Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cine decide necesitatea testarii inainte de un zbor international?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Pentru un zbor Romania - Germania cu Lufthansa cine decide daca este nevoie de testare covid inainte de zbor? Romania, Germania, compania aeriana sau toti?

Intreb fiindca citeam ca Germania nu mai cere teste de la persoane vaccinate dar nu mi-e clar daca nu sunt alti factori care sa impuna testarea.

#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Țara destinație, ea ar fi cea afectată.
Spre ex, Norvegia cere test PCR sau rapid făcut cu 24 h înainte de zbor.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca esti vaccinat complet, nu cred ca cere nimeni testare ( cel putin in UE).
Evident ca o eventuala testare o cere tara de destinatie.

Edited by pasilla, 01 June 2021 - 19:13.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Reformulez intrebarea: e suficient ca Germania sa te accepte fara test ca sa poti zbura acolo fara test (ca persoana vaccinata)? Sau mai sunt alte legi romanesti/aeriene/whatever care sa-ti ceara totusi test inainte de zborul din Romania?

Edited by dani.user, 01 June 2021 - 19:33.


#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
in principiu compania aeriana respecta regulile din tara de destinatie.
ca daca ajung acolo si tu nu corespunzi, raman cu tine amanet.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Aici sunt informații
https://www.mae.ro/t...conditions/3700

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Regulile sunt impuse de tara de destinatie, deci pentru a nu aparea probleme, la checkin trebuie sa prezinti testul PCR, recoltat cu cel putin 72h inainte.

Din pacate, dovada vaciinarii este recunosciuta f putin intre state, pana nu apare standardul pasaportului covid.

#8
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Restrictiile sunt dictate de tara de destinatie evident.
Au existat niste cazuri in care unele companii aeriene cereau totusi test de capul lor, deci aici trebuie intrebat la Lufthansa.
Sanse mici totusi sa ceara.
Romania nu are  nicio treaba cand pleci.

Edited by axisborn, 01 June 2021 - 19:43.


#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
E in linkul de mai sus

Dacă se utilizează serviciile de transport ale unei companii, aceasta are obligația de a verifica deținerea unei astfel de dovezi înainte de îmbarcare. În situația persoanelor care sosesc din zone speciale de risc de categoria 1 sau 2, dovada testării sau a vaccinării nu este suficientă, fiind obligatorie deținerea dovezii unei testări negative pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2.

#10
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 Adm, on 01 iunie 2021 - 19:27, said:

Regulile sunt impuse de tara de destinatie, deci pentru a nu aparea probleme,
1)la checkin trebuie sa prezinti testul PCR, recoltat cu cel putin 72h inainte.

2)Din pacate, dovada vaciinarii este recunosciuta f putin intre state, pana nu apare standardul pasaportului covid.

1)Daca nu se cere (si Germania nu cere acum), nu iti faci test decat daca vrei sa cheltui bani degeaba
2) Nu e chiar asa, e recunoscuta deja dovada in peste 10 tari, chiar pana la aparitia certificatului verde, care apropo e deja pus la punct, infrastructura e gata, testele s-au facut, 7 tari au inceput deja de astazi eliberarea certificatelor. Pana la 1 iulie trebuie sa fie gata toate tarile.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dani.user, on 01 iunie 2021 - 19:19, said:

Reformulez intrebarea: e suficient ca Germania sa te accepte fara test ca sa poti zbura acolo fara test (ca persoana vaccinata)? Sau mai sunt alte legi romanesti/aeriene/whatever care sa-ti ceara totusi test inainte de zborul din Romania?
Categoric, da.

Desi nu este cazul, pot fi si reglementari romanesti/companie aeriana.
De ex, nu poti intra in aeroport fara test, sau nu se permite accesul in avion, fara... basca rosie.

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

 pasilla, on 01 iunie 2021 - 19:12, said:

Daca esti vaccinat complet, nu cred ca cere nimeni testare ( cel putin in UE).
Evident ca o eventuala testare o cere tara de destinatie.

O, ba da. Tocmai ieri am zburat din Ro spre Spania, si la vreo 8 persoane le-a fost refuzata imbarcarea pe motiv de lipsa test PCR, desi erau vaccinati.

#13
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

 Ann0nyym0us, on 01 iunie 2021 - 20:01, said:


O, ba da. Tocmai ieri am zburat din Ro spre Spania, si la vreo 8 persoane le-a fost refuzata imbarcarea pe motiv de lipsa test PCR, desi erau vaccinati.

Pai Spania inca nu primeste doar cu vaccin fara test, pe cand Germania si alte vreo 10 tari da.

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
In Spania sunt alte condiții

Începând cu data de 23 noiembrie 2020, toate persoanele care călătoresc în Spania, pe cale aeriană sau maritimă, provenind din zone/state cu risc epidemiologic ridicat trebuie să prezinte un test molecular (PCR) cu rezultat negativ pentru infecția cu virusul SARS-CoV-2, care să fie efectuat cu maxim 72 ore anterior intrării pe teritoriul spaniol.

https://www.mae.ro/t...conditions/3747


Pt Germania scrie clar pe site-ul mae

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Deci ce stiu la momentul asta ,desi alt coleg ma contrazicea vehement(bangheala-n stho aiurea)-   Chiar daca sant vacinat full(2 reprize) in Uk si am documente doveditoare pot pleca in Ro.  In Ro e bine si ma lasa aiurea-n gara(aka fara carantina si shit).  CAND ma intorc,desi am fost vaccinat de NHS britanic si documentat,in aeroport trebuie sa platesc o testare rapida. CHIAR DACA SANT FULL VACCINATED!!!Cu documente emise de ei!!!  Si testarea aia e intre 120 si 220 pounds,depinde de noroc!

#16
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010

 axisborn, on 01 iunie 2021 - 19:45, said:


1)Daca nu se cere (si Germania nu cere acum), nu iti faci test decat daca vrei sa cheltui bani degeaba
2) Nu e chiar asa, e recunoscuta deja dovada in peste 10 tari, chiar pana la aparitia certificatului verde, care apropo e deja pus la punct, infrastructura e gata, testele s-au facut, 7 tari au inceput deja de astazi eliberarea certificatelor. Pana la 1 iulie trebuie sa fie gata toate tarile.
Eu am dormit acum cateva zile(23/24.05) Germania, si la hotel nu mi-a fost recunoscuta hartia cu vaccinul, care am primit-o in Romania. Ma primit sa dorm in hotel, pentru ca eram in tranzit, dar mi-a spus ca ar fi trebuit PCR, oricum. Deci Germania inca nu e intre cele 10 tari de care pomenesti.

#17
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Adm, on 01 iunie 2021 - 19:27, said:

Regulile sunt impuse de tara de destinatie, deci pentru a nu aparea probleme, la checkin trebuie sa prezinti testul PCR, recoltat cu cel putin 72h inainte.

Din pacate, dovada vaciinarii este recunosciuta f putin intre state, pana nu apare standardul pasaportului covid.
O zburat fie-mea a mica in Austria acum o saptamana.
Certificatul de vaccinare o fost suficient.
Si la imbarcare, si la aterizare pe Schwechat.

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 nico99900, on 01 iunie 2021 - 21:36, said:


Eu am dormit acum cateva zile(23/24.05) Germania, si la hotel nu mi-a fost recunoscuta hartia cu vaccinul, care am primit-o in Romania. Ma primit sa dorm in hotel, pentru ca eram in tranzit, dar mi-a spus ca ar fi trebuit PCR, oricum. Deci Germania inca nu e intre cele 10 tari de care pomenesti.
Și dacă-ți cerea basca roșie, însemna că toată Germania cere basca roșie? În topic e vorba de cerințele legale, ca un motel de la poplaca are pretențiile lui, e treaba lui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate