Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Vrei sa fii juicer Lime ? ... citeste aici cu atentie !

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016
Salut !

Trebuie sa cititi cu atentie ce va scriu, in cazul in care doriti sa fiti juiceri pentru Lime, in Bucuresti…

Am fost juicer pentru LIME timp de 12 zile…
Am un Sandero, nu o duba sau vreo utilitara..

OK. M-am inscris pentru juiceri si am fost chemat la o intalnire…la sediul central care este la dracu’… in Pipera (eu locuind diametral opus…).
Au fost 3-4 zile de asa-zisa selectie, dar au acceptat pe toata lumea… evident, pentru ca au nevoie de oameni.
Cativa aveau doar masini sedan…si ma uitam la ei cu mila. Dar, cu siguranta aia au renuntat de a doua zi !
Sunt 4 mari activitati pe care le poti face:
- Incarcator de trotinete – adica le iei de pe strazi, le aduci acasa, le incarci ai apoi le duci inapoi pe strazi pana in 10 dimineata, in anumite locuri clare, numite hub-uri (iei 6.90 lei per trotineta)
- Caraus de trotinete, carand trotinete incarcate de ei, de la sediul central din Pipera, catre hub-uri prin oras (iei 2.25 lei per trotineta)
- Caraus de trotinete descarcate din oras, catre sediul central, ca sa le incarce ei. (iei 4.25 lei per trotineta)
- Cei care cauta si aduc trotinete defecte la sediul central

ATENTIE !
1. Daca nu aveti minimum o masina cu hatchback, sa nu va pierdeti vremea !
2. Masina trebuie sa fie economica, adica sa fie diesel sau cu GPL (ideal era o masina electrica, dar inca nu exista asemenea masini utilitare)
3. Daca nu stati la curte si nu aveti un loc ferit de ploaie pentru incarcare, sa nu va pierdeti vremea !
4. Daca nu va place sa va treziti de dimineata si sa munciti la diverse ore in soare, ploaie, vant, sa nu va pierdeti vremea !
5. Daca nu va place sa cautati trotinete in cele mai ciudate locuri, sa parcati masina oriunde, sa aveti diferite conflicte zilnic in trafic si pe strazi, eventual sa se lege politia de voi…sa nu va pierdeti vremea !
6. Trebuie sa va cumparati prelungitoare
7. Trebuie sa aveti o priza care sa reziste la minimum 20A
8. Sa fiti antrenati si rezistenti la efort fizic, pentru ca aceste trotinete sunt grele si va distrug spatele !
De asemenea, veti transpira foarte mult din cauza caldurii si daca nu sunteti atenti va trage curentul la ceafa sau la spate si va fi rau !

CUM M-AM ORGANIZAT:
- Dupa ce m-au acceptat, a trebuit sa astept vreo 10 zile pana mi-au dat 5 incarcatoare. In timpul asta mi-am montat la masina GPL, pentru ca altfel nu merita deranjul, masina mea fiind pe benzina
- Mi-am cumparat cateva prelungitoare
- Mi-am scos spatarul banchetei din spate si am reusit sa bag 10 trotinete, dar trebuia sa fiu foarte atenti la fiecare centimetru folosit, altfel nu incapeau decat noua…
- Am primit email in care m-au anuntat victorios ca au venit incarcatoarele. M-am dus si le-am cerut 10 incarcatoare, dar nu au vrut…cica sa vada cum ma misc… Ma rog !!
- Mi-am pus niste materiale groase in portbagaj si pe bancheta din spate, ca sa nu murdaresc masina
- Cu aplicatia cauti trotinetele descarcate si le iei. Eu ma duceam pana in ora 11, luam 10, apoi incarcam 5 pana seara, le duceam inapoi si in timpul asta se incarcau celelalte 5, pe care le duceam dimineata pana in ora 10 obligatoriu !
- Dupa cateva zile, in care dovedeai ca esti harnic, te duci sa mai ceri incarcatoare. Problema este ca LIME Romania este condusa de oameni cu problem de comunicare si de transparenta, asa ca nu au niciun numar de telefon unde poti suna si nici nu raspund la email…pe care l-am primit cu greu si pe ala. Adica, m-am dus singur dupa cateva zile ca sa mai cer incarcatoare… si am aflat ca nu mai au !!... Sa nu existe un numar de telefon unde sa poti intreba ceva… se numeste nesimtire !!
Mi-au zis sa vin in 3 zile, cand vor veni incarcatoarele. M-am enervat !
- Dupa 3 zile m-am dus si le-am luat.
- Acum s-a schimbat treaba, faceam dublu in 24 de ore…

PARERI PERSONALE
- Sunt 2 tipuri de trotinete: cele verzi, care cantaresc vreo 13 kile si cele rosii, care cantaresc vreo 25 de kile. Cele verzi sunt mai usoare si mai subtiri, deci sunt cele preferate.
- Daca ai masina ca a mea, de familie, se alege praful de ea !...deci trebuie sa ai masina de transport, mini utilitara, medie sau mare !
10 trotinete cantaresc 250 de kile, plus GPL-ul inca vreo 50, plus greutatea ta….aveam vreo 400 de kile pe masina. Adica suspensie chinuita, bucse si alte articulatii afectate…pentru care vei plati mai tarziu !
- Cu cat faci mai multe in 24 de ore, cu atat castigi mai mult. De exemplu, eu aveam o eficienta foarte buna pentru un Sandero, adica incarcam 25 de trotinete in 24 de ore, dar majoritatea incarcau maximum 20 cu un Sandero, sau chiar 15. Adica, eu castigam maximum 6.90 lei x 25 = 172 lei in 24 de ore. Dar nu mereu...
Cei care incarcau 60 cu un van, castigau aproximativ 410 lei.
- Daca ai masina mare, este ft greu sa te bagi prin aleile dintre blocuri, unde sunt majoritatea trotinetelor. Eu eram avantajat…
- De multe ori GPS-ul iti da erori chiar si de 200 de metri. Adica opresti pe o parte a bulevardului, unde iti arata ca e… si in final o gasesti pe partea cealalta a bulevardului !!... Te apuca spumele !
- De fiecare data cand opresti, trebuie sa pui avariile si sa te rogi sa nu vina unul care are nevoie chiar de locul ala, in care ai pus masina. Cautatul trotinetei poate dura 10 secunde, sau 2 minute !!... deci sa va astaptati la stress !!
- In centru e cel mai stresant, pentru ca nu poti opri masina, sau daca o opresti, deranjezi trafilcul si primestai claxoane, injuraturi sau chiar problem cu politia !
- Unele trotinete sunt lovite, facute bucati sau cu erori (06 sau 10), pe care trebuie sa le raportati. Problema grava este cu cele care au eroarea 06 si afli de abia cand le bagi la incarcat si te apuca crizele ca nu poti primi bani pentru ele… asa ca trebuie sa scapi de ele si sa gasesti altele bune, rapid !!... adica alt drum !
- Cand ploua e greu. Eu am prins 2 zile cu ploaie si a fost crunt, pentru ca le iei ude de pe strada si sa le bagi in masina, apoi sa le dai jos la incarcat.
- Eu nu mancam niciodata dimineata cand plecam cu trotinetele…ci tocmai pe la ora 11-12, cand ma intorceam cu 20 de trotinete……pentru ca daca mananc, nu mai pot cara, si ma doare burta. Doar daca nu cumva te trezesti la 6 ca sa  mananci, si sa ai vreo 2 ore pentru siesta inainte de efort.. dar cei de la LIME nu merita acest efort !

PRO
- Daca te misti repede si faci minimum 20 de trotinete in 24 de ore, poti castiga  bani buni, pentru ca muncesti practic doar vreo 5-6 ore in total (o ora sa le duci pe strazi, plus 2 ore sa aduni 10 bucati x 2 = 6 ore din 24 de ore). Adica poti face 4000 de lei daca ai noroc.
- Faci conditie fizica, te intretii si ai tonus muscular ca lumea !
- Vezi locuri noi, oameni, etc

CONTRA
SI ACUM VIN MOTIVELE PENTRU CARE EU AM RENUNTAT DUPA 12 ZILE :
- Va spuneam ca esti obligat sa le duci pana la 10 dimineata. Adica te scoli la 7-8, te pregatesti si te uiti in telefon ca sa vezi unde le poti duce, adica sa gasesti hub-uri. Si acum incepe adevaratul stress ZILNIC… care iti macina viata si cateodata nu poti dormi noaptea de stres…
Cand gasesti hub, foarte rar gasesti un hub mare de 10-12, adica unde le poti duce pe toate. De cele mai multe ori gasesti hub-uri de 2, 3, 4, 5, 6… adica trebuie sa mergi la 3 huburi ca sa poti lasa 10 trotinete. Problema e ca rezervi huburile doar pentru 60 de minute, dar din cauza traficului si altor probleme, de multe ori nu iti ajunge timpul sa mergi la toate si esti penalizat, adica iti iau jumatate din banii pentru trotinetele lasate peste ora 10 !!
Adica ai muncit ca prostul, pentru jumatate din bani !
- Concret, eu locuiesc pe soseaua Giurgiului si am un areal larg de cautat trotinete, intre Rahova si Oltenitei. Gasesc intotdeauna minimum 20 de trotinete.
- Daca ai ghinion, ajungi cand altul ti-o ia din fata, pt ca a ajuns inaintea ta cu 2 minute mai devreme !
Poti sa rezervi o trotineta… dar ATAT. Nu poti rezerva toate trotinetele de pe traseul calculate de tine, doar cate una… deci alt motiv de nervi !
- Am patit sa nu gasesc trotineta deloc, cu toate ca GPS-ul spunea ca e acolo !
- Am patit ca nesimtitii care locuiesc in rezidentiale incuiate sa le bage in curte… si tu sa nu poti ajunge la ea. Te uiti la ea ca prostul de dupa gard si eventual astepti pana cineva intra sau iese, ca sa te lase sa intri !!
- Cel mai grav lucru este dimineata cand NU AI HUB-URI si stai ca prostul cu frica ca nu ai unde sa le lasi si trebuie sa te duci in alte cartiere, unde cu siguranta nu vei ajunge la timp, decat daca pleci mai devreme cu o ora !
In zona mea hub-urile sunt urmatoarele: 4 la Sincai, 3 la metrou Brancoveanu, 3 langa spitalul Budimex, inca 2 prin Berceni si doua la Timpuri Noi.
DA, DAR NICIODATA NU LE GASESTI PE TOATE DESCHISE !!... adica stai cu telefonul in mana si astepti ca prostul sa apara un hub…SI DACA NU TE MISTI INSTANTANEU, SE MISCA ALTUL MAI REPEDE SI TI-L IA DE SUB NAS !!
Te trezesti injurand ca dracii cand vezi ca ai apasat pe hub, dar deja a disparut, pentru ca ti l-a luat altul…!!
- Daca gaseti la ora 8-9 vreo doua-trei hub-uri ca sa-ti duci trotinetele, este mare minune !... dar de obicei stai pana la ora 9:30 si NIMIC…..si apoi nu ai ce face decat sa te duci in centru, adica Unirii, Universitate, Romana sau chiar in Vitan….. adica timp pierdut, nervi si mai ales lipsa locurilor de parcare ca sa poti descarca in liniste !!... sau te trezesti la ora 6 si speri ca gasesti vreu hub cand aialalti nu s-au trezit …
- Cand ajungi la hub, de multe ori GPS-ul nu localizeaza exact si nu-ti accepta trotinetele in acel loc… si trebuie sa le iei pe toate si sa le muti. Apoi GPS-ul isi revine si trebuie sa le muti la loc…. Deci ceva de tot rahatul, ca in comediile cu prosti !!
- Dupa ce le-ai asezat, de multe ori nu le place poza ta, ba ca ai facut de departe, prea de aproape… si primesti email de avertizare
- Trebuie sa le asezi frumos, la 40-50 cm intre ele si cu ghidonul intors catre stanga…cica artistic !
- Cateodata se leaga de tine diversi oameni, pt ca cica le-ai pus in locuri in care ii deranjezi pe ei… adica alt stress !
- Si iar problema eterna… LOCUL DE PARCARE AL MASINII CA SA POTI DESCARCA IN LINISTE… adica de multe ori e alta masina in locul ala !
- Cu toata atentia mea, eu mi-am zgariat masina la interior si exterior, pe langa mizeria inerenta…
- Dupa o saptamana am simtit dureri de spate, in special lombare, dar si toracale… cu toate ca eu sunt antrenat datorita pregatirii mele si chiar stiu sa ridic greutati… dar oricum nu scapi de dureri in final !!
Am vazut cate un om singur care incarca in dube intre 30 si 70 de trotinete…. SINGUR !!... adica om cu coloana vertebrala careia ii prevad un viitor sumbru…
- Dupa o zi cu ploaie, nu prea mai gasesti hub-uri, pentru ca oamenii nu au folosit trotinetele, deci cica nu este cazul sa deschida hub-uri !!... adica muncesti ca tampitul si nu ai unde sa le pui
- SI, CA O BOMBOANA PE COLIVA, INTR-O DIMINEATA NU A MAI APARUT ABSOLUT NICIUN HUB, pentru ca era dupa o zi cu ploaie !!... Am stat de la ora 8…pana la ora 15 cu telefonul in mana, cu ochii in telefon !!…. Am facut pipi cu telefonul in mana, m-am spalat pe dinti cu ochii in telefon, am mancat cu ochii in telefon, am vorbit la telefon pe speaker sau cu castile… cu ochii in telefon…doar-doar va aparea un hub ca sa-l prind, sa nu mi-l fure altul. Aparusera vreo doua, cu cate 3 locuri… dar nici nu am apucat sa apas, pt ca erau deja luate in secunda doi !!
Adica o bataie de joc imensa si o nesimtire in partea LIME fata de noi, cei care muncim si ne rupem spatele pentru un rahat de 6.90 de lei de trotineta !!
Erau hub-uri valabile in centru, dar nu le voia nimeni, evident…. Adica la Unirii, Universitate, Romana, etc… unde nu poti parca si unde te injura toti daca parchezi !!
Asa ca am stat ca prostul cu ochii in telefon 6 ore si nu au avut bunul simt sa deshida hub-uri NICAIERI in locurile pe care vi le-am spus…si de abia la ora 15 au deschis doua, la Sincai si Lanariei, unde am putut lasa 9 trotinete, iar pentru ultima a trebuit sa ma duc la Unirii si sa parchez riscant ca sa o pot lasa !!
Evident, pentru ca am depasit ora 10, in loc de 69 de lei, am luat doar 35 de lei !!... adica am pierdut si bani dupa ce am asteptat si m-am enervat !!
- In concluzie, in loc sa ne ajute si sa ne deschida hub-uri… lor nu le pasa si ne obliga sa le ducem unde vor ei, in centru. Dar eu nu sunt suficient de prost sau de supus, asa ca am actionat pe masura !!....

ASTA ERA DEJA PREA MULT !!
A DOUA ZI M-AM DUS LA SEDIUL CENTRAL UNDE LE-AM DAT INAPOI INCARCATOARELE SI LE-AM URAT SUCCES CU CEI CARE ACCEPTA BATAIA LOR DE JOC !!

..........................

Cu placere !!

#2
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Ai avut nevoie de contract cu ei? Sau plata prin vreo firma?

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003
N-as face asa ceva nici fortat Posted Image

#4
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006
De curiozitate, cati ani ai?

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,741
  • Înscris: 08.10.2004
la cata rabdare sa scrii ai avut...mai bine te faci poet sau ceva de gen :))

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
La mine nu se strang trotinetele de pe drumuri,numai se inlocuiesc acumulatorii cu din aia incarcati.Se pare ca gandirea logica inca nu a ajuns in targul lui bucur.

#7
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Incarcai troti acasa la tine ? Sa vezi cand iti vine factura de curent .....
Ai pus gpl expres pt 12 zile ? Esti real ?

#8
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View Postandreic, on 27 mai 2021 - 21:23, said:

N-as face asa ceva nici fortat Posted Image

Unii nu sunt atat de norocosi si trebuie sa manance.

#9
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

View Postvalirex, on 27 mai 2021 - 23:24, said:

Unii nu sunt atat de norocosi si trebuie sa manance.
Isi vindea Sandero + economisea instalatia de gpl si avea de mancare 3 ani si de baut pe deasupra.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,606
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvalirex, on 27 mai 2021 - 23:24, said:

Unii nu sunt atat de norocosi si trebuie sa manance.
Te faci livrator daca e asa rau... dar sa stai sa-ti strici masina sa tot cari alea si sa te puna sa le duci si cine stie unde... iti dai seama ca firmele astea isi permit manevre demne de Vietnam si Tailanda pentru ca unii accepta asa ceva.
Cand astia erau pe la inceputuri, juice-rii erau amatori care daca gaseau in cartier dinastea descarcate le incarcau acasa si le lasau undeva intr-o zona oki in apropiere evident. La un moment dat firma nu a mai acceptat si a bagat conditii si au intrat pe profesionisti, adica erau oamenii lor angajati cu masina lor a firmei care faceau rondul de noapte si le recuperau. Acu ce au facut... iar au dat-o in bara si cauta amatori docili sa faca treaba profesionistilor, pe aceeasi suma sa le si lustruiasca eventual Posted Image

Edited by andreic, 27 May 2021 - 23:47.


#11
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
.

Edited by cattavencu, 28 May 2021 - 06:22.


#12
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016
Da, baieti...
Haideti sa va fac un mic istoric...
Toata treaba a inceput acum 2 ani. ... deci in 2019... Atunci plateau 15 lei pentru incarcarea unei trotinete !... dar te puneau sa platesti incarcatorul, 20 de euro.
Sunt unii saracii, care muncesc de 2 ani (mai putin iarna, evident...) si au cumparat 20 de incarcatoare !!... adica au dat 400 de euro !!
Cacat romanesc !!... pentru ca la noi disperarea e mare pentru joburi "lejere"...
Dupa un an, adica in perioada pandemiei, au scazut la 10 lei plata...si au inceput sa dea incarcatoare gratis...
Anul asta au scazut si mai mult plata... si s-a ajuns la 6.90 lei... si iti dau cate incarcatoare vrei, gratis !!

Incarcatoarele sunt de 42V, la 2 A... nu consuma mult... pana intr-un leu pt o trotineta.
Trotinetele verzi, adica cele model vechi, se incarca in 4 ore.
Cele rosii, adica modelul nou, se incarca in 8 ore.
Este o discrepanta imensa intre cele doua modele, asa ca eu am profitat de asta si mai incarcam 5 trotinete in 24 de ore, ducandu-le pe cele verzi mult mai devreme in hub !
Evident, ca ma intorceam cu altele 5... dar prelungeam incarcarea celorlalte, care trebuiau sa astepte dupa astea...
Asta se putea intampla DOAR daca gaseam destule trotinete verzi pe drumuri... dar sunt din ce in ce mai putine, pentru ca le scot treptat anul asta se pare...pana dispar complet !
Cele rosii sunt mult mai performante, mai solide si mai frumoase. Ca sa nu vorbim ca sunt mult mai manevrabile pe drum (cei care au mers cu amandoua stiu ce spun...)
Problema este la noi... incarcatorii, pentru ca noi plangem cand le caram...avand greutate dubla

 bvygKLM, on 27 mai 2021 - 20:46, said:

Ai avut nevoie de contract cu ei? Sau plata prin vreo firma?

E un contract cu o semnatura electronica...cica. Adica dai cu degetul intr-un patratel in aplicatia lor...si gata !
In acel moment apare in aplicatia LIME functia de Juicer, pe care o activeaza ei...

 wiseguy76, on 27 mai 2021 - 21:33, said:

De curiozitate, cati ani ai?

Sunt mos batran... dar vioi !

 Kean, on 27 mai 2021 - 21:40, said:

La mine nu se strang trotinetele de pe drumuri,numai se inlocuiesc acumulatorii cu din aia incarcati.Se pare ca gandirea logica inca nu a ajuns in targul lui bucur.

Nu stiu ce inseamna "la mine", dar LIME este companie americana, cu regulile lor. Este la fel si in America si oriunde au serviciul asta de trotinete...
Nimic nu se poate demonta... decat de catre tehnicienii LIME. Cu atat mai putin bateriile.
Trebuie sa intelegi ca sunt trotinete profesionale, nu din alea pe care le cumperi si le scoti bateria...
Asta e si ideea, sa nu poata fi demontate usor si sa fie rezistente pe termen lung !!
Oamenii isi bat joc de ele intentionat, stau in ploaie, vant, zapada...etc, deci sunt foarte bine izolate si protejate...

 BaXXon, on 27 mai 2021 - 23:29, said:

Isi vindea Sandero + economisea instalatia de gpl si avea de mancare 3 ani si de baut pe deasupra.

Eu nu sunt muritor de foame, asta fiind si motivul pentru care am renuntat instantaneu cand nu mi-a placut ceva.
Dar majoritatea... inghit toate cacaturile lor si merg mai departe, pentru ca una peste alta, este un venit bun... si nu au alt venit.
In legatura cu GPL-ul... eu aveam de gand in principiu sa-mi pun, asta fiind un moment determinant. Adica nu-mi pare rau ca am dat 3000 de lei ca sa-mi pun GPL...e o investitie buna pe termen lung.
Dar eu am renuntat in primul rand din cauza masinii...pe care o distrugeam si ma si enervam. Eu nu aveam de gand sa-mi cumpar masina speciala pentru LIME...

Apropos, ieri am vorbit cu unul care si-a cumparat o duba de marime medie, acum cateva zile, special pt LIME. In ea incap vreo 30 de trotinete.
A dat pe ea 2000 de euro si incarca 60 de trotinete pe zi. In pauzele de incarcare mai face si celelalte servicii de caraus. Adica omul castiga 600-700 de lei pe zi.
Si-a facut el calculul ca anul asta isi scoate banii pe masina si ii raman si bani ....
Problema este ca nu a luat in calcul uzura masinii aleia ieftine (adica pretul reparatiilor eventuale) si nici uzura lui psihica si sanatatea pe care si-o subrezeste....!!

#13
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

 smoke, on 27 mai 2021 - 21:37, said:

la cata rabdare sa scrii ai avut...mai bine te faci poet sau ceva de gen Posted Image)

Multumesc !
imi place sa scriu clar, coerent si sa-mi organizez bine ideile.
Este evident ca am timp, altfel nu scriam atat de mult si cu atata atentie....Practic, eu am scris un articol !
Motivul principal a fost ca NIMENI nu a deschis subiectul asta pana acum !!.... asa ca am simtit nevoia sa ajut poporul sa inteleaga detaliile despre aceasta activitate si sa clarific anumite lucruri....

#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 s_scat, on 28 mai 2021 - 08:08, said:

,
Nu stiu ce inseamna "la mine", dar LIME este companie americana, cu regulile lor. Este la fel si in America si oriunde au serviciul asta de trotinete...
Nimic nu se poate demonta... decat de catre tehnicienii LIME. Cu atat mai putin bateriile.
Trebuie sa intelegi ca sunt trotinete profesionale, nu din alea pe care le cumperi si le scoti bateria...
Asta e si ideea, sa nu poata fi demontate usor si sa fie rezistente pe termen lung !!
Oamenii isi bat joc de ele intentionat, stau in ploaie, vant, zapada...etc, deci sunt foarte bine izolate si protejate...


La mine inseamna o tara cu apa calda in care vine omul de serviciu cu masina de serviciu,gaseste trotinetele prin gps le descuie cutia cu acumulator le inlocuieste si pleaca mai departe la alta.Nu.i vad rostul sa-l cari dupa tine prin tot orasul si acasa.

#15
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Asta e businessul, nu duci trotinetele la sediu ca te costa mult, ii lasi pe altii sa le incarce si sa le imprastie.. si se cearta ei pe zone si care a ajuns primul..
Se asociaza initiatorul cu cel cu duba, inca 2 cu masina si mai ia 3 pustani care sa le care ca-s grele, nu stie nimeni cine le cara, initiatorul sta acasa si face management.

#16
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

 solitaryman, on 28 mai 2021 - 09:57, said:

Asta e businessul, nu duci trotinetele la sediu ca te costa mult, ii lasi pe altii sa le incarce si sa le imprastie.. si se cearta ei pe zone si care a ajuns primul..
Se asociaza initiatorul cu cel cu duba, inca 2 cu masina si mai ia 3 pustani care sa le care ca-s grele, nu stie nimeni cine le cara, initiatorul sta acasa si face management.

Mda... a incercat unul sa faca faza asta... unul care are o duba mare, in care ii incapeau vreo 70 de trotinete...
Cica el sa stea acasa si altii sa conduca duba si sa munceasca !!... Platea 1 leu pe trotineta sau... isi calca pe inima si dadea 1.50...daca erai harnic...
M-a apucat rasul...
Este clar ca nu a gasit pe nimeni...si nici nu o sa gaseasca, decat poate pentru o saptamana !!
El nu mai incarca de mult timp, doar le cara de la sediu sau catre sediu !.... asta pentru ca lucreaza in volum mare si ies bani.
Dar efortul este imens si avea deja spatele terminat...

#17
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
bine ai venit in economia colaborativa sau noul model de sclavagism in care tu nu mai esti angajat si implicit protejat de legislatia muncii ci doar un "colaborator" caruia pot sa ii plateasca cat vor, sa ii modifice plata cand au chef si cel mai important pot sa il dea afara oricand.

#18
s_scat

s_scat

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.02.2016

 Kean, on 28 mai 2021 - 09:49, said:

La mine inseamna o tara cu apa calda in care vine omul de serviciu cu masina de serviciu,gaseste trotinetele prin gps le descuie cutia cu acumulator le inlocuieste si pleaca mai departe la alta.Nu.i vad rostul sa-l cari dupa tine prin tot orasul si acasa.

Sigur, dar asta nu se poate decat intr-o tara civilizata... nu in Romania !!
Orice capac sau usita este o vulnerabilitate pentru trotineta... si cred ca in 2 saptamani toate ar fi facute bucati de catre nenorocitii care ne inconjoara... Si asta doar din placerea de a le strica !!
Aici, pe langa vandalii nostri retardat, mai sunt si soferii de taxi care le vandalizeaza de ciuda ca pierd clienti !!
Asa ar fi logic, sa vina unul cu 50 de baterii in masina si sa le schimbe pe loc, apoi sa plece mai departe !!... dar nu e cazul in Romania !!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate