Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Puiandru porumbel cazut gasit

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,123
  • Înscris: 21.05.2019
Salut. Am gasit un puiandru de porumbel ce a cazut de pe un bloc, nu stie sa zboare cel mai probabil. Aripile si le misca, gherutele la fel. Dar nu poate sta in picioare. Incearca sa dea din aripi, dar neputand sta in picioare isi pierde echilbrul. L-am luat in casa, nu are semne de boala, sau rani, manaca bea apa. Arata foarte bine, icnearca sa zboare dar nu poate Posted Image si nu l-am lasat afara sa l manance pisicile. Cel mai probabil un minut daca mai intarziam era deja cina ptr o pisica ce era in zona...

Am fost la veterinar, si doctorul mi-a recomandat sa l tin vreo saptamana sau 2 in casa, ca isi va reveni...Ceva sfaturi? Eu nu ma pricep dar nici sa l las sa moara nu ma lasa sufletul...

Edited by silcar, 31 May 2021 - 13:08.


#2
Ru-Warrior

Ru-Warrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 12.08.2017
sa il pui la geam
poate vin parintii dupa el

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
si eu am salvat doi anul trecut, unul cu piciorul rupt si altul din gura unei pisici. s-au vindecat si si-au luat zborul.
tine-l intr-o cutie cateva zile, la lumina, pune-i niste servetele mototolite. da-i apa si mancare, boabe de porumb, grau, floarea soarelui. il mai scoti din cutie sa incerce sa zboare din cand in cand. in doua saptamani e gata sa isi ia zborul.

Edited by laffin, 31 May 2021 - 13:29.


#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015
Yup, se va vindeca, va creste si va pleca
Daca vrei iti dau un subiect pe F/book al unei prietene care a vindecat un porumbel de la o fractura

#5
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,123
  • Înscris: 21.05.2019

 laffin, on 31 mai 2021 - 13:28, said:

si eu am salvat doi anul trecut, unul cu piciorul rupt si altul din gura unei pisici. s-au vindecat si si-au luat zborul.
tine-l intr-o cutie cateva zile, la lumina, pune-i niste servetele mototolite. da-i apa si mancare, boabe de porumb, grau, floarea soarelui. il mai scoti din cutie sa incerce sa zboare din cand in cand. in doua saptamani e gata sa isi ia zborul.

Asa il tin...asa mi a zis si doctorita, ca intr-o saptamana sau doua isi revine...Eu sper...Nu m-a lasat sufletul sa l las sa l manance pisicile...Sper sa isi recapete echilibrul. El neputand zbura, ca nu se tine pe picioare...si din ce am vazut ptr zbor, au nevoie de forta in gherute.

 Tsunnnami, on 31 mai 2021 - 13:30, said:

Yup, se va vindeca, va creste si va pleca
Daca vrei iti dau un subiect pe F/book al unei prietene care a vindecat un porumbel de la o fractura
Te rog. Al meu fractura nu cred ca are, desi a cazut...pe ciment, insa probabil o fi dat din aripi si i-o mai fi atenuat cazatura. Si era cu cracii in sus cand l-am gasit, deci nu a cazut pe picioare...
Si arata foarte bine, misca gherutele dar nu are echlibru...Doctorul a zis ca ar trebui sa isi revina...Acum eu sper...

Edited by silcar, 31 May 2021 - 13:38.


#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008

 ruzgar, on 31 mai 2021 - 13:27, said:

sa il pui la geam
poate vin parintii dupa el

dezvolta,poate deveni f interesant,,ai de mineeeee

#7
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Chiar asa, (v)ai de tine.
Ce sa dezvolte? Si-a spus omul parerea. Tre' sa il iei la misto?

Edited by addumi, 31 May 2021 - 14:34.


#8
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
O fi facut o gluma colegu cu lasatul sa-l ia parintii.

Astia se inmultesc in limita resurselor disponibile, nu sunt pe cale de disparitie, de ce ai aduna asa ceva de pe strada?
Daca era un sobolan, ai fi facut la fel? Porumbeii mai sunt numiti si sobolanii cerului, se inmultesc, mai ales unde e mancare, distrug totul in jur etc.

Edited by Notsure, 31 May 2021 - 14:39.


#9
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
Atunci sa-i ia beregata, asta propui? Ciulama. Incomparabil mai multa mizerie fac oamenii...si sunt si urati. Macar porumbei sunt frumosi.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,567
  • Înscris: 13.06.2004

 Notsure, on 31 mai 2021 - 14:38, said:

O fi facut o gluma colegu cu lasatul sa-l ia parintii.

Astia se inmultesc in limita resurselor disponibile, nu sunt pe cale de disparitie, de ce ai aduna asa ceva de pe strada?
Daca era un sobolan, ai fi facut la fel? Porumbeii mai sunt numiti si sobolanii cerului, se inmultesc, mai ales unde e mancare, distrug totul in jur etc.

Pentru că şi dacă tu ai suferi ai dori să te ajute cineva.

#11
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007

 silcar, on 31 mai 2021 - 13:38, said:

Asa il tin...asa mi a zis si doctorita, ca intr-o saptamana sau doua isi revine...Eu sper...Nu m-a lasat sufletul sa l las sa l manance pisicile...Sper sa isi recapete echilibrul. El neputand zbura, ca nu se tine pe picioare...si din ce am vazut ptr zbor, au nevoie de forta in gherute.


Te rog. Al meu fractura nu cred ca are, desi a cazut...pe ciment, insa probabil o fi dat din aripi si i-o mai fi atenuat cazatura. Si era cu cracii in sus cand l-am gasit, deci nu a cazut pe picioare...
Si arata foarte bine, misca gherutele dar nu are echlibru...Doctorul a zis ca ar trebui sa isi revina...Acum eu sper...

nu are forta ca e mic, dar va creste repede si va prinde puteri.
stai linistit ca primul porumbel pe care l-am salvat a avut piciorul rupt ca a cazut de pe bloc, ii atarna, i l-am prins cu doua bete de  chibrit si banda izoler si in doua saptamani era sudat, putea mergea bine cand si-a luat zborul.
atata doar nu cred ca stie sa bea apa din recipient, trebuie sa-i dai tu cu o lingura, pui apa in lingura si il bagi cu ciocul pe margine sa simta gustul. eu asa am facut si apoi cand vedea lingura se gudura.

Edited by laffin, 31 May 2021 - 16:11.


#12
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 ruzgar, on 31 mai 2021 - 13:27, said:

sa il pui la geam
poate vin parintii dupa el

Păi da, îl iau in ciuș si l duc acasă. :D

 kesarion111, on 31 mai 2021 - 14:48, said:

Atunci sa-i ia beregata, asta propui? Ciulama.

E prea mic pt ciulama, da l încolo si nu poti face doar din unul singur, îți trebuie 4-5.

#13
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 silcar, on 31 mai 2021 - 13:07, said:

Ceva sfaturi? ...
Uite: https://youtu.be/xPU8OAjjS4k?t=30

#14
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,123
  • Înscris: 21.05.2019

 Notsure, on 31 mai 2021 - 14:38, said:

O fi facut o gluma colegu cu lasatul sa-l ia parintii.

Astia se inmultesc in limita resurselor disponibile, nu sunt pe cale de disparitie, de ce ai aduna asa ceva de pe strada?
Daca era un sobolan, ai fi facut la fel? Porumbeii mai sunt numiti si sobolanii cerului, se inmultesc, mai ales unde e mancare, distrug totul in jur etc.


Si oamenii ce fac? Nu distrug? ;)  Doar printr-un "noroc" suntem azi specie dominanta!! Dar "norocul" se poate schimba intr-o clipa!!

 laffin, on 31 mai 2021 - 16:10, said:

nu are forta ca e mic, dar va creste repede si va prinde puteri.
stai linistit ca primul porumbel pe care l-am salvat a avut piciorul rupt ca a cazut de pe bloc, ii atarna, i l-am prins cu doua bete de  chibrit si banda izoler si in doua saptamani era sudat, putea mergea bine cand si-a luat zborul.
atata doar nu cred ca stie sa bea apa din recipient, trebuie sa-i dai tu cu o lingura, pui apa in lingura si il bagi cu ciocul pe margine sa simta gustul. eu asa am facut si apoi cand vedea lingura se gudura.

Al meu isi misca picioarele, deci rupte nu cred ca sunt. L-am examinat. E energic, da din aripi. Dar neputand sta pe picioare , nu poate zbura. BIne nu cred ca stie sa zboare, altfel nu cadea...
Asa mi-a zis si doctorul , sa l tin in captivitate si in 2 sapt isi revine. In rest il pun cu ciocu in pahar si bea apa, mananca de sparge :) Si ii place maxim sa stea in palmele noastre sau in brate. Chiar se gudura :))) Eu oricum mai haranesc pe balcon vreo 7 bucati :)) Si mi-e mila, ca cum ii aude, vrea la ei :( Dar nu poate, ca sigur cade iar de la etaj, si stau la 4.
Sper sa isi revina...Daca nu, il tin cate zile o avea...

#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,863
  • Înscris: 20.10.2015

 silcar, on 31 mai 2021 - 23:35, said:



Si oamenii ce fac? Nu distrug? Posted Image  Doar printr-un "noroc" suntem azi specie dominanta!! Dar "norocul" se poate schimba intr-o clipa!!



Al meu isi misca picioarele, deci rupte nu cred ca sunt. L-am examinat. E energic, da din aripi. Dar neputand sta pe picioare , nu poate zbura. BIne nu cred ca stie sa zboare, altfel nu cadea...
Asa mi-a zis si doctorul , sa l tin in captivitate si in 2 sapt isi revine. In rest il pun cu ciocu in pahar si bea apa, mananca de sparge Posted Image Si ii place maxim sa stea in palmele noastre sau in brate. Chiar se gudura Posted Image)) Eu oricum mai haranesc pe balcon vreo 7 bucati Posted Image) Si mi-e mila, ca cum ii aude, vrea la ei Posted Image Dar nu poate, ca sigur cade iar de la etaj, si stau la 4.
Sper sa isi revina...Daca nu, il tin cate zile o avea...

Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate