Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

"Pan Am"

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostNinja, on 01 iunie 2021 - 15:18, said:

Ca tot sintem pe val, cine a mai zburat cu companii aeriene care nu mai exista astazi?

Personal, doar doua: NW/NWA (Northwest, sau Northworst, dupa porecla) si US/AWE (US Airways).
Tarom

#20
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdjl, on 01 iunie 2021 - 14:43, said:

Cu alte ocazii am mai spus că sunt avionofob, adică că nu m-aş sui în avion pentru că vreau să fiu sigur că ajung întreg la destintaţie.


In primul rand nu cred ca exista acest cuvant: avionofob
In al doilea rand, nici cand treci pe zebra nu esti sigur ca ajungi intreg pe partea cealalta a strazii....   Cred ca stii ca avionul este considerat cel mai sigur mijloc de transport.

#21
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostDihorul Razboinic, on 01 iunie 2021 - 16:11, said:

La goluri de aer prea mari, avionul se poate intoarce pe spate si te simti chiar OK.
N-am avut probleme de genul de-a lungul aproape 1 mil km desi as fi vrut sa vad cum e senzatia...

Attached Files


Edited by Ninja, 02 June 2021 - 16:12.


#22
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Omul cred ca trola sau glumea, turbulentele nu pot intoarce un airliner pe spate iar daca ajungi in stadiul ala situatia e nasoala rau.

#23
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pai nu, dar il intoarce pilotul ca sa se aplice g-urile in directia corecta (spre picioare).

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de ce discutam ieri: azi a avut loc un posibil accident pe calea ferata, pentru ca o "sageata albastra" a ramas fara frane... Din fericire nu a fost nimeni ranit, dar nu se stie cat ne mai tine morocul.

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
pai de aia sunt sageti, ca sa nu aiba frane. :) Le lansezi si basta :)

#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005

View PostDihorul Razboinic, on 02 iunie 2021 - 20:34, said:

Pai nu, dar il intoarce pilotul ca sa se aplice g-urile in directia corecta (spre picioare).

Dragul meu, lucrez in domeniu, deci ai incredere cand iti zic ca tampenie mai mare n-am auzit. Avioanele de pasageri nu zboara pe spate, iar golurile de aer nu exista. Ce simtiti e senzatia de cadere dintr-un curent puternic descendent. Dar atmosfera in sine are aproximativ aceeasi densitate, de fapt, orice elev de liceu ar trebui sa poata argumenta de ce.

#27
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pai si cand incepi sa cazi nu simti o forta einsteiniana ca in lift care te intuieste in sus? Posted Image Ala-i g-ul.

Edited by Dihorul Razboinic, 03 June 2021 - 23:22.


#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Cred ca ala din fizica ce s-a ocupat cu forte a fost Newton. Einstein era preocupat mai mult de energie si materie.
Oricum, poate n-am inteles ce voiai sa zici prin "se poate intoarce pe spate". Caz in care poti chiar sa desenezi o ilustratie, daca cuvintele nu lamuresc suficient.

#29
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Cred ca ceva ce se intampla aici , adica inverted, se refera

#30
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005
Daca mai ai treizeci de secunde rabdare afli direct din linkul tau de ce nu se intampla treaba aia.

#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ce aţi deviat de la subiect măi colegilor.   :)

#32
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
Daca mai aveati rabdare pana aproape de final aflati ca filmul e bazat pe cateva fapte reale din pacate:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Df-UGtdGryU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[OnTopic] Am zburat cu Qatar la Business Class si este o experienta frumoasa, pacat ca au fos doar 4 ore si ceva.

Edited by vestale, 04 June 2021 - 21:02.


#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,911
  • Înscris: 03.12.2005

View Postvestale, on 04 iunie 2021 - 20:54, said:

Daca mai aveati rabdare pana aproape de final aflati ca filmul e bazat pe cateva fapte reale din pacate:

Vorbim de 20 de secunde de zbateri ale unor muribunzi. Cu greu ii poti zice un succes cat timp in acelasi minut s-au lovit de ocean. Cu atat mai putin sa se intample in mod curent.

#34
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View Postvestale, on 04 iunie 2021 - 20:54, said:

[OnTopic] Am zburat cu Qatar la Business Class si este o experienta frumoasa, pacat ca au fos doar 4 ore si ceva.
Narrow body sau wide body?

#35
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,264
  • Înscris: 24.11.2002
@sebulbus  Lucru dat imposibil de d-voastra s-a intamplat, ca a fost in conditii speciale e altceva.
@Ninja: Narrow, A320. Nu stiu cum mai stau acum cu dotarile, dar in acel moment erau asemanatoare cu cele de la wide body.

#36
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Full flat-ul de la widebody e de nepretuit pe distante mari Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate