba-i pe ei cu pot sta si cu burta-n jos si cu fundu-n sus in acelasi timp
Posted Image

stai in asa fel incat sa poti sa introduci ceaiul, evident, te ridici un pic...
ai alta solutie?

personal nu am avut de-a face cu clisme de cand eram mic si mi le facea maica-mea, dar am citit un articol care mi-a picat in poala de la indieni, am fost foarte surprins sa vad ca la ei e o traditie... e bun pt detoxificare nu numai pt constipatie cum se crede in mod prost la noi, sau inainte de operatie/colonoscopie....

nu tre sa stai cu seringa in fund, seringa doar introduce lichidul, apoi se scoate.. nah...

n-ar trebui sa fie asa complicat, ma gandesc, la urma urmei te-nvata si nevoia... iar daca nevoia nu te preseaza, ai tot timpul saptamana viitoare sa te gandesti cum poti ajunge la Viena....


Nu se sta pe burta ci pe o parte, din mai multe motive (in special daca ai burta..), important e sa aplici presiune suplimentara pe intestine ca sa patrunda usor lichidul.

#27
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
ideea e sa impiedici gravitatea sa lucreze, daca stai intr-o pozitie şuie e posibil sa versi totul din punga... :)

#28
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Si ca tot intrebati daca se poate face pe undeva - uite ce am gasit la o cautare rapida:
https://tamiclinic.r...fuzie-de-viata/
Bineinteles ca i'au gasit si o denumire bengoasa, sa sari cu banu. Cica colonohidroterapie.
Prin vest bogatanii se duc la clinici unde se face procedura pe bani grei; in plus instalatia permite sa vezi in direct continutul scos din colon, pentru ca medicul sa poata verifica daca totul este in regula.
O sa caut sa vad daca gasesc pe youtube ceva.

Uite si procedura - vad ca aici recomanda pozitia genunchi-piept, destul de complicat daca ai maini scurte:
https://ro.sgconline...anse-enema-2832

Uite si pe youtube, cautati cu colonic hydrotherapy:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yx5D75XjH64?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In engleza ii zice enema; la noi, pe vremuri ii spunea clistirPosted Image

#29
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
made in england shit talk fucking stink ass matter :)
bine c-a nimerit baia... era si aproape :)

#30
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Unde se face clisma? in kur.

Serios acum. Pentru initiator: o zi fara scaun nu e nicidecum un motiv pentru clisma. Efectele secundare ale procedurii respective sunt teribile (uita-te pe webmd). Sunt niste sarlatani care predica efectele miraculoase ale clismei, dar nu trebuie luati in serios. Poti sa faci infectii, perforatii intenstinale, probleme cardiace sau renale, chestii fata de care o zi-doua fara scaun e ceva cu totul minor.

Bea apa suficienta, mananca prune, fa ceva miscare, eventual ia lazative usoare. Daca problema persista, intreaba medicul, nu forumul.

#31
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Bea niște bere cu lapte și cu suc de prune și îți trece.

#32
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Abia la ora 0,05 adica duminica am reusit sa defechez, am mancat compot de prune si am luat doua Dulcolax (care e contra constipatiei) cu 5 minute inainte, nestiind ca voi defeca oricum, deci s-a rezolvat.

#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
Felicitari Mineto, ne bucuram pt tine!

View Postodastramosilor, on 05 iunie 2021 - 16:44, said:

acasa!
tu ai impresia ca faci clisma pe la saloane de infrumusetare sau clinici private? :)
Un amic de al meu a fost la o chestie din asta pseudomedicala si i-au recomandat-o si facut-o ca procedura de detox. Era super incantat de ce au scos aia din el si cat de usurat si minunat se simtea el dupa… chestia e ca alti doi amici care-s medici au inceput sa faca misto de el ca i-au facut aia o clisma ordinara si l-au prostit. Vreo doua saptamani n-a mai vorbit cu noi… :)

Edited by Fane, 06 June 2021 - 00:44.


#34
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
bagi Fortrans , dar e doar cu reteta, sau 2 ibrice de zeama de varza d-aia originala. Eu fac regulat de ani buni, pe ceas la ora fixa, dar cand am fost la cumnata-miu asta iarna am baut juma de litru de zeama de varza rosie si a facut minuni

#35
strehaia

strehaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 08.07.2020

View PostMinettoMatoi, on 05 iunie 2021 - 16:35, said:

Am luat ieri un  medicament dat de medic, si azi nu am putut defeca deloc, e din ce in ce mai rea treaba, unde se poate face de urgenta clisma ? La o clinica particulara, la spital ?!

Sa nu uiti sa cantaresti, ca in primele topice ale tale.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
in ordinea asta:
laxativ
ulei de ricin
supozitoare cu glicerina
clisma cu para (apa caduta + nu-s ce se mai pune sa imoaie si alunece)
la spital.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate