Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cățel shitzu

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
IulianLEV

IulianLEV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 28.07.2020
Salutare tuturor..pare o întrebare stupida..am luat un cățel shitzu în vârstă de 2 luni acuma 3 zile..problema e ca schiauna și face în casa nevoile ..îmi puteți spune cum.il învăț sa facă afara? Îl scot dimineața amiaza seara cat de cât.. dar nu prea face afara.. vine sta puțin și face în casa..de schiaunat cred ca își va reveni el ca a fost luat de la mama și frații lui..mulțumesc mult

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
https://www.sara-dog...iologice-afara/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E7eA7nwGDFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 02 June 2021 - 13:59.


#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 IulianLEV, on 02 iunie 2021 - 13:48, said:

Îl scot dimineața amiaza seara cat de cât.. dar nu prea face afara..

Când e așa mic, ar trebui să-l scoți la fiecare 2 ore și după fiecare masă. În orice caz, până pe la 4 luni, slabe șanse să nu aibă constant rateuri și în casă. După 4 luni, vor fi mai rare accidentele, dar depinde și de câine.

Grijă pe unde îl duci însă, de evitat cu strictețe locurile în care stau alți câini, până are schema de vaccinare completă.

#4
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
poti sa maresti varsta la peste 6 luni... ca sa stie sa faca doar afara la 4 luni trebuie sa fie geniu. Mai ales astia micii care au besica mica :P

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
îl duci afară și cum vine înăuntru țac pe covor.nu?

scoți covorul afară să facă pe parchet

#6
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Nu trebuie scos afara la varsta asta. Riscul sa faca parvo si sa moara e mare. Nici n-ar trebui sa vanda caini asa de mici.

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Invata-l sa faca pe pet-pad(covorase absorbante). Catelul nu trebuie scos afara decat la 2 saptamani dupa termina  schema de vaccinare asta fiind dupa 3vaccinari. Se face primul vaccin la 6 saptamani, al doilea la 8 saptamani si al treilea la 12 saptamani. Inainte de fiecare vaccinare catelul trebuie deparazitat cu Drontal Puppy.
Petpadul are avantajul ca nu mai trebuie scos afara pe viscol ori ploaie ca sa se murdareasca ca un mop.

Edited by Freddy12, 02 June 2021 - 17:41.


#8
IulianLEV

IulianLEV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 28.07.2020

 EMPP, on 02 iunie 2021 - 14:55, said:

îl duci afară și cum vine înăuntru țac pe covor.nu?

scoți covorul afară să facă pe parchet
Naspa e ca am covor deschis la culoare

 Freddy12, on 02 iunie 2021 - 17:38, said:

Invata-l sa faca pe pet-pad(covorase absorbante). Catelul nu trebuie scos afara decat la 2 saptamani dupa termina  schema de vaccinare asta fiind dupa 3vaccinari. Se face primul vaccin la 6 saptamani, al doilea la 8 saptamani si al treilea la 12 saptamani. Inainte de fiecare vaccinare catelul trebuie deparazitat cu Drontal Puppy.
Petpadul are avantajul ca nu mai trebuie scos afara pe viscol ori ploaie ca sa se murdareasca ca un mop.
pai am doua vaccinuri , primul nu stiu ce e, al doile il scrie in canet Nobivac Puppy DP si urmatorul il are pe 11 06

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Primul e P adica Parvo, al doilea de DP adica Distemper(jigodie) +Parvo iar al treilea ar trebui sa fie DHPPI.

Attached Files



#10
IulianLEV

IulianLEV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 28.07.2020

 Freddy12, on 02 iunie 2021 - 19:35, said:

Primul e P adica Parvo, al doilea de DP adica Distemper(jigodie) +Parvo iar al treilea ar trebui sa fie DHPPI.
Multumesc mult de info , si paerea ta sa ii dau doar plicuri Pedigree Vital Protection? Ca de unde l am luat a zis sa pot si boabe, i am pus cateva de alea mici dar ia cate doua trei asa, si mi se pare ca mananca putin , in doua zlle a consumat un plic de ala mic la 2,50 lei sau asa mananca de putin cat de mic?

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 IulianLEV, on 02 iunie 2021 - 20:00, said:

si paerea ta sa ii dau doar plicuri Pedigree Vital Protection?

Măcar când e în creștere, ar fi recomandat să-i dai altceva decât jegul ăla de Pedigree. Ia-i niște boabe puppy, Taste of The Wild, sau ce îți face ție cu ochiul, respectă indicațiile de pe ambalaj. Având în vedere că e talie mică și mic, o să termine o pungă de 3kg de boabe în mai bine de-o lună, așa că costurile cu hrănirea sunt infime. Ieși mai prost cu plicuri Pedigree, care sunt cereale cu miros de carne decât cu hrană premium...

De consumat, nu consumă boabe cât timp îi dai hrană umedă, e normal, așa face orice câine. Lasă-l să facă foamea, mai mult de 24 de ore îți garantez că nu stă nemâncat, pe urmă o să mănânce normal.

Edited by SmurfK, 02 June 2021 - 20:39.


#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Eu am doi la fel, dar i-am luat la 4 luni, știau să facă pe covorașe absorbante, i-am ținut încă două luni în casă, când i-am scos afară s-au obișnuit imediat să facă afară. Cu toate acestea pe unul dintre ei îl scot foarte rar afară de asta tot timpul sunt două covorașe și doar acolo face. De când i-am luat niciodată nu s-a pus problema să facă pe unde îi taie capul, masculul are 11 ani și este castrat, femela are aproape doi ani și urmează a fi și ea sterilizată.

Ca hrană ai mei au ajuns la Canagan, hrană uscată cu un pic de hrană umedă amestecate, asta o dată pe zi și a doua oară pe zi doar hrană uscată, dacă le este foame mănâncă. Sfatul meu ar fi să-l înveți cu hrană uscată, dar vezi și tu ceva mai de domne ajută, acana, orijen și mai sunt, nu neapărat canagan, dar nici pedigree și nici alea care sunt doar marketing (royal canin, hills).

#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Da-i bobite RoyalCanin Shitzu Starter pana implineste 3 luni. Eventual,la inceput inmoaie bobitele in putina apa calduta. Dupa ce trece de 3 luni poti sa-i schimbi mancarea cu altceva ce ii place: petkult sau taste of the wild. Shitzulicii sunt mofturosi, nu mananca orice. Ai mei prefera petkult . Le-am dat si TOTW dar mancau in scarba si incepusera sa slabeasca.( Am uitat sa spun ca am preluat catelusa vecinei cu 5 pui nou nascuti).

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Si-a luat caine si crede ca e pisica...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate