Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Etape accesare Program Noua casa

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
worsakeend

worsakeend

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2020
Buna ziua,

In primul rand am sa incep postarea prin a multumi anticipat celor care isi vor face timp sa raspunda si sa ajute cu ceva sfaturi/lamuriri.

Speta pe scurt:

Prietena intentioneaza sa achizitioneze prin acest program o garsoniera in Buc.Veniurile ei salariale nu sunt foarte stralucite din acest motiv nu s-ar putea califica din start la un imprumut foarte mare.S-a facut o simulare de credit cu cei de la Cec (avand o dobanda buna in piata aceasta a fost decizia) si suma pentru care s-ar incadra ar fi de vreo 27.000 euro, ca fonduri ale ei ar detine 10mii euro, suma mica intradevar dar ma gandesc suficienta pentru o garsoniera modesta.
Bun intrebarile ar fi in felul urmator cum procedam mai departe:
1.Se decide pe o garsonera, gaseste proprietarul..

Se merge impreuna cu acesta la notar pentru semnarea promisiunii de vanzare-cumparare , ce avans e recomandat sa se dea , cat din valoarea imobilului?
Pe ce termen este recomandat sa se stabileasca promisiunea pana la finalizarea cvc?

2.Ce acte ar trebui sa solicit vanzatorului pana sa ma duc cu el la notar, in afara de actul sau de proprietate?Ulterior vizitei la notar, la banca este necesar sa vina si vanzatorul?

3.Dupa depunerea documentelor la banca, a cererii de creditare, inteleg ca banca intr-un termen nu atat de scurt trimite un evaluator , ulterior verificarilor acestuia banca trimite raspunsul sau privind finantarea pe care o poate acorda, care poate fi mai mica evident decat ceea ce spera prietena sa obtina adica 27000 euro.

4.Care sunt pasii urmatori dupa ce banca accepta solicitarea de credit si trimite catre Fond cererea? Stiu ca se poate verifica stadiul dosarului si de catre beneficiar online, dar ulterior?Cand anume ma voi duce la notar pentru semnarea cvc?

Daca este cineva amabil sa ofere cateva lamuriri sau pasii exacti de urmat ar fi minunat si de folos nu doar mie ci altora care nu isi permit poate un broker imobiliar sau alt gen de consultanta.

Multumesc!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007
daca ai banii aia de avans, de ce te mai uiti la prima casa? te duci pe ipotecar, scapi mai ieftin si mai rapid.
dobanzile sunt tot pe acolo, pe la brd am vazut ca e ircc plus 2.2%, la dobanda asta iesi si mai ieftin fata de prima casa care are ircc+2%

#3
worsakeend

worsakeend

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2020

 slai, on 29 mai 2021 - 10:04, said:

daca ai banii aia de avans, de ce te mai uiti la prima casa? te duci pe ipotecar, scapi mai ieftin si mai rapid.
dobanzile sunt tot pe acolo, pe la brd am vazut ca e ircc plus 2.2%, la dobanda asta iesi si mai ieftin fata de prima casa care are ircc+2%


Multumesc de raspuns.Asa ma gandeam si eu ca ar fi mai eficient dpdv al timpului/documentelor necesare.
Dar problema privind decizia prin prima casa nu e la mine ci la domnisoara care imi e doar prietena, nu sotie.Si ar vrea sa dea un avans mai mic adica acei 5% , plus taxe notariale mai mici in cazul creditului prima casa.

Subliniez in ecuatia de mai sus doar doresc sa o ajut cumva cu etapele creditarii, personal nu m-as complica cu prima casa ci as prefera un ipotecar cu un avans cat mai consistent din care rezulta un imprumut mai mic=> rata mica, dar din pacate nu am eu decizia.
Multumesc inca o data.

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

 slai, on 29 mai 2021 - 10:04, said:

daca ai banii aia de avans, de ce te mai uiti la prima casa? te duci pe ipotecar, scapi mai ieftin si mai rapid.
dobanzile sunt tot pe acolo, pe la brd am vazut ca e ircc plus 2.2%, la dobanda asta iesi si mai ieftin fata de prima casa care are ircc+2%
Cum e mai ieftin ircc+2.2% fata de ircc+2%?

#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,572
  • Înscris: 12.06.2010

 Nenea Zap, on 29 mai 2021 - 11:26, said:

Cum e mai ieftin ircc+2.2% fata de ircc+2%?
Simplu, sunt valori negative, ca le da, nu le primeste!

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006

 Nenea Zap, on 29 mai 2021 - 11:26, said:

Cum e mai ieftin ircc+2.2% fata de ircc+2%?
ircc + x% e doar dobanda; la noua/prima casa se plateste si un comision catre Fodul de garantare, care e acum de 0.3% ( https://www.fngcimm....-comision-redus )
daca mai pui si alergatura, bataia de cap si alte costuri de acordare, iesi mult mai bine cu un credit clasic cu dobanda de ircc+2.2% (fata de ircc+2% la prima/noua casa)

Edited by _Smiley_, 29 May 2021 - 13:27.


#7
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
La 37000 (35 de fapt că evaluatorul nu va evalua pe maxim) nu are ce sa ia decât o căzătură într-un cartier vai mama lui

sa mai stea in chirie până strânge 20k sau 25k și să aibă salariu dublu pana atunci și își cumpără un apt ca lumea de 2 camere sau o garsonieră in zonă bună

#8
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Cum dracu sa fie 35 de mii o garsoniera...cand va aud....60 de mii am luat 3 camere la cheie

#9
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 12.02.2008
In Barlad sau Petrosani?

#10
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

 lucianburjuiul, on 29 mai 2021 - 12:47, said:

Simplu, sunt valori negative, ca le da, nu le primeste!
Tu daca ai platit 9% la banca e mai ieftin decat daca ai plati 6% la banca?
Ca e dat nu primit?


 _Smiley_, on 29 mai 2021 - 13:26, said:

ircc + x% e doar dobanda; la noua/prima casa se plateste si un comision catre Fodul de garantare, care e acum de 0.3% ( https://www.fngcimm....-comision-redus )
daca mai pui si alergatura, bataia de cap si alte costuri de acordare, iesi mult mai bine cu un credit clasic cu dobanda de ircc+2.2% (fata de ircc+2% la prima/noua casa)
Deci e din cauza altor comisioane suplimentare.
Inteles

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,771
  • Înscris: 25.01.2007

 Nenea Zap, on 29 mai 2021 - 11:26, said:

Cum e mai ieftin ircc+2.2% fata de ircc+2%?
simplu. niciodata nu se compara strict dobanda cu dobanda. in cel mai bun caz dae cu dae, dar si atunci pot fi asigurari, comisioane intretinere cont, care nu sunt incluse in dae.

la ipotecar, de obicei nu ai cheltuieli cu acordarea creditului, sau/si cu expertul, in functie de ofertele de moment ale bancilor. la prima casa ai si astea, si altele, generate de relatia cu fondul de garantare.
inteleg ca la prima casa ar fi o reducere la taxele notariale, in schimb ai taxa anuala catre fondul de garantare, un fel de a 13-a rata, care este semnificativa, ajunge aproape cat rata. asta singura si te jumuleste mult mai mult decat diferenta aia de dobanda.

daca vrei, pe concret, io am ipotecar, un coleg a luat la un an distanta prima casa.

io nu am platit comisioane de acordate, nu am platit expertul, prima expertiza e gratuita, a doua as fi platit-o. ce am platit io la acordare, e asigurarea obligatorie, aia de 20 de euro.
el a platit comision de acordare, 470 lei expertul, tot felul de acte si declaratii, de zicea ca a ajuns la 2000 lei.

la notar, io am dat 3500, el 2500, dar aici trebuie mentionat ca e diferenta de locatie, io am luat in centru, el in cartier marginas.

eu platesc rata si asigurarea facultativa, 12 lei lunar
el plateste rata, o data pe an comisionul fondului, 900 lei, in conditiile in care rata e 1300,  asigurarea ii vine tot o data pe an, 450 lei.

io am semnat contractul in ziua a 5-a de cand am gasit apartamentul, el l-a gasit in noiembrie si a semnat in martie, ca i-au acceptat dosarul dar nu mai erau fonduri.

a, sa nu uit, dupa ce am primit creditul, brd mi-a dat si un gift card, un card bancar incarcat cu 500 lei. cadou de casa noua.


mie prima casa mi se pare scumpa, complicata si birocratica, la dobanzi apropiate, cum sunt acum, ipotecarul e mult mai bun. prima casa merita doar daca nu ai de unde scoate avans de 15%. decat deloc, e bun si prima casa.

#12
Cata-V

Cata-V

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 29.05.2021
Dupa ce gaseste garsoniera se asigura ca:
- exista cadastru facut si schitele cadastrale sunt conform realitatii (nu exista pereti mutati, daramati etc)
- de pe site-ul ANCPI  obtine un extras carte funciara pentru informare - costa 20  LEI - verifica daca sunt sarcini (ipoteci, etc), verifica daca suprafetele sunt corecte si nu exista erori materiale ale celor de la OCPI
- actele de proprietate  exista
- certificat energetic
- inainte de a semna o promisiune negociaza toate aspectele cu proprietarul (avans, clauze de returnare avans) apoi se comunica notarului care va intocmi promisiunea
- exista posibilitatea notarii promisiunii in cartea funciara astfel incat pe durata valabilitatii promisiunii proprietarul nu poate vinde altcuiva garsoniera. Termen recomanda promisiune 3 luni.

De obicei evaluatorii evalueaza "cum trebuie" ca sa zic asa - daca in zona respectiva exista garsoniere la preturi asemanatoare atunci nu e nicio problema. Se poate vorbi cu un evaluator sa faca o evaluare inainte (nu merita decat in cazul in care in zona sunt garsonieri mult mai ieftine).

Avansul - cat mai mic - 5%- ca asta e conditia la Noua Casa si va specifica notarul ce diferente se vor acorda la incheiere contract de vanzare functie de ce ii spui.
In promisiune pretul fix al apartamentului in LEI (  se poate si in euro de ex 30000 EURO reprezentand 3432432 lei la cursul de bla bla)

Dar cel mai important - banca face o preaprobare financiara - simularea aia e o gluma ca sa scape repede daca te vede nehotarat. E adevarat nici prea aprobarea nu garanteaza dar e un prim pas in a incepe demersurile.

#13
worsakeend

worsakeend

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.05.2020
Multumesc pentru raspunsurile trimise.

Intradevar concluzia fireasca in momentul de fata ar fi un credit ipotecar ca varianta castigatoare, diferentele in sumele de plata finale intre un prima casa/ipotecar nefiind semnificative.
Azi de exemplu am umblat toata ziua sa incerc sa gasesc un proprietar de garsoniera insa site-urile/ziarele sunt pline de agentii, rarism cate un proprietar efectiv, iar scorurile in Bucuresti ,astea sunt ca ne plac sau nu pentru o amarata de garsoniera care sa nu fie in Ilfov in zone mai putin fericite sar de 40mii euro, dar inca caut acul in carul cu fan.

Cautam in continuare graba nu e, incercam sa aflu pasii esentiali si sfaturile celor care au trecut prin experienta efectiva a unui credit prima casa.

Dupa cum stiti si agentiile iti percep un comision de 1-3% din valoarea imobilului pentru simplul fapt ca te duc la un proprietar, astazi am intalnit cu varf neseriozitatea, una spuneau la telefon cu privire la locatia reala( anunt postat cu garsoniera pe Valea Oltului si ajuns la fata locului sa fie cu multi km dupa),sau ridicau pretul la fata locului.Practic timp pierdut de ambele parti.
Din pacate nu toti suntem copii de parlamentari sau nu primim mosteniri de la vreo matura iar in cazul de fata nefiind casatorit cu fata , nu am vrut sa ma leg inca la cap fara sa ma doara .   Consider insa ca si romanii daca ar fi mai putin pusi pe capatuiala si am fi mai receptivi unii la altii am ajunge departe si situatia probabil e la fel si in tara nu doar in Bucuresti.
O seara frumoasa tuturor!

#14
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010

 nicu131, on 29 mai 2021 - 16:34, said:

In Barlad sau Petrosani?

In Bucuresti.

#15
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,719
  • Înscris: 26.02.2010
Cam din ianuarie, preturile au cam sărit în aer, la apartamente/garsoniere în București.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate