Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat amenajare taluz in curte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Salutare tuturor.
Am terenul in panta, astfel ca amenajarea curtii si a gradinii a fost destul de dificila. Am facut terasare pentru zona superioara unde este intrarea pietonala in casa si o coborare lina spre garajele aflate la demisolul casei.
Astfel a rezultat o zona cu taluz,intree cele doua, pentru care am (cam) ramas fara idei.
Asa ca, as aprecia niste sfaturi.
Zona este cea insemnata cu rosu. Ca sa fie si mai "distractiv", in zona de taluz, deci mai jos de linia superioara a taluzului, am 2 copaci ce trebuie sa ramana acolo.
Pozele sunt 2, cu zona "originala" si cu zona" incercuita" pentru amenajare:Attached File  Taluz Mai 2021.jpg   430.7K   294 downloadsAttached File  InkedTaluz Mai 2021_LI .jpg   436.81K   299 downloads

Edited by cristobob, 02 June 2021 - 15:22.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pavaj grila + gazon si/sau flori peste si ... gata
https://www.dedeman....35-mm/p/6025279

Asta nici nu se (prea) vede si nu o ia nici pamantul la vale

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ceva copaci mici sau arbusti fructiferi, gen catina (foarte frumoasa cand inflireste), zmeuri, muri.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,734
  • Înscris: 30.08.2006
Gard viu pe latura de sus si la scari, pomi fructiferi sau decorativi si gazon.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 08.10.2004
https://www.google.r...w=2048&bih=1000

#6
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,408
  • Înscris: 29.04.2008
Gazonul e misto, insa intreaba-te cum o sa-l tunzi. Eu pe zonele denivelate, ca la tine, am folie anti-buruieni si pietre sparte. Tu, cum ai panta foarte mare poate ca va trebui sa pui structura de aia ca un fagure ca sa-ti tina pietrele sa nu alunece. Si plante care sa se intinda in timp.

Attached File  IMG_20210531_191510.jpg   855.58K   110 downloads

Edited by iladi, 02 June 2021 - 19:42.


#7
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.velvetcushion.com/sites/default/files/media/garden-terrace-design-1m03.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poti amenaja o gradina cu flori ca in imagine. Posted Image

#8
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Mai taluzezi inca o data , bagi din nou perete de beton in dreptul liniei rosii superioare pe care bagi ori gard viu , ori plante agatatoare pe ceva de genul :

https://www.dedeman....00-cm/p/7028680

Jos pe plan drept bagi gazon si ce vrei...plante , pomi , etc. .
In planul ala nu poti sa tunzi si oricum la orice ploaie mai serioasa se va scurge pamant de acolo .

Edited by Alltrack, 02 June 2021 - 21:04.


#9
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,601
  • Înscris: 12.06.2010
Il terasezi si pui vita de vie, doua, trei randuri.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Multumesc pentru timpul acordat.

Fiind destul de abrupta acea zona, este dificil a intretine gazonul, deci gazon nu.

Cred ca pietrele o vor lua la vale , chiar cu suport tip fagure, acum, chiar daca e panta, pamantul nu aluneca.

Ma gandesc la varianta cu plante, doar ca  trebuie sa pun ce rezista in zona mea, Cluj.

#11
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Eu până la urmă am pus cimbrișor, luat de pe câmp...și tine bine pământul și s-au prins și bine

#12
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Iarba grasa cu arbuști ornamentali

#13
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcristobob, on 03 iunie 2021 - 07:52, said:

[...]Ma gandesc la varianta cu plante, doar ca  trebuie sa pun ce rezista in zona mea, Cluj.

Niste lespezi sau bolovani, mai mari, stau bine-merci si pe bucata in panta. Depinde, insa, daca asa ceva merge cu design-ul pe care ti l-ai propus.
Cat despre plante ... Eu as merge cu plante decorative (fara fructe) care nu necestia intretinere si care fixeaza terenul in panta.
Primele care-mi vin in minte sunt: Forsythia, ierburile ornamentale (de la iarba albastra, pana la cea de Pampas), Vinca (Saschiu), ienupar. Pentru un accent de culoare, ceva plante ce necesita doar un strop de intretinere: Lavanda, Aubrieta, Phlox, Lupini, Nemtisori. Astea, din urma, sunt un pic mai country, insa ... Altminteri, niste arbusti sau copacei mici (gutui japonezi, Buxus, Euonymus, etc.) si gata.
Desigur, acolo unde copacii vor face umbra, niste Hosta si Cerceii Doamnei; fiindca-mi plac mie Posted Image
Avantajul terenului in panta este ca, orice plante ai alege, vor fi puse in evidenta si vizibile.

Spor!

Edited by DIY, 07 June 2021 - 13:00.


#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Multumesc. Punctat bine, la obiect.

Voi incerca genul acesta:
Attached File  41-Fantastic-Outdoor-Landscaping-You-Must-Have.jpg   85.38K   81 downloads

Doar ca fara gazon .

#15
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
Aaaa ... nu ne-ai spus ca acei copaci pe care i-ai pomenit sunt artari japonezi Posted Image

Ma bucur ca ai pus poza, fiindca uitasem de una dintre plantele mele mult iubite: crinul de o zi (Hemerocallis). O alta planta care necesita intretinere zero. Nici macar nu trebuie sa culegi florile ofilite fiindca sunt atat de sensibile (rezista numai o zi) incat cad si se dezintegreaza rapid. Nu mai pomenesc de cat de usor de raspandesc.

Din pacate, nu pot pune poze, sa ma mandresc cu ei, fiindca totul e intepenit de frig Posted Image Crinii de-o zi au numai frunze . Ce sa mai zic ... pana si iasomia sta cu bobocii pregatiti de mai bine de doua saptamani Posted Image si ... nimic ...

#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Asa arata acum:

Attached File  20220220_141836.jpg   589.81K   86 downloads


Va trebui sa modific instalația de irigat pentru a acoperi și aceasta zona.

Și o poza din ianuarie Attached File  20220108_104841.jpg   673.74K   84 downloads

Edited by cristobob, 20 February 2022 - 15:01.


#17
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Arată foarte bine. Până la urma ce plante ți-ai pus p acolo?

#18
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,473
  • Înscris: 06.01.2014
Pe laterale am Danica, , ienupar tarator Blue Chip , Old Gold, ienupar pitic Blue Star, un Eonymus microphyl.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate