Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Matematica distractiva pentru copilul meu ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Incerc sa nu o lungesc. Sunt de parere ca in viata ai nevoie de un singur lucru si atat, de matematica. In rest poti sa fi blana la orice alt capitol din viata, atata timp cat sti matematica poti sa faci orice in viata mai apoi, pe cand daca esti bun pe alt domeniu esti cam limitat la acel domeniu.

Asa incat, vreau sa o invat pe fiica mea matematica, sa o fac sa ii placa matematica mai exact. Am incercat sa o atrag spre domeniul asta prin sah, exercitii de logica, de gandire, nu pot sa zic ca a mers excelent. Ei ii place mai mult sa citeasca carti. Ma gandeam sa incerc poate exista ceva carti orientate mai spre partea asta reala, stiti ceva? Cineva imi recomandase sa caut ceva carte cu viata lui Einstein ca poate gaseste lucruri interesante acolo si doreste sa le descopere mai departe. Ce parere aveti ?

De preferat a nu se posta comentarii de genu "daca nu te-ai nascut pentru asta nu poti sa devi oricat ai incerca". E adevarat ca mie profa mea de mate mi-a zis ca eu am fost nativ talentat la asta insa vreau sa cred ca si cineva care isi doreste si munceste in directia asta poate sa reuseasca.

Astept idei practice, orice activitati care credeti ca pot sa ii dezvolt latura asta. Vorbim de copil de clasa 4.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
daca la aceasta varsta n-o atrage matematica este cam greu. poti face este s-o inteleaga si astfel sa-i placa mai mult

#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,610
  • Înscris: 12.06.2010
Fii, stii, devii... Un i + inca un i + inca un i= 3i. Mai e un e, dar trebuie sa-l descoperi singur. La varsta ei se recomanda lectura: 1001 de nopti, Cei trei muschetari, Salambo. Sau muzica. O partitura e la fel de grea ca o problema de matematica. Trebuie sa gasesti ce-i place sa citeasca si de acolo sa o ghidezi subtil in directia pe care o vrei.

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Sunt o multime de carti de matematica si stiinte pentru clasa a 4-a, n-ai decat sa iei la rand oferta unei librarii fizice sau online, sa alegi cateva titluri si sa vezi daca o atragi. Poti sa mai incerci sa o pui sa rezolve exercitii date la Cangurul in anii trecuti. Vezi aicice materiale ofera.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Lasa copilul sa evolueze spre ce ii place lui, nu spre ce iti place tie.
Si cititul dezvolta creierul foarte mult.

Edited by Friskey, 31 May 2021 - 22:19.


#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,507
  • Înscris: 30.10.2003
Faci o cautare de comori cu exercitii de matematica.

De exemplu, de la usa faci la dreapta (bagi un exercitiu) pasi.

Sau A=1, B=2 ....

Urmatorul indiciu se afla in _ _ _ _ _ _ _

si dai un set de exercitii  in care sa afle locul respectiv.

Va fi mai multa munca pentru tine, dar dupa aia nu mai scapi de fiica-ta. Mai ales daca comoara e din ciocolata. A fost o vreme in care fiu-miu ma batea la cap non stop sa-i mai fac o cautare de comori. Vroia sa manance ciocolata :D

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Sunt de parere ca in viata ai nevoie de un singur lucru si atat, de matematica.
O conceptie idio aiurea. In viata trebuie sa faci ce iti place.
Ca sa ai o idee cat de bun sunt la matematica : inca din generala, profa evita sa ma scoata la tabla pentru ca stia ca pierde timpul, atat ea cat si eu iar testele examenele le-am luat "pe romaneste". Azi castig de X ori mai mult decat profa de mate facand ceea ce imi place :)  

Si da, inca sunt praf la matematica ... Cand deja apar litere in matematica, pentru mine devine ceva abstract

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 alexandersch, on 31 mai 2021 - 21:28, said:

Incerc sa nu o lungesc. Sunt de parere ca in viata ai nevoie de un singur lucru si atat, de matematica. In rest poti sa fi blana la orice alt capitol din viata, atata timp cat sti matematica poti sa faci orice in viata mai apoi,
cum schimbi o garnitură la un robinet: cu integrală sau cu derivată?

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003

 DaculScoril0, on 01 iunie 2021 - 00:46, said:

cum schimbi o garnitură la un robinet: cu integrală sau cu derivată?
Daca respectivul chiar intelege ce-i cu integrala si derivata aia, nu doar aplica un sablon, va sti cu siguranta sa umble la un robinet. Are cap.

#10
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
faci ca nasi-miu, il duci la cercuri de mate, ii dai exercitii cu bunica pentru ca a fost profa de mate la gimnaziala si acasa ii dai 3 culegeri de exercitii

#11
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Incearca sa o antrenezi in jocuri care presupun gindire analitica gen sah, lego, etc. Fii alaturi de copil si construieste impreuna cu el "directia drumului" pe care sa-l urmeze fara sa-i limitezi libertatea de a alege!Trebuie sa-ti sacrifici din timpul tau pentru a fi mai mult impreuna cu copilul.

#12
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,247
  • Înscris: 27.07.2006
Pleci de la o premiza corecta - matematica este in tot ce ne-nconjoara, dar o aplici gresit in cazul copilului tau.
Ca orice alt domeniu ce presupune anumite inclinatii, trebuie sa te nasti cu ceva in plus fata de majoritate. Matematica se invata pana la un punct - ceea ce facem cu totii la scoala. Dar de aici si pana la medalia Fields...
Un sfat sincer, de parinte: las-o in pace. N-o obliga mai mult decat primeste la scoala. Nu te ambitiona sa-ti faci copilul nefericit, posibil sa te urasca toata viata. Nu intra in categoria parintilor toxici.

Cu toata modestia: am luat bacul la mate datorita colegei din fata mea. Da, se intampla demult, inainte de camere 😀. Apoi am facut medicina..

Dar stiu suficienta "matematica" sa nu ma tepuiasca micul meserias cand imi masoara necesarul de faianta.

Edited by ergon, 01 June 2021 - 07:11.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Sunt putini copiii care au înclinație spre matematica, restul (care au note bune la mate) sunt conștiincioși și invata/lucrează suplimentar.
Alții sunt talentați la sport, limbi străine, muzica, etc.
Lasă copila în pace, nu ii baga matematica pe gat cu forța, va ajunge sa deteste aceasta materie.
Tu cum ai fi reacționat dacă părinții te-ar fi obligat sa înveți pentru o materie/disciplina cu care nu aveai nicio tangenta?

#14
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 02.11.2016

 alexandersch, on 31 mai 2021 - 21:28, said:

De preferat a nu se posta comentarii de genu "daca nu te-ai nascut pentru asta nu poti sa devi oricat ai incerca".

Nu zice nimeni ca nu se poate, oricine poate invata matematica de liceu, de aia e si bagata la toti, mai departe e mai greu (facultate si alte nivele), unde nu poti s-o trimiti doar de dragul de a sti mate ca o s-o ajute in viata ..
Las-o pe ea sa exploreze, sa-si gaseasca placerile, poate-i place fizica,chimia,limbile straine, nu-i nicio problema grava daca nu iubeaste matematica daca vrea sa mearga in alta directie .

#15
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 alexandersch, on 31 mai 2021 - 21:28, said:

...
Astept idei practice, orice activitati care credeti ca pot sa ii dezvolt latura asta. Vorbim de copil de clasa 4.
Păi la voi, la clubul ăla al supermegadotaților, nu aveți pe cineva cu vreo sugestie?
Ia-o cu ușurica, pentru început. Gen, ce turație poate avea la 130 km/h (pe autostradă) un motor de 1 litru într-a 6-a. Apoi pune-o să facă conversia motorului în cm3...

#16
Devanu

Devanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 22.08.2007
Autor, de ce nu incerci sa inveti limba romana inainte de a impune ceva copilului?

Semnat de cineva care are salariul cat 4-5 profesori de matematica de aceeasi varsta cu mine si care a luat 6.60 la proba de mate de la bac.

Edited by Devanu, 01 June 2021 - 19:16.


#17
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 alexandersch, on 31 mai 2021 - 21:28, said:

Incerc sa nu o lungesc. Sunt de parere ca in viata ai nevoie de un singur lucru si atat, de matematica.

Eu sunt de parere ca de fapt doar deschizi topicuri cu potential de trolleala pentru amuzamentul propriu. De cand dracu' a devenit matematica cel mai important lucru in viata (in afara cazului in care chiar iti faci o cariera bazata pe asta si esti implicit, pasionat)? Pentru calcule simple exista aritmetica si pentru orice altceva s-au inventat computere, nu e nevoie sa faci performanta cu pixul pe hartie.

#18
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
pai matematica nu inseamna doar adunari si scaderi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate