Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Helium HNT mining

  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Echipamentele alea nu sunt vandute tot de ei?

E treaba lor daca pastreaza sau nu HNTul pe care l-ar primi in schimbul echipamentului.

Dar daca ei vand echipament ca sa minezi criptomoneda lor si nu accepta propria lor criptomoneda produsa cu echipamentul ala ca sa cumperi alte echipament de minat, e cat se poate de clar totul.

Edited by underb, 31 May 2021 - 13:51.


#20
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postunderb, on 31 mai 2021 - 13:49, said:

Echipamentele alea nu sunt vandute tot de ei?
Cum am mentionat mai sus, sunt vreo 6-8 firme independente care fac si vand hotspoturi.

Pentru a te lega la reteaua Helium cu senzorii LoraWAN iti trebuie niste DataCredits (f ieftini) ce pot fi cumparati cu moneda lor sau cu USD dar nu de acolo vin cumparatorii de HNT.

Edited by SethNY, 31 May 2021 - 13:57.


#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Dar de unde vin? Cine cumpara HNT cand il poate mina?

#22
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
de unde vin si aia de cumpara in fiecare minut bitcoin si alte 6000 monede sau cate ori fi  ... din Asia  Posted Image

#23
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Bucuresti pe locul 18 ...  https://explorer.helium.com/hotspots
Cumparati senzori :)

#24
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020

View PostSethNY, on 31 mai 2021 - 07:25, said:

Nu, ca LoraWAN e un standard ptr senzori IOT... lumina, temperatura, umiditate, usi, GPSuri ... ... nu e ptr share de Internet. Viteza maxima e pe la 60kbps pe LoRaWAN.
6GHz nu 60GHz. Helium nu are treaba cu WiFi oricum, e alt standard.

60Ghz nu 6 ghz! ..... este vb de protocolul IEEE 802.11ay

Quote

WiGig, alternatively known as 60 GHz Wi-Fi, refers to a set of 60 GHz wireless network protocols. It includes the current IEEE 802.11ad standard and also the upcoming IEEE 802.11ay standard. The WiGig specification allows devices to communicate without wires at multi-gigabit speeds.

View PostSethNY, on 31 mai 2021 - 07:25, said:

Helium nu are treaba cu WiFi oricum, e alt standard.
grav .... deci am avut dreptate. totul este o super mega teapa

nu are nici o treaba cu hotspot-urile si cu wifi-ul, samd asa cum incearca sa se arate

View PostSethNY, on 31 mai 2021 - 07:25, said:

Nu, ca LoraWAN e un standard ptr senzori IOT... lumina, temperatura, umiditate, usi, GPSuri ... ... nu e ptr share de Internet. Viteza maxima e pe la 60kbps pe LoRaWAN.

si mai grav ... Posted Image

au scos niste echipamente fara nici o utilitate vandute sa super, mega pret

in cel mai fericit caz ar putea mina cryptomoneda respectiva pe o platforma raspberry cu un hasrate de tot rahatul .. de asta se si feresc sa le vanda

daca le-ar vinde pe toate odata ar creste gradul de dificultate si ar ajunge sa nu mai valoreze nimic

o placa video este de 100.000 x mai puternica decat rahatul asta de sistem ....

daca s-ar gasi o modalitate de a mina hellium cu gpu sau cpu s-ar duce dracul intregul lor sistem de mining

Edited by techuser, 01 June 2021 - 08:44.


#25
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Sunt hotspoturi de LoRaWAN, cauta si tu un pic pe google Posted Image sau daca stii limba engleza citeste la ei pe site.

Multe modele de mineri Helium folosesc Raspberry Pi, se foloseste alt algoritm, nu are nevoie de putere mare de procesare, nu e POW-ul pe care il stii tu de la btc sau eth ...

Edited by SethNY, 01 June 2021 - 09:05.


#26
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020

View PostSethNY, on 01 iunie 2021 - 08:53, said:

Sunt hotspoturi de LoRaWAN, cauta si tu un pic pe google Posted Image sau daca stii limba engleza citeste la ei pe site.

Multe modele de mineri Helium folosesc Raspberry Pi, se foloseste alt algoritm, nu are nevoie de putere mare de procesare, nu e POW-ul pe care il stii tu de la btc sau eth ...

utilitatea acestui sistem este fix 0!

doar daca nu vrei sa-ti camerele video la el sau alarma .... nu are nici o utilitate

dar sa platesti mii de euro pe un astfel de echipament este pur si simplu super aberant

#27
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
unde ai vazut mineri cu mii de euro? pe olx ? acolo sunt pusi la schimb si cu garsoniere :)

https://imgur.com/a/re7prCE + taxe

#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu mai sunt de actualitate preturile de acolo, synchrobit se duce pe la 780$ cu taxe si nu au livrat nici macar o singura bucata, desi au dat drumul la comenzi de prin ianuarie parca

rak ajunge pe la 650$ cu tax + shipping and handling
bobcat ajunge la 680$, pretul pe care-l platesti pe site nu include taxe vamale

Edited by gumball3000, 01 June 2021 - 09:37.


#29
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
or trage teapa Posted Image preturile nu depastesc 900 usd oricum, cum ai face ... depinde de producator ...

Edited by SethNY, 01 June 2021 - 09:32.


#30
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nerQCrOam5U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
pentru curiosi, daca mai sunt :)

#31
Johnao

Johnao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 11.03.2021
eu nu stiu ce ne lamentam de grozavii; nu ma pasioneaza prea mult povestile crypto dar, din curiozitate, am comandat acum 3 luni un aparat de la Emrit direct, in varianta gratis (doar ca in aceasta schema primesti doar 20% din ce mineaza); in fix 7 sapt am primit aparatul, suportat integral incl vama de catre Emrit, zero cost, livrat la usa de UPS; montat la fereastra in mansarda, sector 4; in prima luna a produs cca 50 HNT, adica aprox 750 USD, din care cca 150 USD la mine in wallet; pt ca si eu sunt Toma Necredinciosul, am mers pana la capat, am trecut HNT in binance (nu stiu de unde informatia ca au suspendat HNT...?!) si facut plata la Lidl cca 400 ron fara stres.

concluzia: treaba nu e nicio schema de pacalit fraieri; nu ma afecteaza cu nimic, am zero cost, dar primesc din senin cca 150 USD pe luna; nu e mare grozavie dar e un proiect care livreaza; sigur ca nu as trece in zona disperata cu antene dar m-a si convins ca nu e gimmick cum sustin altii

iar pt cine doreste, livrez print screen dupa ce doreste

#32
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,353
  • Înscris: 21.04.2005

View Posttechuser, on 01 iunie 2021 - 08:33, said:


nu are nici o treaba cu hotspot-urile si cu wifi-ul, samd asa cum incearca sa se arate
...
au scos niste echipamente fara nici o utilitate vandute sa super, mega pret
...

Vad ca tu nu prea stii ce inseamna un hotspot. Care e legatura unui hotspot doar cu wifi-ul ?
Faptul ca functioneaza pe o alta frecventa libera de care nu stiai tu , nu inseamna ca nu e bun de nimic. Nu tot ce este radio inseamna internet !!!
Normal ca nu o sa-l vezi cu telefonul din moment ce frecventa este in afara spectrului GSM.
Echipamentul are o singura utilitate , de a mina HNT.
E ca si cand ai spune ca un radio sau un Tv sunt niste prostii pentru ca nu au alta utilitate in afara sa prinda posturi radio si sa te uiti la tv !!!
Echipamentul  ca atare e o banalitate . Softul e cel care conteaza .

Aici cred ca cel mai bine se aplica fabula cu vulpea si strugurii !

#33
alinu22

alinu22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.03.2014
Salutare!
Am primit si eu hotspot-ul de la emrit, l-am instalat si imi apare relayed. Am internet de la digi + tp link C80. Am citit pe site la helium cum sa scap de statusul relayed si trebuie deschis portul 44158. La Tp Link nu se poate deschide portul 44158 pentru ca este rezervat pentru o functie din router. Am mutat tp link ca acces point si incerc de pe router-ul zte de la digi sa deschid portul insa nu merge... Are cineva vre-o idee cum pot deschide portul 44158 pe router-ul de la digi?
Multumesc!

#34
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Intra pe canalul de Discord si intreaba acolo, vad ca unii au reusit: https://discord.gg/TVQcBdcwNU

Edited by SethNY, 27 June 2021 - 06:37.


#35
_Alizeu_

_Alizeu_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 24.01.2016
Am aplicat si eu, dar nu m-au acceptat momentan. Tu in ce zona esti?

#36
calinum

calinum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 27.05.2005
urmeaza sa primesc un bobcat miner prin noiembrie...
stie cineva cum e expediat, cum vine?

vine prin curier direct la usa?
prin ce firma de curierat soseste?
te anunta cineva telefonic inainte de livrare (nu locuiesc permanent la adresa la care l-am comandat)?

vine la vama si trebuie sa platesc taxele?
exista riscul sa am probleme cu vreun functionar extra-zelos care sa mi-l opreasca fiindca e "ilegal"?


as fi foarte recunoscator daca cineva care a primit bobcat si-ar relata experienta...
multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate