Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Hrana pentru catei vs mancare pentru oameni

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#55
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmcd2020, on 30 mai 2021 - 11:17, said:

Animalele mele au trait dintotdeauna mai bine decit multi oameni.Poate si decat mine.Si da,sunt bun cu animalele....

Nu ma refer numai la animale

#56
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmihaiduban, on 26 mai 2021 - 21:06, said:

Ce vreau sa stiu (asa zic toti de pe la pet shop-uri) : Chiar le face rau mancarea  de oameni  ?

Nu le face rău, dar nici bine.

N-o să citesc ce au scris colegii, nu mă interesează opiniile lor.


Problema cu hrana de oameni e ca e greu să stabilești o dietă care să fie completă pentru câine. La început poți privi problema simplu, "câinele are nevoie de carne, e carnivor, îi dau carne!". În realitate, problema e mai complexă. Pentru o dezvoltare armonioasă, are nevoie de nutrienți, vitamine, minerale, pe care nu le găsește complet în carne. În captivitate, viața animalelor e diferită, speranța de viață e mai mică, un lup o poate duce doar pe carne fără probleme, cei 5-6 ani cât trăiește, în medie. Un câine de apartament trăiește și 13, 14, sau mai mult. Hrana completă e testată și s-a demonstrat că e corectă pentru a duce câinii la vârstele alea.

Și e greu să hrănești câinii cu hrană "umană". Câinii nu au tot atâtea papile gustative cât avem noi, au mult mai puține, deci nu simt gustul atât de complex cum îl simțim noi. La câine, că-i dai pui, că-i dai vită, are cam același gust. Totuși, noi adăugăm multe chestii în mâncare, grăsimi, condimente, sare, care nu sunt neapărat benefice câinelui. Mă mai apucă să le fac mâncare câinilor, dar nu aș putea mânca ce le fac lor, că n-are un gust care mi-ar plăcea mie, că le amestec pește cu pui, cu orez, cartofi dulci, dovleac, morcov, plus ou crud cu tot cu coajă, nu-i ceva ce aș mânca.


Totuși, eu aș face un alt argument. Este mult mai avantajos să hrănești câinele cu un singur tip de hrană. Indiferent că o prepari tu sau o iei la pungă. Dându-i aceleași lucruri zi de zi, vei putea sesiza foarte ușor lipsa apetitului, scaunele moi, sau alte probleme. Câinii au un prost obicei de a nu arăta când suferă. Așa că poți trece mereu prin treaba cu "diareea e de la puiul de aseară, sau e bolnav?". Eu unul, dacă văd că unul dintre câinii mei are diaree, știu sigur că e ceva în neregulă, pentru că nu au de unde face, e imposibil de la alimentație.


Boabele, chiar și hrana umedă comercială, sunt ușor de dozat. Când prepar mâncare cum am zis mai sus, merg cam la ghici. Dacă pun mai mult pui, ar trebui să le dau mai puțin, dacă pun mai multe legume mai mult, e greu să îmi stabilesc o cantitate exactă, așa că le pun la ochi. Pe termen lung, mi-ar fi greu. Și asta e bine la mâncarea comercială, ai cantități orientative, și sunt ușor de dozat.


Nu există câine care să nu mănânce boabe. Există stăpâni care oferă mereu alternative. Cât timp îi dai doar boabe, va mânca doar boabe. Am o amică cu adăpost, nu le dă niciodată altceva. Îți garantez, nu există câine luat de pe stradă care să moară de foame în adăpostul ei. Chiar dacă nu preferă boabele, se obișnuiesc cu ele destul de rapid.


View Postautocargo, on 27 mai 2021 - 08:23, said:

Daca ar fi asa de buna (mancarea de caini din comert) si noi am manca la ora asta peleti si conserve... My two cents....

Dacă ai avea câte papile gustative are câinele, fii sigur. Nu am avea aceeași relație cu mâncarea, am folosi-o doar ca furaj.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate