Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Justitia bazata pe emotie (colectiva)

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#19
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
În plus  societatea nu trebuie să nimic. Cel mult să existe și reanalizeze perpetu prioritățile. Dar la o adică poate decide că o prioritate e și sinuciderea colectivă.. Și atunci își mandatează  legiuitorii și guvernații cu organizarea acestei sinucideri, stabilirea succesorilor samd

Edited by iulian_k, 31 May 2021 - 20:03.


#20
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 08.01.2021
Cred ca amestecati notiunile. Unul se refera la justitie, adica la aplicarea legilor. Care NU trebuie facuta la presiunea populara, ci trebuie sa respecte anumite proceduri si sa fie bazata pe dovezi.

Cealalta se refera la elaborarea legilor, care trebuie sa tina seama de prioritatile si realitatile sociale. Asta cred ca e puternic dependenta de context, nu cred ca exista legi buni sau proaste la modul absolut. Cred ca unele legi pot fi bune in momentul in care au fost date insa pot deveni toxice cand lumea se schimba.

Dau un exemplu, la mine in sat o lege din 1968 spune ca militianul de la rutiera are dreptate pana la proba contrarie. Daca e cuvantul meu ca am trecut pe verde impotriva cuvantului lui ca era rosu, el are dreptate si eu raman fara carnet. Insa in 1968 militianul ma oprea, imi spunea ca am trecut pe rosu, eu ma uitam in jur, imi cautam un martor si ii puteam ataca PV-ul si daca militianul batea campii cu martori aveam sanse sanse sa castig.  Cu alte cuvinte legea respectiva era OK in 1968.

Intre timp insa procedurile s-au schimbat. In 2021 nu ma mai opreste sa-mi ia carnetul, ci imi trimite direct acasa PV-ul. La o luna dupa comiterea faptei, ce dovezi mai pot eu sa aduc in apararea mea?  E DOAR cuvantul lui impotriva cuvantului meu si legea spune ca al lui e mai bun decat al meu.
Eu chiar mi-am furat-o asa, am primit 60€ amenda, un militian spune ca m-a vazut pe scuter purtand pantofi mai jos de glezna (sunt obligatorii cei peste glezna). Cand am primit amenda acasa, cum mai puteam eu sa dovedesc ca acum o luna aveam pantofi regulamentari?  Daca ma oprea sa ma amendeze ca in '68, opream si eu un martor, si castigam in tribunal insa asa sunt la cheremul lui.

O lege OK cand a fost data poate deveni sursa de abuzuri ulterior cand se schimba contextul. Toate legile dupa parerea mea ar trebui sa fie cu data de expirare, fie sa precizeze clar contextul in care se pot aplica.

Edited by KiloW, 01 June 2021 - 13:00.


#21
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View Postcutzu_rexi, on 29 mai 2021 - 21:47, said:

Voua vi se pare in regula ca justitia sa oscileze in functie de revolta populara?

Însăşi cultura finalităţii unor acte se schimbă în lume. De pildă, mă adresez celor cărora le face plăcere să urmărească filme din anii 1950, 1960, 1970, 1980, ba chiar pe alocuri şi 1990: în acele filme, un infractor urmărit de Poliţie, întotdeauna era prins, i se lua tot ce a obţinut prin fraudă, sau, murea.  

Eeeh, deja în multe filme de la Hollywood, "blestemat fie-i numele", la final, tot mai mulţi infractori scapă, li se pierde urma, ba uneori rămânând şi cu prada.

Trăim în epoca în care se schimbă paradigma culturală a încadrărilor juridice.

#22
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012

View Postlupini, on 01 iunie 2021 - 16:35, said:


Însăşi cultura finalităţii unor acte se schimbă în lume. De pildă, mă adresez celor cărora le face plăcere să urmărească filme din anii 1950, 1960, 1970, 1980, ba chiar pe alocuri şi 1990: în acele filme, un infractor urmărit de Poliţie, întotdeauna era prins, i se lua tot ce a obţinut prin fraudă, sau, murea.  

Eeeh, deja în multe filme de la Hollywood, "blestemat fie-i numele", la final, tot mai mulţi infractori scapă, li se pierde urma, ba uneori rămânând şi cu prada.

Trăim în epoca în care se schimbă paradigma culturală a încadrărilor juridice.
Și cu toate astea infracționalitatea a scăzut în sua în ultimii 30 de ani

https://www.statista...usa-since-1990/

Erau mult mai multe infracțiuni pe când infractorul nu scăpa în filme.

#23
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 08.01.2021
Linia de demarcație dintre "infractor" și "luptător împotriva sistemului corupt" e destul de fina :)

#24
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,237
  • Înscris: 29.12.2006

View Postiulian_k, on 02 iunie 2021 - 13:55, said:

Și cu toate astea infracționalitatea a scăzut în sua în ultimii 30 de ani

Erau mult mai multe infracțiuni pe când infractorul nu scăpa în filme.

Poate că e ca şi în cazul vaccinării anti-covid: când erau restricţii în vigoare, ritmul de vaccinare era mai ridicat decât acum, când restricţiile sunt înlăturate.

Într-un fel contribuie şi modificarea legilor, adică schimbarea paradigmei culturale a încadrărilor juridice despre care scriam mai sus: dacă în trecut drogurile erau în totalitate interzise, şi mulţi erau fugăriţi din cauza traficului, după legalizarea lor, fugăreala s-a anulat şi în acest fel se consideră că sunt mai puţine infracţiuni la 100 000 de locuitori.

Edited by lupini, 02 June 2021 - 14:25.


#25
Bamyhun

Bamyhun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.04.2021

View Postandreic, on 29 mai 2021 - 22:28, said:

E un sistem chiar fain atunci cand chiar functioneaza iar folosirea jurilor elimina orice abureala si incurajeaza gandirea.
Absolut niciodata! Iar dovezile verificabile nu sunt niciodata "abureli" dupa cum nu e nici logica. Cum dreq sa "gandeasca" cineva care nu are capicitatea intelectuala sa o faca? :roflmao:

View Postiulian_k, on 31 mai 2021 - 12:57, said:

Da. Legea penală urmărește să înlăture pericolul social.
Fix de balarile astea ambigue trebuie sa scapam! Si de ongisti si gasitile ideologice totalitariste - feministe/i, sjw-isti, ecologisti, "drepturile animalelor", samd

View Postdjl, on 31 mai 2021 - 14:51, said:

Cât despre S.U.A., nu cred că sistemul de justiţie e neapărat problema la ei, cât unele legi şi societatea per ansamblu. Au legi dure, dar infracţiunea la fel de mare cât în unele ţări mai slab dezvoltate.
Dar de ce nu crezi?

Cum pana mea sa pui gigelul de pe strada care crede el ca a vazut dovezi de zei, dumnezei sau vrajitoare sau homeopatie, cum dracu sa-l pui sa evalueze probe, cum sa ai pretentia de la ala ca ar gandi logic? Cum sa lasi gigelul sa dea orice sentinta are chef doar fiindca asa are el chef, fara sa fie tras la raspundre pentru vreo greseala? Ce "justitie" poate fi asta? Cum sa lasi procurori sa falsifice probe si sa nu poata fi trasi la raspundere ca se bucura de imunitate absoluta? Asta ziceti voi ca e justitie?

#26
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
De ce nu îmi falsifică nimeni și mie probe ?

#27
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Motivul pentru care un mucos de 14 ani care a omorit pe cineva cu 100 de lovituri de cutit este judecat ca adult este ca acel mucos nu tre sa mai iasa vreodata din inchisoare. In Romania respectivul ar sta inchis pina pe la 20 de ani dup-aia ar iesi sa mai omoare pe cineva. Simplu ca buna ziua. Europa e o gluma proasta cind vine vorba de condamnarea criminalilor.

View PostBamyhun, on 03 iunie 2021 - 12:42, said:

Cum pana mea sa pui gigelul de pe strada care crede el ca a vazut dovezi de zei, dumnezei sau vrajitoare sau homeopatie, cum dracu sa-l pui sa evalueze probe, cum sa ai pretentia de la ala ca ar gandi logic? Cum sa lasi gigelul sa dea orice sentinta are chef doar fiindca asa are el chef, fara sa fie tras la raspundre pentru vreo greseala? Ce "justitie" poate fi asta? Cum sa lasi procurori sa falsifice probe si sa nu poata fi trasi la raspundere ca se bucura de imunitate absoluta? Asta ziceti voi ca e justitie?
Nu se iau oameni aleatoriu de pe strada, exista o selectie. Verdictul tre sa fie unanim, altfel se declara mistrial si se repeta cu alt juriu. Deci evident ca e mai bine decit cu un singur dude care oricum poate bine mersi crede in dumnezei, vrajitoare si homeopatie, chiar daca e judecator. Ori se poate trezi in toane proaste intr-o dimineata si isi baga picioarele :first:

#28
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,190
  • Înscris: 08.01.2021
Si totusi Europa are mult mai putine crime. Scopul e sa ai multi criminali tinuti multi ani in puscarie, sa sa ai putine crime?

Germania cu tot cu sirieni imigranti si alti baubau au 0.9 pe suta de mii, americanii cu pedepsele lor dure au aproape 5.  Pana si Romania cu 1.25 sta mult mai bine.

Edited by KiloW, 04 June 2021 - 09:58.


#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostBamyhun, on 03 iunie 2021 - 12:42, said:

Cum dreq sa "gandeasca" cineva care nu are capicitatea intelectuala sa o faca? Posted Image
Iar aia care au manipuleaza ? Posted Image
Nope, se selecteaza, e un intreg proces, cand ai mai multi indivizi deconectati de la media ai garantia unui verdict real, neinfluentat. Ei trebuie sa delibereze si sa se ajunga la unanimitate altfel nu se poate da verdict. Pentru asta fiecare gandeste si asculta argumentele celorlalti.

View PostKiloW, on 04 iunie 2021 - 09:54, said:

Si totusi Europa are mult mai putine crime. Scopul e sa ai multi criminali tinuti multi ani in puscarie, sa sa ai putine crime?
Germania cu tot cu sirieni imigranti si alti baubau au 0.9 pe suta de mii, americanii cu pedepsele lor dure au aproape 5.  Pana si Romania cu 1.25 sta mult mai bine.
Aici intri pe taramul armelor...

Edited by andreic, 04 June 2021 - 10:16.


#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostKiloW, on 04 iunie 2021 - 09:54, said:

Si totusi Europa are mult mai putine crime. Scopul e sa ai multi criminali tinuti multi ani in puscarie, sa sa ai putine crime?

Germania cu tot cu sirieni imigranti si alti baubau au 0.9 pe suta de mii, americanii cu pedepsele lor dure au aproape 5.  Pana si Romania cu 1.25 sta mult mai bine.
Comparatia cu Europa e stupida. In SUA sint 350 de milioane de arme la populatia generala. Da tu 350 de milioane de arme la europeni si vezi atunci crime... La noi de exemplu ar fi cite o lupta de strada in fiecare intersectie :lol:

#31
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

View Postjimi91, on 29 mai 2021 - 23:32, said:

Nu stiu la ce concluzie au ajuns altii, dar, eu vad ca se joaca NUMAI cartea victimizarii. Toti sunt victime...negrii au fost sclavi acum cateva sute de ani, discriminati, asta inseamna ca sunt si acum. Cuvantul nigger (the n word - parca zici ca suntem in Harry Potter, Cel-al-carui-nume-nu-trebuie-pronuntat aka Voldemort) albii nu au voie sa-l foloseasca, negrii, nu doar ca-l folosesc in viata de zi cu zi si in muzica chiar, dar, in multe situatii se ascud dupa acest cuvant, il folosesc ca pe o provocare, pentru ca turma le va da dreptate, ca victima e rasista.

Americanii sunt impartit pe culori (ceea ce spun ei rasa), europenii pe nationalitati si orientul mijlociu pe religii Posted Image)
Dar românii de ce trebuie să rămână sclavi în ţară, pentru că aşa vrea puterea?
https://www.digi24.r...9035cb&__grrn=1

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate