Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Helium HNT mining

  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Am comandat si eu de pe Emrit.io si nu au zis nimic de taxe vamale... chestia e ca am primit ulterior un mail in care se explica ca nu sunt in intr-o zona optima pentru retea.
Acum sunt pe lista de asteptare... nu sunt departe de ''zona populata'' deci am ceva sanse in cateva luni, daca intre timp se extinde pana la mine (patratul rosu)

Attached Files


Edited by rz, 09 September 2021 - 13:15.


#38
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

 calinum, on 09 septembrie 2021 - 11:41, said:

urmeaza sa primesc un bobcat miner prin noiembrie...
stie cineva cum e expediat, cum vine?

vine prin curier direct la usa?
prin ce firma de curierat soseste?
te anunta cineva telefonic inainte de livrare (nu locuiesc permanent la adresa la care l-am comandat)?

vine la vama si trebuie sa platesc taxele?
exista riscul sa am probleme cu vreun functionar extra-zelos care sa mi-l opreasca fiindca e "ilegal"?


as fi foarte recunoscator daca cineva care a primit bobcat si-ar relata experienta...
multumesc!

Vine cel mai probabil cu DHL, rar cu UPC, direct la usa, te anunta prin email cand se genereaza AWBul in China sa ai timp sa pregatesti actele.
Daca alegi sa iti faca DHLul vama, nu te mai intereseaza toate procedurile, le dai vreo 5 acte semnate si gata. Platesti vama la DHL.
Produsul in sine nu e ilegal, nu sunt probleme la vama, ilegalitatile le vei face tu, ca toata lumea, cel mai probabil pentru ca:
- vei declara la DHL ca nu e miner, ci router si ca nu faci bani cu el
- chinezul pune pe factura 80 USD, tu ai platit pe el 576 USD, deci vei falsifica dovada platii sa arate ca factura chinezului (evaziune fiscala), sau vei falsifica factura chinezului sa se pupe cu dovada platii de 576 USD si in cazul asta platesti vama 510 RON.  Deci ai de ales aici. Ulterior poti cere chinezului TVAul de 19% pe care ti l-a retinut ilegal cand ai cumparat Bobcatul.
- vei folosi conexiunea de Internet incalcand contractul cu providerul in care se spune ca nu ai voie sa faci bani si sa dai acces pesoanelor terte, ceea ce de fapt face minerul tau.

- pentru a face mai multi bani unii ii pun antene mai puternice ceea ce e ilegal

Pentru formalitatile de vamuire fa-ti cod EORI de pe acum, e obligatoriu.
Intra pe Discord ul Helium Romania, Helium Global si Bobcat si inveti acolo live.

 rz, on 09 septembrie 2021 - 13:14, said:

Am comandat si eu de pe Emrit.io si nu au zis nimic de taxe vamale... chestia e ca am primit ulterior un mail in care se explica ca nu sunt in intr-o zona optima pentru retea.
Acum sunt pe lista de asteptare... nu sunt departe de ''zona populata'' deci am ceva sanse in cateva luni, daca intre timp se extinde pana la mine (patratul rosu)
Daca la 1 mai un castig bun era 500 USD pe zi, acum e cam 20-25 USD pe zi.  Emrit iti mai ia si 80% din castigul tau. Succes.
Cand e vb de Emrit, ei platesc toate taxele vamale.

Edited by SethNY, 12 September 2021 - 06:57.


#39
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Stiu asta... din curiozitate si de dragul ''tehnologiei'' am comandat
Criptomoneda HNT poate exploda la un moment dat (deja a facut aprox. 10X, fata de 2020), dat fiind extinderea si acoperirea globala ce va urma... cred ca vor fi ani buni de extindere a retelei.
Nu mai zic ca va aparea si concurenta reala... spun reala deoarece ea este si acum dar pretul echipamentelor este cu mult mai scump (mii de euro) asadar nu este inca un competior pentru Helium.
Vorbesc despre https://www.mxc.org/
Partea buna la MXC ar fi ca inca se mentine tokenul sub 5 centi... daca ei rezolva problema cu echipamentele (sa le vanda sub 500$) atunci va urma si MXC evolutia Helium!.
Parerea mea... eu am luat deja cateva sute de MXC si vreau sa cumpar cateva mii pana la sfarsitul anului astfel incat sa ajung la 10 mii... cu prudenta oricum si chiar daca trebuie sa astept urmatorul bull market mai exact ala din 2023 pentru valorificarea MXC

Edited by rz, 12 September 2021 - 09:22.


#40
hugo

hugo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.08.2005
rz, iti multumesc ca ai pomenit de MXC. Uitandu-ma acum pe chart-ul ei, instant vad ca are potential de urcare 14X.  Momentan am sell in zona 0.52$, nu va depasi cu mult liniile mele magice pana in decembrie 2021.

Attached Files



#41
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Da... si eu vad potential dar din perspectiva proiectului, aflat inca la inceput (cam la nivelul Helium ianuarie/februarie 2020).
Eu as pune sell la 1$, pentru mai multa siguranta... nu se stie niciodata la ce speculeala de moment poate intra MXT-ul!.
Extinderea se face acum mult mai greu datorita preturilor dar sunt convins ca pe viitor se va rezolva acest aspect.
Vedem in 2023 la ce curs va ajunge MXT si cat de apropiat va fi de HNT (deoarece si HNT are inca potential)

Edited by rz, 12 September 2021 - 13:13.


#42
hugo

hugo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.08.2005
Valorile acelor linii de pe chart-ul meu nu sunt la intamplare. Pana in decembrie ele vor urca incet si sigur am sell 50% doar in zona 0.52$.

#43
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Am luat si eu un miner Bobcat, l-am pus la fereastra fara imbunatatiri la antene, intr-o luna a facut 550 USD si nici acum nu sta degeaba. Profitul se duce usurel in jos dar e ok.
Proiectul e f interesant, in state cocheteaza si cu mineri 5G, chiar WiFi6 (adica sa ofere servicii de date populatiei) dar nu stiu daca o sa le iasa ceva. Interesant tehnic dar practic e posibil sa o ia la vale in timp.

Ca exemplu pozitiv, un tip din Voluntari a facut 750 USD ultima luna cu un miner, precis are o antena puternica undeva la inaltime, se pricepe.
https://explorer.hel...zF78fgTywZbzuQu

Edited by SethNY, 16 October 2021 - 13:06.


#44
ovydiks

ovydiks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 31.07.2018
eu stau la etajul 14 cu acces pe acoperis, nicio cladirea mai inalta pe langa mine. comandat la emrit in aprilie, nicio veste pana acum, doar ca am fost aprobat (a doua zi de la inregistrare). Este cineva dispus sa incercam cu antena lui la mine ?

#45
IordacheSilviu82

IordacheSilviu82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.11.2019
Salutare!
Doar ce am primit un bobcat 300
Am 2 locatii unde as putea amplasa aparatul:
Bucuresti sector 3, aleea solidaritatii nr1, et3 din 4....fata, spate si stanga mea sunt blocuri de 4 etaje iar in dreapta mea unu lung de 10 etaje
Pantelimon str fermei,  la curte...vile cu un nivel sau 2.
Ma puteti ajuta cu ceva informatii/recomadari de amplasament sau echipament suplimentar?
Multumesc.

#46
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
Arunca un ochi pe harta si vezi cum stai cu hotspoturile in zona: https://explorer.helium.com/

#47
IordacheSilviu82

IordacheSilviu82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.11.2019
am aruncat, dar nu prea inteleg....sa inteleg ca in acele hexagon-uri sunt nr de hotspot-uri?....in locatia mea apare numarul 12

#48
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Eu l-as pune in pantelimon pe casa, daca vezi tot bucurestiul de acolo si experimentezi cu o antena mai puternica. Scoate-l din relay daca e. Un hex cu 12 mineri nu prea e atractiv decat daca esti mai profi asa si stii ce faci. In Pantelimon cati mineri ai in hexul tau si in cele vecine?
Intra pe discord, pe helium Romania si o sa gasesti multa informatie acolo.
HNTul a crescut f mult, e vreo 48 USD acum, s-a castigat OK in ultimul timp.

#49
IordacheSilviu82

IordacheSilviu82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.11.2019
in Pantelimon  acel hexa este verde, dar fara niciun nr inauntru,  si asa sunt cu toate hexa-urile din jurul locatiei
Inca un lucru la locatia din Bucuresti...la 2 blocuri de mine exista un bloc turn cu vreo 12 etaje si pe care sunt montate mai multe antene de comunicatii...probabil orange/vodafone...este un lucru bun sau rau?

#50
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Nu au nicio treaba antenele operatorilor de telefonie mobila cu cea ce faci tu, nu interfera.
Pune-l in Pantelimon, cat mai sus si cat mai repede :). Nu iti lua antena chinezeasca si doar de firma ... McGill, Rak, Mikrotik, dar pana acolo tre sa studiezi un pic.

#51
IordacheSilviu82

IordacheSilviu82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.11.2019
Vad ca exista pe olx si antene Lora, astea sunt ok?

#52
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
as lua doar de firma, dar inainte sa iei, studiaza; o antena puternica nu e neaparat mai buna, tre sa ai si pozitia corecta
antena bobcatului e destul de puternica, ca idee, cam bate in tot bucurestiul nord sud

#53
IordacheSilviu82

IordacheSilviu82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.11.2019
Pai si atunci sa raman cu antena lui? pot sa cumpar cablu separat si sa-l folosesc impreuna cu antena originala? Se potrivesc mufele?

#54
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Ramai cu antena lui la inceput pana inveti ce si cum. Cu cat e mai lung cablul cu atat pierzi mai mult semnal pe el, de aia aia de stiu ce fac isi agatza minerul langa antena, la 1m, in cutii.
Cabluri si mufe iei doar de la profesionisti, vezi ca sunt multe feluri, ti le sertizeaza ei.
Intra pe Discord si invata de la aia cu experinta sau il pui la fereastra si aia e ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate