Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Camera video supraveghere masina in parcare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
Salut,

as avea nevoie de o camera video wireless care s-ar conecta din balcon in sufragerie la routerul care "prelungeste" semnalul din hol din AP principal.

Intrebare: cum s-ar face alimentarea electrica? Banuiesc ca se trage/prelungeste firul din marginea balconului unde va fi pozitionata cu vederea spre masina, inspre cea mai apropiata sursa de curent, care ar fi priza in care am acel router wireless in sufragerie sau o priza disponibila pe celalalt perete

Intrebare 2: cum s-ar face inregistrarea si stocarea datelor?

Ma intereseaza ceva pana in 500 RON si vazusem ceva de genul:
https://www.evomag.r...paign=bb3110552

Dar nu am inteles cum inregistreaza? Pe un calculator, pe o aplicatie, pe un stick? M-am pierdut la exprimarea NVR-ul PNI House IP516

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
NVR = network video recorder
Adica inregistreaza imagini pe un HDD sau USB sau SD Card
Fara asta e doar o camera stand-alone - fara inregistrare

Si cu alimentarea ce nu e clar ?
La priza sau, daca exista posibilitatea - cu acumulator

#3
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Sunt camere IP care au slot de card SD si inregistrarea se poate face pe acel card. De exemplu, toate aceste camere au incorporat slot pentru card: https://1cctv.ro/ro/...epta SD Card-Da

#4
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015
iti recomand Wyze v3, https://www.amazon.c...0?ie=UTF8&psc=1 se se incadreaza in bugetul tau si in ce vrei sa faci. Problema e daca e disponibila in Romania

#5
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 31.07.2012
Si eu imi caut de ceva zile si am pus ochii pe asa ceva, poate te ajuta.

Edited by DGecko, 04 June 2021 - 19:17.


#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012

View PostDGecko, on 04 iunie 2021 - 19:16, said:

Si eu imi caut de ceva zile si am pus ochii pe asa ceva, poate te ajuta.
cam contradictorie descrierea produsului...  Scrie mare ca e de 5 megapixeli si mai jos e de 2MP cu rezolutie full hd.

Alt dezavantaj e limitarea la card de 64 GB

Edited by A10, 04 June 2021 - 20:04.


#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,867
  • Înscris: 15.04.2019
Câți metri sunt până la mașină, "în zborul ciorii"? Distanță focală a obiectivului și rezoluția camerei sunt esențiale. Vreți să vedeți și numere - identificabile - de mașini sau doar... siluete?

#8
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Eu sper să fie ilegal ce vrei să faci, nu știu dacă este dar sper, poate vine cineva și ne luminează.

#9
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011

View PostA10, on 04 iunie 2021 - 20:02, said:

cam contradictorie descrierea produsului...  Scrie mare ca e de 5 megapixeli si mai jos e de 2MP cu rezolutie full hd.
Alt dezavantaj e limitarea la card de 64 GB
Și folosește standardul h264 când acum uzual este h265 +
Eu recomand camere de la hikvision, că din alea am și n-am probleme.Posted Image Nu știu cum este la altele cu înregistrarea în cloud, dar la ăștia este gratis.

Edited by sandel1, 04 June 2021 - 22:56.


#10
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
distanta de pe marginea balconului pana la masina din unghi ar fi 3-4 metri, deci nu e o problema distanta cat sa aiba o rezolutie decenta si sa inregistreze ok. Practic daca ma arunc de la balcon de la etajul 1 ajung pe masina, cam asta e imaginativ scenariul
Multumesc tuturor pt raspunsuri.

View PostDorel-Jefuitorul, on 04 iunie 2021 - 21:22, said:

Eu sper să fie ilegal ce vrei să faci, nu știu dacă este dar sper, poate vine cineva și ne luminează.
nu e ilegal, sunt multi care au asa ceva din simplul fapt ca sistemul de pe bloc ori e pus la misto ori nu prinde ce trebuie, calculul e simplu.

Edited by swayzak_master, 05 June 2021 - 05:14.


#11
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Sistemul de supraveghere are doar rolul de a ne face sa dormim linistiti, atat.
In cazul unor delicventi cu ceva experienta, o sapca sau o gluga ii face anonimi.
Cred ca are oarecare eficacitate numai in cazul celor ametiti, drogati, care vandalizeaza fara sa se fereasca, nu ii mai duce capul.

#12
DGecko

DGecko

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 31.07.2012

View PostA10, on 04 iunie 2021 - 20:02, said:

cam contradictorie descrierea produsului...  Scrie mare ca e de 5 megapixeli si mai jos e de 2MP cu rezolutie full hd.

Alt dezavantaj e limitarea la card de 64 GB

View Postsandel1, on 04 iunie 2021 - 22:52, said:

Și folosește standardul h264 când acum uzual este h265 +
Eu recomand camere de la hikvision, că din alea am și n-am probleme.Posted Image Nu știu cum este la altele cu înregistrarea în cloud, dar la ăștia este gratis.

Multumesc pentru observatii, eu am acordat mai multa atentie parerilor despre produs, nu am fost foarte atent la specificatii.
Ma voi reorienta spre alt produs, poate aveti si cateva exemple (link`uri) de produse, eu am nevoie pentru exterior, la curte.

#13
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postswayzak_master, on 05 iunie 2021 - 05:16, said:

nu e ilegal, sunt multi care au asa ceva din simplul fapt ca sistemul de pe bloc ori e pus la misto ori nu prinde ce trebuie, calculul e simplu.
Este complet ilegal. Acuma ca romarlanii pun fara sa le pese este altceva.
Nu poti pune pe bloc asa ceva fara acordul asociatiei de proprietari si fara proiect facut de o firma autorizata in domeniu. Ca romanii nu dau doi bani pe nimic pana sunt arsi apoi se dau virgine este cu totul altceva. Dar de la "nu e ilegal" pana la realitate este mai mare pasul. Pe forum, anonimi putem sfatui orice ca nu doare si nici nu exista consecinte.
Ca idee, un vecin mai suparat i-ar putea crea ceva probleme. Doar ca idee.

On-topic: camera acolo este mai mult un placebo.

Edited by jm2010, 05 June 2021 - 09:25.


#14
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Adica supermarketul are voie sa ma filmeze, dar eu nu am voie sa il filmez pe el?
Articolul de lege care zice ca e ilegal care e?

#15
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,050
  • Înscris: 24.02.2011

View PostDGecko, on 05 iunie 2021 - 08:55, said:

Multumesc pentru observatii, eu am acordat mai multa atentie parerilor despre produs, nu am fost foarte atent la specificatii.
Ma voi reorienta spre alt produs, poate aveti si cateva exemple (link`uri) de produse, eu am nevoie pentru exterior, la curte.
@altuser09: dar când îți înfundă o portieră o femeie nepricepută la volan, nici atunci nu e utilă camera?
Eu am 1cctv.ro/ro/camere-ip-hikvision/14647-wi-fi-ip-camera-40mp-lentila-28mm-audio-bidirectional-alarma-sd-card-ir-30m-hikvision-ds-2cv2041g2-idw-28mm.html (descrierea e mincinoasă, nu are lumină flash)
și 1cctv.ro/ro/camere-ip/6488-camera-supraveghere-wireless-4mp-hikvision-ds-2cd2041g1-idw1.html
Dintr-un mare noroc ambele merg conectate la hik-connect direct, fără DVR, deci pot vedea camerele de oriunde din lume, fără complicații.
Există cred și cu mai mulți megapixeli 5 sau 8, dar se vede super și cu 4.
Pentru a putea vedea imaginile și a face toate setările trebuie un calculator cu placă grafică mai nouă, altfel nu merge decât de pe telefon sau tabletă.
Problema este că loturile mai noi nu mai merg conectate direct la hik-connect, deci cum ți-e norocul...Mai bine întrebi vânzătorul înainte ca să nu rămâi cu buza umflată.

Edited by sandel1, 05 June 2021 - 15:21.


#16
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postjm2010, on 05 iunie 2021 - 09:24, said:

Este complet ilegal. Acuma ca romarlanii pun fara sa le pese este altceva.
Nu poti pune pe bloc asa ceva fara acordul asociatiei de proprietari si fara proiect facut de o firma autorizata in domeniu. Ca romanii nu dau doi bani pe nimic pana sunt arsi apoi se dau virgine este cu totul altceva. .....

Perfect adevarat!
Este ilegal sa montezi o camera video, tu ca persoana fizica, pe un spatiu public. GDPR si o lege referitoare la acest lucru (nu-mi vine acum). Chiar daca apelezi la firma specializata, aceasta va refuza comanda.
In ceea ce priveste spatiile private, gen market-uri sau chiar scara blocului ori curtea ta se poate invoca apararea proprietatii (este insa obligarie afisarea insemnelor specifice) si este o dispensa speciala in GDPR. Dar au fost destule amenzi date si in aceste cazuri pentru ca sistemul video nu a fost montat de firme specializate in baza un proiect tehnic. Asta-i legea, tampita sau nu.
Ia in considerare ca, in principiu, si camera video de pe masina este ilegala desi pana in prezent nu au fost date amenzi pe aceasta tema. Oricum in instanta, filmarea nu poate fi luata in considerare.
Deci comercializarea este legala, utilizarea fara respectarea acestor conditii, nu.

Edited by adip1962, 06 June 2021 - 08:46.


#17
Rudy22

Rudy22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 19.03.2021
Nu iti vine in minte pentru ca nu exista. Fața ta nu este data cu caracter personal.
Mai oamnei buni tot o trageti cu chestia asta, dati un exemplu de proces câștigat pt o astfel de speță, ca daca e ilegal nu cred ca nu se gasea cineva cu bani sa nu dea in judecata si sa nu castige. Va zic eu, nu exista.

Si inca ceva nu cobfubdati filmarea cu publicarea filmarii

#18
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View PostRudy22, on 06 iunie 2021 - 09:39, said:

Va zic eu, nu exista.
Daca zici tu...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate