Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandare tip petarda-ursul vine noapte de noapte

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Da , merg pe acestea , vad ca  scrie pe  site ,ca  sunt preferate. Nu  vor  fi  folosite preventiv (lumea  trebuie sa mai si doarma Posted Image ) , doar   la  nevoie .... .   Cred ca  sunt  ursii  dislocati din  zona  turistica a  Brasovului ,  lansati  pe  sustache , in padurile de  la  poalele Leaotei . Pai ei or fi  fraieri sa  stea  acolo ?  Au  venit  la   șosea !  Posted Image
Mi-am  pregatit  si  aparatul  foto , vedem ce  iese  la  noapte . Azi  noapte pe la 12 , eram la o tigara  cu  jandarmii.  Daca  vine  si  SMURDul ,  stau  mai  linistit .  Suna  lumea  , suna suna ...
****
Erau la  vanzare  listate si pe  emag (petardele) dar  nu  sunt  pe  stock

Attached Files


Edited by scub, 29 May 2021 - 17:47.


#38
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 apocalipsul, on 29 mai 2021 - 17:30, said:

bă da-ti-l dracu de urs... da ce crezi ca e? alien? predator? falci? godzila? ce?!?
tu cred ca nu esti ancorat deloc in realitate?
daca-i fuți un par in mufa si niste biciuri peste bot... eventual o serie de directe in nas... si mai umbli putin pe la ouțe daca ai ocazia...
nimic din ce nu i-ai face unui dusman.
ca doar nu crezi ca-l bat in lupta dreapta
am si specificat... de frica il bat... sunt cacat pe mine tot de frica si il bat pana se caca si se pisa pe el... si eventual nu singur... important e sa stea pana la sfarsitul programului... sa beneficieze de tot tratamentul
eu asa as face... ce petarde? ce gard electric? pus lanterna in ochi si batut ca la securitate...

ma tem ca ai sa ramai dezamagit... si nepisat...


cum sa omori saracul urs? ce vina are el... e si el animal, isi face datoria lui de animal... dupa aia esti nevoit sa-l ingropi, ca pute...
Daca deschide gura pe jumatate, nu stiu cine se uda de frica. Posted Image Cred ca daca dai cu bata in el, cu toata puterea, abia simte...

Acum te cred ca se prea poate sa-l faci sa plece, ca ursul nu o avea nimic cu tine si pentru ei, daca vad vreun pericol, cel mai la indemana e sa plece. Dar... nu poti paria pe asta...

Edited by aaaa4567, 29 May 2021 - 17:42.


#39
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 Mizu, on 29 mai 2021 - 13:10, said:

Depind ce gard elecric avea, banuiesc ca era pentru ovine daca avea miei. Noi zicem de gard special pentru urs, uita-te pe linkul de deasupra cum arata firul.
O sa-mi instalez asa ceva, iar factura o sa le-o trimit celor de la WWF.

#40
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014

Quote

Cred ca daca dai cu bata in el, cu toata puterea, abia simte...
lasa colegule ca stiu si eu ce inseamna adrenalina... ii dai cu ceva ce simte si in zone sensibile... unde doare in draci si ustura...
ca nu-i ursul de fier... o fi el agil... da pe intuneric cu lanterna in ochi, nici nu stie ce l-a lovit
pocnitori din alea ca pe vremuri cu minium de plumb si bronz de aluminiu... trase cu prastia sau cu arcul
petarde trase cu arcul...
artificii rachete... dar ai grija sa nu-l lovesti decat in ochi... apa calda... gen sa-i cada jegul cu tot cu piele...
cu napalm sa nu incerci ca cine stie la ce mai da foc in fuga...

Edited by apocalipsul, 29 May 2021 - 17:58.


#41
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
FS3 - Emitator de sunet

1 ron/buc - sunt legal de folosit

#42
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 scub, on 29 mai 2021 - 17:16, said:

Oricum  o  sa  comand  o  cutie , dar   ma  interesa  care  sunt  mai  eficiente (petardele) .

Toate sunt la fel, la inceput o sa fuga apoi doar o sa plece 20 metri mai incolo si dupa 2 luni abia mai tresare.
Am fost acu cateva saptamani la un prieten care are un hotel mic la Predeal pe libertatii spre cioplea, a aparaut ursache din padure, s-a oprit statea pe trotuar si adulmeca.
De pe partea cealalta propriearul sau adminstrator ce era incepe sa arunce de la balcon cu petarde, si din alea verzi si faimoasele c4 cu fitil, la prima tresare, mai da una topaie un pic pe loc, o ia agale in jos tot pe strazi spre timisu de jos.

Tipul  asta imi zice ca el nici nu se mai chinuie sa arunce cu petarde, a dat odata toata cutia dupa el si degeaba, numai cu bolovani il mai faci sa fuga daca il nimeresti, cu petarde mai rau isi sperie turistii mai ales ca vad toti ca ursul nici nu fuge macar, imi zicea ca dupa fiecare apartiei toti pleaca cu masina pana jos in predal, unu nu mai merge pe jos.

#43
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Spray de urs .Cam scumpel dar probabil eficient

Edited by sailor62, 29 May 2021 - 19:30.


#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Daca aude agentu' green protectorul ursilor ce idei apar pe aici turbeaza Posted Image

Edited by andreic, 29 May 2021 - 19:50.


#45
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007

 scub, on 29 mai 2021 - 16:52, said:

Ursul e  docil (atentie  sunt  mai  multi  de  diferite   marimi !) se  retrage  in  padure , dar precum Terminatorul , se  uita-n  spate  si   zice : "I'll be back" Posted Image

Poti sa il inregistrezi cand zice "I'll be back"?

#46
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021

 apocalipsul, on 29 mai 2021 - 17:30, said:


bă da-ti-l dracu de urs... da ce crezi ca e? alien? predator? falci? godzila? ce?!?
tu cred ca nu esti ancorat deloc in realitate?
daca-i fuți un par in mufa si niste biciuri peste bot... eventual o serie de directe in nas... si mai umbli putin pe la ouțe daca ai ocazia...


Un ciobănesc caucazian are vreo 80 de kg si te rupe unul de ala in două cu tot parul si biciul tău.

Ursul brun are vreo 200 lejer si e omnivor, nu e panda să mănânce bambus.
Vânează, se bat intre ei pe teritoriu, pe ursoaice, pe locul de parcare, dracul sa i ia.
Eu zic să ti reevaluezi puțin scenariul om versus urs :D

#47
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Prostii.

Putem vedea in acest scurt documentar ca omul lupta cu ursul fara probleme daca e suficient motivat!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gP92j-uEnps?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Documentar, zici tu, nu ?

#49
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,481
  • Înscris: 26.01.2014
fugi ma cu ciobanescul tau... ii bag mana in gura si il intorc pe dos... (asta cu mainile goale) sa nu-mi zici si tu ca imi aduci unul... pacat de el...
daca pleci de la premisa ca ursul e mai destept decat tine, stie tehnici mai avansate de lupta si aparare... e mai parsiv si mai siret... pierzi din start psihologic...
cred ca ursii intre ei n-au invatat sa-si dea directe in nas si suturi in ouțe... nu stiu sa manuiasca un bici sau un spray lacrimogen sau un pistol cu electrosocuri sau etc inca...
nu cunosc mamifer (poate delfinul ca are nasul in alta parte) care la o lovitura puternica in nas, sa nu se tavaleasca in chinuri pisat pe el... si mai avem zone...
nu conteaza prin ce navoade il imobilizezi sa nu fuga... important zic eu e sa-l bati zdravan... sa-i fie groaza sa se mai intalneasca cu omul data viitoare...
ca ajung pana la urma inevitabil la concluzia ca voi tineti cu ursul...
eu pariez pe mine...
daca sustii ca e imposibil sa pui cu botul pe labe un amarat de urs, inseamna ca nu tu esti "fiinta" superioara, ci el.

Edited by apocalipsul, 29 May 2021 - 21:25.


#50
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Nu, nu ti aduc, stai liniștit, nu te apuca de antrenament :)
Tu esti de ăla pe care dacă îl enervează elefantul, îl ia de trompă si dă cu el de pământ.

#51
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Cand  s-or coace prunele , va fi jale . Urca in prunisori si-si da drumul cu cate o craca , despicand-o . Se aseaza in fund si tacticos , nu  lasa o pruna sa-i scape . Apoi  lasa la plecare din loc in loc  cate o  balega , plina de  samburi .  Prefera si  merele .
Intr-un fel ma bucur ca  avem populatie de ursi cum altii doar  viseaza sa  vada  prin padurile lor . Sunt disperati , ca nu prea mai gasesc hrana ,  oi , vaci , porci ...doar  la  Kaufland mai gaseste .

***
edit:  deja "se  dau  cainii "  in  capul  uliței Posted Image

Edited by scub, 29 May 2021 - 21:43.


#52
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 24.02.2011
Unii-s zmei pe internet, dar în realitate sigur s-ar căca pe ei instant. Auzi la el, pumni în nas și ouă. Posted Image Cred că vorbim cu un adolescent cel mult.
on: gard electric, secretul este ca împãmântarea să fie făcutã adânc.
Aha, deci balega este cu sâmburi de prună? Am o căsuță de vacanță și într-o zi am găsit un rahat cu sâmburi de prune împrăștiat pe un perete. Multă vreme m-am întrebat de la ce animal provine. Posted Image

Edited by sandel1, 29 May 2021 - 21:50.


#53
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005
Miștouri de dragul de a face postări. Săracul inițiator, numai el știe prin ce trece. Eu am văzut ce pot face urșii când coboară din pădure de foame. Prin '80 cred,  o iarnă ca în filme, zăpada cât gardul, coboară 3 urși din pădure  (mă rog, noi locuiam în marginea pădurii cam la 50 de metri) și o iau agale pe uliță. Porcul vecinului s-a dat de gol, urșii au trecut prin gard ca prin unt și porcul nu a mai prins Crăciunul. Au urmat câteva oi ale vecinului iar bunica era să rămână fără vacă. Noroc de bunicu, era pădurar și avea o pușcă de vânătoare. A tras în aer și au plecat. A doua zi bunicu era plecat și urșii aveau o treabă neterminată...
Distractiv era că noi ne dădeam cu sania pe drum cu copiii și urșii erau în spatele nostru, ne împrăștiam ca potârnichile. Nu venea nici dracu să ne ajute, telefon era la poștă la vreo 5 km, ce jandarmi, ce smurd. Fugeai în casă și te rugai să nu intre și ursul după tine. Zgomote puternice era tot ce puteam face.

#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Eram intr-o statiune de munte (Romania), putin mai la deal de drumul principal si intreb eu intr-o doara daca pot iesi din pensiune si mai tarziu (seara), cu gandul sa nu deranjez gazda. Aceasta mi-a spus:

- Da, puteti, dar de urcat nu.
- De ce? Intreb eu dezinvolt...
- Ursul!

M-au trecut ceva fiori, ca puteam sa nu intreb, si nu cred ca ma avertiza nimeni...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate