Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mostenire teren, ce fac cu el

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020
Acum ceva timp am "mostenit" un teren de aprox. 8 hectare la tara. Problema e ca e foarte departe (zeci de km, n-am nici un interes sa lucrez personal pe el) si intr-o zona oarecum proasta, au existat dati in care a fost inundat de ploi, are o latura de 500m lipita de padure si accesul este greu daca ploua. Am incercat sa-l vand la persoane fizice dar din cauza problemelor descrise mai sus nu e nimeni interesat, am incercat sa-l vand asociatiilor de agricultura insa nici ele nu sunt interesate pentru ca n-au alte terenuri in zona, am incercat sa-l dau in arenda dar nimeni nu prea e interesat si nu prea mai stiu ce sa fac cu el. Terenul este la 5km de A1 Bucuresti-Pitesti. Avand in vedere ca terenul este lipit de cea mai mare padure prin care trece A1, m-am gandit ca poate ar fi o varianta sa-l vand ocolului silvic insa nu stiu cum functioneaza treburile astea (discutia cu ocolul silvic a fost doar o idee impartita de cineva, nici nu stiu daca e posibil sa vinzi teren in felul asta, nu sariti pe mine). Daca are cineva vreo idee ce se poate face cu asemenea teren sunt deschis la orice.

#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Camping. Dar mai trebuie investit ceva ca sa faci 1000 de euro pe zi.

#3
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Daca balteste apa pe el gaseste niste chinezoi mici ca aia sigur o sa il vrea pentru orezarie....
Oricum e prima data in viata mea cand aud ca nu vrea nimeni un teren,idiferent de locatie.Gaseste niste ciobani si da-l pentru oi...

#4
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Am o mare intrebare, cu ce te incurca terenul acela? De ce vrei neaparat sa scapi de el pe bani de nimic? Tine-l, nu il folosesti, il lasi mostenire, poate la un momentan ii creste pretul, cine stie? Decat sa il dai pe un pachet de tigari, si o iesire in oras, eu zic sa tii de el.

Asa am primit si eu destul de mult teren acum cativa ani, mostenire, atunci nu avea nici-o valoare terenul, si unii l-au vandut la un pret de nimic, eu n-am vrut sa-l dau pe bani de excursie. Uite ca acum se contruieste foarte mult langa, si doar anul acesta s-a triplat pretul.

#5
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostdaniMMM, on 04 iunie 2021 - 12:45, said:

Camping. Dar mai trebuie investit ceva ca sa faci 1000 de euro pe zi.

Zona este una agricola si este un sat din sudul Romaniei care chiar nu este tinta pentru turisti, ma indoiesc ca ar vrea cineva sa faca camping acolo. Plus, dupa cum am spus, exista pericol cam mare de inundare a zonei, cand se 'umfla' Argesul cam tot satul e acoperit de ape. De aici si problema cu gasirea cuiva care sa-l cumpere.

View Postgeorge_eu25, on 04 iunie 2021 - 12:46, said:

Daca balteste apa pe el gaseste niste chinezoi mici ca aia sigur o sa il vrea pentru orezarie....
Oricum e prima data in viata mea cand aud ca nu vrea nimeni un teren,idiferent de locatie.Gaseste niste ciobani si da-l pentru oi...

L-am pus la pret sub medie si de-abia au sunat cativa care s-au razgandit intre timp. Nici pe degeaba nu pot sa-l dau.
Am incercat sa gasim si persoane din satul ala, absolut nimeni. Agricultorii au deja terenuri de care se ocupa, terenul e cam la 1km de sfarsitul satului deci nici macar ciobanii n-ar fi interesati.

View PostGaBogdan, on 04 iunie 2021 - 12:49, said:

Am o mare intrebare, cu ce te incurca terenul acela? De ce vrei neaparat sa scapi de el pe bani de nimic? Tine-l, nu il folosesti, il lasi mostenire, poate la un momentan ii creste pretul, cine stie? Decat sa il dai pe un pachet de tigari, si o iesire in oras, eu zic sa tii de el.

Asa am primit si eu destul de mult teren acum cativa ani, mostenire, atunci nu avea nici-o valoare terenul, si unii l-au vandut la un pret de nimic, eu n-am vrut sa-l dau pe bani de excursie. Uite ca acum se contruieste foarte mult langa, si doar anul acesta s-a triplat pretul.

Nu vreau sa-l dau pe bani de nimic, tocmai de aici si topicul, m-am gandit ca exista alte variante decat sa-l dau pe cateva mii si sa scap de el. In zona oricum nu cred ca se va construi nimic, nu vad ce interese ar avea oricine sa construiasca ceva in mijlocul unui camp de terenuri agricole. M-am gandit si la varianta Becali, poate vine cineva si face o autostrada pe acolo, dar nici asta nu pare posibil =))

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
îți cere de mâncare?dacă nu atunci ține-l

#7
gdirtu

gdirtu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.06.2021
Salut,

Mai e cineva care are o problema similara. Mesajul meu e acelasi.

Depinde desigur de cum e configurat terenul si ce atractii sunt in zona, dar te poti orienta si catre:

- traseu off-road pentru biciclete, atv-uri sau masini
- faci parteneriate cu alte companii pentru competitii sportive
- cauta cluburi care nu necesita multa infrastructura (exemplu: tras cu arcul) si ofera conditii - trebuie doar sa montezi tintele
- camping pentru corturi (pentru cei care sunt in tranzit catre alte destinatii)
- parteneriat cu unitatile de cazare din zona si cu firmele specializate in team building / tabere pentru scolari / studenti (nu ai nevoie de multa infractructura pentru ca ei sa-si desfasoare programul)

Le poti face separat, sau le poti combina. Daca facem cu totii o sedinta de brainstorming, sunt convins ca mai gasim alte zeci sau sute de intrebuintari.

Fii creativ si adauga un update cand te-ai hotarat.

Pentru genul asta de activitati, apa si toaleta se pot rezolva usor.

Succes,
GD

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Pare sa fie o zona buna pentru cresterea salcamului energetic pe care il vinzi apoi producatorilor de peleti / bricheti lemn.

#9
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 18.12.2011
pai cere in fiecare an impozit pe proprietate ...

#10
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ia zi tu care e prețul ăla "sub medie" in viziunea ta, că eu am o impresie că ăla e motivul pt care nu se vinde.

#11
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Daca tot e inundabil ... faci balta de pescuit.
Astea nu conteaza unde sunt plasate.

#12
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
Spui ca este langa o padure. Daca nu esti presat de vre-o nevoie urgenta sa-l vinzi acum si esti dispus sa-l cnsideri o investitie ai putea lua in considerare sa-l impaduresti.
Fiind inundabil cred ca plopul si salcamul s-ar simti foarte bine.

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Faci ce fac majoritatea: il tii parloaga.

#14
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostDarthBane, on 04 iunie 2021 - 13:50, said:

Ia zi tu care e prețul ăla "sub medie" in viziunea ta, că eu am o impresie că ăla e motivul pt care nu se vinde.

3 hectare cu 5000 euro. La momentul ala doar bucata aia o aveam.

View Postgdirtu, on 04 iunie 2021 - 13:26, said:

Salut,

Mai e cineva care are o problema similara. Mesajul meu e acelasi.

Depinde desigur de cum e configurat terenul si ce atractii sunt in zona, dar te poti orienta si catre:

- traseu off-road pentru biciclete, atv-uri sau masini
- faci parteneriate cu alte companii pentru competitii sportive
- cauta cluburi care nu necesita multa infrastructura (exemplu: tras cu arcul) si ofera conditii - trebuie doar sa montezi tintele
- camping pentru corturi (pentru cei care sunt in tranzit catre alte destinatii)
- parteneriat cu unitatile de cazare din zona si cu firmele specializate in team building / tabere pentru scolari / studenti (nu ai nevoie de multa infractructura pentru ca ei sa-si desfasoare programul)

Le poti face separat, sau le poti combina. Daca facem cu totii o sedinta de brainstorming, sunt convins ca mai gasim alte zeci sau sute de intrebuintari.

Fii creativ si adauga un update cand te-ai hotarat.

Pentru genul asta de activitati, apa si toaleta se pot rezolva usor.

Succes,
GD

Ideile sunt interesante si sincer as incerca cateva dintre ele, problema e ca terenul este intr-o zona foarte proasta - de-abia se intra cu tractor / masina de teren cand ploua chiar si usor (cand am avut cumparator interesat a trebuit sa-l pun sa astepte pana se usca terenul ca sa putem sa intram), iar zona in sine nu e deloc turistica, nu prea trece nimeni prin satele alea. Daca ar fi doar zona mai buna sa zic ca as avea cum sa rezolv problema cu accesibilitatea (drumul), dar in zona actuala e prea mare riscul sa ma intind cu investitii atat de mari. Pe langa asta, cum am spus, zona e des frecventata de oamenii din zona (tractoare, combine, etc), terenul se inunda de cateva ori pe an, fiind langa padure sunt multe animale deci chiar daca sa zic ca as lasa pe gratis sa se organizeze anumite activitati, nu cred ca ar fi interesat nimeni.

View PostEMPP, on 04 iunie 2021 - 13:03, said:

îți cere de mâncare?dacă nu atunci ține-l

De mancare nu, taxe da. Pe langa asta, nu vad de ce sa-l tin. Mai convenabil imi e sa-l vand si sa cumpar aur daca vreau sa am ceva de valoare pe care sa-l pot vinde urgent si sa nu se devalorizeze =))
Ideea e ca de ceva timp am inceput sa dau mai mult de gustul banului, am inceput sa castig mai bine in cariera principala, sa incep sa investesc in diferite hobby-uri si sa incerc sa-mi creez alte surse de venit. As prefera chiar sa-l vand ieftin si sa incerc sa bag banii in ceva care sa-mi scoata mai mult decat un teren care sta degeaba.

View PostArgv, on 04 iunie 2021 - 13:39, said:

Pare sa fie o zona buna pentru cresterea salcamului energetic pe care il vinzi apoi producatorilor de peleti / bricheti lemn.

View Postsuri, on 04 iunie 2021 - 13:58, said:

Spui ca este langa o padure. Daca nu esti presat de vre-o nevoie urgenta sa-l vinzi acum si esti dispus sa-l cnsideri o investitie ai putea lua in considerare sa-l impaduresti.
Fiind inundabil cred ca plopul si salcamul s-ar simti foarte bine.

In domenii asemanatoare sunt interesat, insa aici am alta problema. Ce fel de munca / ingrijire necesita salcamul / plopul si ce venituri ar aduce? Eu am programul foarte incarcat si nu-mi permit sa ma duc sa il muncesc personal, deci va trebui sa platesc pe cineva sa-mi faca treaba, insa cum functioneaza industria asta? Castigurile merita? Ar fi suficiente sa-mi amortizeze investitia si sa-mi ramana profit real?

#15
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Planteaza nuci, salcie,salcami pe el...si mai revii peste cativa ani :D
Plantatia de nuci nu stiu daca necesita ceva ingrijire pe langa recoltare.

Edited by mannyx92, 04 June 2021 - 14:13.


#16
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

View Postshymano, on 04 iunie 2021 - 13:54, said:

Daca tot e inundabil ... faci balta de pescuit.
Astea nu conteaza unde sunt plasate.

1 hectar are 10.000 de mp. Ca să faca balta de pescuit ii trebuie adancime de 3-4 m minim.
50.000 de m3 excavati numai pt un hectar. Te ia cu frisoane când te gândești la costurile totale. :)

@initiator
Hmmm, 1700 de euro pt hectar ? Păi e pret chiar f bun, sincer mă surprinde...

Poate ar fi o idee să impaduresti. Nu ti trebuie decat puieți si un motoburghiu.
Salcia adoră umiditate in exces, nu stiu cat e de căutată însă...

Edited by DarthBane, 04 June 2021 - 14:19.


#17
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Pana sa-l vinzi, tre' sa alergi pentru niste acte care necesita cheltuiala. Titlul de proprietate nu e suficient pentru a putea vinde. Asa ca ai grija!

Edited by Mickeydutza, 04 June 2021 - 14:34.


#18
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

View PostDarthBane, on 04 iunie 2021 - 14:12, said:

Hmmm, 1700 de euro pt hectar ? Păi e pret chiar f bun, sincer mă surprinde...

Poate ar fi o idee să impaduresti. Nu ti trebuie decat puieți si un motoburghiu.
Salcia adoră umiditate in exces, nu stiu cat e de căutată însă...

Pretul initial a plecat foarte sus, n-a sunat nimeni, l-am pus mai jos.. si mai jos.. si mai jos.. pe la 6000-7000 a inceput sa sune lumea dar nimeni serios, ori ziceau ca ne intalnim si nu mai raspundeau, ori se razgandeau cand vedeau terenul, am ajuns la 5000 (eram dispus sa negociez si acolo) si dupa un an in care efectiv n-am reusit nimic m-am dat batut. Mai multi bani am dat pe drumurile dus-intors sa vada oamenii terenul si sa nu mai raspunda la telefon. In teorie nu e foarte prost terenul pentru ca e arabil, pana anul trecut a fost dat in arenda si au fost puse tot felul de recolte (grau, porumb, floarea soarelui), insa pozitionarea si accesul sunt atat de proaste incat toti fug de el.

La impadurire m-am gandit de ceva timp, insa din nou, nu cred ca pot doar sa-i plantez si sa-i las acolo. Din experienta cu livada proprie in fiecare luna trebuie stropiti cu cate ceva, taiate frunze, crengi, etc si cu toate astea am cativa pomi care sunt complet incretiti. De-aia sunt putin sceptic ca ar fi atat de usor, doar plantat si uitat acolo.

//Edit: stiu ca la pomii fructiferi e alta poveste, insa asta nu exclude faptul ca si celelalte tipuri de copaci nu au nevoie de o anumita ingrijire.

View Postmannyx92, on 04 iunie 2021 - 14:12, said:

Planteaza nuci, salcie,salcami pe el...si mai revii peste cativa ani Posted Image
Plantatia de nuci nu stiu daca necesita ceva ingrijire pe langa recoltare.

Nuci nu ma intereseaza. Am avut in curte, sunt toxici pentru pamantul de sub ei si (cel putin din ce am avut) fac niste radacini urate, noua ne-a crapat si impins asfaltul la cativa metrii distanta de el. Evident ca pe terenul respectiv nu am asfalt, dar sunt 'vecini' cu terenuri agricole cu care nu vreau sa am probleme. Salcie sau salcami suna atractiv totusi, o sa incerc sa ma documentez in priviinta asta.

View PostMickeydutza, on 04 iunie 2021 - 14:29, said:

Pana sa-l vinzi, tre' sa alergi pentru niste acte care necesita cheltuiala. Titlul de proprietate nu e suficient pentru a putea vinde. Asa ca ai grija!

Stiu ca e mult de alergat, am avut cumparatori care s-au razgandit dupa ce am stat sa umblu pe la primarii dupa acte si sa platesc taxele de eliberare. Actele nu sunt problema, problema sunt cumparatorii.

Edited by goldieczr, 04 June 2021 - 14:37.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate