Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Iritatie cu bubite in zona inghinala care se tot repeta

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Biggie_mac

Biggie_mac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.06.2004
Inainte de toate vreau sa precizez ca urmeaza sa vad si un dermatolog dar tot astept sa se reinoiasca asigurarile medicale de la firma. Am zis sa mai cer si o alta parere intre timp.

Prin februarie am inceput sa observ o iritatie pe pulpa piciorului, in zona inghinala. Iritatia s-a marit in catea zile, au aparut mai multe bubite pana a devenit destul de deranjanta si urata (am atasat 2 poze). Fiind in perioada cu pandemia, avand si 2 copii, m-am ferit de vizite prin spitale sau cabinete de frica virusului si am preferat sa astept sa vad cum evoleaza, folosind doar un tratament local cu crema de galbenele si aciclovir (crezand ca poate e herpes).

A trecut destul de rapid, s-a vindecat complet, parea ca totul a trecut. Dupa 2 luni, prin aprilie am inceput sa simt iar o durere mica in zona respectiva, au re-aparut si 2-3 bubite care au trecut la fel de repede cum au aparut.
Acum, dupa alte 2 luni iar au re-aparut 2-3 bubite si o iritatie si pare ca o sa treaca iar destul de repede.

Singurul numitor comun la care pot sa ma gandesc e aparatul de ras electric care il mai folosesc ocazional si prin zona inghinala (si evident, mai 'ciupe' lasand mici puncte rosii). Nu stiu daca de acolo poate sa se infecteze acele piscaturi sau daca e un fel de foliculita, dar poate cineva s-a mai lovit de problema asta si recunoaste simptomele, sa imi formez o parere despre ce poate fi

Attached Files



#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Ceva asemanator am avut si eu acum cativa ani si in aceiasi zona. La mine era pe fond alergic ( dermatita atopica). Am primit pe reteta Fenistil si Claritine. Nu au mai reaparut.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Poate e ceva ciuperca.. Incearca clotrimazol crema, rau n-are ce sa faca.. Se elibereaza fara reteta in farmacie.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Pana ajungi la medic, folosește rivanol pentru curatarea/dezinfectarea zonei și aplica baneocin pudra.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Nu pare a fi ciuperca ci o infectie, poate stafilococ auriu, dat fiind ca seamana cu bubele dulci(impetigo). Dezinfecteaza aparatul de ras, iar zona afectata o speli, usuci, dai cu betadina apoi cu baneocin. Cel mai bine ar fi sa ti se faca o analiza a secretiei din bubite si antibiograma ca sa stii cu ce ai de-a face si sa ti se prescrie antibioticul adecvat.
Daca e impetigo, e foarte contagios.

Attached Files


Edited by Freddy12, 03 June 2021 - 10:13.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Biggie_mac, on 03 iunie 2021 - 07:00, said:

Inainte de toate vreau sa precizez ca urmeaza sa vad si un dermatolog...
Dupa aspect are sa fie o infectie herpetica. Mergi la medicul de familie sa-ti scrie reteta cu un antiviral pe cale bucala, sau daca nu-i sigur, trimitere la laborator pt confirmare/ infirmare.

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Seamana a herpes simplex, probabil ca vei fi ocazional obligat sa-l suporti si sa folosesti aciclovir sau plasture pentru a reduce mancarimile. Oricum, cel mai bine ar fi sa ajungi la medic si sa aflii sigur ca sa poti merge cu tratamentul direct la tinta, insa pare banalul herpes.

Quote

Signs and symptoms
Oral herpes infection is mostly asymptomatic, and most people with HSV-1 infection are unaware they are infected. Symptoms of oral herpes include painful blisters or open sores called ulcers in or around the mouth. Sores on the lips are commonly referred to as “cold sores.” Infected persons will often experience a tingling, itching or burning sensation around their mouth, before the appearance of sores. After initial infection, the blisters or ulcers can periodically recur. The frequency of recurrences varies from person to person.
Genital herpes caused by HSV-1 can be asymptomatic or can have mild symptoms that go unrecognized. When symptoms do occur, genital herpes is characterised by 1 one or more genital or anal blisters or ulcers. After an initial genital herpes episode, which may can be severe, symptoms may recur. However, genital herpes caused by HSV-1 typically does not recur frequently, unlike genital herpes caused by herpes simplex virus type 2 (HSV-2; see below).

Treatment
Antiviral medications, such as acyclovir, famciclovir, and valacyclovir, are the most effective medications available for people infected with HSV. These can help to reduce the severity and frequency of symptoms, but cannot cure the infection.

Herpes simplex virus type 2 (HSV-2)
HSV-2 infection is widespread throughout the world and is almost exclusively sexually transmitted, causing genital herpes. HSV-2 is the main cause of genital herpes, which can also be caused by herpes simplex virus type 1 (HSV-1). Infection with HSV-2 is lifelong and incurable.

Edited by spooky51, 03 June 2021 - 13:02.


#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Herpesul se usuca foarte repede daca presari bicarbonat de sodiu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate