Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Cedare contract leasing cu diferenta

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007
Buna ziua,
Firma A primeste o masina de la firma B printr-un contract de leasing.
Firma A doreste sa cedeze contractul firmei C care este de acord sa plateasca in continuare ratele pentru masina plus o diferenta.

Cum poate firma A sa primeasca diferenta de la firma C?
Cei de la firma de leasing au spus ca ei se implica doar pentru cesiune, fara sa ia in calcul o suma extra.

Valoarea pe piata a masinii este aproape dubla decat valoarea ramasa de achitat la firma de leasing.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
contract intre 3 parti

#3
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Firma A isi ia teapa pentru ca incultura financiara. Si in mare masura merita asta ca sa se invete minte.

Firmele iau masini pe leasing operational nu financiar.


Lasa-ma sa ghicesc, taxi? Doar aia se bucura la masini "la ramanere".

Edited by abac, 31 May 2021 - 10:59.


#4
rony2006sb

rony2006sb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 13.10.2007

View Post_Smiley_, on 31 mai 2021 - 10:41, said:

contract intre 3 parti

Firma de leasing a spus ca nu are treaba cu diferenta. Ei doar o sa verifice noua firma daca este eligibila pentru preluarea ratelor.

View Postabac, on 31 mai 2021 - 10:58, said:

Firma A isi ia teapa pentru ca incultura financiara. Si in mare masura merita asta ca sa se invete minte.

Firmele iau masini pe leasing operational nu financiar.


Lasa-ma sa ghicesc, taxi? Doar aia se bucura la masini "la ramanere".

Nu a fost luata pe operational pentru ca s-a putut plati un avans de 35% la inceput in ideea ca dupa 4 ani masina sa ramana in firma. Intre timp afacerea a fost afectata de pandemie si nu se mai pot plati ratele in curand. Nu este taxi, este un SUV.

#5
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Abac, te bagi in orice bortă găsești fara sa știi despre ce e vorba.
Firmele A si C nu au contabil? Niciuna dintre ele?
Firma A nu este proprietarul bunului deci poate factura doar un serviciu catre firma C. Iar ca serviciu poti scrie ce vrei... Dans la bara, dans in poala, cesiune leasing, etc. Dar, un contabil ar ști ce sa faca si cum sa fie totul ok. Eu nu fac nimic din ce nu stiu fara sa intreb firma de contabilitate, prin email, ca sa am si răspunsul lor scris.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Pai se pare ca stiu mai bine decat oricine. Si ma bag pentru ca pot si pentru ca am aceleasi drepturi la opinie ca si tine si orice alt user.

Daca faceau leasing operational ca orice firma serioasa, acum nu-i interesa absolut nimic. Returnau masinile si bine pa. No harm no foul.

Asa pierd avansul, pierd devalorizarea masinii si pierd ratele platite. Per total pierderea e mult peste ratele de leasing operational cumulate.

Edited by RealThing, 31 May 2021 - 12:50.
scos bucata de poiana


#7
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Leasing operational in Ro se face "decat" de firmele cu parc mare si foarte mare de masini care nu vor sa se mai complice cu tot felul de cheltuieli care apar in utilizare. Preponderent de firme multinationale care nu au chef de complicatii.
Leasing financiar este cel mai utilizat de firmele care vor sa foloseasca masinile si dupa perioada de 36 de luni (leasingul operational este limitat la 36 luni, plus alte limitari) fara sa fie conditionat de kilometraj, etc si vrei sa ramai cu un bun care poate fi folosit mai mult.
Deci trebuie sa-ti permiti un leasing operational din perspectiva unei firme.
Dar tu continua sa bati din p.... pe orice topic.

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Asa cum ziceam. Incultura financiara. Leasing financiar fac de fapt administratorii firmelor ca sa isi ia masini pe pesoana fizica prin eludarea taxelor catre stat (TVA). Ca sa nu ne mai ascundem dupa visin.

Altfel este inifinit mai profitabil pentru o firma sa aiba doar costuri operationale pentru vehicule.

Edited by RealThing, 31 May 2021 - 12:51.
limbaj


#9
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Zic s-o luati incetisor. Momentan am editat, data urmatoare nu ma voi limita doar la asta.

#10
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
https://www.conso.ro...ntractului.html

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Fac 2 contracte: Firma A ca cedeaza leasingul catre firma C (iar firma B va verifica daca firma C este eligibila pentru ratele ramase).

Firma A face un contract cu firma C (de consultanta sau ce vor ei) ca sa poata plati firma C catre A suma pe care au convenit-o.

Pe toate cele de mai sus se platesc taxe si impozite si toata lumea este fericita :-)

#12
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
Si chiar daca si-ar lua patronii hrapareti masini pe firma aia inseamna o tranzactie taxata de catre stat adica bani albi! Banii negri sau gri se fac la achizitii cu banu jos nu prin leasing... dar unii nu inteleg chestia asta.
Imi iau masina pe firma - toate sunt taxate, leasingul, combustibilul, etc - totul este taxat. Dar unii nu inteleg.
Repet, leasingul financiar are o pondere mare in total leasing, pentru ca firmele vor sa foloseasca bunul ala pe o perioada indelungata si nu isi permit sa il schimbe mai des sau sa-l plateasca integral la achizitie. E un calcul pur economic. Vreau sa cumpar o masina pentru agent si nu am bani/nu renteaza sa blochez toti banii o data in masina, iau leasing financiar pe 5 ani si o folosesc cat pot de mult.

Edited by RealThing, 31 May 2021 - 18:58.


#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

View Postpetman, on 31 mai 2021 - 14:10, said:

Mai putin abac, ca-i fura patronii nesimtiti ajutorul social.

Ok, nu ii mai răspund lui asta, dar un moderator se sesizează?

#14
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Moderatorul s-a sesizat si ti-a editat inlcusiv tie niste posturi pe buna purtare.

Sigur, daca doriti ma sesisez pe butoane si ne distram dupa, toti.

Incerc sa-mi aduc aminte unde sunt fostele discutii civilizate.

#15
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 28.11.2001
abac, sa se sesizeze la ce? La incultura ta financiara sau la faptul ca te dai cunoscator in toate domeniile desi nu e asa?
Ia zi, cum beneficiaza patronii romani de tva cand isi iau masina pe persoana fizica si nu beneficiaza statul de acesta? Deci repet, cum este furat statul de tva atunci cand o firma cumpara o masina prin leasing (ca sa atingem si topicul acesta) chiar daca este folosita de patron?
Factura de avans are tva? Este platit de catre firma catre firma de leasing?
Factura de rata are tva? Este platit de catre firma catre firma de leasing?
Hai, sunt curios de raspunsul tau.

#16
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018

View PostRealThing, on 31 mai 2021 - 18:14, said:

Moderatorul s-a sesizat si ti-a editat inlcusiv exclusiv tie niste posturi pe buna purtare.

Sigur, daca doriti ma sesisez pe butoane si ne distram dupa, toti.

Incerc sa-mi aduc aminte unde sunt fostele discutii civilizate.

Gata am corectat. Adica pe bune nu se vede flame-ul?

Vad ca lui nu i-ai editat partea in care zice ca imi bat pweoola de topic.

Cam asta e cu moderarea softpedia.

Edited by abac, 31 May 2021 - 18:42.


#17
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Hai sa inteleleg: tu te apuci de sfaturi profesionale, vin baietii si-ti zic ca nu e ok. Drept urmare te apuci de rapoarte ca moderatorii sa faca ce? Sa rezolve ce ai facut tu anterior?

#18
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,328
  • Înscris: 28.10.2018
Nu, rapoartele sunt pentru flame. "Baietii" pot sa discute civilizat, fara atac si flame.

Daca ti-as zice ca esti pe ajutor social cum ti s-ar parea?

Edited by abac, 31 May 2021 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate