Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Escrocul Burcica Dan (fost puscarias) face o noua victima

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pai statul platea oricum banii aia ca nu era casa lu' ta-su statului. Nu asta e problema.

Problema era ca in loc sa ajunga la cine trebuie uneori ajung si la altii. In totalitate sau o parte din ei, cand despagubirea e impartita intre mai multi mostenitori/detinatori de drepturi litigioase, mai mult sau mai putin legali.

Cand tu ca mostenitor de drept ar trebui sa imparti despagubirea cu altii care ridica pretentii la mostenire pe baza unor falsuri, bineinteles ca cel care pierde e mostenitorul de drept.
Si aici intervine si moralitatea initiatorului. In cazul cel mai fericit in care acele drepturi litigioase chiar existau si ii puteau aduce un profit, de ce nu s-a interesat inainte ce e cu ele, de la cine au fost cumparate, ce calitate avea vanzatorul si asa mai departe?
Daca facea asta si nu-l interesa doar profitul, afla si in ce se baga.
Asa, daca s-a bucurat de perspectiva de a fi parte la o furaciune, a fost, doar ca nu din postura dorita.

Edited by underb, 31 May 2021 - 12:09.


#38
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020
Nu te compatimim:
1. De ce dai sanse la puscariasi? Nici o sansa!
2. Cum poti sa faci afaceri cu cei inruditi cu tiganii? L-as refuza si pe Adrian Nastase premier al Romaniei de cand si el a mers de nas la tigani.

#39
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
De parcă năstase nu are aceeași origine cu ei.

#40
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

 underb, on 31 mai 2021 - 06:45, said:

Pe langa restul aspectelor pt care ai fost tras deja de urechi, tu stii ce inseamna drepturi litigioase? Daca nu stii, cum ai dat banii pe ele? Sa "investesti" in asa ceva e fix ca la pariuri sportive. Analizezi cele doua echipe si pariezi ca echipa X castiga. Daca stiai, de unde pretentiile de castig garantat? Si mai e un aspect - cine trebuia sa piarda banii aia pe care urma sa ii castigi tu? La asta te-ai gandit crestine? Si cum adica justitia din Romania nu isi face treaba? Asta doar asa pt ca a castigat Atanasiu procesul si nu gruparea de rechini ai lui Burcica din care ai ales sa faci parte? Asta nu e o problema. Problema e modul in care a vrut sa faca bani nefericitul asta, finantand o grupa de escroci pt a putea lua parte la impartirea "prazii". Noroc ca justitia a functionat si n-au castigat astia procesul ala cu femeia aia.

Pai domnul Burcica este prieten bun cu dna. Atanasiu si procuratorul dnei Atanasiu care defapt semneaza.

Uite ce accident mi s-a intamplat la 2 saptamani dupa ce am facut plangerea peanala, cand ma intorceam noaptea de la mare (ora 04, in zona Branesti):
https://drive.google...iew?usp=sharing

Desigur imi este imputabil ca am dat 22K EUR pe asa ceva, dar nu aveam experienta cu astfel de oameni, iar jobul justitiei este sa asigure dreptatea in societate si sa descurajeze astfel de indivizi Posted Image , iar la notariat ar trebui sa se faca acte in spiritul legii.

 underb, on 31 mai 2021 - 08:11, said:

"Pana la urma instanta i-a atribuit dnei Atanasiu despagubiri referitoare la drepturile litigioase, insa nu si mie sau dlui Burcica "
Atanasiul a fost beneficiarul de drept.
Nu a fost un proces in care Burcica a cumparat drepturile de la beneficiarul de drept si se judeca cu statul cum sugerezi tu.
Sunt si astfel de procese de care zici tu  in care mostenitorul trebuie sa se judece cu statul si, neavand nici bani si nici timp sa astelte 10 ani sa se termine procesul, vinde drepturile litigioase.
Daca nu avea niciun drept litigios, in ce calitate s-a judecat cu Atanasiu? Drept litigios avea doar ca, la fel ca in majoritatea cazurilor, era bazat pe falsuri si alte chestii din astea.

Domnul Burcica mi-a vandut un drept care era defapt nul, si a facut asta la notariat? Asta este defapt problema. Domnul Burcica fiind prieten cu dna Atanasiu isi va recupera cumva banii. Eu stiam ca la notariat se fac acte legale.

Eu nu stiam ca este puscarias decat dupa ce am aflat numele sau complet, dupa ce am semnat actele. In general nu faceam oricum astfel de discriminari, toata lumea are dreptul la a doua sansa. La semnarea actelor era si sora fostului ministru Pruna de fata care promitea marea cu sarea.

 mariustm32, on 31 mai 2021 - 08:34, said:

Banii aia mai bine ii investeai in cripto. Macar de acolo nu dispareau asa repede ca si in cazul de fata. Stii cum e vorba aia " Dumnezeu da, Dumnezeu ia" .

Am investit in crypto din 2017. Pe bursa am reusit sa dublez 1000 USD in 6 luni (NIO cumparat la 23 USD si alte active precum SPCE, PATH), nu asta este problema. Sunt IT'st si pot spune ca am studiat ceva la viata mea. Insa consider crypto o manipulare, ceva pur speculativ, fara o valoare intrinseca, mai degraba un fel de manipulare ar unor mafioti mai abili ca Burcica care vor sa instaureze o ordine mondiala a lor.

Edited by ingersedat, 31 May 2021 - 22:04.


#41
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

 zile_san, on 31 mai 2021 - 10:25, said:

mai ingerel, deja colegii au scris ce era de scris in legatura cu visele tale. acum sa iti spun cum e cu dreptul
- avocatul poporului nu se ocupa cu ceea ce crezi tu. nu stiu cu ce crezi tu ca se ocupa dar sigur nu se ocupa cu ce crezi tu
- plangere penala depusa anul trecuta si anul acesta dosarul inca in cercetari nu inseamna perioada neasteptat de mare de timp . mai ai rabdare. cauta un avocat serios si spune-i sa iti preia dosarul.
- bani nu mai pot recupera de la asta dar daca il gaseste vinovat, nu va putea iesi din puscarie mai devreme ( liberat conditionat ) daca nu achita integral despagubirile la care a fost obligat. aici ar fi castigul tau de fapt.

DAR, parerea mea e ca nu vei putea dovedi niciodata ca a fost inselaciune, cu toate ca inselaciune e fapta penala bagata in cod pentru a proteja fraierii astia care baga douazecidemii si vor cincisutedemii

A fost un moment de slabiciune.
Dl. Burcica mai are de executat si din sentinta pentru inselaciune din care a executat doar 8 ani din 12. Defapt e recidiva la inselaciune.
Mie mi se pare inselaciune clara si premeditata, fapta unui escroc de zile mari! Mi se pare mai degraba un sociopat al carui loc este la puscarie!

Am postat povestea ca sa ramana o dovada clara si elocventa a modului cum se comporta dl. Burcica in societate si sa fie o marturie a faptului ca nu merita a doua sansa!

Curat murdar!

Edited by ingersedat, 31 May 2021 - 22:29.


#42
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

 -__-, on 31 mai 2021 - 10:15, said:

Tu ai înțeles că Burcică s-a judecat cu Atanasiu și a pierdut ?
Atanasiu s-a judecat cu STATUL Român și a câștigat.

Burcica nu se judeca cu dna. Atanasiu. El are o intelegere cvasi-ilegala cu dna Atansiu ca aceasta ii va da o parte din bani cand va incasa despagubirile (pentru 2300 mp initial, zona Brancoveanu). Conform legii un contract se inregistreaza la instanta intr-o luna de la data semnarii, astfel devine nul, iar el mi-a vandut un contract mai vechi de o luna, neinregistrat la instanta, ilegal si nul, si asta la notariat.


 underb, on 31 mai 2021 - 06:45, said:

Pe langa restul aspectelor pt care ai fost tras deja de urechi, tu stii ce inseamna drepturi litigioase?
Daca nu stii, cum ai dat banii pe ele?
Sa "investesti" in asa ceva e fix ca la pariuri sportive. Analizezi cele doua echipe si pariezi ca echipa X castiga.

Daca stiai, de unde pretentiile de castig garantat?

Si mai e un aspect - cine trebuia sa piarda banii aia pe care urma sa ii castigi tu? La asta te-ai gandit crestine?
Si cum adica justitia din Romania nu isi face treaba? Asta doar asa pt ca a castigat Atanasiu procesul si nu gruparea de rechini ai lui Burcica din care ai ales sa faci parte?

Asta nu e o problema. Problema e modul in care a vrut sa faca bani nefericitul asta, finantand o grupa de escroci pt a putea lua parte la impartirea "prazii". Noroc ca justitia a functionat si n-au castigat astia procesul ala cu femeia aia.

Nu ai inteles despre ce este vorba.... defapt rechinul a castigat, dar nu direct, ci indirect prin doamna Atanasiu.

Edited by ingersedat, 31 May 2021 - 22:49.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

 ingersedat, on 31 mai 2021 - 22:16, said:

Curat murdar!

Deci oricine altcineva e vinovat ca tu ai pierdut banii?
Deci tu vrei sa mergi intr-o afacere ilegala si vrei ca statul sa-ti recupereze paguba?
Ca nu inteleg altceva.

Cineva, un jmeker te-a inselat.
Asta e!
Inghite-o!
Da-l in gat sa nu mai pacaleasca pe altul, invata din asta ca nu exista Mos Craciun, si.. mergi mai departe
Ce atata polologhie.

Si tu ai pacalit pe altul cand ai cumparat crypto.
Cum ar fi sa vina autoritatile peste tine sa-ti ceara profitul inapoi pentru ca altul a fost fraierit?
Ah, acolo nu mai esti vinovat. Pentru ca nu ai pierdut, este?

#44
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

 Tsunnnami, on 01 iunie 2021 - 09:02, said:

Si tu ai pacalit pe altul cand ai cumparat crypto.
Cum ar fi sa vina autoritatile peste tine sa-ti ceara profitul inapoi pentru ca altul a fost fraierit?
Ah, acolo nu mai esti vinovat. Pentru ca nu ai pierdut, este?

Nu am cumparat niciodata mai mult de 0.5 BTC si am mai minat ethereum si altcoins, dar nimic spectaculos. Cand investesti in crypto iti asumi, dar daca vrei sa vinzi crypto cel cumparat, il vei detine si faci ce vrei tu cu el, esti liber arbitru, nu te pacaleste notarul cu smecherii. Crypto se numeste free-market, dar ce povestesc eu aici este inselaciune.

Si da, este treaba procurorilor sa reactioneze la inselaciune, astfel acesti oameni vor inflori si vor ajunge si la copiii lor.

Edited by ingersedat, 01 June 2021 - 09:55.


#45
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

 ingersedat, on 01 iunie 2021 - 09:48, said:

Nu am cumparat niciodata mai mult de 0.5 BTC si am mai minat ethereum si altcoins, dar nimic spectaculos.

Și tu visai să iei bani de pe urma unei revendicări ?

Cred că a râs Burcică de s-a tăvălit pe jos după ce ți-a luat banii.

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

 -__-, on 01 iunie 2021 - 10:21, said:


Și tu visai să iei bani de pe urma unei revendicări ?

Cred că a râs Burcică de s-a tăvălit pe jos după ce ți-a luat banii.

Si partea lui e adevarata.
Ca un om e calic nu inseamna ca e liber la inselat

#47
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Inițiator, dacă ai fi vrut afaceri cu agricultură, de 1 miliard lei vechi cât ai avut, ai fi cumpărat 2 hectare de teren prin jurul Ilfovului - Călărași, Ialomița, Giurgiu, Teleorman, iar cu ceva fonduri europene ai fi trântit niște solarii și o linie de imbuteliere conserve din legume și/sau legume congelate și nu ai fi avut treabă cu nimeni.

#48
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

 underb, on 31 mai 2021 - 08:11, said:

"Pana la urma instanta i-a atribuit dnei Atanasiu despagubiri referitoare la drepturile litigioase, insa nu si mie sau dlui Burcica "

Atanasiul a fost beneficiarul de drept.

Nu a fost un proces in care Burcica a cumparat drepturile de la beneficiarul de drept si se judeca cu statul cum sugerezi tu.

Sunt si astfel de procese de care zici tu  in care mostenitorul trebuie sa se judece cu statul si, neavand nici bani si nici timp sa astelte 10 ani sa se termine procesul, vinde drepturile litigioase.

Daca nu avea niciun drept litigios, in ce calitate s-a judecat cu Atanasiu? Drept litigios avea doar ca, la fel ca in majoritatea cazurilor, era bazat pe falsuri si alte chestii din astea.

Dna. Atanasiu s-a judecat cu statul.
Da, dl. Burcica mi-a vandut (cesionat) mie practic dreptul de a incasa 50% din punctele si eventual banii dupa drepturile acelea, dar altceva promitea dumnealui in interactiunea noastra. Nu stiu nici cat de legal este asa ceva? Te pricepi? Ca eu am consultat 4 avocati, si doar unul a zis ca este legal. Drepturile, asa cum sunt ele, valoareaza, probabil, undeva  intre 40 000 EUR si 60 000 EUR.

Mai mult dl. Burcica a imprumutat de la mine cca 4000 EUR pe contract notarial ( imprumut ) si nu i-a restituit, iar executarea a esuat pentru ca are doar datorii pe numele lui.

Edited by ingersedat, 22 June 2021 - 14:37.


#49
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Mi-a venit de la procuror decizie si spne ca nu este inselaciune, pentru ca trebuia sa depun diligente pentru a intelege contractul inainte de a-l semna.
Practic Burcica m-a facut cvasi-legal.

Oare pot sa dau in judecata notarul pentru ca a facut un act de cesiune practic ilegal? Se pricepe cineva?

Edited by ingersedat, 30 June 2021 - 17:14.


#50
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Si Burcica si notarul te-au facut legal
Qctiunea este imorala ca ai pierdut bani, dar legala .
Adica o afacere, in care unul din parteneri pierde.
Acum ai pierdut tu, alta data pina s-a desteptat, a pierdut Burcica cu altul mai tare ca el, asta-i viata.
Uita si ai scapat de cheltuiala.

#51
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

 XTH, on 30 iunie 2021 - 17:56, said:

Si Burcica si notarul te-au facut legal
Qctiunea este imorala ca ai pierdut bani, dar legala .
Adica o afacere, in care unul din parteneri pierde.
Acum ai pierdut tu, alta data pina s-a desteptat, a pierdut Burcica cu altul mai tare ca el, asta-i viata.
Uita si ai scapat de cheltuiala.

Nu chiar. In Romania legea este in mana judecatorilor, ei decid si, de obicei, legea are chichite pentru a decide intr-un fel sau altul, legea este interpetrabila.

Am facut contestatie la decizia procurorilor la acel moment, dar am primit raspuns similar, trebuia sa depun diligente (eforturi) in a intelege contractul, dar eu tot cred ca acel contract are iz de inselaciune. E greu de dovedit, dar e practic inselaciune. Procurorilor le-a fost mai usor sa dea vina pe pagubit in loc sa ii trimita pe faptasi (Burcica si notarul) in judecata. Un judecator normal la cap il condamna pe faptas. Contractul acela are multe bube, inclusiv tot felul de vicii privind notificarea cedentului initial, dar si faptul ca dreptuile erau expirate sau non-existente la acel moment. Intradevar cesiunea are reguli mai relaxate in comparatie cu vanzarea-cumpararea si le permite practic notarilor sa cedeze piatra seaca din padure pe bani multi, dar aici nu se cedeaza pratic nimic, contractul fiind nul.

Din cate am inteles Burcica a vandut acele drepturi si a incasat bani frumosi, dar nu pot spune sigur asta, doar din auzite, asta suna tot a inselaciune. Traim intr-o tara corupta si prost guvernata. Eu unul sunt dezamagit de Romania. Acesta afacere mi-a distrus cel putin 3 ani din viata, mi-a creat suferinte psihice de ne-imaginat si m-au injosit intr-un hal nemaivazut vreodata in viata mea. La cate executari silite avea Burcica pe numele lui este posibil sa nu fi fost singura lui victima. Cel mai probabil judecatorii nu si-au facut temele si au investigat superficial cazul.

Edited by ingersedat, 28 March 2022 - 22:35.


#52
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

View PostXTH, on 30 iunie 2021 - 17:56, said:

Si Burcica si notarul te-au facut legal
Qctiunea este imorala ca ai pierdut bani, dar legala .
Adica o afacere, in care unul din parteneri pierde.
Acum ai pierdut tu, alta data pina s-a desteptat, a pierdut Burcica cu altul mai tare ca el, asta-i viata.
Uita si ai scapat de cheltuiala.

Am mai investigat aspectul legalității faptelor dlui Burcica. Avand in vedere promisiunile mincinoase ale dlui Burcica, care m-au determinat sa semnez contractul, chiar daca contractul semnat de mine il face pe Burcica sa scape intr-o oarecare masura de acuzatia de inselaciune, tentativa la inselaciune ramane si se pedepseste conform legii. Nu suna a ceva legal! Am dreptate?
In acelasi timp Romania vrea in Schengen!

Edited by ingersedat, 31 October 2022 - 19:45.


#53
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
In aceasta justitie timpita de a noi se pune accent pe adevarul juridic si mai putin pe adevarul adevarat.
Tradus, este un joc de argumente si contra argumente pe care le analizeaza un "el" sau o "ea" si in numele legii(interpretabila), si decide .Daca mai adaugam ca el sau ea sunt manevrabili, slab pregatiti sau interesati material deja avem tabloul unei justitii care nu functioneaza dupa cum se vede.Dar vrem in lumea asa zis buna Schengen....glumim!

#54
t4c4ct4c4ct4c4c

t4c4ct4c4ct4c4c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.07.2022
Așa se întâmplă când populația unui stat democrat compătimește hoții "mărunți" susținând că pentru ce să tragă la răspundere pe ăștia care comit fapte mai puțin grave, din moment ce Năstase și mulți alții care au furat o țară nu au pățit nimic.
Normal că personalul angajat în instituțiile publice respectă dorința majorității poporului pe care îl reprezintă și care îi plătește salariile și condamnă infractorii după multe dosare penale.

Oricum eu scriu degeaba aceste texte:
- nu mulți le citesc;
- cei care le citesc, trec mai departe ca și cum nu ar fi citit nimic;
- cei care le citesc și pricep, le contrazic.

Și uite așa dovedim că majoritatea problemelor acestei țări sunt din cauza poporului, de fapt a populației care o locuiește. Și tot ei dau vina pe președinte, Parlament, Guvern, primar, UE, NATO, ONU, UNESCO, UNICEF etc.

Majoritatea românilor sunt cetățeni liberi și suprasaturați de drepturi. Când vine vorba de obligații și îndatoriri față de țara care le respectă drepturile, ei au drepturi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate