Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Atentie: Incarcatoare sau cabluri care curenteaza!

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
Am avut surpriza neplacuta sa constat ca, atingand palma uda cu mufa micro USB  a cablului de alimentare, apar ,,furnicaturi" specifice prezentei tensiunii electrice la un nivel suficient de ridicat, incat sa aprinda ulterior o lampa de control.
Prima data am suspectat incarcatorul, de tip fast charge, deoarece era proaspat achizitionat, ca si cablul, apoi am testat alte cabluri si incarcatoare din ceea ce am avut la indemana, pentru a trage cateva concluzii:
- fenomenul se produce la 2 cabluri cu mufa micro USB, niciodata la cablurile cu USB type C.
- cele 2 cabluri cu mufa micro USB curenteaza la 3 incarcatoare, la unul singur nu.
O sa mai fac ceva teste suplimentare cand ajung la domiciliu, eventual o sa incerc sa masor exact ce nivel de tensiune apare.
Pana atunci, aveti mare grija cu copiii, care pot introduce accidental in gura aceste cabluri.

#2
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 25.02.2020
Uită-te pe aici: https://www.youtube....ngerous charger

#3
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Incearca sa inversezi incarcatorul in priza.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am si eu unul de ma curenteaza prelungiorul usb bagat in el, inca n-a luat foc nimic.

Va tin la curent!

#5
kingtux

kingtux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 10.05.2007
Salutare,

fenomenul apare datorita modului in care este contruita sursa in comutatie: exista niste condensatori ce leaga secundarul de nul-ul intrarii, cu rolul de a trimite inapoi in retea zgomotul de RF.
zgmotul respectiv ar bruia aparatura din jur, inclusiv telefonul propriu zis - am vazut cazuri in care touch screen-ul nu functiona corect daca telefonul era pus la incarcat, fara ele produsul nu trece de testele de compatibilitate electromagnetica.

in principiu, producatorii sunt obligati sa foloseasca niste "class Y safety caps" (http://www.vicorpowe...re-y-capacitors) care au o probabilitate extrem de mica de a se defecta in scurt circuit, si implicit de expune iesirea la tensiunea retelei.

la sursele "mari" condensatorii se leaga la impamantare -> nu apar curenti reziduali care sa fie simtiti (daca impamantarea functioneaza, vezi mai jos)

datorita formatului incarcatoarele de telefon au 2 probleme:
1. nu au pin de impamantare => constructorul e obligat sa lege acei condensatori la faza sau nul
2. prizele europene nu sunt polarizate => condensatorul poate ajunge intre faza si iesire -> poate aparea un curent rezidual foarte mic, dar suficient cat sa il simti cu zonele sensibile (dosul palmei, etc) - poti testa ce a zis colegul "radurus"

in principiu nu ar trebui sa fie nimic periculos, daca incarcatorul este de calitate.
am aceeasi problema cu un incarcator original de thinkpad: daca il leg la o priza fara impamantare carcasa metalica "pisca" si touch-pad-ul devine foarte sensibil la zgomot de RF, uneori e chiar imposibil de folosit.

daca vrei mai multe detalii poti sa dai un ochi pe https://lygte-info.d...orkings UK.html - vezi paragraful "C3: Safety capacitor"
tipul testeaza foarte multe incarcatoare de telefon / acumulatori atat din punct de vedere al specificatiilor, cat si al sigurantei.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 kingtux, on 30 mai 2021 - 16:19, said:

am vazut cazuri in care touch screen-ul nu functiona corect daca telefonul era pus la incarcat, fara ele produsul nu trece de testele de compatibilitate electromagnetica.
mi s-a intamplat asta cu un xiaomi, am schimbat cablul si apoi functiona

 kingtux, on 30 mai 2021 - 16:19, said:

am aceeasi problema cu un incarcator original de thinkpad: daca il leg la o priza fara impamantare carcasa metalica "pisca" si touch-pad-ul devine foarte sensibil la zgomot de RF, uneori e chiar imposibil de folosit.
am patit cu un asus rog sa nu functioneze touchpad-ul corect cand era pus la incarcat, iar cu un hp sa piste carcasa

cu un dell cu carcasa din magneziu nu am intmpinat niciuna din probleme

Edited by gumball3000, 30 May 2021 - 16:23.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Conservatorul, on 30 mai 2021 - 15:41, said:

Pana atunci, aveti mare grija cu copiii, care pot introduce accidental in gura aceste cabluri.
Folosim incarcatoare de buna calitate si sunt oki. Tu nu ?

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
In primul rand nu cablurile sunt de vina in acest scenariu ci incarcatoarele. Ma rog, cablurile de proasta calitate pot lua foc la curenti mari.
Cred ca la fiecare discutie despre incarcatoare s-a recomandat folosirea incarcatoarelor originale si/sau de la fabricanti cunoscuti (Aukey, Anker etc.).
Caci sunt foarte multe incarcatoare clone de proasta calitate dupa incarcatoarele fabricantilor cunoscuti, dar care nu numai ca va pot deteriora echipamentele, dar chiar si curenta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OHf1U8etd6M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 04.02.2006

 Conservatorul, on 30 mai 2021 - 15:41, said:

atingand palma uda cu mufa micro USB  a cablului de alimentare, apar ,,furnicaturi" specifice prezentei tensiunii electrice
Din moment ce mâna era udă, normal că o să te curenteze mai tare…


#10
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006
@Bitterblue
Am vazut in clipurile YT ca sunt incriminate modurile de constructie ale incarcatoarelor.In speta mea, acelasi incarcator curenteaza sau nu in functie de cablu.

@radurus
Am inversat incarcatorul in priza;degeaba.

#11
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 gumball3000, on 30 mai 2021 - 16:17, said:

Va tin la curent!
la 220V sau la 5V?

#12
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 Conservatorul, on 30 mai 2021 - 16:39, said:

Am vazut in clipurile YT ca sunt incriminate modurile de constructie ale incarcatoarelor.In speta mea, acelasi incarcator curenteaza sau nu in functie de cablu.
Adica te curenteaza la 5 cabluri microusb si la 2 nu?

Sau ai impresia ca un cablu microusb e la fel ca unul tip c? Sau ca ar fi conectorii/pinoutul la fel?

#13
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,125
  • Înscris: 10.07.2013
Eu pana acum am folosit numai incarcatoare originale de la Nokia, Motorola, Samsung sau Allview si nu am avut probele de electrocutare. Posted Image

#14
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Tot te legi de cabluri, dar iti dai seama ca daca pui mana umeda, nu plina de apa, doar umeda, pe la mufa USB a incarcatorului, te vei curenta.
Evident ca nu iti recomand sa faci asta, mai simplu poti verifica cu un multimetru continuitatea dintre unul dintre pinii ce sunt introdusi in priza cu pinii de la mufa USB de iesire de la incarcator si vei vedea ca de acolo e problema. Cel mai probabil unul din pinii ce intra in priza sunt in directa legatura cu tablita dreptunghiulara ce delimiteaza mufa USB (GND/masa).

Edited by Ciubex, 30 May 2021 - 17:15.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Mai trebuie luat in calcul ca alimentatoarele moderne stiu si incarcare rapida - tensiunea nu mai este 5V ci mai mare - si peste 12V.
La 12V cu mana uda, mai ales ca stiu si amperaje mari, se simte.

Edited by eiffel, 30 May 2021 - 17:45.


#16
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Daca aveți un tester măsurați tensiunea pe alternativ intre partea metalica de la mufa de antena și cablu de la digi ,upc sau ce aveți.O sa aveți o surpriza...de vreo 110v la unele televizoare.

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 andreic, on 30 mai 2021 - 16:28, said:

Folosim incarcatoare de buna calitate si sunt oki. Tu nu ?
Nu stiu de ce, dar personal nu am patit asta si am folosit suficient de multe incarcatoare de diverse proveniente! si nici nu stiu pe nimeni care sa o fi patit!

#18
Conservatorul

Conservatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 26.09.2006

 dexterash, on 30 mai 2021 - 16:53, said:

Adica te curenteaza la 5 cabluri microusb si la 2 nu?
Da, asa este.
Sau ai impresia ca un cablu microusb e la fel ca unul tip c? Sau ca ar fi conectorii/pinoutul la fel?
Nu

Edited by Conservatorul, 30 May 2021 - 18:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate