Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Antivirus pentru o configuratie slaba

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Agent090

Agent090

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.02.2021
Salut

Ce antivirus imi recomandati pentru oconfiguratie low?????

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Windows Defender, mai ales că ești pe aria de Windows 10.

Și dacă tot e low sistemul, dezactivează toate efectele vizuale, eu personal opresc update-urile cu Windows 10 Stop Updates de pe Softpedia (mai ales dacă sistemul nu e unul care să aibă nevoie de ele), și de asemenea folosesc Windows 10 Debloater de aici

https://github.com/S...dows10Debloater


Quote

How To Run the Windows10Debloater.ps1 and the Windows10DebloaterGUI.ps1 files
There are different methods of running the PowerShell script. The methods are as follows:
First Method
Download the .zip file on the main page of the github and extract the .zip file to your desired location
Once extracted, open PowerShell (or PowerShell ISE) as an Administrator
Enable PowerShell execution Set-ExecutionPolicy Unrestricted -Force
On the prompt, change to the directory where you extracted the files: e.g. - cd c:\temp
Next, to run either script, enter in the following: e.g. - .\Windows10DebloaterGUI.ps1
Second Method
Download the .zip file on the main page of the github and extract the .zip file to your desired location
Right click the PowerShell file that you'd like to run and click on "Run With PowerShell"
This will allow the script to run without having to do the above steps but Powershell will ask if you're sure you want to run this script.



Cu el dau jos toate mizeriile implicite, disable la Cortana, faci un custom Blacklist și dezinstalezi Bloatware...

Dacă vrei să îl mai accelerezi puțin, pune-i un ssd...  unul de 240 de giga e 125 de lei.

Recomandarea vis-a-vis de oprirea update-urilor e un sfat provenit din experiența mea, dacă ți se pare ceva dubios, nesigur, etc, nu o face. Nu e cazul de dezbatere, eu pe sistemele personale fac update-uri doar în caz de probleme specifice și când update-ul rezolvă o problemă pe care eu o am.

Edited by waterman, 28 May 2021 - 08:39.


#3
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Am mutat acest subiect pe aria dedicată.
@inițiator: n-ar fi rău să și definești acel "low"...

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Am schimbat eu titlul.
Mai mult ca sigur e vorba de o configuratie slaba.

Quote

Windows 10 Debloater
Cu ala mi-am paradit tableta acum 2 luni - a trebuit sa reinstalez pe curat.

Atata vreme cat e Windwos 10 ai antivirus inclus in sistem. Trebuei doar configurat un pic:
- Debifata trimiterea automata de sample-uri - asa te anunta intai dac e ceva suspect.
- Activare Anti-Ransomware si configuirare - foldere de protejat si programe ce pot accesa folderele.

#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020

 Agent090, on 28 mai 2021 - 08:25, said:

Salut

Ce antivirus imi recomandati pentru oconfiguratie low?????
vad ca Malwarebytes Premium merge foarte bine in sistemul meu mai slabut...
Am sa testez si eu debloaterul lu water.

Edited by GlCA_Contras, 28 May 2021 - 09:33.


#6
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Eu unul, am avut experiente ciudate cu un "debloater". Acum nu mai pot instala OneDrive la loc, ca m-am trezit ca am nevoie de el. Putina atentie la ce bifati pe acolo.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
E riscant si nu recomand.
Dar fiecare e liber sa isi strice windows-ul dupa cum doreste.

#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
Ar trebui sa poti restaura fresh sistemul de operare

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
La mine nici asta nu a mai functionat dupa Debloater...

#10
Agent090

Agent090

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.02.2021

 eiffel, on 28 mai 2021 - 09:10, said:

Am schimbat eu titlul.
Mai mult ca sigur e vorba de o configuratie slaba.


Cu ala mi-am paradit tableta acum 2 luni - a trebuit sa reinstalez pe curat.

Atata vreme cat e Windwos 10 ai antivirus inclus in sistem. Trebuei doar configurat un pic:
- Debifata trimiterea automata de sample-uri - asa te anunta intai dac e ceva suspect.
- Activare Anti-Ransomware si configuirare - foldere de protejat si programe ce pot accesa folderele.

OK. Dar cum fac acele modificări ??

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
E un script de powershell - nu prea ai mare control la el. Doar la inceput ai niste optiuni bazice si atat.
Doar sa ai ceva mai multe cunostiinte si sa te apuci sa-l editezi tu daca stii cum...
Plus ca ar trebui reverificat dupa fiecare update de windows - ca se mai schimba cate ceva.

E similar cu problemele care apar la utilizarea diverselor programe de tweak - trebuie sa vezi versiunea ptr versiunea ta de windows, dupacare inainte de update-urile majore sa restaurezi tot si apoi sa folosesti o versiune noua care suporat noua versiuen de 10 ca sa refaci tweak-urile...

Durere de cap. Eu m-am lamurit deja. la Windwos 10 doar ce faci tu manual din setari va functiona.
Cand incepi sa editezi prin registrii sau sa dezinstalezi cu scripturi nu stii ce iese.

Totusi subiectul a fost deviat destul.
Ramaneti pe "Solutii" de Antivirus.

Quote

OK. Dar cum fac acele modificări ??
Pai e simplu ca buna ziua. Ai o iconita de Windows Security in taskbat - da click pe ea si intrii in setari.

#12
Agent090

Agent090

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.02.2021
Cât despre Debloater personal nu îl recomand. Am folosit debloater, O&O, Spy disable și cam toate aplicațiile astea fac același lucru. Nu mai zic ca odată cu astea apar și problemele. Bara de search nu mai îmi funcționa după ce am dezactivat niște chestii pe acolo, am pățit sa nu mai funcționeze nici Tash Sheduler, nici băieții pe de forum la Microsoft nu m-au rezolvat. După toate astea am reinstalat Windows 10 21h1 pe curat și am renunțat definitiv la aceste ,,porcarii” care îți strica sistemul de operare.

 eiffel, on 28 mai 2021 - 10:05, said:


Durere de cap. Eu m-am lamurit deja. la Windwos 10 doar ce faci tu manual din setari va functiona.
Cand incepi sa editezi prin registrii sau sa dezinstalezi cu scripturi nu stii ce iese.

Am editat și prin registry m-am lămurit și cu aia. Dintr-un timp de boot in 10 secunde am ajuns la 2 minute deci e clar.

#13
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008

 eiffel, on 28 mai 2021 - 09:49, said:

E riscant si nu recomand.
Dar fiecare e liber sa isi strice windows-ul dupa cum doreste.

Eu blochez niste chestii din hosts, dau jos reclamele si cam aia e.

#14
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 Agent090, on 28 mai 2021 - 10:17, said:

Cât despre Debloater personal nu îl recomand. Am folosit debloater, O&O, Spy disable și cam toate aplicațiile astea fac același lucru. Nu mai zic ca odată cu astea apar și problemele.


Am zis doar de un Debloater specific, am pus link.
E safe, l-am folosit și pe un laptop personal și pe vreo 20 de sisteme mai slăbuțe la clienți.
Nu am nici o problemă cu el.

Am recomandat un produs testat personal de mine, nu ce am citit eu pe google.
E drept că e doar o recomandare, dacă nu ți se pare util sau nu ai încredere, dai SKIP la ce am zis.

E drept că dacă iei la rând tot felul de aplicații inutile gen O&O, Spy etc, Driver Booster și mai dai și ok next next etc faci sistemul praf.

Ăsta de care zic are inclusiv o funcție "Disable Telemetry Tasks" - cred că este evident pentru ce.

 Agent090, on 28 mai 2021 - 10:17, said:

Am editat și prin registry m-am lămurit și cu aia. Dintr-un timp de boot in 10 secunde am ajuns la 2 minute deci e clar.

Dacă nu ai un anumit nivel de expertiză nu faci editările ăstea anapoda așa...



On topic

Nu e greu să arunci un ochi prin setările Defender și să faci ce a zis onor moderatorul Eiffel.

Și zi-ne și nouă ce specificații are sistemul te rog.

Edited by waterman, 28 May 2021 - 10:26.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am zis doar de un Debloater specific, am pus link.
De ala vorbeam.

Nu de linkul pus de forum catre sectiunea de downlaod ptr mobile. La ala n-am ce-i face ca l-as scoate, dar reapare...

Quote

Dacă nu ai un anumit nivel de expertiză nu faci editările ăstea anapoda așa...
Si daca stii ce faci e degeaba. Vien un update si ori ignora setarea ori o aloca la altceva si ai buba.
Au tot refolosit la chei de registrii de nu se poate.

Dupa o modificare in registrii ptr Windows Update la primul update mi-au disparut toate iconitele din taskbar din dreapta.
Alta modificare mi-a blocat wallpaperul dupa un feature update - in Setari selectam unul si pe ecran nu se schimba nimic. Mi-am bautut capul 3 zile sa-i dau de cap, impreuna cu un tip de la Microsoft care lucra chiar la partea de interfata. Am gasit setarea pana la urma si am sters-o. Si-a revenit instant.

Dar deja e prea mult offtopic - topicul e depsre antivirus. Ar trebui sa sterg deja aproape toate postarile...

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 30.08.2006
Un Bitdefender consuma cam 300MB ram si din procesor nesemnificativ.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Asta ti-se pare tie.
Pe un PC cu configuratie slaba il omoara la procesor.

L-am avut pe tableta - pe langa faptul ca a dat warning la instalare ca nu se instaleaza pe procesoare sub 1,5GHz - al meu scade la 0,54 in idle dar se duce la 1,93 in full, in caz de scanare stateam si ma uitam la ea ca nu mai puteam face nimic. Se simtea si in utilizare normala - cam 10-20% din procesor era permanent ocupat.

Am preferat sa raman cu Defenderul. Se misca mai bine tableta iar ca detectie e cam la fel.

Pa un PC mai serios cu i7, da, nu se simte nimic. Sta in 1%.
Acolo prefer Bitdefenderul, varianta Total Security - ptr partea de firewall care e mai bun decat al windowsului precum si alte facilitati suplimentare.

Edited by eiffel, 28 May 2021 - 14:56.


#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
Malwarebytes foloseste 10 MB RAM si 0,1% la procesor...

Edited by GlCA_Contras, 28 May 2021 - 18:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate