Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Atentie: Incarcatoare sau cabluri care curenteaza!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

Vizualizare mesajConservatorul, pe 30 mai 2021 - 15:41, a scris:

Am avut surpriza neplacuta sa constat ca, atingand palma uda cu mufa micro USB  a cablului de alimentare, apar ,,furnicaturi" specifice prezentei tensiunii electrice la un nivel suficient de
De ce ai tine in mana mufa micro USB a cablului cand acesta este in priza? Chiar nu inteleg. Este vorba doar de rezistenta izolatiei mufei.
Si apoi introduci cablul de alimentare in priza dupa ce celelalte mufe sunt introduse.
Topicul tau este cam degeaba.

#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,510
  • Înscris: 02.09.2006

Vizualizare mesajCiubex, pe 30 mai 2021 - 17:12, a scris:

Tot te legi de cabluri, dar iti dai seama ca daca pui mana umeda, nu plina de apa, doar umeda, pe la mufa USB a incarcatorului, te vei curenta.
Evident ca nu iti recomand sa faci asta, mai simplu poti verifica cu un multimetru continuitatea dintre unul dintre pinii ce sunt introdusi in priza cu pinii de la mufa USB de iesire de la incarcator si vei vedea ca de acolo e problema. Cel mai probabil unul din pinii ce intra in priza sunt in directa legatura cu tablita dreptunghiulara ce delimiteaza mufa USB (GND/masa).
Eu nu-mi dau seama, poate ne puteti spune dv. de ce! Si la fel ca mine, sint citeva miliarde de oameni pe glob care nu se curenteaza de la incarcatoare!
Cel mai probabil, NU!

Vizualizare mesajmenaloty, pe 30 mai 2021 - 18:33, a scris:

De ce ai tine in mana mufa micro USB a cablului cand acesta este in priza? Chiar nu inteleg. Este vorba doar de rezistenta izolatiei mufei.
Si apoi introduci cablul de alimentare in priza dupa ce celelalte mufe sunt introduse.
Topicul tau este cam degeaba.
Sincer, la fel este si postarea ta!

#21
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

Vizualizare mesajtytysor, pe 30 mai 2021 - 18:35, a scris:

Sincer, la fel este si postarea ta!
Pai spune de ce. Hai sa te vad. Eu am venit cu explicatii. Sper ca esti in stare sa legi cateva cuvinte.

Edited by menaloty, 30 May 2021 - 18:38.


#22
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005

Vizualizare mesajtytysor, pe 30 mai 2021 - 18:35, a scris:

Vizualizare mesajCiubex, pe 30 mai 2021 - 17:12, a scris:

...Cel mai probabil unul din pinii ce intra in priza sunt in directa legatura cu tablita dreptunghiulara ce delimiteaza mufa USB (GND/masa).
Eu nu-mi dau seama, poate ne puteti spune dv. de ce! Si la fel ca mine, sint citeva miliarde de oameni pe glob care nu se curenteaza de la incarcatoare!
Cred ca ai scos mesajul meu din context. Am facut anterior o diferentiere intre incarcatoarele originale si cele contrafacute. Asadar nu am afirmat ca ma curentez la atingerea cablurilor de alimentare, ci am sugerat cum poate verifica initiatorul daca incarcatorul sau este contrafacut sau nu.
Incarcatoarele de calitate sunt facute respectand niste criterii tehnice, ce in cazul incarcatoarelor contrafacute nu sunt respectate. Cele mai periculoase incarcatoare au unul dintre pinii ce intra in priza pe acelasi traseu electric cu unul dintre pinii mufei USB.

Edited by Ciubex, 31 May 2021 - 15:27.


#23
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Realizezi ca nu e adevarat ce spui, nu?

E vorba de schema electronicii sursei in comutatie.
In mod normal sursa in comutatie este izolata.
Problema apare la condensatorul acela.
Daca e de calitate proasta, incepe sa conduca.
S-a explicat.

Daca ar fi asa cum zici, ar sari diferentialele (cele de la 30mA in jos) continuu sau s-ar curenta oamenii cand pun mana pe microusb sa il conecteze la telefon.

#24
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Da, acum am realizat, cand m-am uitat mai atent peste schemele surselor in comutatie.
Oricum sfatul meu e sa se foloseasca incarcatoare de calitate, caci cauza problemei nu sunt cablurile ci incarcatoarele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate