Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Crema de fata(anti-acnee, antirid...)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Ce creme de fata pot folosi pentru a avea o piele sanatoasa?
Uneori imi mai apar niste bube dupa barbierit cat si pe frunte probabil de la stres, somn neodihnitor, alimentatie etc.
Nu fac un motiv din asta dar am vazut pe un canal de youtube promovari la niste creme de fata, acum nu as vrea acele creme pentru ca sunt si multe la numar si trebuie sa dau comanda din afara doar as vrea niste sugestii, daca se poate ieftine sau chiar naturale Posted Image
In primul rand e stilul de viata(somn, alimentatie) dar as incerca o crema pentru o piele mai fina si sa nu fac riduri cu timpul.

PS. Am auzit ca daca iesi pe afara dupa dus/baie apar cosurile?

Edited by smiley2, 29 May 2021 - 21:25.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 smiley2, on 29 mai 2021 - 21:24, said:

Ce creme de fata pot folosi pentru a avea o piele sanatoasa?
Nici o crema.
Te speli si lasi pielea sa respire.

Edited by pasilla, 29 May 2021 - 21:44.


#3
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Totusi ar trebui sa fac ceva cu bubele dupa barbierit, iar pe frunte uneori nu stiu exact ce sunt dar cand ma sterg cu mana parca ar fi nisip.
Nici eu nu sunt adeptul cremelor dar as fi incercat ceva simplu si util daca ar exista, cat mai natural.

#4
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
din experienta mea, cremele si medicamentele sunt doar marketing pur si folosesc doar pe o perioada scurta (cateodata aduc si efecte negative dupa ele)

tu pana la urma ce ai, acnee sau riduri? ca sunt 2 lucruri diferite
pentru barbierit foloseste aftershave sau aparate de ras care vin direct cu solutie pre-aplicata in ele. e mai usor asa si impusti 2 iepuri odata

in alta ordine de idei, pentru riduri si in general o piele sanatoasa ai nevoie majora de: vitamina A, E si scapa de stress (fumat daca esti amator), fastfood, zahar procesat etc si dormi mai bine

pentru acnee: vitamina A, B5, zinc si scapa de prajeli fastfood dulciuri etc

si ficatul gras mai e o cauza dar se elimina daca renunti la obiceiurile de mai sus.

NU in ultimul rand, NU TE FRECA pe fata cu orice ai face-o. pielea trebuie tratata foarte delicat altfel o iriti si mai tare.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mergi la un dermatolog pentru acnee
Dacă e bun, te scapă de probleme
Nu lua medicamente ca zice cineva pe forum, mai ales după ce spune ca sunt marketing pur... :)

Apropo, medicamentele pentru cardiaci ce fel de marketing sunt ?

#6
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
waterman iar citesti in diagonala
am zis ca vitaminele sunt remediul (printre altele), NU am spus cele sintetice, medicamente, pilule, ca sa intelegi si tu
prin urmare ele trebuie luate din alimente (asta ii ramane lui @OP tema de casa)
esti obosit, te scuz

Edited by mikaell, 29 May 2021 - 23:33.


#7
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 mikaell, on 29 mai 2021 - 22:26, said:

din experienta mea, cremele si medicamentele sunt doar marketing pur si folosesc doar pe o perioada scurta (cateodata aduc si efecte negative dupa ele)

tu pana la urma ce ai, acnee sau riduri? ca sunt 2 lucruri diferite
pentru barbierit foloseste aftershave sau aparate de ras care vin direct cu solutie pre-aplicata in ele. e mai usor asa si impusti 2 iepuri odata

in alta ordine de idei, pentru riduri si in general o piele sanatoasa ai nevoie majora de: vitamina A, E si scapa de stress (fumat daca esti amator), fastfood, zahar procesat etc si dormi mai bine

pentru acnee: vitamina A, B5, zinc si scapa de prajeli fastfood dulciuri etc

si ficatul gras mai e o cauza dar se elimina daca renunti la obiceiurile de mai sus.

NU in ultimul rand, NU TE FRECA pe fata cu orice ai face-o. pielea trebuie tratata foarte delicat altfel o iriti si mai tare.
Nu pot sa zic ca e neaparat acnee(cosuri), is niste bube rosii sub piele care dau sa dispara dar raman acolo. Pe barba se fac de la lame ca mai tai uneori si nu se vindeca iar pe frunte apar cred de la somn neodihnitor.

Cat despre alimentatie ce pot sa zic, dulciuri consum dar destul de rar, prajeli sa zicem de doua ori pe saptamana iar fast-food in nici un caz. Prefer mancarea gatita acasa si reincalzita, reprajita etc. De fumat si alcool nu se pune problema, alcool sa zicem doar ocazional din an in Pasti.

Spune-mi mai exact din ce pot lua vitamina A si E, B5, zinc? Pe net sunt tot felul de sugestii... de la consumul de oleaginoase(nuci, seminte etc) pana la consumul de lichide, fructe si legume de culoare neagra care contin antioxidanti.

Ai spus de aftershave, sunt de acord dar ce aftershave sa mai incerc? Am folosit de ani buni doua de la Nivea(fara alcool, pentru piele sensibila) si nu le-am mai schimbat cu alt brand. Lame de ras de la Gillete Mach 3, se duce cam repede banda aia dar alta solutie mai buna nu cunosc.

Edited by smiley2, 30 May 2021 - 08:39.


#8
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
https://comenzi.farm...e-posay-p330716
Gel spumant purifiant Effaclar, 400 ml, La Roche-Posay
Foloseste doar asta la spalat pe fata, nu sapun, nu creme cu grasime.

#9
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 smiley2, on 29 mai 2021 - 21:57, said:

Totusi ar trebui sa fac ceva cu bubele dupa barbierit, i
Mai schimba aparatul de ras .

 smiley2, on 29 mai 2021 - 21:57, said:

, iar pe frunte uneori nu stiu exact ce sunt dar cand ma sterg cu mana parca ar fi nisip.

E praf , spala-te mai des .

#10
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 smiley2, on 29 mai 2021 - 21:24, said:

Ce creme de fata pot folosi pentru a avea o piele sanatoasa?
Uneori imi mai apar niste bube dupa barbierit cat si pe frunte probabil de la stres, somn neodihnitor, alimentatie etc.
Nu fac un motiv din asta dar am vazut pe un canal de youtube promovari la niste creme de fata, acum nu as vrea acele creme pentru ca sunt si multe la numar si trebuie sa dau comanda din afara doar as vrea niste sugestii, daca se poate ieftine sau chiar naturale Posted Image
In primul rand e stilul de viata(somn, alimentatie) dar as incerca o crema pentru o piele mai fina si sa nu fac riduri cu timpul.

PS. Am auzit ca daca iesi pe afara dupa dus/baie apar cosurile?
Gel de ras  Eucerin  / Vichy, dermatocosmetic.
Lotiune dupa ras  fara alcool, gen Nivea.
Aparat  Wilkinson Quantum.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Crema de galbelele
Eu folosesc de la CETA Sibiu
Foarte buna si ieftina - cam 5 lei o cutie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate