Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Conversie .mkv pt. streaming local

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Încerc să convertesc niște dvd-uri Disney într-un format care să funcționeze și în VLC, și în FireFox și și pe Playstation, folosind Jellyfin (cu dlna activat).

DVD ripping-ul îl fac pe Windows, cu MakeMKV și am folosit VidCoder pt. conversia la .mp4 cu trackurile engleză și română precum și cu subtitrările en/ro incluse
în fișier.
Attached File  VidCoder.png   67.85K   18 downloads

În VLC totul merge perfect: pot selecta pista audio, pot selecta subtitrarea.
Dar în FireFox n-am subtitrare - Jellyin face transcoding că nu există codec pt. subtitrări!?!
Attached File  stream_FF.png   246.57K   19 downloads

PS3 vede serverul media, vede filmele dar:
  • în cazul unui film mp4 cu subtitrare în fișier .srt - se plânge că e corupt
  • restul filmelor cu audio si subtitrări incluse în mp4 nu au nici audio nici subtitrări - din logurile la Jellyfin pare a fi acceași treabă: codecul de subtitrări

Quote

[2021-05-31 18:56:30.885 +03:00] [INF] [48] Emby.Dlna.ContentDirectory.ContentDirectoryService: Not eligible for DirectPlay due to unsupported subtitles
[2021-05-31 18:56:30.887 +03:00] [INF] [48] Emby.Dlna.ContentDirectory.ContentDirectoryService: Not eligible for DirectStream due to unsupported subtitles
[2021-05-31 18:56:30.890 +03:00] [INF] [48] Emby.Dlna.ContentDirectory.ContentDirectoryService: Profile: "Sony PlayStation 3", Path: "D:\Video\movies\Monsters Inc (2001)\Monsters Inc (2001).mp4", isEligibleForDirectPlay: False, isEligibleForDirectStream: False

Mi-e clar că ceva nu fac bine dar nu știu ce. Ce setări să aleg în VidCoder / Handbrake ca să funcționeze.

Mulțumesc.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Pare ca subtitrarea nu este convertita corect. Acum vreo 20 ani converteam DVD-urile in fisiere avi iar fisierele vobsub sau idx erau corectate manual ca programul ocr nu recunostea toate literele si solicita sa fac corectia. Nu mai tin minte ce aplicatie foloseam atunci ( Virtualdub?) dar subtitrarea imi manca o groaza de timp.
Deschide subtitrarea cu Subtitle Edit si vezi ce spune.
Ia o subtitrare la intamplare de pe net si vezi daca da aceleasi erori. Subs.ro

Edited by Leo2006, 31 May 2021 - 20:41.


#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Subtitrarea la DVD era sub forma de poze last time I checked.

#4
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003

View Postdani.user, on 31 mai 2021 - 20:50, said:

Subtitrarea la DVD era sub forma de poze last time I checked.

Dap. Și ia o grămadă de timp să fixezi subtitrările în Subtitle Edit.
Mai citind topicuri legate de Jellyfin s-ar putea să fie și o pb. de configurari/profile în Jellyfin. Sau chiar bug(uri).

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002

View Postdani.user, on 31 mai 2021 - 20:50, said:

Subtitrarea la DVD era sub forma de poze last time I checked.
da, si exista un program care-ti arata toate literele care le intalnea ca apoi sa le recunoasca din poze si sa ripeze subtitrarea in format text.

mai comod e sa cauti subtitrarea gata ripata pe net, ca acu se gasesc mai toate. eventual sa o potrivesti cu subtitleworkshop (ctrl+d pt delay si ctrl+b si pui cand incepe prima replica din film si apoi ultima, astea-s cele mai importante tool-uri).

#6
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
În weekend am mai frecat problema. Am încercat și Emby: merg filmele în format mp4 cu subtitrări în FF dar nu merg pe PS3. M-am jucat cu formatele direct în Handbrake, inclusiv formatul dedicat pt. PS3 și tot n-am avut succes.
Mă tot gândesc dacă nu e ceva setare magică prin Jellyfin - eventual prin profile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate