Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Termoizolare fatada cu 2 randuri placi suprapuse de vata bazaltica

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Daca se termoizoleaza o fatada din blocuri ceramice de caramida care e tencuita la exterior cu :

in prima faza cu placi de 10cm - 15cm de vata bazaltica "double density ) si cu dibluri de plastic ( fara dibluri metalice , fiindca sint punti termice punctuale )

iar dupa aceea se doreste sa se aplice inca un rand de plact de 10cm - 15cm de vata bazaltica "double density )

Cum se lipeste al doilea rand de vata bazaltica de primul ? Cu ce fel de adeziv se pot lipi placile de vata bazaltica de altele ?

Adeziv : SikaHome Insulate sau Ceresit CT 84 PUR ?

Daca primul rand de vata bazaltica e fixat mecanic cu dibluri de plastic , al doile rand de placi de vata bazaltica mai trebuie fixat cu dibluri de plastic ?
Sau se pot lipi doar cu adeziv , fara dibluri ?

Sau placile de vata bazaltica nu se pot lipi intre ele cu nici un fel de adeziv ?

A incercat cineva asa ceva , sa termoizoleze fatada cu vata bazaltica , dar cu doua randuri suprapuse , una peste alta ?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
E cam tiganie si risti sa iti "curga" izolatia.
Vata e compresibila usor.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pui direct vata de 50 sau 60cm si gata

#4
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 Adm, on 03 iunie 2021 - 11:30, said:

E cam tiganie si risti sa iti "curga" izolatia.
Vata e compresibila usor.

Si care ar fi atunci solutia ?

Cu dibluri aplicate si la al doilea rand de placi ?

Sau vata bazaltica se poate aplica pe fatada doar dintr-o singura placa ? Si nu se pot aplica doua randuri de placi suprapuse , una peste cealalta .

 Naijax, on 03 iunie 2021 - 11:35, said:

Pui direct vata de 50 sau 60cm si gata

Asta stiam si eu .

Dar credeam ca a mai montat cineva asa , doua randuri de placi suprapuse .

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 luk2011, on 03 iunie 2021 - 11:36, said:

....
Dar credeam ca a mai montat cineva asa , doua randuri de placi suprapuse .

Poate doar in reclamele cu Dorel Posted Image

#6
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Si cum faci daca n-ai toti banii din prima , si intial iti termoizolezi casa cu un rand de vata bazaltica "double density "

Si dupa un timp , cand ai banii necesari , doresti sa termoizolezi cu inca un rand de vata bazaltica .

Nu-i posibil asa ceva ?

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
tu vrei izolatie mai groasa decat zidul? apropo zidul din ce este?nu am auzit ce vrei tu

#8
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 ceanu1980, on 03 iunie 2021 - 11:48, said:

tu vrei izolatie mai groasa decat zidul? apropo zidul din ce este?nu am auzit ce vrei tu

Zidul ii din blocuri ceramice de caramida , tencuit la exterior ( zidarie confinata : stalpi/stalpisori din fier beton + blocuri ceramice )

Da , termoizolatia poate fi mai groasa decat zidaria .

Zidarie de 25cm grosime din blocuri ceramice + 2 randuri de 15cm grosime de vata bazaltica "double density"

Edited by luk2011, 03 June 2021 - 11:52.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Vata aia la 10cm este pentru interior iar 2 straturi se folosesc la casele din lemn si se pune cu montanti
Nu stiu ce fel de vata pun aia la voi pe fatada dar cam miroase a tzeapa

Pentru fatada se foloseste vata bazaltica la 30cm care se pune intr-un singur strat

Edited by Naijax, 03 June 2021 - 11:54.


#10
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004

 Naijax, on 03 iunie 2021 - 11:53, said:

Vata aia la 10cm este pentru interior iar 2 straturi se folosesc la casele din lemn si se pune cu montanti
Nu stiu ce fel de vata pun aia la voi pe fatada dar cam miroase a tzeapa

Pentru fatada se foloseste vata bazaltica la 30cm care se pune intr-un singur strat

La George Buhnici de la Pro-Tv am vazut vata bazaltica Rockwool de 30cm dintr-un singur strat . Asta am vazut .

Dar voiam sa stiu daca intitial montez un strat de 15cm , si dupa un timp , mai vreau sa montez inca 15cm , se poate , sau e imposibil asa ceva ?!

Edited by luk2011, 03 June 2021 - 11:58.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Teoretic se poate dar te complici inutil
Ar trebui alte dibluri (mai lungi) + alta plasa armare + alta tencuiala = tiganeala dorelistica
Una peste alta costa cat nu face deci mai bine faci treaba calumea de la bun inceput

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
platesti manopera dublu aiurea,baga 30 direct sau mai groasa daca vrei si este

#13
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Sau ar mai fi fatada ventilata.

Doar ca nu stiu cat de scumpa ar fi fatada ventilata fata de sistemul cu tencuiala minerala ( Sto , Caparol etc )

Cu ce materiale se poate face fatada ventilata ? HPL : Trespa , Fundermax etc ?


CE ESTE FAȚADA VENTILATĂ?
https://casebune.ro/...tada-ventilata/

Attached Files


Edited by luk2011, 03 June 2021 - 12:28.


#14
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
Partea cu densitate mai mare se monteaza in exterior, pentru ca are rezistenta mecanica mai mare. Nu are sens sa pui doua randuri de vata double density, pentru ca vei plati ceva de care nu ai nevoie - un strat de 2-3cm de densitate 120-140 kg/m3.
Ia din prima cu grosimea corespunzatare si aia e!

#15
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
In Germania se foloseste sistemul din imaginea atasata , cu caramida aparenta :

Doar ca eu in loc de caramida aparenta ( Klinker ) as dori sa folosesc tencuiala minerala ( si cu doua randuri de vata bazaltica asa cum se poate vedea in priimele doua sectiuni din prima imagine atasata )

Attached Files


Edited by luk2011, 03 June 2021 - 13:19.


#16
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018

 luk2011, on 03 iunie 2021 - 11:16, said:

in prima faza cu placi de 10cm - 15cm de vata bazaltica "double density ) si cu dibluri de plastic ( fara dibluri metalice , fiindca sint punti termice punctuale )


O sa ai nevoie de dibluri de minim 25cm lungime, chiar 30 daca caramida e cu goluri. Am mari dubii ca o sa gasesti dibluri de plastic cu lungimea asta. In plus diblurile de plastic sunt folosite deobicei la polistiren care e mult mai usor.  Posibil ca nici sa nu fie recomandate diblurile de plastic pentru vata bazaltica..E destul de grea o placa de 15.

Diblurile metalice au un capac de platic pentru a minimiza puntea termica. Mie mi-a fost destul de greu sa gasesc si dibluri de 30 cm lungime. Pt al doilea strat in cazul tau nu cred ca ai vreo sansa. Sigur nu de plastic.

Legat de lucrat in 2 etape nu cred ca e o idee buna. Ca sa nu risti sa se deterioreze, primul strat de vata ar trebui acoperit cu tencuiala decorativa.

Edited by Scurthea211, 03 June 2021 - 13:33.


#17
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
Aia in Germania nu au cutremure....la noi e altfel!Daca nu se gandeste bine stratul exterior te trezesti cu el la vale!

#18
and69

and69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.04.2008
Bună ziua.
Dacă nu este off topic subiectul, îmi exprim părerea ca se pot monta 2 straturi de vata bazaltica suprapuse.
Modul de aplicare este urmatorul:
- se pune primul rand de vata ( atenție, nu copci/ mamaligi de adeziv ci suprafață intreaga)
- se aplica plasa fibra de sticla densitate mare ( min 220 gr/m2) în cel puțin un strat, ideal 2 straturi vertical + orizontal, după care
- se armeana cu dibluri + holzsurub metalic prin înființarea
Se reiau pașii adică vata+ plasa armare densitate mare ( 500g/m2) și evident se armeana min 6 dibluri + holzsurub metalic prindere prin înființarea.
Se poate placa cu Klinker la final dar ușor
Avantajele acestui sistem:
Oricât de bine dimensiunea și montezi plăcile de vata bazaltica, rămân rosturi deci punți termice
-unde găsiți dvs pe piața autohtona vata de 30 cm grosime? Doar comenzi speciale și cu o cantitate minima de xxx mp
Dezavantaje:
- costuri suplimentare; se dublează practic totul inclusiv prețul final
- punerea în manopera tb făcută cu mare atenție, f îngrijit și cu pricepere ( ex: vata întreținută la colturi, se pleca cu placa întreaga de la rama geamului iar nu invers, etc)
- gauri multe/ m2
În concluzie, se poate dar nu oricum și părerea mea este sa consultați un suructurist, greutatea fiind mare și nr de gauri asemenea, mare. Dacă și placați...

Materiale se găsesc pe piața autohtona. Nu dau nume de firma ca să nu se interpreteze ca fac reclama mascata.
Succes pe mai departe.



PS S-au strecurat anumite erori la editarea textului pt care îmi cer scuze. Mesajul a fost postat nu de pe P.C. ci utilizand tel mobil.

PS S-au strecurat anumite erori la editarea textului pt care îmi cer scuze. Mesajul a fost postat nu de pe P.C. ci utilizand tel mobil.

PS S-au strecurat anumite erori la editarea textului pt care îmi cer scuze. Mesajul a fost postat nu de pe P.C. ci utilizand tel mobil.

PS S-au strecurat anumite erori la editarea textului pt care îmi cer scuze. Mesajul a fost postat nu de pe P.C. ci utilizand tel mobil.

PS S-au strecurat anumite erori la editarea textului pt care îmi cer scuze. Mesajul a fost postat nu de pe P.C. ci utilizand tel mobil.

PS S-au strecurat anumite erori la editarea textului pt care îmi cer scuze. Mesajul a fost postat nu de pe P.C. ci utilizand tel mobil.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate