Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Unde se poate face clisma ?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
Am luat ieri un  medicament dat de medic, si azi nu am putut defeca deloc, e din ce in ce mai rea treaba, unde se poate face de urgenta clisma ? La o clinica particulara, la spital ?!

#2
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
acasa!
tu ai impresia ca faci clisma pe la saloane de infrumusetare sau clinici private? :)

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Acasa
Iei asta de la Farmacia Tei, o bagi in kur si o lasi acolo cat vrei Posted Image
https://comenzi.farm...e-sofar-p303541

Edited by Naijax, 05 June 2021 - 16:48.


#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008
Și te-ai speriat că nu ai 'iesit' 1 zi ?
Stai și tu 2-3, apoi îți faci griji.

Știu pe cineva în vârstă cu probleme psihice care dacă nu face clisma zilnic crede că moare.

#5
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Faci clisma acasa ca toata lumea. Ori cu scule dedicate, ori la urgenta (as in situatie urgenta) cu furtunul de la dus in cada.

Edited by Groot, 05 June 2021 - 16:58.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2021 - 16:35, said:

Am luat ieri un  medicament dat de medic, si azi nu am putut defeca deloc, e din ce in ce mai rea treaba, unde se poate face de urgenta clisma ? La o clinica particulara, la spital ?!
La tine în baie.

Edited by Lex404, 05 June 2021 - 17:10.
scos quote din post sters.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Atentie, se dau puncte. Deja am insumat 4.

#8
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,796
  • Înscris: 30.08.2006
Ce glume! In loc de puncte mai bine se inchide topicul.

Edited by Leo2006, 05 June 2021 - 17:15.


#9
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Leo2006, on 05 iunie 2021 - 17:14, said:

Ce glume! In loc de puncte mai bine se inchide topicul.

Tu cum iti faci clisma?

Adica decat sa vociferezi nu mai bine ajuti cu un sfat?

#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,573
  • Înscris: 11.06.2010
Ce medicament ? Si ce daca a trecut o zi...cand trece o saptamana e bai, nu o zi. Iti iei o clisma de la farmacie...si eventual un lubrifiant...ca sa alunece...daca s-a intarit si ingrosat prea tare treaba.

Un laxativ osmotic atrage si el apa din corp in intestin ca sa inmoaie treaba, doar ca dureaza ceva timp metoda asta.

#11
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
nu face clisma, cumpara laxativ de la farmacie

#12
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 04.09.2018
odastramosilor, si de ce nu s-ar face la clinici private ? Ca doar ar fi pe bani. E un serviciu medical pana la urma. Mi se pare ca daca intestinul gros se tot umple, nu e de bine daca nu mergi la toilet, asa auzisem.

Nu e deloc de gluma, nu vin sa fac misto, deci desi imi vine sa defechez, nu pot, nu e de ras, e o senzatie tampita. Am intrebat si aici pentru ca deja am sunat la Sanador MedLife si Regina Maria si am intrebat, Sanadoru si Medlife nu au acest serviciu, Regina Maria nu se stie daca are, cica sa ma duc la urgenta la ei pe strada Floreasca, si vede medicu ce si cum,  nu mi-a zis nici cat ar costa, nici daca s-ar face.
Si poate stia cineva de aici care a avut aceiasi problema cam unde s-ar face, vreun spital chiar de stat ceva.

Stiu ca e de la medicamentul ala, am mai avut asa, dar catre seara mi-am revenit, acum pentru ca doza a fost mai mare de medicament, e posibil ca nici pana diseara sa nu imi revin. Daca o fi, ma duc la regina maria dar sa vedem daca o face.
S-au relaxat muschii aia si motilitatea e blocata, scrie pe prospect ca poate da acest efect secundar acel medicament.

Am mai avut probleme alta data cu urinarea de am chemat salvarea Puls sa ma sondeze. A fost jale, nu mai puteam sta, se umpluse vezica de nu se putea. Dar ptr ce e era dat medicamentul, trebuia sa-l iau daca medicul a zis.
La unii apare acest efect nasol, la altii nu.

#13
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 MinettoMatoi, on 05 iunie 2021 - 17:52, said:

odastramosilor, si de ce nu s-ar face la clinici private ?

pentru simplul motiv ca e o treaba banala!
tu cand te zgarai te duci la Regina Maria sa-ti puna pansament?
ca si ala e tot act medical...

la urma urmei, daca nu faci clisma des, nu-ti trebuie scule dedicate.
la indieni spre exemplu e o traditie. Bine, la aia care-s mai curatei...
au scule speciale din silicon, furtunase, praf din anumite plante care se face ceai, samd...

tu te descurci si cu o banala seringa... grija sa nu te ranesti cand o introduci!!...
faci ceai de ceva, nu stiu anume din ce planta, probabil merge si sunatoarea... strecori bine bine... umpli seringa, o bagi in fund, si repeti...
ai grija sa nu faci mizerie, tre sa stai culcat pe burta... si daca nu ai seringa mare banuiesc ca va trebui sa muncesti un pic :)

daca ai acces la o farmacie deschisa la ora asta, gasesti chiar irigator pt clisma sau pompita de aia cum era odata, din cauciu, plus ca gasesti si solutii lichide speciale pt asa ceva, dar cum dumneata ai specificat de urgenta, ti-am zis rudimentar... de-atunci erai gata clismat daca aveai o seringa...

daca stii ca ai probleme de la medicamente cu asa ceva, iti iei un kit special fain frumos...

LE: banuiesc ca poti folosi si ulei de floarea soarelui daca nu ai altceva la indemana... daca ai acces la farmacie, acuma fiind si sambata seara, gasesti ce-ti trebe la nivel mai decent..

#14
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Mergi la farmacie si cumpara o punga din aia cu furtun pt clisma
O umpli cu apa calduta ( nu fierbinte si nu rece) 500-1000ml

#15
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 odastramosilor, on 05 iunie 2021 - 18:18, said:

ai grija sa nu faci mizerie, tre sa stai culcat pe burta...

Nu ma pricep la clisme, daaaa' sigur asta ai vrut sa scrii? Ca pare o faza din Jackass cu vulcanu' :D

#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Totuși, de ce clisma și nu laxativ? După ce m-am operat de apendicita am avut aceeași problema iar doctorul nu mă externa până când nu eliberam conținutul. După vreo două zile mi-a dat un coleg de salon un laxativ și s-a rezolvat imediat.

Mai e și varianta pepene roșu cu bere, dar s-ar putea să fie explozivă treaba.

#17
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

 george_alexandru, on 05 iunie 2021 - 18:32, said:

Totuși, de ce clisma și nu laxativ? După ce m-am operat de apendicita am avut aceeași problema iar doctorul nu mă externa până când nu eliberam conținutul. După vreo două zile mi-a dat un coleg de salon un laxativ și s-a rezolvat imediat.

Mai e și varianta pepene roșu cu bere, dar s-ar putea să fie explozivă treaba.

pt ca e mult mai eficienta clisma.
cu laxativul poti forta si face rana.

 edy_wheazel, on 05 iunie 2021 - 18:23, said:

grow up, Jack :)

#18
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Sa stii ca in prima parte eram serios, cum stai pe burta cu seringa in fund? In vana banuiesc, da' nu-i ciudata treaba? Acuma, treaba asta trebuie lamurita ca la cum il stiu pe initiator maine o sa ceara sfaturi de zugravit baia.

Edited by edy_wheazel, 05 June 2021 - 18:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate