Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Limbaj de programare pentru incepatori

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 05.04.2009
Vreau  sa invat un limbaj de programare dar nu stiu cu ce sa incep. Va rog sa-mi recomandati un limbaj pentru incepatori si unde pot gasi documentatie, terminologie explicata. Multumesc anticipat😊

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
https://www.python.org/

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,482
  • Înscris: 19.04.2009
Python, R, SQL

Dar ti-as recomanda sa incepi cu SQL dupa ce ai basic de Python; altfel o sa iti fie greu daca te obisnuiesti prima oara cu SQL.

SQL e foarte logic si expresiv, restul sunt abstracte. si daca incepi cu sql, n-o sa-ti placa restul pentru ca o sa ti se para ca-s pe dos :)

Edited by Lex404, 27 May 2021 - 21:02.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu as incepe cu C#

#5
salcudeannn

salcudeannn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.10.2020
Limbajul conteaza cel mai putin cand vrei sa inveti.
Si eu as recomanda tot c#  cu toate ca mi se pare putin mai greu de inteles pentru un incepator. Alternativa ar fi python.
Ca site de pe care sa inveti iti recomand tutorialspoint.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Eu mi-as pune pentru inceput o alta intrebare. Ce mi-ar place sa programez? Site-uri web, aplicatii windows, android, jocuri. In functie de raspunsurile avute, vin in mod natural si limbajele de programare.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Python sau PHP.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postsalcudeannn, on 27 mai 2021 - 21:29, said:

Limbajul conteaza cel mai putin cand vrei sa inveti.
Corect. Algoritmul, logica programarii conteaza cel mai mult.
Limbajele se invata usor.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,423
  • Înscris: 10.08.2005

View Postnandy007, on 27 mai 2021 - 20:59, said:

Vreau  sa invat un limbaj de programare dar nu stiu cu ce sa incep.
Daca ar fi sa vizitezi o tara straina ne-ai intreba pe noi ce limba sa inveti ?

Bursul nu spune rau ce spune.
Sa inveti despre memorie, pointeri, alocari, liste, siruri si alte chichite nu te ajuta cand vrei sa prezinti poze.

#10
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007

View PostMarianG, on 28 mai 2021 - 00:28, said:

Daca ar fi sa vizitezi o tara straina ne-ai intreba pe noi ce limba sa inveti ?

Bursul nu spune rau ce spune.
Sa inveti despre memorie, pointeri, alocari, liste, siruri si alte chichite nu te ajuta cand vrei sa prezinti poze.
de ce tot timpul tre sa se gaseasca unul care face pe inteligentul, cand de fapt nu e ? a zis ca vrea sa invete ceva despre cele pe care le-ai enumerat ? eu nu vad sa fi scris nimic despre ele, deci de ce te dai in figuri ?

Edited by ClaudiuCC, 28 May 2021 - 05:30.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postnandy007, on 27 mai 2021 - 20:59, said:

Vreau  sa invat un limbaj de programare dar nu stiu cu ce sa incep. Va rog sa-mi recomandati un limbaj pentru incepatori si unde pot gasi documentatie, terminologie explicata. Multumesc anticipat��
daca vrei sa aprofundezi treaba asta, atunci n-ar strica sa mergi o perioada pe ce se preda la scoala. din ce stiu eu, se incepe cu Pascal(o idee destul de buna, pt ca e relativ usor de invatat). apoi se trece la c/c++ (ideal pt chestii gen pointeri, apoi pentru oop).
daca treci prin acestea doua, ar trebui sa ai suficiente cunostinte despre IT incat sa te decizi singur in ce directie mergi. c# e destul de cautat, java la fel; sql e mai "de nisa" (adica o sa-ti fie greu sa te axezi doar pe sql, pt ca in general programatorii de back-end stiu si suficient sql incat sa-si faca treaba).

#12
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View PostLex404, on 27 mai 2021 - 21:01, said:

Dar ti-as recomanda sa incepi cu SQL dupa ce ai basic de Python; altfel o sa iti fie greu daca te obisnuiesti prima oara cu SQL.
SQL e foarte logic si expresiv, restul sunt abstracte. si daca incepi cu sql, n-o sa-ti placa restul pentru ca o sa ti se para ca-s pe dos Posted Image
Scuza-ma, dar ce legatura are SQL cu Python (sau un alt limbaj de programare) ?

E ca si cum i-ai spus ca daca are permis se poate face pilot de F1 sau sofer de tir...

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003

View PostClaudiuCC, on 28 mai 2021 - 05:29, said:

de ce tot timpul tre sa se gaseasca unul care face pe inteligentul, cand de fapt nu e ? a zis ca vrea sa invete ceva despre cele pe care le-ai enumerat ? eu nu vad sa fi scris nimic despre ele, deci de ce te dai in figuri ?
Pai pointeri, alocari, liste folosesti in C, C++. Cum a zis colegul, te pui sa inveti C++ si mai tarziu vezi ca de fapt vrei sa faci pagini web. Pierdere de vreme. De asemenea nu are rost sa inveti PHP daca vrei sa faci aplicatii android. Lista poate continua.

#14
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 05.04.2009

View PostBursul, on 28 mai 2021 - 11:04, said:

Pai pointeri, alocari, liste folosesti in C, C++. Cum a zis colegul, te pui sa inveti C++ si mai tarziu vezi ca de fapt vrei sa faci pagini web. Pierdere de vreme. De asemenea nu are rost sa inveti PHP daca vrei sa faci aplicatii android. Lista poate continua.
Daca  vreau sa fac pagini web ce trebuie sa stiu inafara de HTML?

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Inveti programare, apoi te specializezi pe web daca asta doresti.

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
CSS, Javascript, PHP sau C# si eventual baze de date SQL.
Insa pentru inceput HTML, CSS si Java script.

Vezi si asta:

Care este diferența dintre un dezvoltator web și un designer web?
Poate că ai auzit de termeni precum dezvoltator web și designer web, care sunt folosiți interschimbabil. Totuși, asta nu înseamnă că reprezintă același lucru.
Un dezvoltator web își concentrează eforturile pe programare și pe gestionarea codului, în timp ce un designer web folosește instrumente de grafică precum Photoshop, Illustrator, Sketch și InDesign pentru a crea branding și grafică pentru site.

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
CSS, Javascript. Insa o pagina fara interactiune cu serverul din spate nu face mare lucru asa ca tot trebuie sa stii programare "clasica".

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
PHP e probabil ultimul limbaj pe care l-as recomanda unui incepator in ale programarii. Motive? Multe.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate