Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Bmw X3 vs Opel Antara vs Nissan Qashqai vs HYUNDAI Tucson vs Vw Tiguan vs Renault Koleos vs Dacia Duster

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
petredraghici

petredraghici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.11.2020
Salutare tuturor, ma tot gandesc de ceva vreme sa-mi cumpar o masina si am facut o lista cu unele modele si as vrea sa-mi dati un sfat in legatura cu ele.
As dori sa stiu pe care dintre ele ar fi mai ok sa ma interesez pentru a o cumpara.
Masinile sunt urmatoarele si bugetul ar fi undeva la 6000 euro :

1 . BMW X3 2007/2008, motor 2000
2 . Opel Antara 2007/2008, motor 2000
3 . Nissan Qashqai  2008/2009 ,motor 1.5
4 . Hyundai Tucson 2008/2009 ,motor 2000
5 . Volkswagen Tiguan 2008, motor 2000
6 . Renault Koleos  2008/2009, motor 2000
7 . Dacia Duster 2011 ,motor 1.5

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001
bugetul de achiziții e 6.000€. bugetul pentru reparat mașini vechi de 12 ani cât e?

#3
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
la banii aia Duster sau hai, Renault.

#4
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
De ce ai băgat BMW în lista aia?

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 petredraghici, on 03 iunie 2021 - 14:16, said:

Salutare tuturor, ma tot gandesc de ceva vreme sa-mi cumpar o masina si am facut o lista cu unele modele si as vrea sa-mi dati un sfat in legatura cu ele.
As dori sa stiu pe care dintre ele ar fi mai ok sa ma interesez pentru a o cumpara.
Masinile sunt urmatoarele si bugetul ar fi undeva la 6000 euro :

1 . BMW X3 2007/2008, motor 2000
2 . Opel Antara 2007/2008, motor 2000
3 . Nissan Qashqai  2008/2009 ,motor 1.5
4 . Hyundai Tucson 2008/2009 ,motor 2000
5 . Volkswagen Tiguan 2008, motor 2000
6 . Renault Koleos  2008/2009, motor 2000
7 . Dacia Duster 2011 ,motor 1.5
Nissan, Hyundai sau Tiguan. Restul sunt petarde care te pandesc sa te usuce de bani. Dusterul nu il poti lua in considerare, e o coaja de masina generatia respectiva, genul de masina din care te dai jos frant dupa un drum lung, care testeaza raul de masina pe curbe la orice pasager din cauza suspensiei de Logan inaltat.

Edited by filipxxx, 03 June 2021 - 15:31.


#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007
la banii aia toate sunt coji doar ca la unele ustura mai rau daca pica una-alta.

#7
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Ai un buget f mic pentru o masina ok. in afara de BMW as alege masina in cea mai buna stare din punct de vedere mecanic.

#8
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cashcow daca gasesti benzina manuala in banii aia, nu diesel.
Nici una dintre cele de mai sus SAU doar daca gasesti una de la babutza care mergea cu ea la piata.
Atfel nimic daca nu ai macar 50% din banii aia pentru reparatii capitale.

#9
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
1. BMW X3 2007/2008, motor 2000
Daca bine stiu , x3-ul are distributia pe lant, la care trebuie sa ai mare mare grija. Daca a schimbat-o Dorel, in spatele garajului, nu o sa fie ok deloc.

3. Nissan Qashqai  2008/2009 ,motor 1.5
Are un unchi, si nu mai poate scapa de ea (dar din cate stiu e an mai nou) De fiecare data cand vorbesc cu el de masini, zice acelasi lucru, daca motorul era de 2.0, era perfecta, cel de 1.5 e moarte curata, trage dar nu asa bine, nu are tractiune integrala, e lenta etc. in rest nu a avut probleme.

5 Volkswagen Tiguan 2008, motor 2000
Eu unul pe aceasta as propune-o. Masina frumoasa, tractiune integrala, fiabila, nu am avut, dar am condus, si stiu proprietari de Tiguan, oamenii nu se plang.

De celelalte nu ma leg, pentru ca nu stiu, si nu are rost sa vorbesc aiurea

Eu zic sa vezi si km, daca masinile sunt din Romania, 70% din cele scoase la vanzare o sa aibe 180-210k km, asa e la noi :-D

Cand te decizi, lasa si tu o poza, detalii etc aici :-D Bafta!

Edited by GaBogdan, 03 June 2021 - 16:12.


#10
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Nu stii ce vrei; ai luat-o de la Duster la X3, serios ?
Eu daca as fi in locu tau as lua X3 de pana la facelift-ul din 2008 care are motoru M47; ala sigur il gasesti in bugetul tau, doar ca tre sa-l iei din Germania, nu din Romania unde a avut peste 3-4 proprietari.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 InTech, on 03 iunie 2021 - 16:25, said:

Nu stii ce vrei; ai luat-o de la Duster la X3, serios ?

Cam aceeasi lista o aveam si eu, iar X3 era doar cu vreo 3-5 ani mai vechi si totusi e BMW nu Dacia. In bugetul asta de 6000e e cumva la limita, un 6500-7000e ar fi mai ok. Oricum trebuie cautat mult pana gaseste ceva ok, iar ca nr. de km sa spere ca gaseste ceva pana in 250k km reali. O sa revin mai tarziu cu un raspuns mai detaliat.

#12
DeliriumSilence

DeliriumSilence

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.04.2021
Oricare din ele ,FARA cele cu motor de 1,5 cm3 ! Si la BMW daca e motoru N47 cu distributia in spate sa fii pregatit de investitii masive!

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cand ai 6000 nu poti sa te gandesti la X3 daca ai si Dusterul in aceeasi lista. Orice piesa pe masina aia costa dublu decat la restul din lista. Oamenii cumpara o masina de X mii si uita ca masina aia noua a costat cat 3 Dustere mai dotate, apoi cand ajunge sa curete o galerie de admisie sau un DPF plange in pumni ca "BMW e proaste" :lol:

#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Eu as cauta o masina euro 5, adica Duster.
1. BMW x3 doar daca gasesti modelul de 150cp cu distributie in fata, insa e o masina destul de scump de intretinut, iar motorul nu e cel mai puternic pentru caroseria aia. Gandeste-te ca exista 3.0 bi-turbo. E o masina buna, designul mi se pare cam invechit.
2. Opel Antara nu e o masina prea fiabila, au multe probleme, intretinerea e cam scumpa , are piese in comun cu Chevrolet Captiva, motorul e corean, consuma mult, nu o recomand.
3. Qashqai 1.5 nu-i vad rostul, m-as uita dupa 2.0 dci 4x4, de ce sa iei o asemenea masina 4x2 ? 1.6dci ar fi ideal insa fara 7500-8000 nu-l gasesti, poate si alea sunt samsarite ca e limita de jos al preturilor. Ca masina e un pic mai rasarita decat dusterul, are plastice tari, nu e cea mai confortabila, sta cam prost la partea de rugina.
4. Tucson e cam antic, nu as lua asa ceva, interiorul ala mi se pare oribil, consumul destul de mare, daca e ca la alt model de Hyundai 2.0 crdi cu bujiile in spatele motorului, atunci as zice pas, la fel piesele scumpe la ele.
5. Tiguanul e cam cea mai samsarita masina, are tabla proasta , adica are probleme cu rugina. Modelele de inceput 2008-2009 sunt euro 4, pot avea probleme cu pompa de inalte (adica iti distruge toata partea de injectie), au probleme mai mult ca sigur cu DPF, sistemul haldex mai are probleme (valabil cred ca la orice masina 4x4 cu haldex), are uzura dupa atatia ani si km, in rest probleme comune ca la oricare alt diesel. E o optiune destul de ok daca ai gasi unul euro 5 in stare buna. Alternativa ar fi Yeti.
6. Koleos din start l-as elimina. E bazat pe o platforma Samsung al coreenilor, are destul de multe probleme pe partea electrica si nu numai. De aici si preturile ridicole (au preturi de duster si an de fabricatie la fel ca a unui duster), intretinerea e scumpa la ele, nu il recomand deloc.
7. Dusterul ar fi cea mai inteleapta alegere, insa trebuie sa fi constient ca nu e confortabil asa tare, nu e antifonat ok, are treptele scurte si merge cam turat, mai are probleme la cardan insa cu 1000-1500lei le-ai rezolvat, mai cate un injector dupa un anumit rulaj, insa nimic de speriat. E cel mai capabil in offroad dintre cele mentionate + se modifica usor. Are intretinerea cea mai ieftina, insa si ea per total e cea mai ieftina. Cu 1000e in sus sau 1500e deja te poti uita la facelift care e dupa 2013-2014 adica e an mai nou.

Eu as alege intre Tiguan si Duster/Yeti sau Qashqai euro 5 (asta in cazul in care mai maresti bugetul).

Edited by TruculMagic, 03 June 2021 - 19:06.


#15
petredraghici

petredraghici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.11.2020

 vali, on 03 iunie 2021 - 15:17, said:

bugetul de achiziții e 6.000€. bugetul pentru reparat mașini vechi de 12 ani cât e?

Acesta este bugetul meu de achiziție, daca tu ai mai mulți bani cumpara ce doresti

Sunt constient ca este un buget mic si ca sunt km mulți la o masina dar nu am buget mai mare

Multumesc pentru sfaturile.
O sa tin cont de ele si sincer eu o sa ma uit dupa un Duster sau un Qashqai

Edited by Dany_Darke, 03 June 2021 - 23:10.


#16
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 petredraghici, on 03 iunie 2021 - 20:25, said:

Acesta este bugetul meu de achiziție, daca tu ai mai mulți bani cumpara ce doresti

Sunt constient ca este un buget mic si ca sunt km mulți la o masina dar nu am buget mai mare

Multumesc pentru sfaturile.
O sa tin cont de ele si sincer eu o sa ma uit dupa un Duster sau un Qashqai

Prima generatie Dusterul este confort si spatiu de Logan pe caroserie de cross-over. Am fost foarte aproape sa imi iau teapa cu Duster nou pentru sotie cand a aparut, dar spre norocul meu si-a luat un coleg Miovenean get-beget si a mers pe clasic. Omul venea de pe Renault Megane si lua anumite lucruri ca default si abia dupa primul drum lung si-a dat seama pe ce petarda a dat banii Posted Image Daca nu vrei sa te bagi prin coclauri si daca poti face credit ia-ti ultimul Logan care este 2 clase peste primul Duster la confort. Nu te uita ca e masina multa, inauntru e Loganul vechi dar poti avea norocul sa gasesti una alergata pe coclauri si apoi o sa te miri ce proaste sunt.

Edited by filipxxx, 04 June 2021 - 08:32.


#17
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

 petredraghici, on 03 iunie 2021 - 20:25, said:

Acesta este bugetul meu de achiziție, daca tu ai mai mulți bani cumpara ce doresti
nu trebuie să devii defensiv. întrebarea avea ca scop realizarea că o mașină veche nu costă de fapt doar câți bani dai pe ea.

#18
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Primul loc Hyundai Tucson apoi Dacia. Restul nu merita luate in considerare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate