Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dacia Sandero Stepway 3 - 1.0 CVT

- - - - -
  • Please log in to reply
219 replies to this topic

#199
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Salut daLeo, cum ti se pare pana acum masina ? In plus, daca poti, te rog sa ma ajuti cu cateva raspunsuri:
1. Cum este zgomotul in interior la viteze de autostrada, este deranjant ?
2. Cum a rezistat interiorul pana acum, ceva probleme ? Partea aceea de material textil de pe bord si usi rezista ok ?


#200
daLeo

daLeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 09.08.2007
Servus, eu sunt foarte multumit pana acum, am depasit deja 11.000 km cu ea.
1. Depinde mult de asflaltul de pe autostrada, in unele zone e mai zgomotos decat in altele. Dar eu zic ca nu e deranjant. Se poate discuta in masina, fara sa ridici vocea.
2. Pana acum nu am avut probleme arata ca la inceput. Dar masina inca nu are 1 an... ma astept in ani urmatori sa apara urme de uzura

#201
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Recomand huse. Eu am pus (huse) cam la o luna-doua de cand am luat-o.

#202
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu recomand si prelata. Decupezi la geamuri si la usi sa poti circula asa si o sa fie masina ca noua cand o casezi.

#203
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa ne spui cand ar trebui sa radem, ca mi-a scapat.

Daca mergem pe principiul asta, nici n-ar trebui sa ne mai suim in masina. O pastram de bibelou si o dam la rabla tipla.

Daca tu nu folosesti, asta nu inseamna ca nu putem intarzia uzura.

#204
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 04.11.2016
Fiecare are grija de masina lui asa cum crede de cuviinta si nu trebuie ironizat pentru asta.
Nici eu nu sunt adeptul huselor.
Motivul este ca tapiteria de la Stepway chiar arata foarte bine si prefer sa ma bucur eu de ea si nu sa o protejez in ideea ca o sa vand candva masina. Cand o sa se deterioreze o sa o "imbrac" si gata. Pana acum, mergand pe cinci anisori si peste 37.000 km nu prezinta semne de uzura sau decolorare asa ca pana se rupe o pastrez asa cum e.

#205
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Eu nu ironizam folosirea husei. Asta e o chestiune personala si nu mi-as piermite.

Ironizam doar recomandarea de a folosi husa. Chestie care nu mai e ceva personal.

Daca cineva nu face diferenta intre un lucru personal si un lucru impersonal, e doar problema lui.



Ce ramane e faptul ca tapiseria de fabrica arata mai bine decat o husa stramba iar un scaun cu husa pe el arata la fel indiferent de starea tapiseriei de sub husa. Cine intelege ceva din asta, bine. Cine nu, nu.

Restul sunt consideratii personale.

 gabrieln2016, on 19 ianuarie 2022 - 11:13, said:

Cand o sa se deterioreze o sa o "imbrac" si gata.

Evident.

Urmeaza si eu sa iau niste huse daca mai tin masina aia cativa ani. Dar e din 2007 si am facut 200k km cu ea (majoritatea in oras).

Si am si 2 copchii obraznici.

#206
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005

 gabrieln2016, on 19 ianuarie 2022 - 11:13, said:

Fiecare are grija de masina lui asa cum crede de cuviinta si nu trebuie ironizat pentru asta.
Nici eu nu sunt adeptul huselor.
Motivul este ca tapiteria de la Stepway chiar arata foarte bine si prefer sa ma bucur eu de ea si nu sa o protejez in ideea ca o sa vand candva masina. Cand o sa se deterioreze o sa o "imbrac" si gata. Pana acum, mergand pe cinci anisori si peste 37.000 km nu prezinta semne de uzura sau decolorare asa ca pana se rupe o pastrez asa cum e.

Nici 8k/an?..clar nu aveai nevoie de masina.

#207
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,961
  • Înscris: 06.04.2007

 underb, on 19 ianuarie 2022 - 11:51, said:

...
...
...

Si am si 2 copchii obraznici.
Nu sunt obraznici, sunt doar copii :)))
Cele mai necunoscute (in mod voit)  cuvinte legate pt ei "fii cuminte" sau "ai rabdare"

#208
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Am zis ca sunt obraznici! :D


#209
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 04.11.2016

 foxbat, on 20 ianuarie 2022 - 10:59, said:

Nici 8k/an?..clar nu aveai nevoie de masina.
Cu toata stima, cand o sa am nevoie ca un strain sa-mi spuna de ce anume am nevoie sau nu, cum sa-mi cheltui banii sau cum sa-mi traiesc restul de viata care mi-a mai ramas, poate o sa iau in considerare si parerea ta.

Si pentru ca suntem pe un jurnal de bord, imi cer scuze pentru divagatie si il rog pe initiator sa ne mai ofere ceva amanunte despre masina si in special despre CVT.

Edited by gabrieln2016, 20 January 2022 - 15:37.


#210
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,866
  • Înscris: 22.12.2005
Ai inteles gresit postarea mea.sa fie cu sanatate.

#211
daLeo

daLeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 09.08.2007

 gabrieln2016, on 20 ianuarie 2022 - 15:34, said:

...
Si pentru ca suntem pe un jurnal de bord, imi cer scuze pentru divagatie si il rog pe initiator sa ne mai ofere ceva amanunte despre masina si in special despre CVT.
Dupa 11k+ km, eu sunt multumit de cutie si ma bucur ca am ales varianta cu CVT. Inapoi la manuala sigur nu voi mai merge, desi pe cand voi schimba masina nu cred ca se vor mai produce cutii manuale. Eu conduc in limitele legale +/- 10%, nu ma hazardez aiurea in depasiri sa castig 30 secunde si sa imi risc viata, poate de aia mi se potriveste CVT-ul, asta nu inseamna ca altora le va placea.

Singura chestie ce nu imi place la masina, e pozitia mufei usb. Am un telefon mare si daca il tin in suportul de telefon la fiecare denivelare/limitator de viteza se misca conectorul in mufa usb din telefon si se deconecteaza Android Auto. (am incercat vreo 4 cabluri, toate fac la fel si vreo 3 locatii). Ar fi fost ideal daca spatiul din fata manetei schimbatorului ar fi fost cu vreo 3-4 cm mai lung sa poata incapea si telefoanele mari cu conectorul introdus sau mufa usb sa fie in cotiera, dar cred ca vreau prea mult Posted Image .

 gabrieln2016, on 30 octombrie 2021 - 20:23, said:

De fapt, CVT-ul montat pe Dacia nu are posibilitatea in D de a emula/simula treptele de viteza fiind din acest punct de vedere un CVT simplu.  Are insa modul L in care frana de motor este ceva mai accentuata.
Nu stiu de unde ai aflat asta, dar e gresit, cutia simuleaza treptele.

#212
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 04.11.2016
Informatia o am din filmuletul lui Robert Adam: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vO9hLd1LDAY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#213
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Cauta cablu usb cu mufa la 90 grade.

#214
daLeo

daLeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 09.08.2007
Mi-am comandat acum si un cablu cu mufa la 90 de grade, sa vad daca e mai ok. Merci de pont!

#215
vonmario_mc

vonmario_mc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.09.2016
Salutare!
Sunt proaspat posesor de Sandero Stepway3 cu CVT (mai exact de o saptamana si vreo 200km parcursi ). Dintre cei care s-au pricopsit cu jucaria asta, a simtit vreo cineva trepidatii la schimbare D->R si invers, sau din P->D? Cand fac aceasta schimbare turatiile imi coboara pe la 600-800 rpm si trepideaza destul de jenant pentru un motor pe benzina. Consilierul de vanzari mi-a transmis sanatate si faptul ca masina se va comporta asa macar pana fac un 3000km (rodaj). I s-a intamplat asa ceva cuiva? Multam!

Am achizionat masina venind de la un diesel cu manuala, si e o placere pentru oras, fara grijia schimbarii treptelor si a parcarilor/gropilor cu garda ridicata. La volan spatiul pare cam inghesuit (am 1.87) si comanda de sub volan dreapta pentru multimedia e foarte prost amplasata. Revin cu pareri  dupa ce adun mai multi km.

#216
daLeo

daLeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 09.08.2007
Salut si la mine sta pe la 8/900rpm, cand schimb, din ce am vazut cam pe acolo sta si in P. Legat de trepidatii, eu nu pot sa zic ca e ceva ce ma deranjeaza, stiam din start ca cele in 3 cilindri trepideaza mai tare.De cateva ori a trepidat mai tare, dar de fiecare data nu aveam calcata frana calumea. In rest, am ajuns la 12k km si pot sa zic ca sunt multumit. Acum trebuie sa imi fac programarea de 1 an la service, sa vad ce vor zice si ei, daca gasesc ceva ce nu se vede (sper ca nu :D).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate