Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Hrana pentru catei vs mancare pentru oameni

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
M-am pricopsit cu un shih tzu , am dat de el prin fata blocului !
Era vai si amar de el (de ea ) , nemancata ,plina de capuse si pureci , parul plin de ghemotoace  , jalnic..... !
Am fost la veterinar , am facut toate cele , dar avem o problema cu mancarea ....  nu mananca sub nici o forma mancare pentru caini !
Posibil sa nu fii vazut in viata ei asa ceva !
Ce vreau sa stiu (asa zic toti de pe la pet shop-uri) : Chiar le face rau mancarea  de oameni  ?
Eu sincer nu cred , totusi  vreau sa aflu sigur , pentru ca nu as vrea sa-i fac rau ,dar mii mila rau de ea cand eu mananc si ea se uita :(
Nu am avut catel , si nici nu eram de acord cu potaile tinute in casa , pana la potaia  asta care  este mascota familiei acum ....
Ce ar trebuii sa mai stiu despre ei ?
M-am tot documentat , si am rezolvat problema cu temperamentul ei , facem nevoile afara , ziua merge cu mine la munca (am un service inchiriat unde am gradina ) seara venim acasa .... ne intelegem de minune , pana la mancare !
Eu as vrea sa-i dau ce mananca ea  dar ca in orice familie normala , nevasta are ultimul cuvant , si daca ea zice ca nu e buna mancarea noastra pentru ei , eu va intreb pe voi , cei mai experimentati ca sa stiu ce sa-i raspund :)   ...

#2
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Felicitari!
Ai incercat cu conserve pentru caini? De obicei mananca.

Eu le dau alor mei boabe pe care pun conserva, dar si mancare gatita pentru ei. Incerc sa fie echilibrata, adica ceva legume, carne si orez. Cate un galbenus de ou crud ajuta din cand in cand. Le mai dau si carne de vita cruda cateodata si oase mari crude de vita de ros, dar depinde si de caine, daca tolereaza asta.
Cel mai comod este insa sa ii dai mancare pentru caini, ca nu te complici.

Edited by cumparator, 26 May 2021 - 21:17.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E foarte buna mancarea pentru oameni.
In timp se poate obisnui si cu boabele/conservele, care de regula sunt de calitate inferioara (indiferent de marca si de forma de prezentare).

Edited by pasilla, 26 May 2021 - 21:25.


#4
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,797
  • Înscris: 26.01.2010

View Postmihaiduban, on 26 mai 2021 - 21:06, said:

..  nu mananca sub nici o forma mancare pentru caini !
Posibil sa nu fii vazut in viata ei asa ceva !


Daca e deja obisnuita pe mancare de oameni o sa fie foarte greu spre imposibil sa o inveti pe mancare de catei.
Astia mici sunt simpatici dar ciufuti in draci si daca li se pune pata , nu mananca trei zile sa-ti arate ca sunt suparati :lol:

Daca nu isi face nevoile imprastiat si are scaun normal zii sotiei ca mancarea umana e foarte ok atata timp cat nu-i dati anumite alimente care-s otravitoare pentru caini in general.

Maimutica mea e obisnuita pe mancare umeda de la Cesar dimineata si in cursul zilei ceva bobite.
Aseara am realizat ca aveam niste pulpe de pui facute la slow cooker cu supa de ciuperci de vreo 3 zile in frigider.Eu nu mananc mancare mai veche de 2 zile asa ca am fiert niste orez si l-am combinat cu puiul. Nu a facut nazuri deloc.

Carne tocata , prajita si combinata cu orez - e alta mancare pe care o fac pentru catei cand am timp si uit sa le iau mancare.  Prietenu meu face ochii cat cepele cand vede ca le gatesc la catei si in lipsa de altceva ii dau si lui sa manance aceasi mancare. Singura chestie la care tre sa fie sotia atenta e sa nu condimenteze mancarea prea mult

#5
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Totusi, mancarea cu sosuri, ceapa prajita, prajeli, nu e OK. Ca si mancare de oameni, eu de exemplu le dau ciorba de perisoare. E o fiertura chiar OK pentru caini.
Iau mancarea de caini numai de buna calitate, nu din aia de prin supermarket, Pedigree sau alte chestii ieftine. Al tau e un caine mic si mananca putin, merita sa dai banii pe o mancare buna.

Edited by cumparator, 26 May 2021 - 21:33.


#6
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Va multumesc frumos pentru raspunsuri !
A pacalit-o o "duamna" de la pet shop " că
cică are proteina multa mancarea noastra si face potaia cancer

View Postcumparator, on 26 mai 2021 - 21:31, said:

Totusi, mancarea cu sosuri, ceapa prajita, prajelile, nu sunt OK. Ca si mancare de oameni, eu de exemplu le dau ciorba de perisoare. E o fiertura chiar OK pentru caini.
Iau mancarea de caini numai de buna calitate, nu din aia de prin supermarket, Pedigree sau alte chestii ieftine. Al tau e un caine mic si mananca putin, merita sa dai banii pe o mancare buna.
Cele mai scumpe mancaruri am luat , nu mananca nici s-o omori

#7
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View Postmihaiduban, on 26 mai 2021 - 21:33, said:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri !
A pacalit-o o "duamna" de la pet shop " că
cică are proteina multa mancarea noastra si face potaia cancer


Cele mai scumpe mancaruri am luat , nu mananca nici s-o omori

Ai incercat si cu conserve? N-am vazut caine sa nu le manance, dar sunt mult mai scumpe decat mancarea uscata. Le amestec cu mancarea uscata.

Edited by cumparator, 26 May 2021 - 21:39.


#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Al meu a mancat de la pizza la ciocolata si e ok Posted Image

#9
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,797
  • Înscris: 26.01.2010

View Postcumparator, on 26 mai 2021 - 21:31, said:

Totusi, mancarea cu sosuri, ceapa prajita, prajeli, nu e OK. Ca si mancare de oameni, eu de exemplu le dau ciorba de perisoare. E o fiertura chiar OK pentru caini.
Iau mancarea de caini numai de buna calitate, nu din aia de prin supermarket, Pedigree sau alte chestii ieftine. Al tau e un caine mic si mananca putin, merita sa dai banii pe o mancare buna.
Care-i mancarea aia de buna calitate din punctul de vedere si mai buna decat mancarea gatita cu mana ta stiind exact ce-i pui catelului in fata ?

View Postmihaiduban, on 26 mai 2021 - 21:33, said:

Va multumesc frumos pentru raspunsuri !
A pacalit-o o "duamna" de la pet shop " că
cică are proteina multa mancarea noastra si face potaia cancer

Si ea a crezut-o?

#10
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006

View PostTruculMagic, on 26 mai 2021 - 21:47, said:

Al meu a mancat de la pizza la ciocolata si e ok Posted Image

Pai si-ai mei, ideea e sa nu le dai mereu.

View PostNoua_pe_site, on 26 mai 2021 - 21:52, said:

Care-i mancarea aia de buna calitate din punctul de vedere si mai buna decat mancarea gatita cu mana ta stiind exact ce-i pui catelului in fata ?

Si ea a crezut-o?

Mancarea aia premium sau super premium e buna. Stiu caini care au mancat toata viata lor asa ceva. Multa lume nu are timp sau chef sa le gateasca, iar in cazul asta recomand mancarea de calitate.

Edited by cumparator, 26 May 2021 - 22:03.


#11
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,797
  • Înscris: 26.01.2010

View PostTruculMagic, on 26 mai 2021 - 21:47, said:

Al meu a mancat de la pizza la ciocolata si e ok
Si a mea face crize si efectiv baleste langa un coleg de-al meu cand mananca ciocolata. Ii da cate o bucatica cam cat o unghie de pofta. Baleste numa; la Reese's care e cu unt de arahide asa ca nu am tipat prea tare la coleg cand l-am prins dandu-i ciocolata

Initiator , singura problema cu mancarea umana e ca exista posibilitatea sa-ti faca mutre la alte mancaruri daca nu stii sa le combini. A mea mananca muschi de porc aici ( ala era pranzul meu ) , muschi de vita , bucatele de pui ( fara oase ) si e fan castraveti , morcovi si ridichi.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcumparator, on 26 mai 2021 - 22:03, said:

Mancarea aia premium sau super premium e buna.
By default ?

#13
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,714
  • Înscris: 06.07.2005
Mancarea de oameni e buna pentru ei atata timp cat nu contine ceva daunator pentru ei gen usturoi, ceapa, stafide, etc. Informeaza-te bine inainte.
De aia e mai simplu cu mancarea pentru caini. Incearca cu niste conserve din alea misto cu continut mare de carne, ma indoiesc sa refuze.

#14
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,797
  • Înscris: 26.01.2010

View Postcumparator, on 26 mai 2021 - 22:03, said:


Mancarea aia premium sau super premium e buna. Stiu caini care au mancat toata viata lor asa ceva. Multa lume nu are timp sau chef sa le gateasca, iar in cazul asta recomand mancarea de calitate.
Mai jos sunt ingredientele pentru o firma super cunoscuta la mine si care e considerata ca fiind premium dog food.
Lucrez pentru o companie de transport si din cand in cand livrez coji de cartofi la o fabrica de mancare pentru caini. Nu-ti zic cum arata dockurile si procedeul de descarcare


Water buffalo, lamb meal, chicken meal, sweet potatoes, peas, potatoes, chicken fat (preserved with mixed tocopherols), egg product, roasted bison, roasted venison, beef, natural flavor, tomato pomace, potato protein, pea protein, ocean fish meal, salt, choline chloride, taurine, dried chicory root, tomatoes, blueberries, raspberries, yucca schidigera extract, dried Lactobacillus plantarum fermentation product, dried Bacillus subtilis fermentation product, dried Lactobacillus acidophilus fermentation product, dried Enterococcus faecium fermentation product, dried Bifidobacterium animalis fermentation product, vitamin E supplement, iron proteinate, zinc proteinate, copper proteinate, ferrous sulfate, zinc sulfate, copper sulfate, potassium iodide, thiamine mononitrate, manganese proteinate, manganous oxide, ascorbic acid. Vitamin A supplement, biotin, niacin, calcium pantothenate, manganese sulfate, sodium selenite, pyridoxine hydrochloride, vitamin B12 supplement, riboflavin, vitamin D supplement, folic acid. Contains a source of live (viable), naturally occurring microorganisms. Water buffalo meat from India has been used in our recipes since 2015.

#15
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View PostTruculMagic, on 26 mai 2021 - 21:47, said:

Al meu a mancat de la pizza la ciocolata si e ok Posted Image
Ciocolata? NEVER / JAMAIS / NICIODATA !

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Shitzulicii sunt foarte mofturosi. Si eu m-am pricopsit cu o catelusa dupa ce a murit vecina. Singurul mod in care o fac sa manance e sa-i amestec printre bobite bucatele mici de carne fiarta. Uneori ii pun branza de vaca degresata. Am testat maimulte tipuri de hrana si din 6-7 marci, le prefera pe cele de la Petkult. Si chihuahua - la fel.

#17
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Evita usturoiul , ceapa, citricele si chestiile condimentate si orice fel de dulciuri- otrava pt caini . Nici cartofi nu prea e indicat .
Eu la teckelusa mea nu-i mai dau boabe demult si nici mancare de caine pt o refuza efectiv . Manca aproape tot ce mancam noi , in afara de ce am zis ca alea sunt contraindicate . Manca ardei gras, salata , banane, carne de pui, vita insa necondimentate pt ea .

Vezi ca de la branzeturi o sa ia proportii greu de corectat .

Edited by BaXXon, 27 May 2021 - 00:25.


#18
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Încearcă Canagan, boabe plus un pic de conservă peste ele, doar un pic de conservă. E scumpe amândouă, dar e bune.

Și dacă chiar este shih tzu nici să nu te gândești la mâncarea gătită pentru oameni, bine, nu cred că este shih tzu, pune niște poze.  Dar chiar și așa, dacă vrei să dai câinilor mâncare gătită, atunci trebuie să le gătești separat, fără condimente, ceapă, usturoi etc., ciocolata este otravă și pot să moară și mai sunt multe altele.

Pari inteligent, ar trebui să te informezi și din alte părți, site-uri în engleză, pe un forum românesc vei primi răspunsuri românești, chiar și la noi pe zona de termopane răspunsurile sunt tot românești, atât că la noi, la termopane, nu vorbim despre ființe cu drepturi și simțire (recunoscute doar în anglia deocamdată), la termopane se vorbește despre niște bare de plastic care nu ajută pe nimeni cu nimic și puțini sunt cei care înțeleg asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate