Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Hrana pentru catei vs mancare pentru oameni

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,927
  • Înscris: 02.02.2007
pune ceva mancare gatita (adica ce ,mananci tu) peste niste boabe de calitate( cam ce e in magazin pe la 20 lei).
lasi 15 minute sa absoarba.
poate asa il pacalesti!
daca merge, in timp se face tranzitia!
as incerca ceva mancare de tip Starter(ptr pui) sau chiar ceva mancare ptr pisici( e mai ,,gustoasa")

Edited by richi_e, 27 May 2021 - 07:29.


#20
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 richi_e, on 27 mai 2021 - 07:28, said:

pune ceva mancare gatita (adica ce ,mananci tu) peste niste boabe de calitate( cam ce e in magazin pe la 20 lei).
lasi 15 minute sa absoarba.
poate asa il pacalesti!
daca merge, in timp se face tranzitia!
as incerca ceva mancare de tip Starter(ptr pui) sau chiar ceva mancare ptr pisici( e mai ,,gustoasa")
Promiti ca nu miauna dupa aia ? :))))

Va multumesc mult pt raspunsuri ! Am incercat conserve , vad ca astea sunt bune , le mananca !
Dar acuma pe bune , eu sunt baiat crescut la tara , potalile lu bunica-mea mancau cu porcii si nu aveau nici pe dracu !
Mi se pare vrajeala comerciala asta cu mancare de caini !
Cum au spus si altii pe topicul asta , ce-mi garanteaza mie ca mancarea aia "speciala" e mai sanatoasa ca ce gatesc eu !

#21
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Cam cat traiau "potaile" alea?

#22
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 01.03.2015
Daca ar fi asa de buna (mancarea de caini din comert) si noi am manca la ora asta peleti si conserve... My two cents....

#23
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Sa adaug si io din ce stiu, ca om cu caini:

- nu se da nimic condimentat, nici un fel de condiment. In caz ca se prepara in casa, nu se pune sare in mancare.

- nu se da ciocolata, stafide, alune de orice fel

- in partea a doua a vietii, se evita proteina prea multa (asta ar putea fi valabil si la oameni), pentru ca solicita rinichii. La fel, se evita grasime prea multa.

- variantele de mancare asa numite "Light" / "Senior" + toate alea "Diet" nu au cine stie ce minuni ca ingrediente. De regula, o mare parte din produs consta in porumb / ovaz / orez - de aici si ideea de "Light" (mai putina grasime, mai putina proteina de origine animala). Astea le puteti face si voi acasa, un kil de malai e 1,2 lei, un kil de orez e 3,2 lei, un kil de paste din grau dur e 4,3 lei. Probabil ca profiturile HILL'S / ROYAL CANIN sunt impresionante, si nici nu ar putea fi altfel, cand vinzi majoritar porumb / orez la 25-35 de lei kilu'. De magari ce sunt, nici macar nu dau procentele la fiecare ingredient pe etichetele nutritionale, dar se aplica regula ca ordinea ingredientelor e dupa ponderea ingredientului in masa totala, de la mare la mic, si tot ne facem o idee de ce contine majoritar produsul respectiv.

- daca le dati doar mancare moale, inevitabil apare tartrul si daca in prima parte a vietii merge sa fie anesteziati pentru detartraj, in a doua parte e din ce in ce mai nerecomandabil, exista pericolul sa nu se mai trezeasca din anestezie (fie si doar inhalatorie). Asa ca, din cand in cand, e recomandat un os din piele de vita (care contine doar colagen, destul de inofensiv comparat cu un os real, care favorizeaza aparitia urolitilor - struviti - prin excesul de calciu)

- legumele sunt binevenite, poate mai putin cele producatoare de gaze, cum ar fi mazarea, conopida, brocoli. Morcovul n-ar trebui sa lipseasca. La fel niste bucatele de sfecla, mai ales daca e vorba de o perioada de recuperare dupa o operatie. Atentie cu sfecla, ca nu e buna la rinichi.

- o cutie de branza de tip Fagaras, cand si cand, amestecata in mancare. La fel ou fiert.

- in loc de pui, e mult mai buna o cutie de sardine (de preferinta in apa, dar la noi nu prea se gasesc, asa ca merge si una in ulei, dupa ce ati scurs uleiul) amestecata in mancare. Sardinele sunt un aliment excelent si foarte subapreciat, din pacate. Fara hormoni, fara nimic injectat. Cea mai bogata sursa de Omega 3. Eu le pandesc pe la Lidl / Kaufland / Auchan cand e 2 lei o cutie pe la promotii.

- ulei de masline, se poate pune in apa in care fierbeti pastele, orezul, malaiul sau legumele (eu fac legumele la abur de cativa ani, de cand am descoperit un vas + 3 "etaje" de tip bain-marie. Si nu doar legumele, ci si oua, carne etc.)

- ulei de somon, cand si cand .

Edited by cattavencu, 27 May 2021 - 08:47.


#24
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,565
  • Înscris: 11.03.2006

 mihaiduban, on 27 mai 2021 - 08:00, said:

Promiti ca nu miauna dupa aia ? Posted Image)))

Va multumesc mult pt raspunsuri ! Am incercat conserve , vad ca astea sunt bune , le mananca !
Dar acuma pe bune , eu sunt baiat crescut la tara , potalile lu bunica-mea mancau cu porcii si nu aveau nici pe dracu !
Mi se pare vrajeala comerciala asta cu mancare de caini !
Cum au spus si altii pe topicul asta , ce-mi garanteaza mie ca mancarea aia "speciala" e mai sanatoasa ca ce gatesc eu !

E OK mancarea de caini, adica destul de completa. Cea pe care o iau e mai scumpa decat carnea. Si eu sunt de parerea ca mai bine le gatesti, mai ales daca ai un caine mic. Eu am unul mare si unul mic si mananca amandoi o oala de 5 kg de mancare in vreo 2 zile si jumatate. Ar trebui sa le fac de 3 ori pe saptamana. Prefer sa le dau 2/3 boabe si 1/3 mancare gatita. Aia mica e mofturoasa si ea, asa ca primeste mai mult mancare gatita.
Orricum, parerea mea e ca daca le dai mancare gatita trebuie sa gatesti pentru ei. Asa si ai mei primesc cate o bucatica din ce mancam noi, dar numai de pofta, nu le dau resturi din mancarea noastra ca si mancare regulata.

Edited by cumparator, 27 May 2021 - 08:36.


#25
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Daca nu maninca mancare de pisici,cea de ciini e putin probabil ca va manca.Bunicii si parintii  hraneau pisicii cu mancare de oameni,si am spus tot.

#26
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Mancarea de oameni pana la un punct e buna, doar ca trebuie sa stii ce faci ca nu prea merge sa dai din ochi. Aia la boabe iti spun exact care e portia. Daca te uiti pe cele mai ieftine boabe vei vedea ca gasesti paste, orez, mazare deci nu e nici mancarea noatra chiar interzisa.

#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 mihaiduban, on 26 mai 2021 - 21:06, said:

nu mananca sub nici o forma mancare pentru caini !

cățel deștept!

#28
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Despre calculii urinari:

https://synevovet.ro...culilor-urinari

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Carne tocata de pui, orez si o punga de legume congelate
Pilafior
Ii dai 90-100g/zi
Asta mananca a mea de 12 ani, plus ceva bobite la pranz, probabil vreo 40g

Sare ca o capra

#30
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Shih -tzu este un catel sensibil la mancare cu predispozitie spre probleme gastro intestinale
Am aceeasi rasa , varsta 7 ani jumatate - este un catel deosebit dar cere atentie la hrana

Recomandari hrana  :
royal-canin hypoallergenic
in amestec cu
royal-canin vd-satiety
Raport de 3 parti "satiety" la o parte hipoalergenic
Produsele se gasesc pe emag , la talie alegi talie mica - este diferenta de marime la boabe intre talie mica si mare , ii plac bobitele mici .

Este important sa dai hipoalegenic pentru blana si mancarimi iar cealalta sa nu se ingrase
Vaccinn si deparazitare interna/externa
Felicitari !

Edited by ldpe, 27 May 2021 - 09:58.


#31
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
ce să zic, câinii noștri de curte au trăit 18 ani , mâncând ce mâncam noi. Ăștia de-acum să aibă vreo 10 ani și tot similar mănâncă (amestec cu ceva boabe de la Auchan).
Personal, cred că-i mai facil (comfortabil) să le dai boabe plus marketingul de rigoare.

#32
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
"au trăit 18 ani , mâncând ce mâncam noi"

Shih tzu este o rasa imperiala derivata din rasa Apso - nu e maidanez Posted Image
Dupa arborele genialogic se desprinde din lup ! , da , exact a doua increngatura din lup .
Suporta mancare gatita dar gatita special pentru el : fara sare , fara condimente, fara carne de pui sau porc .
Accepta : orez fiert, morcovi, cartofi, carne de curcan, miel, oaie, carne de peste  fierte fara nimic altceva
Interzis : oase de pui , oase mici, ciocolata

#33
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,014
  • Înscris: 06.09.2008
iti dai seama ce chin era pe cateii dinainte de anii '90, saracii primeau doar mancare de oameni... mureau pe capete Posted Image
Si acum pe la sat toata lumea hraneste cainii cu bobite si conserve royal canin Posted Image

Da-i acolo ce ai si ce mananca, doar nu-i dai numa fripturi de tie frica de cancer .

[ https://i.ytimg.com/vi/3f52g9pccXQ/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cine naiba da ciocolata la caine ?? Posted Image

Edited by sirgoofy, 27 May 2021 - 11:03.


#34
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 Victor5, on 26 mai 2021 - 22:58, said:

Ciocolata? NEVER / JAMAIS / NICIODATA !

Colegii, nu le dati ciocolata, teobromina e toxica pentru caini:
https://www.hillspet...te-bad-for-dogs
https://www.royalcan...t-give-your-dog

#35
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 mihaiduban, on 26 mai 2021 - 21:06, said:

M-am pricopsit cu un shih tzu , am dat de el prin fata blocului !
Era vai si amar de el (de ea ) , nemancata ,plina de capuse si pureci , parul plin de ghemotoace  , jalnic..... !
Am fost la veterinar , am facut toate cele , dar avem o problema cu mancarea ....  nu mananca sub nici o forma mancare pentru caini !
Posibil sa nu fii vazut in viata ei asa ceva !
Ce vreau sa stiu (asa zic toti de pe la pet shop-uri) : Chiar le face rau mancarea  de oameni  ?
Eu sincer nu cred , totusi  vreau sa aflu sigur , pentru ca nu as vrea sa-i fac rau ,dar mii mila rau de ea cand eu mananc si ea se uita Posted Image
Nu am avut catel , si nici nu eram de acord cu potaile tinute in casa , pana la potaia  asta care  este mascota familiei acum ....
Ce ar trebuii sa mai stiu despre ei ?
M-am tot documentat , si am rezolvat problema cu temperamentul ei , facem nevoile afara , ziua merge cu mine la munca (am un service inchiriat unde am gradina ) seara venim acasa .... ne intelegem de minune , pana la mancare !
Eu as vrea sa-i dau ce mananca ea  dar ca in orice familie normala , nevasta are ultimul cuvant , si daca ea zice ca nu e buna mancarea noastra pentru ei , eu va intreb pe voi , cei mai experimentati ca sa stiu ce sa-i raspund Posted Image   ...
Incearca mai multe sortimente de mancare pentru caini, sa vezi ce-i place.
De obicei mancarea din pet shop-uri sau de la medicii veterinari e mai ok si mai sanatoasa.
Incearca sa vezi daca ii place cea care in combinatie carne de pui, porc, vita sau peste. Poate ai nimerit un sortiment care pur si simplu nu-i place.

#36
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Toti,pe care il intrebi hranesc patrupedele doar cu marci de prestigiu...Posted Image Ca sa poti hrani un animal cu mancare de casa,ar trebui sa stai sa mixezi la oale permanent sau macar gen CanarelPosted Image ....animalele,mai ales pisicilor le place sa regaseasca mancarea in farfurioara mereu....Eu deocamdata ma descurc cu ce pot,cind si daca oi lua-o la vale,voi stau la mixerePosted Image mai mult timp.Vor fi si gaini,curci,purcei,si vor ajuta prin carnea lor la bunastarea animalelor de companie si a noastra.Hider(cel ce ascunde)pe ce te bazezi cind afirmi ca mancarea din petshop si veterinari e mai sanatoasa?

Edited by mcd2020, 27 May 2021 - 11:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate