Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Plata factura card BCR

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 Alexiaz, on 03 iunie 2021 - 15:08, said:

… Am instalat pe tel.  eToken si am primit eroare,nu corespunde sistemul de operaremodificat. …
Atata timp cat nu ai activat eToken-ul, confirmarea 3D Secure se face prin SMS, cu conditia sa ai inregistrat la banca numarul de mobil pe care sa primesti aceste SMS-uri. Vezi in link-ul pus mai sus de colegul @minam metoda ‘Autentificare cu parola statica plus parola dinamica prin SMS’.

Edited by sags, 03 June 2021 - 16:00.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu platesc foarte simplu facturile cu aplicatia de pe telegon a ING. Deschid aplicatia, aleg plata QR si apoi scanez codul de bre al facturii pe care doresc sa o platesc. Imi apar instant tot (suma de plata, numar factura, cod client, furnizor etc). Si asta a fost tot. Nu mai trebuie sa fac nimic, sa completez date etc. Simplu.

#21
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pentru platile online, va trebui sa introduci:
  • numarul cardului (cele 16 cifre pe care le vezi pe fata cardului, partea cu cipul)
  • numele posesorului cum apare pe card (daca apare Hat Johnule, asa scrii)
  • data de expirare (ori LL/AA (12/23) ori LL/AAAA (12/2023)). Formatul al doilea (12/2023) l-am intalnit foarte rar
  • codul CVV2 ( e pe spate, sub banda magnetic, ai doua numere: primul de 4 cifre si al doilea de 3 (ceva de genul 1234 567). Il treci pe cel de-al doilea (567). Numerele sunt aleatorii, trebuie ai cardul in fata sa nu te incurci
Atat ai de dat la platile online. Confirmarea se face in aplicatia de internet banking (mobil sau web) si cam difera de la banca la banca ca interfata. Eu n-am mai intrat pe interfata web (pe calculator) de mai bine de doi ani si nu mai stiu cum arata (vorbesc de ING). M-am folosit doar de aplicatie (pe telefonul mobi).

Prima plata s-ar putea sa mearga mai greu din doua motive:
  • (principal) pana verifici pasii, te mai uti de 3 ori sa vezi ca ai pus corect, o sa dureze putin
  • (secundar) comunicarea card-banca s-ar putea sa fie un pic intarziata pentru inrolarea pentru plati online (3D Secure daca ai auzit de acest serviciu)

PS: ai optiunea de debitare directa, dar stiu ca se face doar de pe contul curent, nu si cumparaturi. Autorizarea o faci din internet banking si ai nevoie de setarea initiala (cod client si, probabil, o suma maxima de plata) si bani in cont. La acest aspect, plata se va face de la urmatoarea factura emise (in cazul in care s-a emis cea noua sau mai ai o zi-doua pana la emitere)

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Daca ai telefon root-at nu îți merge eToken BCR deci nu vei putea autoriza plățile. Nu te mai chinui.

#23
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
User Pololica multumesc de raspuns,a fost foarte pe intelesul meu.
User dorin_2k,intradevar,e un telefon vechi de aproape 4 ani,root-at dar nici nu iau altul acuma pentru contul george.
Doresc sa fac plata facturii de electricitate sau net/cablu direct de pe pc cu cardul,am cont online la acesti furnizori unde cere datele enumerate de colegul Pololica.

#24
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Si daca nu ai telefon nu merge sa platesti cu cardul la BCR astia ? M-as mira sa fie asa, probabil merge cu token fizic ( obtinut gratis de la banca ) sau cod prin sms chior.

#25
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019
Exact,cred cu cod prin SMS.

#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
De vreo 2-3 luni nu mai primesc SMS de autorizare secure 3D la BCR. Doar cu eToken mai pot face autorizările
Înainte se putea.

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 modoran, on 03 iunie 2021 - 16:56, said:

Si daca nu ai telefon nu merge sa platesti cu cardul la BCR astia ?
Asta e o intrebare care si mie imi da dureri de cap.
Incep sa fie multe chestii pe care nu le poti face, daca nu ai telefon si nu orice telefon.
Nu sunt impotriva tehnologieie, dar ma simt agresat.

#28
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu folosesc aplicatia pago pe telefon pt electrica si digi. Stie cat am de platit, data scadenta, retine datele cardului, doar deschid aplicatia, eventual debifez factura pe dare nu doresc inca s-o achit, selectezcardul,daca am mai multe salvate n aplicatie, si am rezolvat toate facturile in cateva secunde, mai primesc si ceva bonus pt ele.

#29
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 02.07.2019

 dorin_2k, on 03 iunie 2021 - 17:30, said:

De vreo 2-3 luni nu mai primesc SMS de autorizare secure 3D la BCR. Doar cu eToken mai pot face autorizările
Înainte se putea.

Dezamagit sa aud asta,nu vad totusi rostul unui telefon performant in toata ecuatia asta.
Nu era mai simplu cu o confirmare prin SMS?
De acord si cu colegul de mai sus pasilla.

Edited by Alexiaz, 03 June 2021 - 18:02.


#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Așa a fost până acum 2-3 luni. Autorizare prin SMS. Acum nu îmi mai apare așa ceva. Doar autorizare din eToken.
Nu mă deranjează. M-am obișnuit.

#31
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004

 Alexiaz, on 03 iunie 2021 - 16:54, said:

User Pololica multumesc de raspuns,a fost foarte pe intelesul meu.
User dorin_2k,intradevar,e un telefon vechi de aproape 4 ani,root-at dar nici nu iau altul acuma pentru contul george.
Doresc sa fac plata facturii de electricitate sau net/cablu direct de pe pc cu cardul,am cont online la acesti furnizori unde cere datele enumerate de colegul Pololica.
Daca este "rutat" nu merge!

#32
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013

 modoran, on 03 iunie 2021 - 16:56, said:

Si daca nu ai telefon nu merge sa platesti cu cardul la BCR astia ? M-as mira sa fie asa, probabil merge cu token fizic … cod prin sms chior.
Merge, folosesc eu fara sa am eToken. Am token fizic dar acela nu e folosit la validarile 3D Secure (de ce, nu stiu, ar fi perfect pentru asa ceva dar nu au implementat; din ce stiu nici alte banci nu au facut-o.) Se introduce intai un PIN fix de 4 cifre ales la inceput de utilizator, dupa care vine SMS cu un cod unic de 6 cifre si il introduci si pe acesta. Procedura merge si daca telefonul nu e smart, dar e nevoie totusi sa ai mobil (cu tot cu semnalul aferent); cu tokenul fizic nu ai depinde de terti (= de un operator de telefonie).

 modoran, on 03 iunie 2021 - 16:56, said:

… ( obtinut gratis de la banca ) …
Posted Image Mai intai ca nu mai vor sa dea asa ceva, pare-se ca e penurie mare. Mai apoi ca nu stiu cat ar costa daca [reusesti sa] iei unul acum, apare pe undeva un comision de 10LEI/luna dar nu mi-e clar care sunt conditiile exacte in care se aplica.

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001

 sags, on 03 iunie 2021 - 20:25, said:

Se introduce intai un PIN fix de 4 cifre ales la inceput de utilizator, dupa care vine SMS cu un cod unic de 6 cifre si il introduci si pe acesta. Procedura merge si daca telefonul nu e smart, dar e nevoie totusi sa ai mobil
Unde introduci acel PIN?
Până acum primeam codul Secure3D direct de la BCR prin SMS
De 2-3 luni doar cu autorizare eToken la BCR.
Așa e la mine.

#34
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Vechea pagina de autorizare cu cod SMS apare acum de 2 ori: prima data iti cere PIN-ul fix ales de tine, apoi iti cere codul primit prin SMS. Intre cele doua iti trimite SMS-ul.

#35
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Probabil merge inca cu sms, daca nu ai etoken, George, etc. Nu stiu, ca de cand folosesc pago, nu primesc nici sms, nu-mi cere nici sa confirm din aplicatia bancii, iar pt aliexpress, ebay, niciodata nu cereau nimic, nu au treaba cu 3ds.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate