Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Oftalmologie Cluj-Napoca

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
kiWi19

kiWi19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2021
Buna.


Imi puteti recomanda un oftalmolog foare bine pregatit in Cluj-Napoca? Am fost saptamana trecuta la o consultatie optometrica, mi-a iesit ca am miopie cu cilindru(nu stiam de cilindru). Am fost mai mult de fas. Mi-a dat si  cu totul alte aiureli de dioptrii. Poate sa apara cilindrul ala in decurs de un an,doi? La ce se mai fac aceste consultatii optometrice daca mai rau te confuzeaza si nici nu folosesc picaturi cum e corect??

Am fost la oftamolog ultima oara in ianuarie anul trecut(atunci nu aveam cilindru,ci doar miopie simpla). La clinica din Marasti, Opthalens. Sunt altii mai buni?  

Unde sa ma duc sa imi dea o prescriptie foarte corecta pt ochelari/lentile?

#2
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Miopie cu cilindru inseamna ca ai astigmatism miopic. Picaturile cu atropina se administreaza conform unor indicatii, nu mai vorbi din folclor.

#3
kiWi19

kiWi19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2021

View PostDevanu, on 04 iunie 2021 - 21:11, said:

Miopie cu cilindru inseamna ca ai astigmatism miopic. Picaturile cu atropina se administreaza conform unor indicatii, nu mai vorbi din folclor.
Da mai , stiam ca clinidru inseamna astigmatism.Cum sa am astigmatism daca anul trecut nu aveam? Aparatul ala sigur a dat aiureli. Si sunt totusi la varsta adulta, am depasit adolescenta. Cicloplegia este mandatorie in examenul oftalmologic corect al miopiei, nu vorbesc din folclor ce naiba? Mai informeaza-te.

#4
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Cilindrul asta bag seama ca e ultima fita in domeniul oftalmo, am colegi la munca care pana anul trecuta aveau diferite diagnostice, anul acesta la recontrol 90% au și cilindru.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View PostkiWi19, on 04 iunie 2021 - 18:10, said:

si nici nu folosesc picaturi cum e corect??
Corect pt ce?
Pt control fund de ochi
Pt rețetă ochelari nu ai nevoie de dilatare pupila.

#6
kiWi19

kiWi19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2021

View Postdorin_2k, on 05 iunie 2021 - 07:36, said:

Corect pt ce?
Pt control fund de ochi
Pt rețetă ochelari nu ai nevoie de dilatare pupila.
Pai de asta va nenorociti ochii ca mergeti pe la toate dughenele de optometrie care va prescriu dioptrii incorecte. Este neaparata nevoie de picaturi in stabilirea corecta a dioptriilor in MIOPIE. Optometristul mi-a recomandat consult de specialitate cu cicloplegie(orocum stiam asta).  Daca habar nu aveti, nu va mai dati cu parerea.

Se poate sterge topicul, numai ”experti” pe aici.

#7
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Cam ai dreptate...sunt multi experti pe aici...si asta in toate domeniile (vezi guvernul romaniei) :)
...Totusi, era bine sa ne spui de la inceput si ce varsta ai. Asta pentru ca dupa varsta la care apare presbiopia, picaturile nu mai au prea mare efect.
Picaturile au rolul de a inhiba muschii care inchid irisul (pupila). Pupila deschisa la maxim (fortat cu picaturi), face ca profunzimea de camp sa fie minima, astfel se poate determina mai exact dioptria potrivita a lentilei.
In lipsa picaturilor, dilatarea pupilei se poate face simplu, asigurand un nivel scazut de iluminare in cabinet si optotipuri printate, fara cutie cu iluminare din spate sau proiectate cu proiector.
Atentie: aparitia astigmatismului dupa o anumita varsta, poate fi un semn de inceput de cataracta...greu detectabila la un consult obisnuit.
Regula: daca pentru ochelari de distanta, in cabinet sunt mai putin de 5m intre pacient si optotip...plecati de acolo, orice explicatii v-ar fi oferite. Am intalnit optometrista care avea aceasta distanta de 2m si zicea ca "si proiectorul e mai aproape si proiecteaza literele mai mici"...nu intelegea ca e anormal si prescria retete eronate :(.

#8
kiWi19

kiWi19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2021
Foarte bune explicatiile @danpet, imi pare rau ca nu merge sa iti dau like!
Am 30. Anul trecut,la 29, nu aveam astigmatism conform spuselor oftalmologului.

#9
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Vai domnule dar ce suparat sunteți. Softpedia e cumva cabinet medical?

#10
kiWi19

kiWi19

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2021
Are cineva lentile heliomate? Cum v-ati obisnuit cu ele? Ma tenteaza sa plasez o comanda pe lensa , rame  + lentile.

Lentile
Lentile Ultra-Subtiri 1,67 + Protectie calculator + Fotocromatic maro:2.224 lei
Total:2.836 lei


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate