Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Notificare privind nedepunerea la termen a declaratiei de impunere?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Am primit aceasta mizerie in cutia de scrisori, fiind 2021, de la ANAF

mi se comunica "potrivit evidentelor noastre" ati realizat venituri din ACTIVITATI INDEPENDENTE / JOCURI DE NOROC pentru perioada 2017, bla bla sa platesc TAXE ca in caz contrar amenda;

O astfel de mizerie ma determina si mai tare sa vreau sa parasesc tara asta, nici nu mai stiu ce faceam in 2017 si imi da un sentiment clar de suptul poporului in stil vechi nou pe unde se poate si unde tolereaza romanul.

Ce pot face in acest caz ? nici de-al dracu nu as vrea sa platesc o astfel de mizerie, ce vine cu 4 ani intarziere. A mai intampinat cineva asa ceva ? cunoasteti treaba asta ? e prima data cand primesc o astfel de instiintare de la ANAF. Mi se pare extrem de imoral sa faci asa ceva, ca stat

Cum as putea sa ii contrez ?

Edited by RealThing, 27 May 2021 - 12:35.
limbaj


#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Nu tin cu ursul ca nici eu nu-i suport pe astia de la ANAF. Au sa-mi returneze discount-ul de 10% de la Decl Unica 2020 si acum...
Treaba e ca era obligatia ta sa stii ca daca obtii astfel de venituri trebuie sa depui declaratia.
Pana la urma in toate tarile cu apa calda se impoziteaza treburile de genul. Partea proasta e ca la noi ANAF-ul abia stie de capul lui si te pune sa platesti dupa 4 ani cand probabil habar ai ce venituri ai avut atunci.
Daca totusi ai contul de pariat activ, vezi ce retrageri ai facut.

Vad ca si crypto voiai sa cumperi. Si pentru alea platesti impozit daca iesi pe profit.

Edited by mannyx92, 27 May 2021 - 12:12.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Vezi ca ANAF-ul a trimis mai multe notificari si somatii pentru plati deja efectuate
E vorba de nu stiu ce eroare din nu stiu ce soft

Cred ca trebuie sa te calmezi si sa vezi despre ce este vorba
Poate nu e dracu' chiar asa de negru

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
si de unde atata indignare? zi mersi ca ti-au lasat baietii 3-4 ani de ragaz.

ia pleaca tu afara sa vezi cum te someaza aia imediat sa iti platesti taxele si impozitele.

Edited by laffin, 27 May 2021 - 12:22.


#5
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,615
  • Înscris: 12.06.2010
Din experienta proprie o sa tot primesti notificari. Daca vrei sa vorbesti cu ei n-a sa prea ai cu cine, o sa te paseze de la unul la altul. Intr-un final, dupa 3-4 luni de discutii si schimburi interminabile de mesaje/adrese, am fost invitat oficial la ei.  Am facut scandal, dar degeaba. Greseala era oricum la ei dar in ruptul capului n-au vrut sa recunoasca. De la cateva zeci de mii de lei taxe accesorii, penalitati, bla, bla am ajuns sa platesc vreo 50 de lei si s-a stins tot. O mizerie. Le-am spus ca-i tarasc in judecati, mi-au deschis usa la o camera plina de dosare, au spus ca li se rupe.
Tot asa, cam dupa 5 ani am primit suprizele in plic.

Edited by lucianburjuiul, 27 May 2021 - 12:24.


#6
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 07.03.2012
Cea mai simplă variantă să scapi de anaf este să îți plătești datoriile conform legii! Mizerie este cel care nu o face, nu cel care le cere!

#7
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Va rog atentie la limbaj.

#8
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
Mizerie este cu siguranta cel care tolereaza furtul.

La telefonul ANAF nu raspunde nimeni la telefonul de pe foaie, pentru asta cine le da amenda ? daca tot discutam despre amenzi

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
pe ce site-uri ai jucat la pocanele?

unibet, betano, sportingbet, superbet, betfair.. hai ca te ajutam noi sa iti aduci aminte :)

Edited by laffin, 27 May 2021 - 12:55.


#10
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020

 laffin, on 27 mai 2021 - 12:54, said:

pe ce site-uri ai jucat la pocanele?

Nu imi aduc aminte sa fi facut asa ceva. Asta e alta problema

#11
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009

 LaurentiuSerban2002, on 27 mai 2021 - 12:55, said:


Nu imi aduc aminte sa fi facut asa ceva. Asta e alta problema
Eu zic ca asta e adevarata problema. Poate ai fost deja plecat din tara si ai uitat si asta :-)

In alta ordine de idei: obligatia de depunere a declaratiei era a ta. Ei au 5 ani sa te verifice; uita ca acuma ai ajuns la rand... Daca nu ai platit taxele le platesti acum. Ce la vie :-D

#12
LaurentiuSerban2002

LaurentiuSerban2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 29.08.2020
"pentru mai multe detalii va rugam sa ne contactati la numarul... " unde nu raspunde nimeni

ce la vie rromanie?

Edited by LaurentiuSerban2002, 27 May 2021 - 13:42.


#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 09.08.2005

 LaurentiuSerban2002, on 27 mai 2021 - 12:03, said:

mi se comunica "potrivit evidentelor noastre" ati realizat venituri din ACTIVITATI INDEPENDENTE / JOCURI DE NOROC pentru perioada 2017, bla bla sa platesc TAXE ca in caz contrar amenda;
Ce pot face in acest caz ? nici de-al dracu nu as vrea sa platesc o astfel de mizerie, ce vine cu 4 ani intarziere. A mai intampinat cineva asa ceva ? cunoasteti treaba asta ? e prima data cand primesc o astfel de instiintare de la ANAF. Mi se pare extrem de imoral sa faci asa ceva, ca stat
Cum as putea sa ii contrez ?
E simplu - ai făcut veniturile alea? Dacă da, plătești. Dacă nu, nu.
Trecînd peste faptul că ar fi trebuit să le declari și să le plătești atunci, există o perioadă de prescripție de cinci ani de la expirarea anului în care ar fi trebuit să plătești impozitul. Deci pentru venituri din 2017 fiscul poate cere impozitul pînă prin 2023...
Zi mersi că nu au atașat dobînzi și amenda pentru nedeclarare.

Edited by radunic, 27 May 2021 - 14:25.


#14
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020

 Xman_ghio, on 27 mai 2021 - 13:27, said:

Eu zic ca asta e adevarata problema. Poate ai fost deja plecat din tara si ai uitat si asta :-)
A fost: https://forum.softpe.../#entry26831434

Poate ANAF-ul romanesc a colaborat cu serviciile fiscale americane si l-au pus la plata.

#15
teaspoon

teaspoon

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 07.09.2019
Salut. Poti trimite si un email catre ANAF, sunt obligati sa raspunda si o vor face in maxim 30 de zile. Daca nu, incearca sa iti faci drum pana la un sediu. Acolo iti vor spune clar cat si ce ai de plata.

Impozitul pe castiguri din gambling este de 1% pentru sume de pana la 66.750 lei, deci daca nu iti amintesti sa fi castigat si sa fi retras sume mari de bani la jocuri de noroc, atunci sigur e vorba de ceva impozit modic, de cativa lei de plata.
In 2017 trebuia sa depuna fiecare castigator o declaratie unica la ANAF, dar intre timp a fost schimbata legea si acum siteurile de gambling retin la sursa impozitele cand dai cashout.

Parerea mea este sa nu iei decizii de viata din cauza acelei notificari. Bafta cu ANAF-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate