Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Deschidere brutarie - zona rurala

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
craniul

craniul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 20.12.2010
Buna ziua,

Intentionez sa dechid o brutarie pe fonduri europene cat mai curand :D sunt in asteptarea fondurilor.

Momentan sunt doar la "teorie pe hartie".

De ce scriu aici ? Pentru ca vreau sa stiu daca e cineva dispus care are o brutarie mica sau care are o ruda/cunostiinta si are timpul liber de a ma lasa sa vad afacerea fizic, dar si sa pun intrebarile potrivite la fata locului.

De ce cer asta? Vreau sa vad cum sta teoria cu practica sa imi notez tot.. tot ce ar putea aparea neplacut si placut :)

Nu prezint concurenta pentru orasele mari.. nu vreau sa fiu concurential. Activitatea si punctul de lucru doresc sa-l am intr-o comuna din sudul romaniei (nu Bucuresti sau Ilfov).

Ma repet, daca cineva cunoaste sau stie persoana potrivita :D astept cu mare drag un contact.

De mentionat ca sunt dornic sa ma deplasez 300+ km pentru a putea purta aceasta "discutie". Deci nu e neaparata importanta locatia :D

Multumesc anticipat !

#2
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Eu te felicit pentru initiativa , stiu doar atat: ca sa vezi activitatea si sa pui intrebari cred ca trebuie sa te trezesti la 3AM :) si sa fii acolo . Totusi cred ca trebuie sa iti gasesti un maestru brutar inainte.

Edited by Dodo03, 30 May 2021 - 22:40.


#3
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Sper ca faci treaba asta intr-o comuna mare si binenteles nu mai exista alta brutarie pe acolo , ca altfel nu te vad bine.

#4
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Painea sa iasa buna..atat conteaza ...si sa ramana si ceva profit. Piata pentru paine..exista...cred ca nu exista capacitate de productie fata de cata paine poti vinde.

#5
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Nu vei putea supravietui cocand doar paine; vei face covrigi, cornuri, placinte etc.
Hotaraste-te in ce zona vrei sa deschizi, studiaza putin distribuitorii de faina, drojdie, umpluturi. Vezi sa nu iesi pe pierdere sau profit foarte mic cu faina cumparata, asa ca poate fi mai rentabil sa iei o moara mica.
Da mai multe detalii despre idee si ce anume detii in momentul de fata.

#6
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 craniul, on 30 mai 2021 - 22:27, said:

Activitatea si punctul de lucru doresc sa-l am intr-o comuna din sudul romaniei (nu Bucuresti sau Ilfov).

Dar te-ai asigurat ca exista destui oameni in zona care au venituri suficent de mari incat sa-si permita o paine facuta din faina, in detrimentul franzelei turcesti, facuta din inlocuitor de faina?

Sper ca nu ai drept clientela niste sateni care traiesc, in mare parte, din pensie sau lucrat cu ziua.

Edited by razor01, 30 May 2021 - 23:12.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
poate inteleg de ce nu ai spus locatia,cati locuitori are acea localitate,este tranzit si pt alte localitati
ai deja locatia? sper ca este front la drum(la asfalt)

#8
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Ti-o zic fara suparare, proiect pe brutarie e 101 in fonduri. Mai scurt spus, nu merita cine stie ce bani un asemenea proiect, deoarece e foarte simplu de facut, e folosit mereu ca exemplu la toate cursurile si seminariile si sunt sute de exemple de proiecte gata facute pe piata.
Alege-ti cu grija consultantul (daca iti iei unul), fiindca sunt imense sansele sa platesti si sa aplici cu un copy-paste ordinar.

Tu nu ai spus ce intelegi prin brutarie. Vrei desfacere mica, de tip "paine traditionala cu cartofi" unde calitatea si pretul sunt mari, iar productia mica si tinzi spre o clientela mai nisata sau o brutarie standard, cu linie de productie mare (cat sa acoperi necesarul a minim 4-5 localitati) si cu o paleta de produse larga (paine normala, vatra, feliata, din'alea pt inmormantari, etc)?

Trebuie sa iei in calcul o metoda de distributie a produsului. Nici dracu' nu se urca in masina sa mearga in localitatea vecina doar pentru o paine. Si ... problema finala, fiscalitatea. Nu stiu cum mai e acum, dar inainte doar jumatate din paine era pe factura, pt ca are desfacere rapida.

Edited by Thuraya_123, 31 May 2021 - 01:08.


#9
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Explica mai concis ca sa intelegem: tu vrei de fapt un fel de consultanta pe gratis sau contra cost? Daca pe gratis atunci sincer - dai dovada de cam multa naivitate, ca sa ma exprim delicat - pentru ca e cam absurd si putin probabil sa te cheme cineva care detine brutarie sa te duci sa iti arate ca si cum tu ai fi in inspectie si sa iti mai si explice ce si cum pe deasupra - asta asa de amorul artei .. brutariei : )--

Chiar daca nu faci concurenta nu cred ca cineva care detine brutarie ar avea vreun interes (si cel mai probabil nici timp) sa iti ofere consultata asa pur si simplu doar ca sa se afle in treaba..

Edited by Winc, 31 May 2021 - 05:37.


#10
-__-

-__-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 30.11.2020

 craniul, on 30 mai 2021 - 22:27, said:

De ce cer asta? Vreau sa vad cum sta teoria cu practica sa imi notez tot.. tot ce ar putea aparea neplacut si placut Posted Image

Activitatea si punctul de lucru doresc sa-l am intr-o comuna din sudul romaniei (nu Bucuresti sau Ilfov).

Brutărie deschisă într-o comună la vreo 70 km de București și închisă după 4 luni.

Motivul - în satul ăla erau 2 magazine care aduceau pâine dintr-un oraș care este la 15 km de comuna aia.

Nu este comună de oameni săraci și sunt mai multe sate acolo.

Tocmai pentru numărul mare de locuitori și din satele din jur s-a deschis brutăria în comuna aia dar s-a și închis repede după doar 4 luni.

Și de calitate - pâinea făcută în brutăria aia era cum e pâinea gustoasă la țară iar pâinea adusă din oraș era cum e franzela fără gust și tot nu a mers brutăria aia.

Edited by -__-, 31 May 2021 - 05:56.


#11
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
La tara ori produci paine ieftina : franzela de 1 leu bucata, ori inchizi rapid brutaria.
Si lucruri ieftine, covrigi, chifle, cornuri.


 Dodo03, on 30 mai 2021 - 22:31, said:

cred ca trebuie sa iti gasesti un maestru brutar inainte.
Maestru brutar iti trebuie daca faci paine cu maia si alte specialitati, nu are rost sa-l angajezi la "cuptor" de tara.
Orice angajat cu minima pregatire poate arunca in malaxor premixurile de paine, si se descurca cu ele de cand le toarna din sac pana cand scoate painea din cuptor.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,864
  • Înscris: 20.10.2015

 craniul, on 30 mai 2021 - 22:27, said:

Buna ziua,

Intentionez sa dechid o brutarie pe fonduri europene cat mai curand Posted Image sunt in asteptarea fondurilor.

Momentan sunt doar la "teorie pe hartie".

De ce scriu aici ? Pentru ca vreau sa stiu daca e cineva dispus care are o brutarie mica sau care are o ruda/cunostiinta si are timpul liber de a ma lasa sa vad afacerea fizic, dar si sa pun intrebarile potrivite la fata locului.

De ce cer asta? Vreau sa vad cum sta teoria cu practica sa imi notez tot.. tot ce ar putea aparea neplacut si placut Posted Image

Nu prezint concurenta pentru orasele mari.. nu vreau sa fiu concurential. Activitatea si punctul de lucru doresc sa-l am intr-o comuna din sudul romaniei (nu Bucuresti sau Ilfov).

Ma repet, daca cineva cunoaste sau stie persoana potrivita Posted Image astept cu mare drag un contact.

De mentionat ca sunt dornic sa ma deplasez 300+ km pentru a putea purta aceasta "discutie". Deci nu e neaparata importanta locatia Posted Image

Multumesc anticipat !

Iti iei frumos masina si te postezi in fata unei brutarii intr-o zona apropiata de cea pe care o vizezi tu
Instalezi o camera in masina si filmezi vreo saptamana.

Repeti operatia pentru alte 3 locuri.
Apoi te duci acasa si faci statistica.

Ca sa iei pomana fonduri europene cat si pentru tine ca afacere iti trebuie un plan de afaceri sa stii daca renteaza.
Pana acum nu vad decat ca vrei sa pui mana pe bani, gratis si vrei sa aflii de la competitie secrete.
Eu te-as chema sa-ti zic de ce nu merge. In nici un caz nu as explica unui competitor cum fac eu afacerea.

Apropo, esti nascut ieri?

#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

 craniul, on 30 mai 2021 - 22:27, said:

Momentan sunt doar la "teorie pe hartie".
Si mai bine ramai la stadiul asta. Mi se pare cea mai sigura metoda de a pierde banii investindu-i intr-un domeniu de care nu ai habar.
Daca tot vrei sa ii pierzi gaseste si tu un nene gen Burcica si apuca-te de afaceri pe acolo

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Kokoshmare, on 31 mai 2021 - 07:21, said:

gaseste si tu un nene gen Burcica si apuca-te de afaceri pe acolo

Crezi ca primeste finantare europeana pentru combinatii cu Burcica?

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,531
  • Înscris: 16.03.2007
Burcica nu face nazuri, accepta si cash-ul pe care-l ai la ciorap.

#16
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Mie nu mi se pare fezabil absolut deloc. Mai ales in sudul tarii. Lumea e saraca in zona rurala si prefera painea la 1 leu.

#17
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 31.03.2005
Ia de pe net cateva adrese si incearca sa contactezi  persoana in cauza. Cineva tot va raspunde .

#18
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
de ce nu te angajezi la o brutarie si atunci inveti si observi tot.asta daca esti priceput

vrei sa te invete unul toate dedesupturile pe care le-a aflat sau invatat in zeci de ani de munca?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate