Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

"Pan Am"

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Cu alte ocazii am mai spus că sunt avionofob, adică că nu m-aș sui în avion pentru că vreau să fiu sigur că ajung întreg la destintație. Și am ceva cu avioanele pentru că au contribuit la distrugerea sistemului feroviar, eu fiind de mic pasionat de trenuri și plăcându-mi să merg cu trenul. Dar nu pot să nu apreciez strălucirea zborurilor de altădată. Unele nu erau chiar ieftine, dar când aveai parte de zbor, senzația care te înconjura era probabil ceva special. Una dintre acele companii a fost "PanAm". Câteva despre ea în videoclipurile de mai jos.
În anul 1971 au avut ceva zboruri și pe la noi. În vară.
A fost una dintre companiile care au împins barirerele. Pe vremuri companiile, de stat sau private forțau barierele pentru a depăși limitele, lucru care nu mai e așa de vizibil azi (nu zic că nu se întâmplă, că poate se întâmplă, dar nu am eu cunoștiințe).
Iar parte din filmulețe astea vechi sunt pline de spirit de voioșie, de speranță, îți dau senzația unui viitor mai bun. Acum ne bucurăm  mai ușor de unele lucruri, că au devenit mai accesibile, dar senzația aia de viitor luminos și glorios nu mai e.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9gZwqTaLB4Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VcgoUSs5WCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/l7P63MneJ7o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OFQG1akUHVQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KkTTgaTKm5Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dlSbDXwzGmk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdjl, on 01 iunie 2021 - 14:43, said:

nu m-aş sui în avion pentru că vreau să fiu sigur că ajung întreg la destintaţie.
Garantia aia nu o ai cu niciun mijloc de transport motorizat, ba nici chiar cu bicicleta...

#3
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014

View Postdjl, on 01 iunie 2021 - 14:43, said:

... sunt avionofob, adică că nu m-aş sui în avion pentru că...

Vei spune asta pana vei urca prima oara in avion, vei vedea cum se face lumea tot mai mica si te vei pierde in peisajul cu nori, pamant, etc. Apoi vei vrea sa calatoresti doar cu avionul.

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostiZet, on 01 iunie 2021 - 14:57, said:

Apoi vei vrea sa calatoresti doar cu avionul.
...pana vei prinde niste goluri de aer, turbulente sau furtuni si te zgaltana de sari de pe scaun. Been there, done that.

#5
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

View Posttehnics, on 01 iunie 2021 - 15:02, said:

...pana vei prinde niste goluri de aer, turbulente sau furtuni si te zgaltana de sari de pe scaun. Been there, done that.
alea mici mi-au placut, de obicei erau funny. la alea mai mari te simteai ca intr-un carusel.

#6
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014

View Posttehnics, on 01 iunie 2021 - 15:02, said:

...pana vei prinde niste goluri de aer, turbulente sau furtuni si te zgaltana de sari de pe scaun. Been there, done that.

Am nimerit niste goluri de aer, insa nu grave. Desi am rau de miscare, mi-au placut (probabil si din cauza/datorita faptului ca ma aflam la primul zbor). Dupa am avut doar zboruri line si m-am axat pe priveliste.

#7
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
Ca tot sintem pe val, cine a mai zburat cu companii aeriene care nu mai exista astazi?

Personal, doar doua: NW/NWA (Northwest, sau Northworst, dupa porecla) si US/AWE (US Airways).

#8
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 03.04.2013

View Postdjl, on 01 iunie 2021 - 14:43, said:

Cu alte ocazii am mai spus că sunt avionofob, adică că nu m-aş sui în avion pentru că vreau să fiu sigur că ajung întreg la destintaţie.

View PostKarhu, on 01 iunie 2021 - 14:54, said:

Garantia aia nu o ai cu niciun mijloc de transport motorizat, ba nici chiar cu bicicleta...

Este cel mai sigur mijloc de transport.

View PostNinja, on 01 iunie 2021 - 15:18, said:

Ca tot sintem pe val, cine a mai zburat cu companii aeriene care nu mai exista astazi?

Personal, doar doua: NW/NWA (Northwest, sau Northworst, dupa porecla) si US/AWE (US Airways).
Am zburat si eu cu Northwest, 1997. Adrenalin rush, frate. Dar haiosi. Parca as mai face o tura.

Si cu Swissair. 1993. Misto bluzitele alea in picatele.... Misto, prima data cand am zburat LH si prima data cand am auzit in difuzoare in aeroport  "paziti-va bagajele" (Zurich). Eram noi, radeam ca prostii prea tare....

Edited by viotl, 01 June 2021 - 15:23.


#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Este fascinant, cel putin asa am considerat la primul zbor. Asta legat de fobia de a sta in aer intr-o masinarie aflata in miscare pe care am avut-o si eu.
Am zburat pe o distanta extrem de mica, pana la Cluj. Avionul, unul rusesc cu motoare cu elice. Se zgoduia din toate inchieturile la plecare cand isi ambala motoatele in capul pistei. La imbarcare, am dat dovada de toate politetea din lume si i-am lasat pe toti sa urce. In mintea mea era ca voi prinde un loc "mai in spate". Rezultatul a fost exact contrar. Am gasit ultimul loc liber in spatele cabinei pilotilor. Asa se intampla cand nu sti cum merg lucrurile atunci cand nu ai de ocupat un loc fix.

Cand a decolat, nu se poate asemana cu nimic senzatia de tintuire a spatelui de scaun. Te lipesti de spatar.
Apoi, in cateva minute am fost deasupra Carpatilor. Ce sa mai zici! Ce priveliste. Pacat ca atat de scurt.
Cand s-a apropiat de pista aeroportului din Cluj, tot mai jos si mai jos, incat vedeam firele de iarba si dintr-o data a aparut betonul pistei.
Mare meserias pilotul, a pus rotile pe pista in primii cca. 100 de metri.
Cand s-a oprit, atat de entuziasmat am fost ca am aplaudat. Se uita lumea la mine. Mi-am dat seama ca eram cumva penibil, insa si ei, restul de pasageri, au inteles ca eram la primul zbor.

@djl, ia-ti tot ce crezi ca este nevoie sa-ti iei, curaj, o tuica, o bere, o ceva inainte de zbor si zboara.
Ar fi pacat sa nu incerci senzatia. Sunt sanse extrem de mari sa devii cumva dependent de starea de bine pe care ai s-o incerci.

#10
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View Postviotl, on 01 iunie 2021 - 15:34, said:

Am zburat si eu cu Northwest, 1997. Adrenalin rush, frate. Dar haiosi. Parca as mai face o tura.
Clar. Spre deosebire de toata lumea, mie chiar imi plac mamaie de la companiile aeriene americane. Sint mucalitePosted Image

Ai prins ceva TWA sau Eastern?

View Postaddumi, on 01 iunie 2021 - 15:45, said:

@djl, ia-ti tot ce crezi ca este nevoie sa-ti iei, curaj, o tuica, o bere, o ceva inainte de zbor si zboara. Ar fi pacat sa nu incerci senzatia. Sunt sanse extrem de mari sa devii cumva dependent de starea de bine pe care ai s-o incerci.

djl nu zboara decit cu avioane cu motor cu piston si airframe de lemnPosted Image

Edited by Ninja, 01 June 2021 - 15:56.


#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,727
  • Înscris: 03.12.2005
AN2 se pune? In picioare, in spate. Cu usa deschisa.

#12
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002

View Postsebulbus, on 01 iunie 2021 - 16:04, said:

AN2 se pune? In picioare, in spate. Cu usa deschisa.

Acum stim in sfirsit cine e adevaratul D.B. Cooper Posted Image

#13
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
La goluri de aer prea mari, avionul se poate intoarce pe spate si te simti chiar OK.

Cele mai sigure mijloace de transport sunt sarma, fibra optica si liftul. Mai greu cu digitalizarea...

#14
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postdjl, on 01 iunie 2021 - 14:43, said:

Cu alte ocazii am mai spus că sunt avionofob, adică că nu m-aș sui în avion pentru că vreau să fiu sigur că ajung întreg la destintație.
Statistica spune ca ai sanse sa mult mai mari sa mori intr-un accident de masina/autocar decat de prabusirea unui avion.
Eu daca as fi in locul tau nu  mi-as face griji de singuranta in avion ci de alta chestia mai nasoala pe care nimeni nu ti-o spune cand urci in avion:
Daca ai rau de viteza sau de inaltime si daca la viteze mari ai vertij .
Aia sa te preocupe cand esti in avion.

Apropos: daca ai rau de avion, atunci ai rau si de masina cand esti pe scaunul din dreapta(cand masina face viraje), ai rau si de mare (de la senzatia de tangaj al vaporului)

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
De vazut asta pt cei care au dubii

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ag0V_xSGZuc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JYAq-7sOzXQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Am un prieten, sofer profesionist, care a condus de la ATV la tir cu remorca, si totusi ii e frica sa se suie intr-un avion. Prefera sa faca 3 zile cu masina pana in Spania sau UK decat 3 ore cu avionul. Culmea e ca fii-su e student la Aeronave, la Brasov :P

#17
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.11.2002
@djl In ultimii 15 de ani s-a murit in Romania in accident feroviar, dar in avitia civila comerciala din fericire nu. Mai vezi cateva reportaje pe la Romania te iubesc si nu iti mai vine sa te mai urci in tren. La noi se prabusesc podurile feroviare. De bine/de rau in aviatie regulile in general sunt mult mai stricte, verificarile la fel, dar se pot acumula mai multi factori si acolo.
Poate pentru acei ani era ceva Pan Am, pentru ca putini erau cei care isi permiteau sa zboare, uite un filmulet , cam vechi, e drept, unde era nivelul acum 2 ani la ce inseamna special.

Apropo pentru Iasi - Tokyo imi poti spune de la ce peron pleaca trenul si saptamani fac?

#18
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Nu mai ajungi intreg? Mai arunca si tu un ochi pe niste statistici, inainte de pandemie au fost si 200.000 de zboruri efectuate intr-o zi la nivel mondial!
La un moment dat au fost aprox 20.000 de avioane simultan in aer.
Calculeaza cate sunt intr-un an si catre accidente aviatice sunt...si fa un raport acolo.

View Postvestale, on 01 iunie 2021 - 21:29, said:



Apropo pentru Iasi - Tokyo imi poti spune de la ce peron pleaca trenul si saptamani fac?

Peronul de Moscova, apoi  transsiberianul, apoi...mai vezi :))

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate