Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Avertizare Vodafone despre riscul unui atac malware (useri Android)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Am primit și pe Orange, a fost și în presă ceva despre asta.

#20
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postdorin_2k, on 04 iunie 2021 - 20:47, said:

Deci nerozi tare îs aia care și-au instalat ceva așa.
Mai ales daca nu așteptau niciun colet.
Nerozi sunt, ca majoritatea utilizatorilor moderni, de tehnologie & Co.

Dar tu nu ai vrea un pachet moca? Hai că merge o mocangeala la utilizatorii moderni, plescari.

#21
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Mai este si ala cu "coca-cola" ai castigat 1000euro trimite la 3 prieteni pentru finalizare. Posted Image))



Attached File  196601747_1153294785152694_8141611924436375432_n.jpg   25.9K   27 downloadsAttached File  194909644_1153294811819358_2399044008401551265_n.jpg   57.28K   28 downloads

#22
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009
Dar ăla cu coca cola e mai vechi, nu?

#23
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Vad ca tot primesc si acum link-uri pe facebook si whatsapp

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,370
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdexterash, on 04 iunie 2021 - 21:00, said:

Dar tu nu ai vrea un pachet moca? Hai că merge o mocangeala la utilizatorii moderni, plescari.
Eu chiar aștept un colet. Dar mă uit de la cine e SMS-ul.
"Are balta pește". Asta e sigur. Mai ales acum că multe plati se fac fara autorizare Secure3D.

Attached File  IMG_20210604_223451.jpg   60.82K   50 downloads

Edited by dorin_2k, 04 June 2021 - 21:38.


#25
eaox

eaox

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 16.08.2007
Este atât de veche știrea, era acum doua săptămâni pe BBC.

https://www.bbc.co.u...nology-56859091


Edited by eaox, 04 June 2021 - 21:41.


#26
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

View Posteaox, on 04 iunie 2021 - 21:40, said:

Este atât de veche știrea, era acum doua săptămâni pe BBC.

https://www.bbc.co.u...nology-56859091

Pentru mine, ca iniţiator de topic, era o ştire NOUĂ.

Fiindcă am primit mesajul doar astăzi.

Trebuia să fi navigat între timp pe la toate agenţiile de ştiri ca să citesc despre un scam care-i afectează pe userii de android în condiţiile în care eu nu-l folosesc?

Asta ca să înţeleg şi eu remarca ta.


LE. Şi dacă tot am deschis topicul şi am început să citesc despre FluBot, măcar să rămână scris şi aici, pe forum:


Ce spun experții CERT-RO și SRI despre cât de periculos este noul malware

"Campania de phishing folosește inclusiv identitatea unei companii de curierat cunoscute, iar mesajele transmise sunt de tip SMS. Utilizatorii sunt invitați să acceseze un link pentru a verifica statusul livrării unei comenzi plasate anterior. Textul din cadrul mesajului este „Pachetul dvs. Este pe drum, urmați-l aici”.

Dacă link-ul este accesat, pe dispozitivul utilizatorului va fi descărcată o aplicație malware de tip troian, care va extrage din dispozitivul mobil datele despre acesta (model, detalii despre operatorul de telefonie, IMEI etc.), datele asociate cardurilor bancare și operațiunilor efectuate cu acestea, precum și mesajele și apelurile acestuia. De asemenea, aceasta are capabilitatea de a efectua capturi de ecran, de a adăuga și de a prelua evenimente din calendar, dar și de a capta șirurile de caractere introduse de la tastatură. Aplicația solicită permisiuni pentru gestionarea SMS-urilor și a apelurilor, pentru accesarea datelor dispozitivului, a contactelor sau control total asupra dispozitivului.", atenționează experții în securitate cibernetică din CERT-RO și SRI.

Ce poți face pentru a te apăra de infectarea cu acest malware

Experții în securitate cibernetică ai celor două instituții dau următoarele sfaturi pentru a preveni infectarea cu acest malware:
  • Evitați accesarea link-urilor și deschiderea atașamentelor provenite din surse necunoscute;
  • Acordați permisiuni aplicațiilor mobile în mod punctual și în funcție de necesități;
  • Verificați și gestionarea periodică a permisiunilor aplicațiilor mobile;
  • Utilizați soluții antivirus și actualizați constant semnăturile acestora (update);
  • Activați opțiunea de verificare a securității aplicațiilor mobile instalate și a opțiunii de blocare a celor din surse necunoscute;
  • Actualizați sistemul de operare la ultima versiune compatibilă cu sistemul utilizat.

https://economie.hot...nge-clienti.htm

Edited by Naoto, 04 June 2021 - 23:46.


#27
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007

View PostRealThing, on 04 iunie 2021 - 20:24, said:

Corect, SMS in sine nu reprezinta o problema daca nu accesezi pagina (nici asta nu reprezinta o problema) si downloadezi aplicatia - well asta va incepe sa reprezinte o problema, reala.

De aia m-a si busit luat rasul sa lesin cu "maestrii" de la STS.
maestrii astia de la sts nu au raspuns cand le-am zis ca mi-a venit pe mail o incercare de creare a unui cont pe unul din mailurile mele cu care nu aveam cont in vaccinarea vietii, deci ce pretentii sa mai ai

#28
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View PostNaoto, on 04 iunie 2021 - 19:40, said:

Dacă am încadrat greşit topicul, rog să fie mutat în aria corespunzătoare

-----------

Pe ambele numere de telefon Vodafone  am primit următorul mesaj:

Dorim sa te informam cu privire la riscul unui atac malware ce vizeaza utilizatorii Android. Daca primesti un SMS nesolicitat, nu accesa link-ul si sterge SMS-ul din telefon. In cazul In care ai accesat link-ul din SMS, te sfatuim sa verifici pagina https://www.vodafone.ro/frauda/ pentru a afla ce trebuie sa faci mai departe. Multumim Vodafone


Am postat aici acest anunţ fiindcă nu ştiu dacă îi afectează doar pe clienţii Vodafone care utilizează sistemul Android.
Tinand cont ca mesajul vine prin SMS nu inteleg de ce doar userii Android ar fi afectati ? Ceilalti  cu iphone de ce nu ar fi afectati ?

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Eu nu inteleg cine pica in plasa cu astea...

#30
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Cine dă click pe orice și nu are treabă cu tehnologia, de exemplu... Sau cine chiar așteaptă un pachet, sau... etc...

View PostYalFa, on 05 iunie 2021 - 09:09, said:

Ceilalti  cu iphone de ce nu ar fi afectati ?
Aplicația este să se poată rula doar pe Android...

#31
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
Dacă știi că nu ai niciun pachet de primit, nu cred că ar fi motiv să dai click pe un astfel de link. Dar mai sunt și oameni care cad în plasa asta, din păcate.

#32
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020
Si eu am primit un SMS suspect de la Vodafone, IERI. Ceva gen ”parola pentru fisierul atasat este.... Va multumim, Vodafone”. Nu l-am bagat in seama, dar nici nu l-am sters. Azi am primit un alt Sms de la ei, in care ma informeaza despre acest atac malware si mi se zice sa sterg SMS-ul primit. L-am sters, intr-adevar. Apoi am primit pe mail , tot de la Vodafone (intr-un mail aparent real , ca raspuns la o solicitare), un fisier .zip . Adica ”din motive de securitate, raspunsul Vodafone se afla in arhiva, descarcati si extrageti folosind parola primita”. Maxim suspect mi s-a parut acest mail si le-am scris că incearcă să mă viruseze.... :lol: Deși eu chiar aștept un răspuns la o solicitare. Doar că acum nu-i mai  cred deloc. :))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate