Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum se vinde un imobil cu ipoteca?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
BogdanObr

BogdanObr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.04.2021
Salutare,
Stiu ca trebuie sa intreb la banca, si o sa intreb. Dar as vrea sa stiu si parerea voastra, cum este normal sa fie si cum nu.

Daca de exemplu vreau sa vand un apartament pe care l-am luat prin credit ipotecar, acum 2 luni sa zicem. Si as vrea sa il vand, atunci prin acordul bancii, din suma care o sa imi intre in cont, pot sa rambursez tot creditul + ce mai ramane, si imi scade din principal?
Sau toata suma trebuie sa acopere toti anii pe cat este facut creditul?


Le scurt, din valoarea totala a apartamentului, pot sa platesc creditul principal sau trebuie pe tot+dobanzile pana la final?


Ca am mai auzit cum ca nu s-ar putea vinde apartamentul ipotecat si sa platesc creditul cu el.

Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Citeste contractul cu banca si vezi ce comisioane/dobanzi trebuie sa platesti in caz de rambursare anticipata.

Poti vinde imobilul ipotecat si poti sa si platesti creditul cu banii din vanzare (evident, daca sunt suficienti :) )

Edited by pasilla, 30 May 2021 - 16:45.


#3
BogdanObr

BogdanObr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.04.2021

 pasilla, on 30 mai 2021 - 16:44, said:

Citeste contractul cu banca si vezi ce comisioane/dobanzi trebuie sa platesti in caz de rambursare anticipata.

Poti vinde imobilul ipotecat si poti sa si platesti creditul cu banii din vanzare (evident, daca sunt suficienti :) )

Pai la rambursare nu se aplica comision.

Voiam sa stiu mai mult daca se poate. Daca o sa pot plati doar suma aia principala, sau trebuie platita toata diferenta pana la final.



#4
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010

 BogdanObr, on 30 mai 2021 - 16:57, said:

Daca o sa pot plati doar suma aia principala,

Doar asta, penalizari pentru plata anticipata nu mai exista la credite cu ipoteca.

Edited by Ythrixium, 30 May 2021 - 17:12.


#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 BogdanObr, on 30 mai 2021 - 13:51, said:

.....vreau sa vand un apartament pe care l-am luat prin credit ipotecar, acum 2 luni .....Si as vrea sa il vand, atunci prin acordul bancii, din suma care o sa imi intre in cont, pot sa rambursez tot creditul + ce mai ramane, si imi scade din principal?
Sau toata suma trebuie sa acopere toti anii pe cat este facut creditul?....

suma se scade din principal, intotdeauna.
in functie de tipul creditului e posibil sa se aplice si un comision de rambursare anticipata (la principal).

#6
varzeanu

varzeanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 21.01.2006

 Ythrixium, on 30 mai 2021 - 17:12, said:

Doar asta, penalizari pentru plata anticipata nu mai exista la credite cu ipoteca.
Parca era o conditie, sa fie vechi de cel putin un an creditul ca sa nu mai platesti comisionul de rambursare anticipata. Initiatorul zice ca a luat creditul acum 2 luni.

#7
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Care este procedura pentru a rambursa anticipat un credit?
Procedura de urmat pentru a rambursa anticipat un credit este urmatoarea: initial trebuie sa te asiguri ca suma necesara achitarii creditului este disponibila in contul tau curent, in valuta in care ai contractat creditul. Ulterior, este necesar sa te prezinti in unitatea bancara pentru a completa o cerere de rambursare anticipata.
Rambursarea anticipata totala a creditului se va realiza la soldul creditului si dobanda calculata la data rambursarii.
In situatia in care doresti sa efectuezi o rambursare anticipata partiala a creditului ai posibilitatea sa optezi pentru diminuarea perioadei de creditare sau pentru diminuarea ratei.
Pentru creditele cu dobanda variabila, BT nu percepe comision de rambursare anticipata, iar pentru creditele cu dobanda fixa comisionul este de 0.5% sau 1% in functie de perioada dintre data rambursarii si ultima data scadenta a ratelor.
In cazul in care pentru creditul rambursat anticipat ai adus in garantie un imobil, dupa ce se efectueaza rambursarea totala a creditului va fi necesar sa soliciti radierea ipotecii facuta in favoarea bancii.

Edited by Ythrixium, 30 May 2021 - 20:51.


#8
BogdanObr

BogdanObr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.04.2021

 Ythrixium, on 30 mai 2021 - 20:51, said:

In cazul in care pentru creditul rambursat anticipat ai adus in garantie un imobil, dupa ce se efectueaza rambursarea totala a creditului va fi necesar sa soliciti radierea ipotecii facuta in favoarea bancii.

Asta vreau sa stiu, daca pot sa rambursez chiar cu banii primiti pe imobilul ipotecat.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
da, poti

#10
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
tocmai ce am facut eu asta chiar acum, am vandut un apartament pe care inca plateam rate. dupa ce te intelegi cu vanzatorul si faci precontract te duci la banca ta si ceri un acord de vanzare, in el trebuie sa apara toate detaliile pe care le vrea banca cumparatorului, daca cumparatorul ia si el tot pe credit. dupa ce iei acordul, cumparatorul iti vireaza banii prin op conditionat, nu ai acces la bani pana nu se inchide creditul din ei. dupa ce se inchide creditul, iti ramane restul de bani minus diverse mici taxe pe care sigur banca ta le gaseste, la mine au mai fost vreo 300 de lei pe niste maruntisuri. cand faci precontractul sa-l faci valabil pe cateva luni bune, sugerez minim 3, pentru ca bancile se misca foarte lent, daca n-ai noroc sa fie unele care se misca mai cu talent (majoritatea se misca lent, avea dreptate radu intr-un post de-al lui, eu am asteptat o luna jumate dupa acord, apoi banca cumparatorului a mai vrut ceva sa fie trecut acolo si am mai asteptat dupa aia 2 saptamani sa puna aia observatia aia). deci sa te inarmezi cu rabdare.

#11
BogdanObr

BogdanObr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.04.2021
Dar acordul de vanzare de la banca, nu se face inainte? Sau se face dupa ce gasesc cumparatorul?
Adica daca gasesc un cumparator, si ma trezesc cu banca ca nu ma lasa sa il vand? Sau in general banca trebuie sa ma lase?

Si multumesc de raspuns!

Edited by Dany_Darke, 01 June 2021 - 16:11.


#12
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
dupa ce faci precontractul la notar te duci sa iei acordul bancii, ca pe baza aluia il iei. banca nu are de ce sa nu te lase sa vinzi, atat timp cat pretul vanzarii acopera restul de credit.

#13
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Oigen, on 07 iunie 2021 - 17:21, said:

....banca nu are de ce sa nu te lase sa vinzi, atat timp cat pretul vanzarii acopera restul de credit.

nu-i treaba bancii cu cat vinzi. e perfect posibil sa vinzi in pierdere, dar trebuie sa acopri diferenta din buzunar.

#14
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018

 _Smiley_, on 08 iunie 2021 - 06:06, said:


nu-i treaba bancii cu cat vinzi. e perfect posibil sa vinzi in pierdere, dar trebuie sa acopri diferenta din buzunar.


corect. pe banca o intereseaza ca tu sa inchizi principalul. in rest, treaba ta.

#15
BogdanObr

BogdanObr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.04.2021
Deci pot sa vand apartamentul si cu o parte din bani sa inchid principalul.


Ma gandeam ca poate nu este ok pentru banca, ca cineva sa faca credit si apoi sa vanda si la banca sa plateasca dobanda doar pentru o luna, doua. Ca asa banca iese in castig doar cu acele luni.

Edited by Dany_Darke, 08 June 2021 - 22:18.


#16
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
1-2 luni de dobanda, comision de analiza dosar, taxa administrare credit, taxa evaluare imobil....
cred ca bancile ar fi fericite daca ar lichida toti creditele dupa 1-2 luni :)

#17
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007

 BogdanObr, on 08 iunie 2021 - 19:24, said:

Deci pot sa vand apartamentul si cu o parte din bani sa inchid principalul.


Ma gandeam ca poate nu este ok pentru banca, ca cineva sa faca credit si apoi sa vanda si la banca sa plateasca dobanda doar pentru o luna, doua. Ca asa banca iese in castig doar cu acele luni.

Nu este chiar asa. Procedura este următoarea :

Găsești cumpărător, ceri acord de la bancă sa vinzi, banca îți dă acordul și îți spune ce suma trebuie sa achiți și abia apoi poți sa vinzi. În primul rand, un imobil achiziționat cu credit, are ipotecă in favoarea băncii. Cat timp este ipotecă nu poți vinde. Dacă vrei sa vinzi și din vânzarea imobilului nu se acoperă creditul, poți face o plata anticipată urmând ca în momentul vânzări sa închizi creditul. După închiderea creditului se face Declarație de radiere de către notar și se trimite la CF sa radieze ipoteca. Nicio bancă nu ridică ipoteca pana nu se închide creditul și toate sumele aferente acestuia.

#18
BogdanObr

BogdanObr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 21.04.2021

 stiinta82, on 09 iunie 2021 - 07:32, said:

Cat timp este ipotecă nu poți vinde.

Deci pot sa vand sau nu?


 stiinta82, on 09 iunie 2021 - 07:32, said:

Dacă vrei sa vinzi și din vânzarea imobilului nu se acoperă creditul, poți face o plata anticipată urmând ca în momentul vânzări sa închizi creditul.

Si inca un lucru pe care nu il inteleg, cum adica sa nu acopere creditul? Ca daca am dat un avans de aproape jumatate din suma, ma gandesc ca o sa vand apartamentul cam tot cu cat l-am cumparat, deci jumatate din bani tot o sa acopere creditul principal (ca am inteles ca nu trebuie sa acopere tot + dobanzile pe toti anii). Sau aici nu am inteles eu bine?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate