Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Taxa radio tv pt firme

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Macar e o finantare mai transparenta. Asa, daca lua din oala denumita buget de stat si subventiona radio si TVR, era doar mai netransparent.

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
pai TVR-ul primeste bani si de la buget(mi se pare ca si unele posturi de radio). e o lege, 41/1994, republicata in '99, care reglementeaza asta.
in principiu, banii de la buget sunt folositi pt:
-acoperirea unor cheltuieli de dezvoltare
-achiziționarea de echipamente și piese de schimb de televiziune, materiale consumabile necesare desfășurării activității specifice
-acoperirea integrală a cheltuielilor de utilizare a stațiilor de emisie, radioreleelor și circuitelor video și fonice, datorate agenților economici din sistemul comunicațiilor
-asigurarea pazei, ca obiectiv de interes național
-achitarea cotizațiilor cuvenite organizațiilor guvernamentale internaționale
-finanțarea necesară producerii și difuzării emisiunilor de televiziune adresate străinătății, precum și dezvoltării acestei activități

pt alte cheltuieli, se folosesc bani provenind din:
-taxe de abonament de televizor
-surse realizate potrivit obiectului de activitate
-donații sau sponsorizari


deci, pt emisiuni gen Surprize-Surprize, statul plateste realizarea (echipamente, decoruri, emisie, etc) iar noi platim salariul prezentatorilor :)

#21
Paulvw

Paulvw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 20.03.2008
Sa- mi urez si eu BUN VENIT IN RANDUL FRAIERILOR!!!!
Azi dimineata gasesc o scrisoare la cutiea postala prin care eram instiintata ca am de plata 480lei reprezentand taxa radio-tv restanta din 2005. Scrie detaliat si ingrosat ca pt firma mea s a stabilit o taxa de 10 lei pe luna deci avand de plata 120 pe an.....eu sincer nu am stiut de acesta taxa, iar la adresa unde am sediu se plateste taxa pe persoana fizica...eu nu am incheiat nici un contract cu electrica sau srr plus ca niciodata nu am funtionat la acea adresa sediul secundar fiind intrun complex comercial. Iar din 2006 nu mai am nici un fel de activitate pe firma. Nici macar nu m- am pus la zi cu schimbarea certificatul de intregistrare &codurle acelea. Nu inteleg de unde m a gasit aceasta firma de recuperare :rolleyes:
A platit cineva pana acum aceasta taxa aberanta?
Unde ar trebui sa merg sa ma informez mai mult? cumva la un centru electrica? ca sigur daca sun la nr pus de ei nu imi va raspunde nimeni sau daca raspunde cineva imi va vorbi in termeni ''stiintifici'' iar la final imi va sublinia ca ma vor da in judecata.
Nu mi se pare drept  sa mi se ia niste bani aiurea mai ales ca nu mai detin nici o activitate de 2 ani si ceva

#22
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Paulvw, on Oct 12 2008, 10:43, said:

A platit cineva pana acum aceasta taxa aberanta?
cred ca ar mai fi cateva intrebari care pot fi puse .
in primul rand , este cu adevarat o factura ( document legal ) sau o instiintare de plata ( o hartie oarecare ) ?
pentru a constitui obligatie de plata , documentul respectiv nu trebuie sa indeplineasca niste conditii ?
a semnat cineva din partea firmei de primirea documentului si a serviciilor respective ?
a vazut cineva exemplarele 2 si 3 ale documentului  ?
acel document chiar este emis de institutia respectiva  , sau este un fals grosolan , emis de cine stie ce sarlatani care incearca sa exploateze o oportunitate ?
ce se intampla daca arunci hartia  ( putem sa-i spunem document ? ) la gunoi ?
ce dovada exista ca ai primit si inregistrat acel document de plata ?

oameni buni , aruncati la gunoi hartiile primite si vedeti daca vine cineva sa va intrebe unde le-ati pus .
inca nu v-ati obisnuit cu phishingul ?

#23
oxygen200000

oxygen200000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.08.2007
Pana la urma e reala hartia aia cu 480 ron? Din cate am vazut pe www.mfinante.ro , BPO Solutions e o firma inregistrata in 2007 care este pe pierdere. Mi-e greu sa cred ca o firma in starea ei(si foarte noua si pe pierdere) poate sa prinda un contract gras precum cel cu Societatea Romana De Radiodifuziune... Eu cred ca e un fals grosolan...
Alt semn de intrebare este faptul ca ei spun sume datorate la sumele pe anul 2008, an care inca nu s-a incheiat deci nu am cum sa fiu dator in avans pe 3 luni, Octombrie, Noiembrie si Decembrie.

Edited by oxygen200000, 14 October 2008 - 21:00.


#24
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 oxygen200000, on Oct 14 2008, 20:55, said:

Eu cred ca e un fals grosolan...
interesant ar fi de stiut cam cati  se lasa pacaliti de asa ceva ...
ca si cu spamul ... trimite la cat mai multi , poate cineva pana la urma raspunde la mesaj ...
se poate verifica si detinatorul conturilor in care se solicita virarea banilor .
si aici s-ar putea sa apara surprize ...

#25
popa_vict

popa_vict

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.07.2005
Asa arata hartia igienica primita.....

Sa ma dea in judecata pt 480 ron.... nu platesc nimic

http://www.srr.ro/de...-taxa-radio.htm  

Attached File  IMG_0001.jpg   439.43K   189 downloads

Edited by popa_vict, 14 October 2008 - 22:46.


#26
oxygen200000

oxygen200000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.08.2007
Da, exact asa arata si la mine... Pana si semnatura e identic facuta si incadrata exact in acelasi loc . Este un XEROX ordinar, numai numele firmei fiind schimbat...
@ arcond: Cum se poate afla detinatorul contului?

Edited by oxygen200000, 14 October 2008 - 22:45.


#27
popa_vict

popa_vict

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.07.2005
E al radiodifuziunii contul.... apare la ei pe site

am pus un link mai sus

Oricum nu platesc.

#28
simad

simad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.06.2007
Salut,

am primit si eu asa ceva, diferenta e ca la mine este 450 lei adica fara Octombrie, Noiembrie si Decembrie.
Am dat telefon si au spus ca legea spune ca abonamentul nu se plateste pe locatie ci pe persoanele juridice din acea locatie. adica daca intr-un apartament sunt n firme toate platesc ab pentru "baietii astea destepti"

Interesant este ca pana acum s-au sesizat.

Intrebarea e: in contabilitate cum justific plata daca nu am factura??? (poate e pe langa intrebarea... nu ma pricep la conta)

#29
TNT-NET

TNT-NET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.10.2006
Am primit si eu dracia asta acum 1 luna , inca e pe birou ma mai gandesc ce sa fac , sa ii dau in judecata sau sa le raspund printr-o scrisoare recomandata ca sunt alergic la radiouri si televizoare boala descoperita de curand de doctorul meu :) .

Edited by TNT-NET, 23 October 2008 - 22:50.


#30
MARIURS

MARIURS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.12.2003
Am gasit si eu azi in cutia postala instiintarea aceasta de plata...Nici eu nu am de gand sa arunc banii in vant pe asa ceva....Din partea mea se pot desfiinta si SRR si TVR...

#31
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007
Pai daca exista Avocatu poporului,si Constitutia Roamana ne da dreptu sa refuzam sa platim niste servicii pe care teoretic nu le dorim,atunci degeaba ne plangem pana nu facem o petitie si-o trimitem spre dezbatere parlamentului Roman,ca SRR si TVR sa-si codeze emisiiunile si cine le vrea (?) sa ceara decodor contra cost.

#32
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Mi-a venit si mie azi de platit pe 3 ani. Faza amuzanta e ca eu am firma din august 2006 si ei m-au pus sa platesc de la inceputul anului :D

#33
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 ddumyy, on Oct 25 2008, 22:44, said:

Mi-a venit si mie azi de platit pe 3 ani. Faza amuzanta e ca eu am firma din august 2006 si ei m-au pus sa platesc de la inceputul anului :D


Exact in august 2006 am infiinata si eu firma si mi-a venit de plata tot anul 2006 / 2007 / 2008 desi poate eu in ianuarie 2008 am radiat firma, poate. :)

Ce riscam daca nu platim taxa, a platit-o cinvea pana la urma ?

Edited by daniel21, 27 October 2008 - 14:50.


#34
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Ar fi super daca s-ar putea cumva forta renuntarea la sponsorizarea din buzunarul fiecaruia a acestui tvr, cu suita lor de programe tvr2 cultural etc si cu multi angajati frecatori de menta. Cu consilieri care iau 7000 de euro.
TVR= RISIPA si bataie de joc.
M-as lipsi bucuros de ei precum si de muuuuulti alti sugatori din buget.

#35
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
http://economie.hotn...timii-3-ani.htm

#36
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Nu pot fi reclamati ca fac frauda, din moment ce nu emit/trimit facturi? :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate